"Onrust over WRR-rapport is onnodig" Vier bedrijfsbeëindigingen in ruilverkaveling St. Annaland NIVAZ opgeheven Beleidsmedewerker grondgebruik S. van Dijk van Landbouwschap VRIJDAG 13 NOVEMBER 1992 In het ruilverkavelingsblok "St. An- naland" op Tholen hebben drie ak kerbouwers en één fruitteler al hun grond aangeboden aan het Bureau Beheer Landbouwgronden (BBL). Het gaat in totaal om 135 ha. De agrariërs maken bij de beoogde ver koop aan BBL gebruik van de rege ling 'afkoop toedelingsrechten'. Dit houdt ondermeer in dat BBL boven de normale economische waarde tien maal de pachtwaarde moet ver goeden. Volgens bovengenoemde regeling is BBL verplicht de aangeboden grond te kopen. Agrariërs in het blok "St. Annaland" kunnen van de regeling toedelingsrechten gebruik maken tot 8 december (twee maanden na dat de regeling via een publicatie in de Staatscourant is gesloten). Ove rigens wordt de verkoop pas defini tief nadat deze door een handtekening van de directeur- generaal van het ministerie van Landbouw is bezegeld, maar dat zal naar verwachting geen problemen opleveren. Met de verkoop komt BBL in één klap ruimschoots boven de taakstel ling. Er zit dan 205 ha in de grond- pot, bij een taakstelling van 100 ha. Een deel hiervan wordt gereser veerd voor de uitbreiding van na tuurgebied, wegen en dergelijke, maar BBL kan de overige percelen goed gebruiken ten behoeve van be- drijfsverplaatsingen op Tholen of el ders in het land. Oprukkende natuur Akkerbouwer Gerard Gaakeer (50) is een van de vier agrariërs die hun grond verkopen. Hij is tevens (en blijft) voorzitter van de landinrich tingscommissie St. Annaland. Zijn 51 ha akkerbouwgrond zal in z'n ge heel in natuurgebied veranderen. De al rondom zijn bedrijf liggende na tuur plus het feit dat een deel van zijn grond al gedooggebied voor ganzen is, hebben een grote rol gespeeld bij de beslissing de grond te verkopen. Gaakeer: "De uitstra lingseffecten uit die natuurgebieden hebben onvermijdelijk een negatief effect op de bedrijfsvoering, die maar ten dele gecompenseerd wordt door schadevergoedingen. Volgens de ruilverkavelingsplannen zou ik aan drie kanten ingesloten worden door natuurgebieden. Dat zijn er nu 'nog maar' twee. In een bezwaarschrift heb ik toen gezegd: 'dan kunnen jullie net zo goed mijn hele bedrijf kopen', in de veron derstelling dat men daar om finan ciële redenen toch niet aan wilde. Tot mijn verbazing bleek dat wel zo te zijn." Akkerbouw Behalve de oprukkende natuur en de daaruit voortvloeiende overlast heeft bij de beslissing van Gaakeer ook meegespeeld de slechte situa tie in de akkerbouw. Hij ziet het op zijn leeftijd niet meer zitten om over te schakelen op intensieve gewas sen als vollegrondsgroentne of bloemzaad. En puur voor de akker bouw zou het bedrijf op termijn ge woon te klein zijn, nu "MacSharry" doorgaat. Bovendien was het nog De Stichting Nederlands Instituut voor de Afzetbevordering van Zaden van groenvoedergewassen (NIVAZ) is opgeheven. Het sinds 1979 be staande NIVAZ, de opvolger van de Stichting voor landbouwzaaizaden- propaganda in het buitenland, hield zich bezig met de afzetbevordering van zaaizaad van voedergewassen in die landen waar private handels bedrijven moeilijk ingang vonden. Daarbij ging het met name om de Volksrepubliek China, de landen van het vm. Oostblok en in Zuid-Korea. De activiteiten van NIVAZ begonnen afgelopen jaren terug te lopen door dat het landbouwzaaizaadbedrijfsle- ven zich meer en meer op Oost-Europa kon gaan richten. Daarbij nam de aandacht voor het Verre Oosten gaandeweg af. wel jammer dat het bedrijf nu op houdt te bestaan," aldus zijn vader. Gaakeer heeft aan de hand van een aantal berekeningen beslist wat voor hem de beste oplossing zou zijn. "Dan blijkt gewoon dat nog 15 jaar doorboeren financieel alleen maar ongunstig is. De beslissing om de grond dan maar te verkopen neem je natuurlijk niet zomaar even. Er hebben per slot al twee genera ties Gaakeer voor mij op deze grond geboerd. Het klinkt misschien te genstrijdig, maar omdat het toch natuurgebied wordt, vind ik het niet eens zo erg dat de grond verkocht wordt en het bedrijf stopt. Als iemand anders op de grond zou gaan boeren, die dan ook telkens met zijn machines over het erf zou rijden, dat zou emotioneel veel moeilijker zijn." "St. Annaland" is het eerste van de vier blokken op Tholen die verkaveld worden. Vogels Gaakeer kan de nu aangeboden grond ook voor andere blokken een oplossing zijn. "In het blok Poortvliet ligt ook een flinke na- tuurclaim. Wellicht dat een deel van de nu vrijgekomen grond als com pensatie daarvoor kan dienen." Laatste werk Gaakeer moet nog een stuk land ploegen, en ook moet er nog een blok bieten gerooid worden. Hierna is het gebeurd met het echte boe renwerk. Maar ook na zijn boeren bestaan zal hij zijn tijd op nuttige manier besteden, zo verzekert hij. "Ik ga niet met de handen over el kaar thuis zitten." een blik in de toekomst. De ontwik kelingen zullen waarschijnlijk minder spectaculair zijn dan door de WRR wordt verondersteld. Toch is duide lijk dat Europa over 25 jaar gevoed kan worden met veel minder land bouwareaal en arbeidskracht. In plaats van onze ogen te sluiten voor de realiteit en op de oude pro- duktievoet door te gaan, moeten we nu op Europees niveau gaan naden ken over perspectieven voor de landbouw, vervangende bestem mingen voor de vrijkomende grond en nieuwe werkgelegenheid", aldus Van Dijk. Hij vindt overigens wel dat Rabbinge c.s. tijdens hun analyse op een aantal fronten nogal kort door de bocht zijn gegaan, terwijl het de WRR-onderzoeksgroep hier en daar aan visie heeft ontbroken. Milieu "Men is in dit rapport zeer 'Euro pees' te werk gegaan en heeft naar mijn smaak te weinig rekening ge houden met de belangen en inspan ningen van de individuele landen", vindt Van Dijk. "Het rapport stelt dat de landbouw uit ons land moet verdwijnen omdat klimaat en grond soort daarvoor te ongunstig zijn, waardoor teveel schade aan het mi lieu ontstaat. Het gaat daarmee veel te ver. Bovendien lijkt men binnen de WRR te vergeten dat overheid en bedrijfleven in Nederland zich al lan ge tijd voor de verbetering van dat milieu inspannen. Voor het Land bouwschap is het nu zaak te stimu leren dat de Nederlandse boeren en tuinders de bestaande milieumaa tregelen accepteren", aldus Van Dijk. Het rapport verdeelt Europa in land bouwgrond, natuurgebied en rest- gebied. Elk deel met zijn eigen beheer. Van Dijk: "Maar het is in Nederland niet mogelijk om land bouw en natuur gescheiden te be heren. Ze vloeien als het ware in elkaar over. Hoe zou je weide- en akkerbouwgebieden kunnen schei den van weidevogels en houtwal len? Die verstrengeling is juist karakteristiek voor het Nederlandse platteland". Restgebied In "Grond voor Keuzen" staat niets te lezen over de delen van Europa die tot restgebied zijn bestempeld. Daarom komt Van Dijk met zijn ei gen invulling: "Ik denk dat de maat schappij niet zal accepteren dat deze gebieden verwaarlozen. Enige vorm van beheer zal altijd gewenst zijn. Boeren en agrarische werkne mers zullen deze beheerstaak het best kunnen invullen. Bijkomend voordeel is dat zo een deel van de werkloosheid, die ontstaat door de voortgaande ontwikkelingen in de landbouw, wordt tegengegaan. Bo vendien houden we de streek leef baar", is Van Dijks verwachting. Voedsel Dat "Grond voor Keuzen" het we- reldvoedselvraagstuk volkomen ne geert vindt Sjoerd van Dijk een minpunt. De aandacht van de WRR lijkt slechts uit te gaan naar de Euro pese zelfvoorziening. "Als er op veel plaatsen in de wereld hongersnood bestaat dan is het natuurlijk niet so ciaal dat wij onze geavanceerde voedselproduktietechnieken alleen voor onszelf houden", vindt hij. Landbouw Als professor Rabbinge en zijn me dewerkers gelijk hebben wat betreft de toekomstige agrarische produk- tiecapaciteit, dan heeft het geen zin om bij de pakken neer te gaan zit ten. "Integendeel", zegt Van Dijk, "we moeten zorgen dat Nederland zijn sterke marktpositie in Europa behoudt en uitbreidt. Voor Neder land betekent dat in de eerste plaats dat we moeten blijven werken aan optimale produktie-omstandigheden en kwaliteitsprodukten. De bulkpro- duktie is volgens "Grond voor Keu zen" in veel gebieden verleden tijd. Dus zullen landen als Frankrijk en Denemarken, beide buikproducen ten, naar alternatieven om moeten zien. Het is zaak dat overheid en landbouwbedrijfsleven voorkomen dat deze landen de Nederlandse pootaardappelteler op zijn eigen erf gaan beconcurreren. Zij moeten daarom op Europees niveau mee denken over nieuwe produktiemo- gelijkheden en potentiële concurrenten ondersteunen in hun initiatieven op het gebied van agri ficatie". (Uit: Standpunten) Gerard Gaakeer: "Nu stoppen was in mijn situatie gewoon de beste oplossing." geenszins zeker of zoon Wim - die nu landbouwtechniek studeert aan de Landbouwuniversiteit Wagenin- gen - wel in het bedrijf zou stappen. "Hij zou in ieder geval na zijn studie eerst een jaar of tien elders aan de slag moeten, en daarna het bedrijf overnemen is een veel grotere stap dan gelijk na de studie. Hij vindt het Begin juli presenteerde de Weten schappelijke Raad voor het Rege ringsbeleid (WRR) het inmiddels veelbesproken rapport 'Grond voor keuzen'. In dit rapport van professor Rabbinge c.s. staat onder meer te lezen dat de komende decennia 40 tot 100 miljoen ha landbouwgrond minder nodig zijn om Europa van voedsel te voorzien. Toch is de on rust over het rapport onnodig, vindt ir. Sjoerd van Dijk, beleidsmedewer ker Grondgebruik en Milieu van het Landbouwschap. Naar zijn opinie kan het landbouw bedrijfsleven zijn voordeel doen met het WRR-rapport. "Het is niet Rab- binges bedoeling om plotsklaps iedere Nederlandse boer een aantal hectares af te nemen onder het motto: 'kijk maar eens of je het hier ook nog mee redt'", denkt Van Dijk. "Nee, 'Grond voor keuzen' gunt ons Sjoerd van Dijk: "Verwaarlozing moet worden voorkomen", (foto Bas Kijzers)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 8