Brabant kiest toch voor gescheiden waterbeheer Platform bedrijfsopvolging in Brabant "WVO-heffing voor boeren te veel van het goede" Raad van State onderschrijft grondwaterbeleid Brabant Bukman zelf verantwoordelijk voor nieuwe bezuinigingen Groep Emmeloord Topkadercursus, iets voor u? Concentratie waterschappen Bezwaren vijf agrariërs afgewezen Landbouwschap: Lang heeft de besluitvorming inzake een verdere concentratie van water schappen aan een zijden draadje ge hangen. Nu staat vrijwel vast dat provinciale staten van Noord-* Brabant eind december zullen kie zen voor een gescheiden waterbe heer. Inliggende waterschappen vreesden "all-in waterschappen" waarbij kwaliteit en kwantiteit on der één bestuur zouden komen. In de vorige week vrijdag gehouden commissievergadering verkeer en waterstaat spraken CDA, D'66 en WD hun voorkeur uit voor verdere schaalvergroting maar met de ze kerheid van een gescheiden beheer. Per 1-1-1995 ziet de indeling van Noord-Brabant er als volgt uit: Vier- linghpolders en De Ham worden sa mengevoegd tot een waterschap van 33.000 ha. Waterschap Zoom- vliet vormt samen met De Agger en Mark-Vlietlanden een eenheid van 48.000 ha. De Boven Mark, De Markgronden en De Aa of Weerijs samen 56.000 ha. De Dongestroom blijft met 34.000 ha gehandhaafd. Een WVO-heffing is niet de juiste manier om de land- en tuinbouw bij te laten dragen in de kosten van in tegraal waterbeheer. Dit schrijft het Landbouwschap vandaag in een brief aan de Tweede Kamer. Deze zal daar op 25 januari a.s. een debat aan wijden. Volgens het schap spannen de agra rische sectoren zich al tot het uiter ste in om watervervuiling te voorkomen. Het geeft geen pas om ondernemers die investeren in de te rugdringing van gewasbescher mingsmiddelen en mestverwerking (het zogenaamde bronnenbeleid) ook nog een WVO-heffing van 80 miljoen gulden te presenteren, aldus het schap. Afgelopen zomer legde de regering, tot grote tevredenheid van het Landbouwschap, het advies van de Commissie Zevenbergen van een forfaitaire WVO-heffing op land bouwgronden naast zich neer. Het Landbouwschap onderschrijft de stelling van de regering dat onge wenste emissies op het oppervlak tewater moeten worden teruggedrongen en dat land- en tuinbouw daar mede verantwoorde lijk voor zijn. Om een verantwoord milieubeleid te voeren moet echter gezocht worden naar een evenwicht tussen wat milieutechnisch wense lijk is en voor de sector financieel haalbaar. Waterschappen De Maaskant en De Maas- en Diezepolders komen sa men met 's-Hertogenbosch tot een all-in waterschap van 80.000 ha. Het huidige all-in waterschap De Aa blijft onveranderd 84.000 ha. Bij De Dommel komt waterschap De Zand- ley alsmede Tilburg, totale opper vlakte 184.000 ha. Het huidige Hoogheemraadschap Alm en Bies- bosch (26.000 ha) wijzigt niet. Hoogheemraadschap West-Brabant blijft als overliggend waterschap voor 165.000 ha de waterkering, boezembeheer en waterkwaliteit verzorgen. Knevelmethode Een clausule van G.S. om na 2000 wederom het functioneren van de waterschappen te herzien haalde niet de meerderheid. Waterschap pen vinden dit een knevelmethode. Met over een zittingsperiode weer een wijziging in het achterhoofd komt het functioneren van de wa terschappen in de knoei. Bij bestuur en medewerkers neemt zo de moti vatie af. Controle moet er zijn maar dit moet je niet op een datum bin den, vonden de commissieleden. Wettelijk is er de mogelijkheid om de waterschappen te toetsen. Met de komst van het integraal waterbe heer moeten de waterschappen de kans krijgen zich te bewijzen. Het feit dat je te maken hebt met twee overheden werkt vaak gemakkelij ker dan met één groot ambtenaren apparaat. Alleen de PvdA is tegenstander van de voorgestelde indeling. Zij zien liever een groot wa terschap waarbij kwaliteit en kwan titeit onder een bestuur komt. Commissielid de heer A. Munters (CDA) kan zich vinden in een verde re reorganisatia "Ideaal is het niet maar de kwantiteitswaterschappen in Brabant zijn overeind gehouden. Dankzij de inzet van de commissie waterschapsbestel en de houding van de inliggende waterschappen, een sterk argument, blijven ge bouwd en ongebouwd hun zeggen schap behouden. Dit gaat wel gepaard met het inleveren van bestuursposten wat in de regio's moeilijkheden kan geven". Ook het gebouwd kan zich in grote lijnen achter een gescheiden beheer plaatsen. Bij all-in waterschappen komt de bestuurskracht meer bij de huishoudelijke vervuilers te liggen. Dit laatste is de grootste vrees van de ingelanden. J.v.T. Dit jaar is er sprake van een ster ke stijging van de Italiaanse toma- tenproduktie. Rekening wordt ge houden met een oogst van circa 6,12 miljoen ton. Van de oogst gaat 2,6 miljoen ton vers naar de consument; 3,4 mil joen ton wordt industrieel verwerkt. Vijf boeren hebben hun strijd tegen het beregeningsverbod voor gras land in Brabant verloren. De Raad van State heeft het bezwaar van vijf agrariërs tegen het beregeningsverbod in Noord-Brabant afgewezen. Afgelopen voorjaar werd in de pro vincie een beregeningsverbod inge voerd. Het verbod gold voor het beregenen van grasland met grond water. Het beregeningsverbod maakte onderdeel uit van een pak ket maatregelen om aan de verdro ging een halt toe te roepen. Ook de industrie en de drinkwaterbedrijven moeten hun grondwatergebruik be perken. Het beregeningsverbod was voor 200 agrariërs in de provincie aanlei ding om bij de voorzitter van de Raad van State een verzoek om schorsing/voorlopige voorziening in te dienen. Tijdens een marathonzit ting op 14 augustus jl. werden vijf van deze verzoeken behandeld. De uitspraak in deze zaken is nu afge komen. In zijn uitspraak heeft de voorzitter alle vijf verzoeken afge wezen. Hij is van mening dat de pro vincie voldoende aannemelijk heeft gemaakt dat het verbod noodzake lijk is om een verdere daling van de grondwaterstand tegen te gaan. De uitspraak betekent dat er geen wijziging komt in het provinciale be leid en dat het beregeningsverbod in de komende jaren van kracht zal zijn. De handhaving zal plaatsvinden via een gezamenlijke actie van pro vincie, politie en waterschappen. Er is een totaal beregeningsverbod van 1 januari tot en met 31 mei. Van 1 juni tot en met 31 juli geldt het ver bod tussen 1.00 en 17.00 uur. Overigens hebben de agrariërs zich afgelopen zomer redelijk gehouden aan het verbod. In de maanden juni en juli zijn er dertig processen- verbaal opgemaakt. Ook andere ca tegorieën grondwateronttrekkers worden door de provincie gecon fronteerd met beperkingen. Het Landbouwschap wenst geen medeverantwoordelijkheid te dra gen voor de invulling van nieuwe bezuinigingen op de begroting 1993 van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV). Het dagelijks bestuur heeft dit woensdag aan minister Bukman laten weten. Zijn departe ment moet volgend jaar 66 miljoen bijdragen aan de extra bezuinigin gen waartoe het kabinet eerder de ze maand besloot. Gezien de onevenredig hoge kortingen op Prinsjesdag heeft het Landbouw schap daar grote bezwaren tegen. Het schap heeft minister Bukman geadviseerd om bij het invullen van de nieuwe bezuinigingen in ieder behartiging of beleidsvorming. Tot de aangeschreven organisaties behoren de Agrarische Opleidings centra en Volkshogeschool Ons Erf- (scholing), de Dienst Landbouw Voorlichting, de Sociaal Economi sche Voorlichting, accountants, Ra bobank en Koninklijke Notariële Broederschap (dienstverlening), de landbouworganisaties en agrarische vrouwenorganisaties (belangenbe hartiging), en de Provincie en het Consulentschap voor Landbouw (beleid). De meeste van deze organi saties zijn ook benaderd bij het bo vengenoemde onderzoek, en hebben aangegeven meer kontakt te willen met het BAJK. Het Brabants Agrarisch Jongeren Kontakt (BAJK) heeft een aantal or ganisaties verzocht deel te nemen aan een Platform Bedrijfsopvolging. Het idee voor een platform Bedrijfs opvolging is ontstaan uit een on derzoek dat het BAJK heeft laten uitvoeren door de Landbouwuniver siteit. In het onderzoek is nagegaan hoe het kader van het BAJK opvol gers kan ondersteunen tijdens de bedrijfsopvolging. Het bleek dat jongeren zich niet vol doende oriënteren op de mogelijk heden in de land- en tuinbouw. Het BAJK is van mening dat zij jongeren dient te stimuleren een bewuste keuze te maken, en een visie te ont wikkelen op het eigen bedrijf. Aan gezien er veel kennis aanwezig is bij verschillende organisaties, en deze organisaties elk op hun eigen ma nier bij bedrijfsopvolging betrokken zijn, wil het BAJK hen om de tafel roepen. Doelen van het platform Bedrijfsop volging zijn het volgen van de be drijfsopvolgingssituatie in de agrarische sector in Brabant, weder zijdse uitwisseling van aktiviteiten rond bedrijfsopvolging en het moge lijk opzetten van vernieuwende pro jecten. De aangeschreven organi saties vervullen alleen een bepaalde rol rond de bedrijfsopvolging, zoals scholing, dienstverlening, belangen- geval de volgende posten te ontzien: - agrarisch onderwijs, met name het praktijkonderwijs, cursussen en het voortgezet middelbaar agrarisch onderwijs; - demonstratieprojecten op het gebied van mest en gewasbe scherming. Ze zijn van belang voor de aanpassing van de be drijven en bovendien is voor het medefinancieren hiervan EG- geld beschikbaar dat anders niet kan worden benut; over de me definanciering van de landbouw voorlichting (DLV en SEV) zijn in het verleden afspraken gemaakt. Aantasting daarvan zou onaan vaardbaar zijn; - voorzover het O- en S-fonds bij de bezuinigingen zou worden be trokken moet rekening worden gehouden met reeds aangegane verplichtingen en gemaakte af spraken, onder meer over in vesteringssubsidies; - in de landinrichting, bij het be heer van landbouwgronden en in de natuurbescherming mag niet worden bezuinigd op al in uitvoe ring zijnde projecten. Dat zou na delige gevolgen hebben voor de structuurverbetering in de land bouw, het onderhoud van natuur terreinen en de werkgelegenheid die daarbij een rol speelt. Volgens het Landbouwschap kan er bij LNV wel meer worden bezuinigd op het personeel en het materieel van de departementale diensten als mede op de aankoop van nieuwe natuurterreinen. Bij vergissing is de ondertekening weggevallen van de ingezonden brief 'EEG levert wanprestatie en Bukman eist daarbij ook nog tegen prestatie' in de ZLM-krant van 13 november jl. De brief had als volgt moeten worden ondertekend: Namens Groep Emmeloord, Aly Wisse. Voor nadere inlichtingen Edo Veenman, Biddinghuizen, tel. 03211-1443. Ook deze winter organiseren de ge zamenlijke landbouworganisaties en coöperaties in zuidwest-Nederland een topkadercursus. Veel kaderle den van de georganiseerde land bouw zien met genoegen terug op deze cursus, die bestemd is voor jonge (aankomende) bestuurders. De cursus bestaat uit drie blokken van telkens vier cursusdagen en wordt begeleid door de Groene Volkshogeschool Zeeland. De cur- suskosten bedragen f 600,— in clusief vol pension. Leden van landbouworganisaties krijgen een reduktie van 50%. Op maandag 14 december a.s. om 20.00 uur wordt er een informatie avond gehouden over de topkader cursus in hotel Terminus te Goes. Er zijn nog cursusplaatsen vrij. Voor opgave en nadere inlichtingen kan men zich aa. tot de ZLM wenden (tel. 01100-47700).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 3