Twintig procent bieten moet nog gerooid worden Minister Bukman, een ja-knikker Fusie slechts een tussenstation Oppassen voor onderbieden om teelten binnen te halen De boeren mogen van Bukman het bos of moeras in Vogelbescherming toont film over ganzen VRIJDAG 20 NOVEMBER 1992 10 Nu ik dit stuk schrijf is het weer een trieste dag in het LAND VAN HULST. Net zo triest als de prijzen van de produkten en de vooruitzich ten voor de landbouw. Ik kan hier nu wel een negatief beeld schetsen van de prijzen, maar dat werd voor mij al genoeg gedaan dus hierover verder maar niets. De aktiviteiten in het land zijn voor lopig gestaakt in verband met de re gen. Aileen het rooien van bieten en cichorei kan onder deze omstandig heden doorgaan. Het rooien van de cichorei gaat gepaard met veel tar ra, hetgeen van nadelige invloed is voor de financiële opbrengst: veel tarra-boetes en extra transport kosten. Bij dit gewas vallen de kilo's mee, dus zal de onderste regel ho pelijk een redelijke cijfers laten zien. Ik las in het landbouwblad van 13 november jl. dat minister Bukman de Benuline fabriek geopend heeft. De fabriek is nog niet geopend of men praat ook hier al over quoteren. Overigens in de GATT- onderhandelingen speelde men af gelopen week de zwarte piet naar Frankrijk, maar of dit terecht was betwijfel ik. MacSharry legde gelijk het bijltje er eventjes bij neer, was dit uit onmacht, of was hij bang om de Amerikanen het vuur aan de schenen te leggen. Onze eigen Buk man was ook niet te lui om als een kip op Frankrijk te gaan pikken. Als het trouwens om prijsverlagingen of verscherpen van maatregelen gaat, is Bukman er als de kippen bij om als een ja-knikker tekeer te gaan. Ze hebben ons in de politiek de laatste jaren alsmaar een worst voorgehou den om meer en beter te produce ren, en nu, na jaren van goede en goedkope en gezonde voedingsmid delen voor de consument te verbou wen en een aardige duit in het zakje van de handelsbalans te doen, wor den we bedankt en mogen we voor een inkomen gaan werken wat be neden de armoedegrens ligt. Willen we als landbouw gehoord worden in de Tweede Kamer dan zullen we als eenheid naar voren moeten komen. Ik hoop dat we als akkerbouw/veehouderij/intensieve veehouderij en tuinbouw de gelede ren gesloten kunnen houden. In on ze organisatie hoop ik dat we door een goede beslissing te nemen in verband met de voorgenomen fusie met het ULG en de GMvL de belan gen voor de totale landbouw beter kunnen laten doorklinken binnen het Landbouwschap. Het Landbouw schap moet nu eens echt gaan wer ken voor de belangen van de landbouwers. Somber en nat is het weer op NOORD-BEVELAND. Er moet nog heel wat gebeuren gezien de tijd van het jaar. 25% van de bieten moeten nog worden gerooid en veel meer dan 50% van de geplande op pervlakte tarwe zal er niet zijn ge zaaid. Op versgeploegde grond kon er op de schaarse droge momenten worden gezaaid, sommigen hebben kans gezien voor onkruid te spuiten, anderen niet. Maar dit kan ook nog na opkomst of in het voorjaar. De ci chorei staat voor het overgrote deel nog op het land. Hoe zal dat aflo pen? Het ploegen gaat gestaag door. Somber en mat is de stemming op Noord-Beveland. De MacSharry- regels stemmen al niet vrolijk, de prijzen van de vrije produkten stem men al helemaal triest. "Er is niets wat nog een beetje wil", wordt er vaak gezegd. En dat is ook zo. Con tractprijzen voor volgend jaar zijn verlaagd, prijzen voor eenmalige teelten idem dito. Alle gecontrac teerde teelten zijn gereserveerd voor de traditionele telers. Bij het sa menstellen van het bouwplan wordt nauwelijks nog gekeken naar saldo. Als het maar niet teveel kost en men zo weinig mogelijk moet bra ken. Ook bij de groente- en de fruit teelt is het overwegend misère. Het was allemaal te voorspellen. De graanprijzen trekken alles met zich mee. In Europa zoekt iedere boer naar alternatieven en die zijn er niet in voldoende mate Er is geen enkele garantie dat dit volgend jaar beter zal zijn. Het is de vraag of we dit al les gelaten over ons moeten laten komen. Maar wat moeten we er aan doen? We weten nu dat een aantal zaken geen uitkomst biedt: klagen, een beroep doen op de overheid, ac tie voeren, massaal overschakelen op groente en fruit. Het helpt alle maal niet. Ook agrificatie zal op kor te termijn geen oplossing zijn. Eigenlijk rest alleen nog: er tijdig mee ophouden, broekriem aanhalen en wachten tot het beter wordt. Of er gezamenlijk iets aan doen! Het is toch te gek dat we onze hele aard appeloogst voor 4 5 cent weg moeten geven omdat er 10% te veel is. In Engeland hebben ze de "Pota to marketing board" die het over schot uit de markt neemt middels een ha-heffing. Waarom kan dit niet in heel Europa? We moeten oppassen elkaar niet helemaal in de put te praten en el kaar te onderbieden voor het verkrij gen van teelten. Voor deze prijzen kan niemand op de wereld aardap pels of uien of wat dan ook telen. Het moet dus een keer beter wor den. De vraag is wanneer, en hou den we het zolang vol. Het is in deze omstandigheden wel schrijnend, in de krant te moeten le zen, dat Cebeco-Handelsraad 130 miljoen in Rusland heeft laten zitten bij de levering van pootaardappelen. Dit is boerengeld en door de op brengst van die pootaardappelen worden we later misschien becon curreerd. Eerst hebben ze gepro beerd het stil te houden. In combinatie met het beleid zoals dit wordt gevoerd bij Cebeco- Mechanisatie vragen we ons af: wie controleert Cebeco-Handelsraad en wat doen die er aan? Waarom vallen daar geen koppen, zoals dat in zulke gevallen gebeurt bij andete grote ondernemingen? En worden de hui dige boerencoöperaties niet te groot om door collega's te worden bestuurd? Vogelbescherming Nederland kan voor afdelingen en kringen van land bouworganisaties een avond verzor gen over ganzen. Er is een 40 minuten durende film gemaakt, waarin ook de overlast van ganzen voor de boeren aan de orde komt. De film wordt gratis vertoond. Af spraken kunnen worden gemaakt met Aad van Paassenm, tel. 015-562220. De situatie op de WEST ZEEUWS VLAAMSE akkers is sinds onze vo rige bijdrage flink verslechterd. We hadden al langer te maken met een natte periode, maar de hoeveelhe den waren tot voor kort beperkt en de onwerkbaarheid werd vooral ver oorzaakt door het ontbreken van een beetje drogende wind. Nu kan een flinke opklaring niet meer hel pen, eerst zal het water moeten doorzakken. De afgelopen week is er nog wat werk verzet tussen de buien door. Gezaaid is er nauwelijks, maar er is wel geploegd en bieten en cichorei gerooid. Beide rooiwerkzaamheden verlopen niet zonder problemen, bieten rooien gaat nog wel, maar het opladen van zwaden verloopt moeilijk. Ook de trekker en kippers maken veel spoor, vooral de kopak- kers en rond de hoop heeft de grond te lijden. Chicoreitelers hebben niet alleen deze problemen, maar ook de afvoer van de wortels is sterk ver traagd, daardoor ligt de rooier ach ter. Daar het rooien toch al niet eenvoudig bleek -tarra-percentages van rond de 40% zijn niets bijzonders- zal bij aanhoudende re genval het vrijwel onmogelijk wor den de rest te rooien. Dat zal een flinke schadepost geven. Zo rondrijdend in de polder valt op dat er nog heel wat moet gebeuren. Er is zeer weinig gezaaid, er staan nog steeds vrij veel bieten en cicho rei en ook zijn nog steeds niet alle teunisbloemen gedorst. De markt prijzen van aardappelen en uien zijn nog steeds heel slecht, voorlopig blijven niet vorstvrije partijen boven de markt hangen. Partijen die op contracten geleverd worden, blijken vrijwel allemaal iets te mankeren, de boer is altijd de pineut. Afgelopen maandagavond verzorg de de SEV het journaal, een snelle opsomming van alle wijzigingen en regelingen die in 1993 op ons afko men. Het is bijna onvoorstelbaar wat er aan papierwinkel wordt ge produceerd. Iedere instantie meent te moeten handhaven en controle ren. De invulling van het MacSharry plan maakt steeds duidelijker dat het systeem nooit lang kan mee gaan, zo complex, zoveel uitzonde ringen die weer allerlei knelgevallen zullen veroorzaken. De controle zal zoveel mankracht vragen dat er een boel werkkracht gecreeërd is waar we niet meer vanaf geraken. Helaas kunnen we daar niet direkt wat aan doen. Het beleid wordt bepaald door de mensen die we zelf gekozen hebben, heet dat tegenwoordig. Waar we nog wel wat aan kunnen doen, is de vorm van onze enige or ganisatie. 1 December moet wor den gestemd over de fusieplannen. De tijd van 23 organisaties ligt plot seling achter ons, maar nu de trein in beweging is, moeten we oppas sen dat de verplichtingen van nieu we organisaties niet als een steen om de nek worden gehangen want dit is slechts een tussenstation. Als dit niet doordringt zal de praktijk dit wel duidelijk maken, maar dan is het te laat. Ook in ALTENA-BIESBOSCH begin nen de werkzaamheden op de ak kers het eindpunt te naderen. Opvallend is dat voor de meeste percelen die nog laat vrij komen van geoogste suikerbieten of andere rooigewassen, men geen betere keuze heeft dan te kiezen als opvol gend gewas voor wintertarwe. Je zou kunnen zeggen de minst hache lijke keuze met weliswaar geen uit zicht op winst, maar ook het verlies tot het minimum beperkt. Het tot voor kort winstgevende ba sisgewas aardappelen is van drij vende kurk gedegradeerd tot dobber onder water en dat is een positie die niet lang vol te houden is. Ook de vollegrondsgroenteteelt heeft aan overproduktie te lijden, getuige de berichten dat telers in deze sector - in een aantal gevallen - hun toevlucht nemen tot het zaai en van wintertarwe. Ook op graslandbedrijven is het met de grasgroei gedaan en is de periode van winterwerkzaamheden aange broken. Over aanbod van ruwvoe- der valt niet te klagen, voeraardappelen worden tegen lage prijzen aangeboden en ook andere voedermiddelen worden ruim en te gen aantrekkelijke prijzen aan geboden. Nu de veldwerkzaamheden aan het aflopen zijn, kan er meer aandacht besteed worden aan andere zaken die wat op de achtergrond bleven. Iedere bedrijfsgenoot zal zich dienen af te vragen met welk bouwplan of bedrijfsopaal de winstkansen het beste gediend zijn. Studieclubs, voorlichting, SEV van de landbouw organisatie, zijn allemaal nuttige in- Bieten rooien door een loonbedrijf uit Wissenkerke Maandag jl. moesten naar schatting nog 22 procent van alle Nederland se bieten gerooid worden, zo meldt de suikerindustrie. Een week eerder (9 november) was dat nog 36 pro cent en een week daarvoor (2 no vember) 48 procent. In het Zuidwesten zat afgelopen maandag nog resp. 22 procent (Zeeland) en 25 procent (West- Brabant klei en Zuidhollandse eilan den) in de grond. De gebieden die al het verst zijn, zijn Oostelijk en Zuide lijk Flevoland, de noordelijke kleige bieden en de Veenkoloniën. In al deze gebieden zat maandag nog 16 procent van de bieten in de grond. Met de aan de hoop liggende bieten hebben zowel de Suiker Unie als de CSM voorraad voor ca. twee weken verwerking. Als de weersomstan digheden slecht blijven kan er een tekort ontstaan. In ieder geval neemt bij latere rooitijdstippen het risico op hogere tarragehaltes en structuurbeschadiging toe. Het lang in de grond blijven staan van de bie ten vergroot uiteraard ook het vorstrisico. Volgens het IRS is het in verband met een beetje extra groei niet nodig de bieten zo lang te laten staan. 'De groei is er al lang uit'. strumenten in het zoeken naar de beste oplossing in de gegeven om standigheden. De winterperiode dient hiervoor optimaal benut te worden. Ook in onze regio is het vergadersei zoen aangebroken. Er staat in ons gebied veel op het spel wat de ge moederen sterk bezig houdt en waarbij de belangen van land- en tuinbouw ten nauwste betrokken zijn. Te noemen zijn de procedures rond de dijk; verbeteringen in ons ri vierengebied; de provinciale inspan ningen om tot gemeentelijke herindeling te komen en de niet ver- zadigbare honger van de natuurlob- by om zoveel mogelijk agrarische gronden aan natuurontwikkeling toe te schuiven. Door al deze korter of langer duren de planprocessen sluipt de politiek met slinkse en weinig fraaie metho dieken, om vingers in de pap te hou den en besluitvorming te beïnvloeden. Nu voor het Bies- boschgebied de kaarten binnenkort wel eens geschud zouden kunnen zijn, is het meer dan ooit nodig om de landbouwbelangen te behande len en de gelederen gesloten te houden. Van minister Bukman valt weinig heil te verwachten in het verdedigen van landbouwbelangen. Als de landbouwcrisis willens en wetens gestuurd wordt naar grotere afme tingen en gezien de GATT- onderhandelingen dreigt het daar op uit te draaien, dan kan Bukman ge zien zijn uitlatingen zijn handen niet in onschuld wassen. Dat boeren te genprestaties zouden moeten leve ren in de vorm van natuurbeheer, de te ontvangen toeslagen voor prijs verlaging is vernederend voor de to tale landbouw. Van een minister die ooit eerst verantwoordelijk was als belangenbehartiger van een land bouworganisatie is dit onvoorstel baar. Als je politiek maar overeind blijft, dan mogen boeren wel 't bos of moeras in.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 10