Uit de praktijk Publiekelijke verkoop grond ingehouden Aanpassen ofpassen? Over dierziekten en PR Geen milieubeperkingen voor aardappel als non-foodgewas KCB gaat 'goede' bedrijven minder vaak controleren Landbouwschap: Cursus AOC paardenhouderij VRIJDAG 20 NOVEMBER 1992 11 Het wil de laatste weken op THO- LEN en ST. PHILIPSLAND niet vlot ten met de werkzaamheden op de akkers. Regelmatig vallen er flinke regenbuien en de opklaringen zijn van zodanig korte aard dat er nau welijks landwerkzaamheden kunnen worden uitgevoerd. Bieten rooien lukt met de kundige machines al vrij snel en hoewel we voor de tijd van het jaar eigenlijk nog weinig hopen bieten zien liggen, kunnen de fabrie ken toch ongestoord hun campagne vervolgen. Moeilijker ligt het met de oogst van cichorei en witlof, daar staan de rooimachines vrijwel stil omdat geen acceptabel rooiwerk geleverd kan worden. Knolselderij rooien gaat eveneens moeizaam en dat geldt evenzeer voor het oogsten van winter wortelen en dergelijke. Op zichzelf is dat alles natuurlijk al beroerd genoeg, maar we komen steeds dichter bij de winter en de kans dat de vorst onverwachts toeslaat wordt met de dag groter. Verder constateren wij een grote achterstand bij het tarwe zaaien. De meeste akkers die klaar lagen toen de regenperiode begon, zijn nog steeds niet gezaaid. De enige me thode om tarwe te zaaien, is ploe gen en nog dezelfde dag zaaien of spitten en tegelijkertijd zaaien. Vrij wel geen enkele boer beschikt over zo'n combinatie en dus moet men dan naar de loonwerker. Hoewel wij onze loonwerkers een goed hart toe dragen of zelfs sterker nog, waarde ring hebben voor hun werk en hun machinepark, gaan wij toch steeds meer letten op het kostenplaatje. Ei gen trekkers, ploeg, zaaimachine en bijkomende werktuigen in de schuur laten staan en dan werk uitbesteden gaat toch nogal zwaar wegen, ge zien de prijsontwikkeling van de produkten. In MIDDEN- en OOST-BRABANT be leeft de pluimveehouderij momen teel geen leuke tijd. De pseudo vogelpest is moeilijk te stuiten. Iedere week komen er nog nieuwe gevallen bij die verdacht zijn, hier van zijn er altijd een paar die werke lijk de ziekte hebben. Het is voor deze bedrijven een pijnlij ke zaak om de stallen vergast te zien worden en afgevoerd naar de destructor. Erger is het echter voor hen die in het gebied zitten waar een vervoersverbod geldt en die geen pseudopest hebben. Zij kun nen niets anders dan afvoeren naar de destructor tegen vastgestelde prijzen. Om de export enigszins te redden mogen dieren in Brabant en Limburg niet buiten de provincies verwerkt/vervoerd worden. De Ne derlandse markt heeft al een gevoe lige klap gehad, de consumptie is al weer gedaald terwijl er meer aan bod is. Nu is dit verhaal net zo goed toe te passen voor varkens met pest en abortus blauw en voor rundvee met abortus Bang. Waar het nu aan ligt weet ik zelf ook niet, maar wat wel opvalt is dat de laatste twee jaar zo'n beetje alle sectoren met ziekte te maken hebben gehad. Dit heeft verstrekkende gevolgen gehad voor het koopgedrag van de consument, dus financieel voor de producent. De gezondheiddiensten zitten met de handen in het haar omdat men maar niet kan achterhalen waar de ziektes vandaar komen en de reser ves flink aangetast worden. Ook krijgt men te maken met de toena me van de arbeidsdruk wat het re guliere werk niet ten goede komt. maar er is nog niemand op het idee gekomen om de consument voor lichting te geven over het hoe en wat van al deze ziektes. De media besteden alleen aandacht aan daar waar ziektes geconstateerd worden en dan is het einde verhaal. Als consument vind ik het vandaag de dag toch wel belangrijk om ge zond te eten, maar als onwetende durf je bijna geen vlees, eieren, sala des en dergelijke meer te kopen. Wie neemt dat op zich, de standsor ganisaties of de stichting P.R. voor de land- en tuinbouw. Als producent onderhoudt men deze instantie, zonder dat men er weet van heeft wat deze doet of kan doen. Het zal toch geen pseudo-P.R. bedrijven? Er is geen aanleiding om telers van aardappelen voor non-foodgebruik met milieumaatregelen in hun be drijfsontwikkeling te beperken. De Nederlandse aardappelteler kent zijn verantwoordelijkheden op milieuge bied en heeft dat al verschillende malen aangetoond. Het Landbouw schap schrijft dit aan minister Buk man van Landbouw in zijn reactie Het Agrarisch Opleidingscentrum Zeeland e.o. gaat in samenwerking met het Nederlands Hippisch Cen trum te Deurne cursussen Paarden houderij organiseren. Door deze samenwerking op cursusgebied zijn er diverse cursusmogelijkheden. Belangstellenden worden uitgeno digd voor een informatie-avond op maandag 30 november a.s. om 20.00 uur in het A.O.C. Zeeland e.o., Stationspark 39 te Goes. Tijdens deze avond wordt u geïnformeerd over (Je cursusmogelijkheden. Daarnaast wil het AOC inventarise ren welke wensen er zijn ten aan zien van de cursusinhoud, cursusduur en lokatie zodat het eind december/begin januari met de eer ste cursus van start kan gaan. Voor inl. tel. 01100-27203. In een jaar als 1992 met deze slech te produktenprijzen van de gehele li nie, wordt de stemming met de dag beroerder. Vooral ook omdat het uit zicht op betere tijden, voorlopig in ieder geval, nauwelijks aanwezig is. Waar moet dat heen?, vragen velen zich af. Het is dan ook best begrijpe lijk dat een aantal collega's afhaakt en zijn bedrijf beëindigt. Zeker in het ruilverkavelingsblok St. Annaland, waar de daarin gevestigde bedrijven thans tot 8 december aanstaande de mogelijkheid hebben om hun be drijf aan te bieden aan B.B.L., waar bij de eigenaar van de grond de vrije marktwaarde ontvangt en de pach ter tien keer de pachtwaarde. De eigenaar-gebruiker toucheert beide. Deze ontwikkeling in het ruilverka velingsblok St. Annaland brengt met zich mee dat de grondpot thans overvol is geworden. De grondprij zen reageren eveneens duidelijk op deze dramatische ontwikkeling in de agrarische sector. De Dienst der Domeinen ondervindt dat aan den lijve. Wij vernamen dat onder St. Maartensdijk publiekelijk aangebo den grond is ingehouden vanwege een te laag bod. Doordat de verkoop van domeingronden stagneert komt er minder geld in het Groenfonds en dit heeft weer tot gevolg dat de taakstelling van het structuursche ma 'Groene Ruimte' niet wordt ge haald. Er gaan nu al geruchten dat Bukman dan maar verder moet be zuinigen op zijn landbouwbegroting. Dat dit in de land- en tuinbouw een totaal onverteerbare zaak is, spreekt wel voor zichzelf. Het is nu nat in het LAND VAN AXEL. Er is heel wat regen gevallen de laatste weken. Toch gaan de werkzaamheden door, hoewel er nog heel wat bieten in de grond staan. De laatste teunisbloemen zijn gedorst en zelfs afgelopen week zijn er ook nog bruine bonen gedorst. Laat gezaaide weliswaar, maar toch nog een goede opbrengst. Overbo dig te vermelden dat over het pro- dukt nog veel onkosten voor drogen zullen komen. Ook het oogsten van cichorei gaat gestadig door, helaas zijn er wat problemen met het afvalwater op de fabriek, zodat de verwerking wat stagneert. Op de zware grond wordt gerooid met veel grondtarra, maar op de lichtere gronden zijn ook tar- rapercentages bekend van rond de 12%. Overigens, is dit ook steeds door de contracten voorgehouden, dat dit gewas net als witlof een ge was is dat op lichtere gronden thuishoort. Inmiddels zijn de prijzen van aard appelen opnieuw wat gezakt. Het aardappeldrama lijkt nu compleet. Verschillende telers zeggen nu voor goed met de aardappelteelt te zullen stoppen. Het is misschien wat na vrant om te constateren dat dit ook een vorm is van zich aanpassen aan de gewijzigde omstandigheden in de akkerbouw. Een heel andere vorm van aanpassen dan dat vanuit de overheid wordt voorgehouden. Onlangs las ik nog in een landbouw blad dat ook de tuinbouw zich aan past. Verschillende tuinders gaan een deel van hun grond inzaaien met tarwe. Uiteraard het zoveelste bewijs dat het ook in andere secto ren van onze agrarische samenle ving niet zo goed gaat. Overigens groeien momenteel in de hele Nederlandse economie de bo men niet meer tot aan de hemel. Ook in de industrie lijkt de recessie nu toegeslagen te hebben. Paniek reacties zijn het gevolg. Zou het dan ook in deze tijd toch zo zijn, dat wanneer het de landbouw slecht gaat, de rest van het bedrijfsleven meegaat in de neerwaartse spiraal? Het lijkt inderdaad zo te zijn. Want ook hier in de Kanaalzone in het midden van het Land van Axel draaien grote bedrijven behoorlijk met verlies. En dat geeft toch zijn weerslag op de toeleverende bedrij ven. Onder andere ook de agrari sche loonbedrijven die met grondverzetmachines dergelijke werkzaamheden verrichten voor de ze bedrijven, worden dat gewaar. Ook in onze provincie schijnt nog wel een bedrijf zeer goed te draaien, dat lijkt namelijk het politieke bedrijf te zijn. Althans dat zou je kunnen aflezen aan de forse salarisverho ging met vele duizenden guldens voor de leden van G.S.. Een aanpas sing die wel erg. uit de toon valt bij de maatregelen die van overheids wege overwogen worden. Laten we dan nog maar niet praten over de re sultaten waar onze bedrijfsgenoten op dit ogenblik mee geconfronteerd worden, want wie bekommert zich daar op de dag van vandaag nog om? Hooguit iemand waar niemand naar luistert. op de concept-Beschikking Steun verlening Producenten Akkerbouw gewassen 1992. Vooral uit het oogpunt van internationale concur rentie is het belangrijk dat de Neder landse non-foodaardappelteler gevrijwaard blijft van nieuwe pro- duktiebarrières, aldus het schap. Het Landbouwschap onderschrijft het voorstel van de minister om per celen die in de periode 1987-1991 permanent als weidegrond in ge bruik zijn geweest niet voor com pensatie in aanmerking te laten komen. Het schap wil echter een uitzondering maken voor akkerbou wers die weidegrond kochten tus sen 1 mei 1991 en 1 augustus 1992, de datum waarop de nationa le regelgeving omtrent steunverle ning voor akkerbouwgewassen bekend werd. Akkerbouwers die op grond van landinrichting weide grond kregen toegewezen moeten volgens het schap eveneens aan spraak kunnen maken op com pensatie. Het Landbouwschap adviseert de minister om na 1 november geen onderwerkverplichting van groenbe- mester in te stellen. Groenbemester die blijft liggen zal tot in het voorjaar uitspoeling van voedingselementen voorkomen. In zijn brief wijst het schap de minister erop dat er in EG- verband geen onderwerkverorde- ning bestaat. Eind vorige week was Ab Karreman uit Kamperland bezig om enkele ooien naar huis te halen die al rond 10 december moeten af lammeren. Ze blijven voorlopig nog buiten, en gaan volgens plan begin december de schuur in. De schapenhouder heeft nu wat meer controle over de dieren, en hij kan ze bovendien extra hooi bijvoeren. Karreman heeft zo'n 60 schapen: Suffolks, kruisiingen tussen Suffolk en Texelaars en een stuk of zeven Blue du Maines. Hiervan moeten er ca. 15 vroeg lammeren, de rest is in februari aan de beurt. Ook deze blijven tot ca. een maand voor de geboorte van de lammeren buiten. Ze zijn ingeschaard op een perceel graszaad van een akkerbouwer, maar Karreman voert ze wel bij met onder meer pulp- brokjes. Schapen vangen is geen werk om in je eentje te doen. Hier zorgt de heer W. de Looff dat de al gevangen ooien niet weer de kar uitlopen. Het Kwaliteits-Controle-Bureau Groenten en Fruit (KCB) gaat bij be drijven die een goede kwaliteitszorg hebben in de toekomst minder vaak controleren. Bij handelaren, veilin gen en sorteer- en pakstations be kijkt het KCB volgend jaar hoe zij hun kwaliteitscontrole hebben gere geld. Het jaar daarop worden ze in enkele categorieën ingedeeld. Hoe hoger de categorie, hoe» minder vaak de controle-instantie op de stoep staat. Dit is een van de veranderingen in de kwaliteitscontrole die de groente- en fruitsector volgend jaar te wachten staan. De veranderingen zijn een gevolg van bezuinigingen bij de overheid. Betaalde het ministerie van Landbouw in het verleden nog veertig tot vijftig procent van de keuringskosten, vanaf 1994 wil de overheid haar bijdrage helemaal stopzetten. Ook de eenwording van de Europe se Gemeenschap per 1 januari 1993 leidt tot een andere werkwijze bij het KCB. Voor exportprodukten die in de EG blijven hoeft de handelaar geen certificaat meer aan te vragen. In plaats daarvan moeten bedrijven elke week bij het KCB melden hoe veel groente en fruit zij naar andere delen van de EG hebben verhan deld. Deze meldplicht geldt ook voor sorteer- en pakstations; zij moeten alle produkten opgeven die ze in de handel brengen. Bij uitvoer naar derde landen is een exportcertificaat nog wel verplicht. Het KCB blijft alle partijen die naar landen buiten de EG gaan aan een inspectie onderwerpen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 11