Glastuinbouw krijgt ruimte in VUest- en Midden-Brabant Nieuws Cursus houtig kleinfruit trekt grote belangstelling Fokdag K.W.P.N. Nieuwvliet Duurzame landbouw vraagt meer steun overheid en organisaties Onderzoek naar land- en tuinbouw noordwest Brabant Bundeling van handel in gewasbeschermingsmiddelen Meer dan 60 deelnemers Bijeenkomst in Berg en Dal: Open dag AHS Den Bosch VRIJDAG 13 NOVEMBER 1992 7 Sinds in juli het streekplan Noord- Brabant is vastgesteld is er ook voor de glastuinbouwsektor in Midden- en West-Brabant duidelijkheid ge schapen. Voorbereidend op het streekplan en in nauw overleg met de provincie heeft de stuurgroep glastuinbouw Midden- en West- Brabant een rapport samengesteld. Hierin presenteren vertegenwoordi gers van de tuinbouwsektor hun vi sie en wensen ten aanzien van de vestigingsmogelijkheden van de glastuinbouw. Onlangs ontving de stuurgroep, die bestaat uit verte genwoordigers van het Consulent schap Landbouw, het Landbouwschap, de P.N.E.M. en de R.B.T. Veiling Breda, een officiële reaktie van de provincie op de rap portage. Deze reaktie geeft een duidelijk pro vinciaal standpunt weer ten aanzien van de glastuinbouw gerelateerd aan het streekplan. In Midden- en West-Brabant zijn een aantal loka- ties aangewezen als glastuinbouw- ontwikkelingsgebied, te weten rond Etten-Leur en Prinsenbeek, ten zuidoosten van Zevenbergen, de Plukmadese Polder, het gebied tus sen Oosterhout, Dongen en Waspik en rond Elshout. In deze gebieden zal geconcentreerde nieuwbouw van glastuinbouwbedrijven mogelijk zijn en geen maximum gesteld wor den aan bouwblokgrootte en netto glasoppervlakte per bedrijf. De pro vincie stimuleert de gemeenten om in overleg met provincie en sektor te komen tot aanwijzing van glastuin- bouwlokaties en deze bij aktualise- ring van het bestemmingsplan buitengebied op te nemen. Beperkte kas Buiten deze glastuinbouwontwikke- lingsgebieden is omschakeling naar glastuinbouw niet meer toegestaan. Wel zal het voor de vollegrondstuin- bouw mogelijk zijn, een in opper vlakte beperkte teeltondersteunende kas te bouwen Dinsdagavond was er weer een cursusavond houtig kleinfruit in de veiling te Kapelle. (Foto Anton Din- gemanse). Voor de cursus houtig kleinfruit, die onlangs in Zeeland van start is ge gaan, bestaat grote belangstelling. Vooral akkerbouwers blijken zich graag in deze teelt te willen verdie pen. Onder de 63 cursisten, die nu de lessen volgen, zitten 31 akker bouwers. Daarnaast hebben zich nog eens zeven akkerbouwers aan gemeld, die al kleinfruit telen. De andere cursisten zijn hoofdzakelijk mensen die al klein fruit telen, van wie enkele onder glas. De cursus is opgezet door de Stich ting Stimulering Plantaardige Pro- duktie, de veiling CHZ in Kapelle, de studieclub houtig kleinfruit en DLV. Deze organisaties hebben vast gesteld dat houtig kleinfruit in Zee land een goed alternatief kan zijn voor akkerbouwers. In het verleden werden er in het zuidwesten volop bessen, frambozen en bramen ge teeld, vooral voor industriële ver werking. Door de toenemende concurrentie uit het buitenland gin gen steeds meer bedrijven zich ech ter specialiseren in groot-fruit, vooral appels en peren. De vraag naar kleinfruit voor verse consumptie is de laatste tijd toege nomen. Het huidige areaal is in feite al niet meer voldoenda Vooral vroeg en laat in het seizoen is er meer vraag dan aanbod. Hierop kan wor den ingespeeld door toepassing van plastic tunnels en regenkappen waardoor de oogsttijd van kleinfruit aanzienlijk wordt verlengd. Zuidwest-Nederland is klimatolo gisch zeer geschikt voor de teelt van kleinfruit. Er komt weinig nacht vorst voor en de zomers zijn gemid deld mild. Kleinfruit laat zich verder prima combineren met andere teelten. Dit alles was aanleiding tot het or ganiseren van de cursus. De cursus bestaat uit acht lessen, waarvan er twee op lokatie plaatsvinden. De overige worden gegeven in de vei ling Kapella De leiding ligt in handen van John Bal, bedrijfsdeskundige fruitteelt van het DLV-team Gelder- malsen. Behalve teeltzaken komen ook bewaring en afzetmogelijkhe den aan de orde. De cursuskosten bedragen voor de deelnemers f 100,—. Dankzij spon soring door de SSPP kunnen Zeeuwse akkerbouwers gratis aan de cursus deelnemen. Zoals gemeld heeft een dertigtal van deze moge lijkheid gebruik gemaakt. Vanwege het grote aantal aanmeldingen wordt er te zijner tijd mogelijk een vervolgcursus georganiseerd. Zaterdag 14 november organiseert het fokdistrict Zeeuws-Vlaanderen van het Koninklijke Warmbloed Paardenstamboek Nederland weer haar jaarlijkse fokdag. Het is dit keer een dubbel jubileum want de fokve- reniging is nu 25 jaar geleden opge richt en het is de vijftiende keer dat de fokdag plaatsvindt. Evenals de laatste acht edities, is het ook dit jaar weer een internationaal gebeu ren met zelfs ruim meer deelnemers uit België, dan uit Nederland. De keuring is alleen opengesteld voor jonge paarden dat wil zeggen voor veulens tot en met driejarige paarden. Met name voor de veulen rubrieken is massaal ingeschreven. Gesplitst naar leeftijd zijn er drie of gebruik te maken van tijdelijke, dus demontabele, menstoegankelij- ke tunnelkassen. Uitbreiding van glastuinbouwbedrijven welke ge vestigd zijn buiten de glastuinbouw- ontwikkelingsgebieden blijft volgens de provincie mogelijk. De maximering van het glasoppervlak per bouwblok zal echter wel afge stemd worden op de gemiddelde grootte voor een modern ingericht glastuinbouwbedrijf in die regio. Uit het streekplan en bovenge noemde provinciale reaktie blijkt dat de glastuinbouw in Midden- en West-Brabant nog groeikansen heeft. Op korte termijn zal tussen stuurgroep, provincie en aangeduide gemeenten overleg gestart worden. Onderwerp zal zijn, hoe aan de aan wijzing tot glastuinbouwontwikke- lingsgebied daadwerkelijk invulling kan worden gegeven. Door op deze wijze vroegtijdig te overleggen stre ven sektor, lokale en provinciale overheden struktuurversterking van de glastuinbouwsektor na. De overheid en de standsorganisa ties nemen een te lakse houding aan als het gaat om het oplossen van problemen in de landbouw. Boeren en boerinnen, die op eigen bedrijf initiatieven hebben genomen ten behoeve van een duurzamere landbouw, worden door hen te wei nig ondersteund. Overheid en standsorganisaties hebben nog te veel oog voor de (export)belangen van de gangbare landbouw. Dit was de mening van boeren en boerin nen, die afgelopen zaterdag 7 no vember bijeen waren op een studiedag over duurzame landbouw en regionale initiatieven in Berg en Dal. Op deze studiedag, georganiseerd door de Boerengroep-Wageningen, waren boeren en boerinnen uit ver schillende sectoren bijeen. De bij eenkomst stond in het teken van de inventarisatie van een aantal erva ringen en knelpunten rond duurza me landbouw en initiatieven in de regio. De dag zal een vervolg krijgen op 27 november in Berg en Dal. Op deze dag zullen door boeren en boe rinnen een aantal concrete beleid saanbevelingen worden geformuleerd. Zeeuwse Vlegel Drie inleidende sprekers gaven za terdag hun eigen ervaringen weer met het gezamenlijk telen en ver handelen van een kwaliteitsprodukt. Als voorbeeld hiervan werd de mi lieuvriendelijke teelt en ambachtelij ke verwerking van Zeeuws broodtarwe tot een eigen brood on der het keurmerk van 'De Zeeuwse Vlegel' gepresenteerd. Joop de Koeyer, akkerbouwer in Brouwers haven, gaf de deelnemers de waar schuwing mee vooral niet te lichtvaardig te denken over dergelij ke initiatieven: 'Het is een langdurig proces van kennismaken en hobbels nemen, waar we in '88 mee begon nen zijn en dat nu pas begint te draaien'. Een belangrijke drijfveer voor Kees van Gaaien, melkveehouder in Al phen aan de Rijn en deelnemer aan het project 'Streekeigen produktie van Veenweidekaas' is zijn betrok kenheid bij de Derde Wereld. Hij wil niet mede verantwoordelijk zijn voor het dumpen van produkten op de wereldmarkt. Dit ontneemt zijn col lega's in de Derde Wereld de moge lijkheid hun eigen produkten te verkopen op de lokale markt. De derde spreker, Johan Spee, boer in Brummen, geeft zijn betrokkenheid bij de collega's in de Derde Wereld vorm door het ondersteunen van geitenprojecten in Ghana. Ondanks de verschillende karakters van de initiatieven waren de aanwe zigen het erover eens dat er geza menlijk gewerkt moet worden aan een duurzame landbouw. Daarbij mag de bedrijfsvoering niet uit het oog worden verloren. Door het hui dige beleid is een wijziging van de gangbare bedrijfsvoering voor veel boeren financieel gewoon niet haal baar. Op de studiedag van 27 no vember worden beleidsaanbevelingen geformuleerd. Boeren en boerinnen die hierover mee willen praten kunnen zich op geven bij de Boerengroep, tel. 08370-10500. Is er toekomst voor de land- en tuin bouw in De Biesbosch en Het Land van Heusden en Altena? Deze vraag stelde de Rabobank-directeur J.H. Dijkstra uit Meeuwen in de winter van 1991 tijdens een lezing over "Europa '92". Met deze lezing als vertrekpunt hebben de drie land bouworganisaties ZLM, NCB en CBTB een onderzoek gestart. Het doel is meer inzicht te krijgen in de ontwikkelingsmogelijkheden van de primaire agrarische bedrijven. Drie gebieden worden onderschei den: De Biesbosch, Het Land van Heusden en Altena. In eerste instan tie wordt er een inventarisatie ge maakt van de bedrijfsstructuur. Na voorgaande analyse van de bedrij ven wordt er gekeken, wat de ont wikkelingsmogelijkheden zijn. Dit project, wat AltHeuBie- Perspectief wordt genoemd, wordt uitgevoerd door 7 studenten van de Agrarische Hogeschool Den Bosch. De studenten gaan bedrijven en in stanties bezoeken om een duidelij ker beeld te krijgen van de toekomstmogelijkheden voor de Landbouw in deze gebieden. Het project wordt afgesloten met een rapportage en hierover zal verslag gedaan worden in het voorjaar van 1993. Verschillende hogescholen organi seren dit jaar weer open dagen. Op zaterdag 21 november a.s. opent de Agrarische Hogeschool Den Bosch haar deuren. Van 10.00 tot 14.00 uur staan docenten en studenten klaar om voorlichting te geven aan leerlingen van HAVO/VWO- en MBO-opleidingen. De Agrarische Hogeschool Den Bosch biedt de studierichtingen Le vensmiddelentechnologie, Bedrijfs kunde, Milieutechnologie, Veehouderij en Tuinbouw/Akker bouw aan. Om 10.00, 11.30 en 13.00 uur houdt iedere studierich ting een informatiebijeenkomst. Daarna bestaat de mogelijkheid een rondleiding te volgen door de school. Deze rondleidingen worden verzorgd door studenten. merrie-veulenrubrieken en drie ru brieken hengstveulens. De totale opgave is ongeveer 185 deelnemen de paarden. Gewerkt wordt met twee groepen juryleden, zodat con tinu gekeurd wordt. Dit is ook wel nodig gezien de deelname en de wens om toch rond 18.00 uur de laatste rubriek te kunnen plaatsen. Bij de tuigpaarden zestien deelne mers, waarbij ook een rubriek mer ries van drie jaar en ouder. Zeventien opgaven voor bestgaand rijpaard gesplitst in een rubriek van drie tot en met vijf jaar en een ru briek van zes jaar en ouder. De keuring vindt plaats in manege Riemens te Nieuwvliet en begint om 9.30 uur. Op 10 november 1992 is in Utrecht de Vereniging RODIS opgericht, de nieuwe branche organisatie voor de handel in gewasbeschermingsmid delen. De Vereniging RODIS bundelt de belangen van alle ondernemin gen in Nederland die gewasbescher mingsmiddelen leveren aan de professionele land- en tuinbouw. Particuliere en coöperatieve distribu- anten zijn nu rechtstreeks in één or ganisatie vertegenwoordigd. Het betreft een initiatief van de drie organisaties die zich tot dusverre met de belangenbehartiging van de handel in gewasbeschermingsmid delen bezighouden. Dat zijn de Or ganisatie van Gewasbeschermingshandelaren in Nederland (QGIN), de Nederlandse Federatie van Distribuanten van Bestrijdingsmiddelen (FDB) en de Stichting Registratie en Opleiding Distribuanten Gewasbescher mingsmiddelen (RODIS).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 7