Subsidie op mestopslag 0\ MacSharry: nieuwe normen en onduidelijkheden EG-steun doperwtentelers waarschijnlijk van de baan Sociaal Voorlichting Presentatie SE V-journaal Overdracht van melkquota in de familiesfeer 4 Studie-avond jongeren over duurzame landbouw De subsidiemogelijkheden voor mestopslag veranderen regelmatig. Op 15 mei jl. is een nieuwe regeling in werking getreden. Van deze nieu we regeling is tot nu toe relatief weinig gebruik gemaakt. Belangrijk hierbij zijn de voorwaarden om in aanmerking te komen. In dit artikel wordt het geheel nogmaals op een rijtje gezet. Doel Het doel van de regeling is het sti muleren van de uitbreiding van de mestopslag tot tenminste 6 maan den. Het gaat daarbij vooral om rundvee-, varkens-, kippe- en kal- koenmest. Aanvrager De aanvrager moet het hoofdberoep in de landbouw hebben. Dit is bij een produktiecapaciteit van ten minste 1 vak of indien in 2 van de laatste 3 jaren het fiskaal onzuiver inkomen voor de helft uit de land bouw afkomstig is. Voorwaarden De voorwaarden die gelden zijn: - De uitbreiding van de opslagca paciteit moet tot tenminste 26 weken zijn. - Subsidiabel is de uitbreiding van af de 18e t/m 30ste week opslag. - De uitbreiding van de opslag is alleen subsidiabel tot 125 kg P205 per ha op het eigen bedrijf. - De mestproduktie wordt geba seerd op normen. - Er moet een bouwvergunning aanwezig zijn. De bijdrage In onderstaand overzicht zijn de be dragen opgenomen, die kunnen J|l worden verkregen als aan de voor waarden wordt voldaan. Grondputten verstevigd met aar de: f 5,—/m3. Grondputten verstevigd met an dere materialen: f 10,—/m3. Mestzakken: f 10,—/m3. Mestsilo: f 20,-/m3. Mestkelder: f 30,—/m3. De mestsilo en mestkelder mogen niet onder de veestal liggen. Bij een drijvende afkapping kan f 5,— per m3 extra worden verkregen en f 10,— per m3 voor een spankap of zeil. Binnen 1 jaar nadat over de subsidie een beslissing is genomen moet de investering zijn gereali seerd. De opleveringsverklaring moet door de acountant worden on dertekend. De aanvragen kunnen bij de DBH worden ingediend. De uit voering mag niet worden begonnen voordat er een schriftelijke bevesti ging is ontvangen van de aanvraag. J.A.M. Withagen, Hoofd SEV/ZLM Kring West Zeeuws-Vlaanderen Maandag 16 november 1992 in hotel/restaurant "De Eenhoorn", Markt 1 te Oostburg. Aanvang 19.30 uur. Kring Axel Donderdag 19 november 1992 in restaurant "De Kreek" (voor heen "De Miliano"), Notenee- weg 28 te Terneuzen. Aanvang 19.30 uur. Afdelingen Eethen in Dussen-Hank Vrijdag 20 november 1992 in het dorpshuis "De Oude School", Gansoyen 10 te Dron- gelen. Aanvang 20.00 uur. Afdelingen Veere e.o. en Middel burg e.o. Vrijdag 20 november 1992 in het verenigingsgebouw "Schot- sehoek 8" te Gapinge. Aanvang 19.30 uur. Afdeling Valkenisse-West Vrijdag 27 november 1992 in het dorpshuis te Biggekerke. Aanvang 19.30 uur. Afdelingen Yerseke, Wemeldinge en Kruiningen Donderdag 26 november 1992 in "Ons Dorpshuis" te Kruinin gen. Aanvang: 20.00 uur. Tabel 1. Compensatiebedragen in guldens per ha per produktieregio (1993) De invulling van het MacSharry- beleid in de akkerbouw blijft de ge moederen bezig houden. De belang rijkste reden is het feit dat op diverse punten nog geen definitieve besluitvorming heeft plaatsgevon den of er opnieuw discussie is ont staan. In dit artikel wordt getracht de huidige stand van zaken (per 9 november) weer te geven. Compensatiebedragen Door de minister is besloten om de indeling in de produktieregio's aan te passen. Dit betekent dat er in Noord-Brabant nu meer gemeenten zijn opgenomen in de lijst met ge meenten die behoren tot produktie regio I (kleigebieden). Tot deze produktieregio behoren nu ook de gemeenten: Huybergen, Wouw, Roosendaal en Nispen, Oud- en Nieuw Gastel, Oudenbosch, Hoe ven, Etten-Leur, Prinsenbeek, Tete- ringen, Oosterhout, 's-Hertogenbosch, Lith, Megen en Ravenstein. Eén van de gevolgen is dat in beide produktieregio's de ge middelde kg-opbrengsten iets zijn gewijzigd. Hierdoor verandert even- Gewas Grote producent granen eiwithoudende oliehoudende mais braken Produktieregio I (kleigebieden) 471,51 1.225.92 1.471.93 471,51 848,72 Produktieregio II (overige gebieden) f 335,56 f 872,46 f 1.047,53 f 471,51 f 604,01 Voor kleine producenten is het bedrag voor alle gewassen gelijk aan het be drag voor granen. eens het compensatiebedrag. In ta bel 1 zijn deze nieuwe bedragen weergegeven. Onduidelijkheden Momenteel zijn er ook nog diverse onduidelijkheden, zoals: - de non-food regeling; - het wel/niet gehandhaafd blijven van conservenerwten op de lijst van MacSharrygewassen; - de afhandeling in herinrichtings- gebieden; - de aanvraagprocedure. De verwachting is dat^het nog wel enige weken kan duren voordat hierover duidelijkheid komt. MacSharry veehouderij Naar verwachting komt er in de ko mende weken ook definitieve infor matie over de keuzen ten aanzien van de invulling van het MacSharry- beleid in de veehouderij. Rond half december wordt hieraan in dit blad uitvoerig aandacht besteed. J.A.M. Withagen, Hoofd SEV/ZLM VERVOLG AGENDABERICHTEN Ledenvergadering Vekabo Walcheren De Vekabo Walcheren houdt op dinsdag 17 november a.s. om 19.30 uur een ledenvergadering in Ons Huis te Meliskerke. Voor de pauze wordt een inleiding gehouden door drs. K. van Heesbeen, secretaris van Vekabo Nederland over 'groepskam- peren en verblijf in verblijfsgebou- wen'. Na de pauze spreekt gedeputeerde mevr. G. de Vries- Hommes over 'kleinschalig kampe ren in provinciaal perspectief'. Open dag op nieuwe bewaarruimte ROC Alle akkerbouwers en vollegronds- groentetelers in Zuidwest-Nederland worden uitgenodigd voor de open dag van het ROC Westmaas op za terdag 14 november 1992. Op het ROC is een nieuwe bewaaraccom- modatie gereed gekomen, die tij dens de open dag kan worden bezichtigd. Het ROC (Groeneweg 3, Westmaas) is open van 10.00 tot 16.00 uur. De EG-steun voor telers van do perwten is waarschijnlijk van de baan. Volgens het ministerie van landbouw komt de Europese Com missie met een voorstel om de hec- taresteun te beperken tot de teelt van voedererwten. Het betrokken Comité van Beheer buigt zich op 17 november over dit voorstel. Sinds 1 juli van dit jaar kunnen te lers van doperwten van de EG een bedrag per hectare krijgen in ruil voor braaklegging. Aanvankelijk zou deze steun alleen voor de teelt van voedererwten gelden, een be schermd produkt. Later bleek ook de teelt van vrije conservenerwten onder MacSharry's plannen te vallen. Het Landbouwschap en het Pro- duktschap Groenten en Fruit vroe gen het ministerie van Landbouw vorige maand om ervoor te zorgen dat de EG-steun voor doperwtente lers ongedaan zou worden gemaakt. De geldbedragen leveren de telers geen hoger inkomen op. Verder wordt gevreesd voor scheve con currentieverhoudingen Het Brabantse Agrarisch Jongeren Kontakt en de politieke jongerenor ganisaties in Brabant organiseren op 24 november a.s. een studie-avond over duurzame land- en tuinbouw. De bijeenkomst vindt plaats in Bras serie du Theatre, Schouwburg Til burg. Aanvang 20.00 uur. Vertegenwoordigers van de jongeren organisaties van CDA, PvdA en VVD en van het BAJK zullen een inleiding houden gevolgd door groeps- en fo rumdiscussies. Iedere ondernemer houdt vroeg of laat op. Fiscaal pleegt men dan te zeggen dat hij zijn onderneming staakt. Het bedrijf zelf behoeft daar bij zeker niet te worden stopgezet, maar zal meestal door een zoon of dochter worden voortgezet. Deze staking betekent voor de "oud" on dernemer dat hij in principe zal moe ten afrekenen over zijn stille reserves (waaronder het melkquo tum). Weliswaar is er een wettelijke regeling om stille reserves in een be drijf door te schuiven naar de be- drijfsopvolger. Aan deze regeling kleven echter een aantal bezwaren, waardoor toepassing op grote schaal achterwege blijft. Gelet op het belang voor de agrari sche bedrijfstak heeft de staatsse cretaris in de uitvoeringssfeer t.b.v. bedrijfsoverdracht in de familiesfeer verschillende maatregelen getrof fen, waardoor fiscale belemmerin gen kunnen worden weggenomen, zonder dat een beroep wordt ge daan op wettelijke doorschuifre- geling. Melkquotum en inkomstenbelasting Voor de overgang van het melkquo tum bij bedrijfsoverdrachten in de familiesfeer is een speciale regeling uitgevaardigd, waardoor het moge lijk is dat dit zonder belastingheffing kan worden gerealiseerd. In grote lijnen komt de regeling op het volgende neer: - bij verkrijgingen krachtens erf recht of huwelijksgoederenrecht van bestanddelen van een bedrijf dat door de verkrijger wordt voortgezet, blijft de met de over gang van het melkquotum be haalde winst onbelast. - als een ondernemer die 55 jaar of ouder dan wel voor 45% of meer arbeidsongeschikt is, zijn bedrijf of een deel ervan over draagt aan eigen kinderen, stief-, pleeg- of kleinkinderen dan wel hun echtgenoten, blijft de met de overgang van het melkquo tum behaalde winst onbelast. Partijen zullen de inspekteur hierom schriftelijk moeten verzoeken. Uiter aard zijn aan de regeling enkele voorwaarden verbonden. Zo zal de overnemer ondermeer verplicht zijn het melkquotum in zijn fiscale ba lans voor dezelfde waarde op te ne men als ?ijn voorganger. De regeling kan ook worden toegepast wanneer de landbouwgronden niet worden overgedragen maar worden verpacht. Melkquotum en successie- en schenkingsrecht Sinds 1987 bestaat er een faciliteit voor de waardering van melkquo tum voor de heffing van het recht van successie en schenking. Bij brief van 22 september jl. heeft de staatssecretaris van Financiën mee gedeeld dat thans ook in gevallen van gefaseerde overdrachten van landbouwbedrijven de melkquota op nihil kunnen worden gewaar deerd. De thans tot stand gebrachte wijziging leidt ertoe dat dezelfde fa ciliteit die reeds eerder was verleend in de sfeer van de heffing van in komstenbelasting, nu ook geldt voor het successie- en schen kingsrecht. Van belang is dat de regeling enkel van toepassing is bij overdracht of overgang van een melkveebedrijf bij opvolging door kinderen of klein kinderen. Verder zijn hieraan de volgende voorwaarden verbonden: 1. de opvolger heeft het voorne men het bedrijf voort te zetten; 2. de familieden van de opvolger gaan voor hun onderlinge ver houdingen niet van een hogere waarde uit. Ook in situaties dat de overdragen de landbouwer pachter van de grond is en de opvolger de grond niet in eigendom verkrijgt, is het voorgaande van toepassing. Bij gefaseerde bedrijfsovergangen waarbij de grond tegen reële pacht prijs aan het (klein)kind wordt ver pacht kan onder de volgende voorwaarden het melkquotum even eens op nihil worden gesteld: 1. de verpachter zal de grond niet vervreemden aan een ander dan de pachter; 2. de pachter heeft tot het moment van de verkrijging van de grond het bedrijf voortgezet en heeft ten tijde van die verkrijging het voornemen het bedrijf voort te zetten; 3. de familieleden van de opvolger gaan voor hun onderlinge ver houdingen niet van een hogere waarde uit; 4. de overdragende en de verkrij gende ondernemer verklaren binnen een maand na de eerste overdracht tegenover de inspek teur registratie en successie dat zij vorenstaande voorwaarden aanvaarden en dat zij bij niet na komen daarvan de hieruit voort vloeiende schade voor de Nederlandse Staat geheel zullen vergoeden. De materie bij de bedrijfsoverdracht is bijzonder ingewikkeld en beperkt zich niet tot enkel het melkquotum. Tijdige hulp van een deskundige zal gelet op de financiële consequen ties een harde noodzaak zijn. W.F. Poeles FB Acc. Unie ZLM b.v. Middelburg

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 4