Nieuwe landbouwconsulent wil dicht bij praktijk staan Nieuws Tijd om de balans op te maken Personalia Ir. Johan Jobsen aan het werk in Zeeland f \AMPtKtN J.M. van der Weele neemt afscheid van de DLV Goes Han Almekinders in Amerika gepromoveerd trekt mij aan. Een prettige bij komstigheid is dat het een functie betreft in Zeeland, mijn geboorte provincie". De nieuwe Landbouwconsulent hoopt dat hij met zijn mede- werk(st)ers een brugfunctie kan ver vullen tussen Den Haag en de boerenpraktijk in Zeeland. "Dat is de belangrijkste taak van een con sulentschap: horen wat er in de praktijk leeft, wat er wel en wat er niet mogelijk is en deze signalen tij dig laten doorklinken op het ministe rie. Anderzijds is het onze taak het Haagse landbouwbeleid zo goed mogelijk te vertalen naar de praktijk". Moeilijke tijden Jobsen - "de n achter Jobse is waarschijnlijk een vergissing van de burgerlijke stand" - is nog te kort in functie om zich al een oordeel te kunnen vormen over de problemen in de Zeeuwse landbouw. Hij beseft dat de boeren moeilijke tijden door maken. "Dat boeren klagen vind ik niet erg, maar dat ze de moed ver liezen is veel erger". Een pasklaar antwoord heeft hij uiteraard niet op zak. Hij volstaat voorlopig met een verwijzing naar de nota "Landbouw in de branding", waarin de direktie LNO in Zeeland analyses en aanbe velingen geeft voor de toekomst van de Zeeuwse landbouw. Het is niet verwonderlijk dat het mi lieu Landbouwconsulent Jobsen na aan het hart ligt. Hij maakt de indruk naar praktische oplossingen te wil len zoeken. "Een gezond milieu is een boerenbelang. Het is niet goed voor de boeren dat er verhalen in de krant komen over besmetting van grondwater door bestrijdingsmidde len. Milieumaatregelen hebben ook een landbouwkundig en econo misch nut. Als de boeren minder bestrijdingsmiddelen gebruiken is dat goed voor de portemonnee Aan de andere kant vind ik dat de boeren het volste recht hebben om in te gaan tegen onzinnige maatregelen, die in de praktijk niet kunnen wor den uitgevoerd". VRIJDAG 13 NOVEMBER 1992 Ir. Johan Jobsen (52), geboren in Wemeldinge, is de nieuwe Land bouwconsulent in Zeeland. Hij werd per 1 november jl. benoemd in plaats van ir. Arie van der Linden, die een functie bij het IKC aan vaardde. Jobsen volgde na de mulo in Yerse- ke de middelbare tuinbouwschool in Utrecht en studeerde vervolgens in Wageningen af in de richting plante- ziektenkunde. Na anderhalf jaar Shell ging hij naar Midden-Amerika. In Honduras werkte hij enkele jaren aan een insectenbestrijdingsproject van de Wereldvoedselorganisatie FAO. In 1970 keerde hij terug naar Neder land om in dienst te treden bij de Planteziektenkundige Dienst in Wa geningen als hoofd van een labora toriumafdeling. Daar werkte hij vijftien jaar, waarvan de laatste ja ren vooral de milieueffecten van bestrijdingsmiddelen in de land bouw tot zijn werkterrein behoor den. Anderhalf jaar geleden stapte hij over naar het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visse rij, direktie Gewasbescherming, in Den Haag, waar hij beleidsmatig be trokken was bij de coördinatie en uitvoering van het Meerjarenplan Gewasbescherming. Ook leverde hij een bijdrage aan het Nationaal Mi- lieubeleids Plan (NMP). In Gelderland was Jobsen politiek aktief. Hij zat acht en een half jaar in de Provinciale Staten van Gelder land als lid van de PvdA-fraktie. Ver der maakt hij deel uit van het bestuur van het waterschap de Gel derse Vallei en het Zuiveringsschap Veluwa Dichtbij praktijk "loen zich de mogelijkheid voordeed om als Landbouwconsulent naar Zeeland te gaan, greep Jobsen die kans met beide handen aan. "Deze functie maakt het mogelijk om op een breed terrein aktief te zijn en je staat dichtbij de praktijk. Er is in de afgelopen jaren heel wat vanuit de beleidshoek op papier gezet, nu komt het op uitvoering aan. Dat Ir. Johan Jobsen (foto Anton Dingemanse) Het kampeerseizoen is weer voorbij, de caravans staan weer in de stalling en de Kampeerter reinen liggen er verlaten bij. Daarom is het nu tijd om de ba lans op te maken van het afgelo pen seizoen. Ik denk dat we het er allen over eens zijn dat we een goed seizoen hebben gehad. Vooral in het hoogseizoen was het overal in Zeeland erg druk. Jammer genoeg waren er weer talrijke incidenten met betrek king tot het toegestane aantal kampeereenheden. Het plan Gabor, waarin het aan tal kampeermiddelen bij de boer wordt verruimd van vijf tot tien en in het hoogseizoen tot vijf tien, heeft voor veel verwarring gezorgd. De ene gemeente liep vooruit op de nieuwe wet en de andere gemeente hield zich strikt aan de regels van de huidi ge wet. De daaruit ontstane cha os was natuurlijk niet verwonderlijk. Het is te hopen dat in 1993 alles goed volgens de wet geregeld is, zodat inci denten zoals afgelopen jaar ach terwege blijven. Het ziet er naar uit dat voor het eind van het jaar de wet in de Tweede kamer be handeld wordt. Of dit ook wer kelijk gebeurt moeten we afwachten, we zijn tenslotte al zo dikwijls met een kluitje in het riet gestuurd. Door de slechte economische si tuatie in de landbouw besluiten steeds meer boeren een mini- I I1c5)SJD£ I I ItDtKATIt ZttLAMD camping te beginnen. In Zeeuws-Vlaanderen hebben in 1992 zes nieuwe kampeerboe- ren een vrijstelling gekregen. Ge lukkig zijn zij allemaal lid van Vekabo geworden, zodat het aantal leden gelijk is gebleven. Want door de perikelen met dhr. van de Berg hebben een aantal leden hun lidmaatschap van Ve kabo opgezegd uit angst geen kampeerders van de S.VR. te krijgen. Voor mij een onbegrijpe lijke zaak, want als een kampeer der naar Zeeland wil, zal hij toch wel aan een adres komen, mis schien wel via de Vekabogids. Zoals u wel weet verschijnt deze gids in 1993 voor het eerst lan delijk. De adressen zijn nu bij de drukker en in december komt de gids uit. Er worden 20.000 exemplaren gedrukt en deze worden op beurzen over het ge hele land verspreid of op gestuurd als iemand er om vraagt. Nu het kampeerseizoen teneinde is, is het vergaderseizoen weer begonnen. Vekabo Walcheren bijt de spits af en houdt haar al gemene vergadering op dinsdag 17 november te Meliskerke. De sprekers zijn mëvrouw De Vries- Hommes, gedeputeerde voor re creatie van Zeeland en de heer van Heesbeen Vekabo Brabant. De laatste zal spreken over hoe vetoerisme en recreeëren in be drijfsgebouwen. Eind november zullen op initiatief van mevrouw De Vries regionale bijeenkomsten georganiseerd worden over het kamperen bij de boer, nu en in de toekomst. Ver tegenwoordigers van de land bouworganisaties, Recron, gemeenten en Vekabo zullen aan dit overleg deelnemen. Over de resultaten zult U t.z.t. nader geïnformeerd worden. Vekabo juicht dit initiatief toe, maar is heel duidelijk in haar standpunt: In heel Zeeland 15 eenheden en niet de provincie verdelen in 3 regio's zoals nu, want dan zijn duidelijkheid en uniformiteit ver te zoeken en afgelopen zomer hebben we gezien welke toestanden daar uit voortge vloeid zijn. Zoals het er nu naar uitziet zal het niet mogelijk zijn. Vekabo Zeeland als vereniging per 1 jan. '93 op te richten, het zal waar schijnlijk wel maart of april wor den. Ónze voorzitter de heer Lampert, is zodoende ook in staat op de jaarlijkse vergaderin gen van de verschillende regio's de gang van zaken uit te leggen. Wij hopen dat, zoals gewoonlijk deze vergaderingen weer druk bezocht zullen worden. Per 1 december 1992 zal de heer J.M. van der Weele, teamleider bij het team akkerbouw te Goes, ge bruik maken van de VUT-regeling. Op vrijdag 20 november a.s. wordt hem een afscheidsbijeenkomst aan geboden in restaurant-partycentrum 'Landlust' te Nieuwdorp. De heer Van der Weele zal worden toegesproken door vertegenwoordi gers van DLV-centraal, het be drijfsleven en collega's van het team akkerbouw uit Goes. Na het officië le gedeelte zal er van 16.00 tot 17.30 uur een receptie worden ge houden. wmmmmmmmmm Begroting '91 In het onderschrift van de foto bij het verslag van de Ledenraad in de ZLM-krant van vorige week staat dat het begrotingstekort voor 1991 is overschreden als gevolg van inci dentele kosten zoals de verhuizing. Het begrotingstekort voor 1991 is echter niet overschreden. De ZLM had voor 1991 een tekort begroot van f 84.500,—, terwijl het tekort op slechts f 36.800,— uitkwam, zoals ook blijkt uit het verslag van de Ledenraadsvergadering. Voor de goede orde: de ZLM is in 1991 dus bijna f 50.000,— binnen de begro ting gebleven. Han Almekinders, geboren op 11 september 1963 te Retranchement, is 3 september 1992 gepromoveerd in de landbouwwetenschappen aan The Ohio State University, Colum bus, Ohio, USA. De titel van zijn dis sertatie luidt: "Ontwikkeling van een luchtondersteunings-systeem voor het transport van elektrosta tisch geladen druppels in de chemi sche gewasbescherming". Han is momenteel werkzaam als weten schappelijk medewerker bij het Uni ted States Department of Agriculture (ministerie van land bouw) te Wooster, Ohio. Han Almekinders

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 6