Fruitteelt voor toekomst gebaat bij gezamenlijke afzet Verkorte kiemrust pootgoed kan export stimuleren Phytophtora in witlof pennen Papierpulp afgevoerd uit Noord-Brabant iiÖak ROC Westmaas opent nieuw gebouw bewaaronderzoek Kweker A. Mouwen uit Roosendaal: EG: doordraai appels mag naar ex-Joegoslavië Wageningse ontdekking: VRIJDAG 13 NOVEMBER 1992 Overvloedige fruitgroei in Europa speelt de afzet van vooral appels danig parten. In peren zit weinig verschuiving, er zijn er zelfs minder dan vorig jaar. Voor het eerst sinds jaren zet Nederland weer appels af via de EEG interventie. Zo brengt dit produkt nog een minimumprijs op van 25 cent. Gezien de hoge stort - kosten verdwijnt veel in de veevoe dersector. 'De instelling van menig fruitteler moeten veranderen', vindt de heer A. Mouwen in Roosendaal. De opbrengsten liggen bij appels ongeveer 20% hoger. Bij Jonagold komen opbrengsten voor tot 70 ton, terwijl 50 ton gebruikelijk is. Cox haalt bijna 40 ton, het gemiddelde ligt op 25-30 ton. Een jaar geleden lag de middenprijs op f 2,00 per kg, nu op 60 cent. Het koppelen van de veilingklok ziet Mouwen als een grote stap in de goede richting. 'Wij kunnen dan be schikken over grote, kwalitatief ge lijkwaardige, kwantums. Voor de Europese afnemers interessant. Het heeft voor de veilingen geen zin el kaar te beconcurreren. Alleen de fruitteler zelf is nog te individua listisch ingesteld. Om dagelijks een regelmatige aanvoer te hebben zijn sluitende afspraken nodig. Prijsfluc tuaties kunnen alleen op deze ma nier worden voorkomen'. Fusie veilingen De fusie tussen de veilingen te Ka- pelle en Barendrecht begint volgens de Roosendaalse fruitteler duidelijk vruchten af te werpen. 'De kosten zijn nu in de hand te houden. Als de fusie niet was doorgegaan dan moest de provisie omhoog. Sorte ren, altijd al ons zorgenkind, gebeurt nu alleen in Kapelle. Dit is duidelijke kostenbeheersing. Anders moesten een hoop handelingen dubbel ge beuren. Investeren om arbeidsinten- Vermoedelijk op vrij grote schaal zijn dit jaar witlofpennen aangetast door phytophthora. Enkele partijen zijn al afgekeurd. Trekkers worden geadviseerd om na iedere ronde het watersysteem geheel te ontsmet ten. Ook sclerotinia is waargeno men. Hiertegen kunnen de pennen met succes behandeld worden. De oorzaak van de phytophthora- aantasting is te zoeken in de natte zomer en het vochtige najaar. Niet iedere pennenteler is al verzekerd van centen. In vrijwel alle contrac ten en koopovereenkomsten staat dat er binnen 5 weken geen aan tasting mag plaatsvinden. De oor zaak van een minder geslaagde trek hoeft niet direct aan de pennenteler te liggen. Een goede hygiëne bij de trekker is een eerste vereiste. Besmet water dat voor een volgen de ronde gebruikt wordt tast alle bakken aan. Door verslijming kan het loof zich niet ontwikkelen. Enkele telers waar phytophthora is geconstateerd merken op dat het ene ras gevoeliger is dan het andere. De gevreesde aardappelziekte is al jaren niet voorgekomen in witlof. Trekkers die slechts enkele jaren be zig zijn hebben dit verschijnsel nog niet meegemaakt. sieve bewerkingen te automatiseren is voor veel fruittelers niet meer rendabel'. De laatste jaren hebben de fruitte lers, samen met hun organisatie de NFO, zich ingezet om milieubewust te telen (MBT). Zij zijn hierin geslaagd. Nu is 80% overgescha keld op MBT. In 1990 lag dit percen tage nog op 20%. Insecticiden worden zo goed als niet meer ge bruikt. Spint- en roestmijtenbestrij- ding gebeurt door roofmijten. Oorwormen bestrijden o.a. bloed- luizen. MBT kostenverhogend De veranderde opzet van de fruitte lers komt niet tot uitdrukking in de prijs. Dit is een doorn in het oog van teler Mouwen. 'MBT werkt voor ons in wezen kostenverhogend. Moet er toch een keer gespoten worden dan gebruiken we middelen die insek- ten, die geen schade veroorzaken, sparen. Zulke selectieve middelen zijn aanmerkelijk duurder. Verder vraagt MBT meer vakkennis en een frequente controle. Uit de prijs blijkt dat allerminst. MBT-partijen worden niet apart verkocht omdat anders de klok teveel versnippert. Supermark ten stellen eisen en verwachten een kwalitatief hoogwaardig produkt. Als je blijft volharden in de traditio nele teelt raak je de markt volkomen kwijt'. Een pluspunt in de slechte markt voor appels is dat de consument in verhouding meer appels eet dan ci- trusfruit. 'Lage prijzen zet telers aan het denken', zegt Mouwen die in verschillende commissies de belan gen van de fruitteelt behartigd. 'Als A. Mouwen we de afzetmarkt voor fruit concen treren kan de handel niet om ons heen. Nu gaat 60% weg via de vei ling, 40% rechtstreeks. Veel telers hebben niet op tijd het hout kun nen verkopen en moeten nu nood gedwongen een beroep op de veiling doen. Vooral als koeling ont breekt is de veiling de enige moge lijkheid. Dat men verzekerd is van centen is meegenomen. Ik heb het idee dat deze ontwikkeling in het voordeel van de gehele fruitteelt werkt'. J.v.T. De Europese Commissie heeft vori ge maand besloten om appelen die in de E.G. zijn doorgedraaid even tueel beschikbaar te stellen aan er kende liefdadigheidsorganisaties, die deze appelen gratis mogen uit delen aan de bevolking in het voor malige Joegoslavië. De kosten van verzending komen voor rekening van de betrokken liefdadigheidsor ganisaties. Indien noodzakelijk kan de E.G. er eveneens toe overgaan om andere groenten- en fruitsoorten op dezelf de wijze ter beschikking te stellen. Ook zijn andere bestemmingen mo gelijk. Binnen de E.G. is het al lange tijd mogelijk om doorgedraaide (geïntervenieerde) produkten gratis beschikbaar te stellen aan bepaalde stichtingen en instellingen (scholen). De Wageningse promovendus Mar tin van Ittersum is er in geslaagd een belangrijk knelpunt bij het ge bruik van pootaardappelen te om zeilen. Door het aardappelgewas kort voor de oogst te bespuiten met gibberellinezuur (een natuurlijk plan- tenhormoon) en de bewaartempera- tuur van de knollen aan te passen blijkt het mogelijk de kiemrust van de pootaardappelen met meer dan drie maanden te bekorten. De aldus behandelde pootaardappelen heb ben een goede groeikracht en kun nen kort na de oogst weer de grond in. Dit biedt met name perspectie ven voor landen met meer dan één aardappelteelt per jaar en vergroot daarmee de exportmogelijkheden van Nederlands aardappelpootgoed. Dit blijkt uit het proefschrift waarop Van Ittersum onlangs aan de Land bouwuniversiteit Wageningen pro moveerde. Voor de export van pootgoed is de kiemrust een belangrijke belemme ring. Veel van het Nederlands poot goed, dat meestal in augustus wordt geoogst, is bijvoorbeeld min der geschikt om reeds in november te worden gepoot in Noord-Afrika. Er zijn al veel pogingen ondernomen om de duur van de kiemrust van pootaardappelen te bekorten. Door de knollen te behandelen met che micaliën, zoals Rindite of koolstofdi- sulfide, kan de kiemrustduur worden bekort. Deze middelen hebben ech ter als belangrijk nadeel dat ze zeer giftig en gevaarlijk zijn. Ook dompe ling van de knollen in het natuurlijke (biologische afbreekbare) planten- hormoon gibberellinezuur tijdens de bewaring kan de kiemrust enigszins bekorten. Daarnaast worden diverse bewaartemperatuurregimes (met name korte koudeschokken) toege past om de duur van kiemrust enigszins te bekorten. Gewasbespuiting Van Ittersum ontdekte nu dat het bespuiten van het aardappelgewas met gibberellinezuur - enkele dagen voor de loofverwijdering (ten behoe ve van de oogst) - in combinatie met hoge bewaartemperaturen, de kiemrust met maanden kan bekor ten. Zo blijkt de kiemrustduur van het aardappelras Diamant bij een bewaartemperatuur van 18°C van 95 dagen teruggebracht te kunnen worden naar 50 dagen. Bij het ras Désirée zorgt een behandeling met gibberellinezuur en daarop volgende opslag bij 28 °C voor een kiemrust- verkorting van ruim 100 dagen ver geleken met een onbehandeld gewas waarbij de knollen bij 18°C bewaard worden (50 in plaats van 150 dagen). De behandeling heeft bovendien een zeer positieve in vloed op de groeikracht bij vroeg poten. Uit experimenten blijkt dat de behandeling niet leidt tot nega tieve effecten voor het ver- volggewas. Gibberellinezuur is vrij duur. Er zul len logistieke aanpassingen nodig zijn bij de teelt, de opslag en het vervoer van pootaardappelen. In veel Noordafrikaanse landen wordt nu al gewerkt aan de vervanging van geïmporteerd pootgoed door ei gen kweek om zo aan de vraag van goede vroege pootaardappelen te voldoen. De beschikbaarheid van pootgoed dat snel weer gepoot kan worden biedt daarom zowel perspectieven voor de Nederlandse export als voor de landen zelf. Alle papierpulp die nog op percelen landbouwgrond in Noord-Brabant lag opgeslagen, is afgevoerd. Het merendeel van de pulp is naar de stortplaats Schinnen/Spaubeek in Limburg getransporteerd en daar gestort. De betrokken landbouwers hebben van de provincie bericht ge kregen dat zij aan de 'bestuurs- dwangaanschrijving' hebben voldaan. Het ging in totaal om 2000 ton pa pierpulp bij drie landbouwers. De provincie had hen gesommeerd om de papierpulp te verwijderen. Zij te kenden hiertegen beroep aan bij de Raad van State, maar verloren dat. De pulp was geleverd door Soepen berg Fertilizers te Dronten onder de naam Orgacal SF en werd gebruikt voor onderhoudsbekalking. De pa pierpulp is afkomstig van Scott- Page te Gennep. Dat bedrijf had een ontheffing van het Rijkskwaliteits instituut voor land- en tuinbouw- produkten (RIKILT) om 50.000 ton papierpulp (volgens de provincie 'af- valkalk') te leveren aan de landbouw. Zoals bekend is een deel van de pa pierpulp naar België getranspor teerd. Toen de provincie van dit transport lucht kreeg liet ze het stil leggen. Inmiddels was 500 600 ton afgevoerd. In België mag papier pulp wel gewoon als meststof op landbouwgrond worden toegediend. Na deze stillegging heeft de provin cie een bankgarantie van f 50.000,— van Soepenberg geëist. Deze is inmiddels terug gegeven. Binnenkort vindt de behandeling plaats van het Arob-beroep tegen het besluit van het RIKILT om Scott- Page ontheffing te verlenen 50.000 ton papierpulp in de landbouw af te zetten. Het beroep is ingesteld door de provincies Noord-Brabant, Fries land, Groningen, Overijssel en Gel derland. Voor de export van pootgoed is kiemrust een belangrijke belemme ring. Op de foto: het inschepen van een partij aardappelen (ar chieffoto). Vandaag (vrijdag 13 december) wordt de nieuwe bewaaronderzoek- accommodatie van het ROC West maas in gebruik gesteld. Het gebouw is tot stand gekomen dank zij subsidie uit de herstructure ringspot voor de akkerbouw. De openingshandeling zal worden ver richt door ir. A. Grijns, direkteur LNO in Zuid-Holland. De nieuwe accommodatie omvat 6 cellen voor bewaaronderzoek van losgestort produkt, 8 cellen voor be waaronderzoek van produkt op geslagen in kusten/fust en 2 cellen geschikt voor het doen van onder zoek naar uitstalleven. Deze outilla ge is o.a. geschikt voor onderzoek naar nieuwe middelen voor kiem- remming in aardappelen, invloed van teeltmaatregelen in het veld op de bewaarbaarheid en het uitstalle ven van diverse produkten en de be paling van rasverschillen bij bewaring. Zaterdag 14 november is het R.O.C. Westmaas geopend voor be langstellende akkerbouwers en tuinders. Na de officiële opening van de nieu we bewaaraccommodatie zal 's middags op het R.O.C. Westmaas het rapport 'De perspectieven voor de vollegrondsgroenteteelt in West- Nederland nu en in de toekomst' worden gepresenteerd. Uitgesplitst naar regio geeft het rapport de structuur en de kansen van de groenteteelt in de volle grond aan.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 9