Minister Bukman opent Benulinefabriek Roosendaal Nieuws Stop "uitverkoop" van EG-landbouw Vervroegde invoering normen dierlijke mest Cebeco-Zuidwest organiseert studiedag jonge ondernemers Landbouwwater: zoet moet WÊmmÊÊÊÊÊÊmJj* Geerligs: blijf van de suiker af Presidium COPA: Nieuw koelhuis in Dronten in gebruik EEG levert wanprestatie en Bukman eist daarbij ook nog tegenprestatie Weldoordachte, boervriendelijke voorlichting? VRIJDAG 13 NOVEMBER 1992 Minister Bukman heeft woensdag middag j.l. de officiële opening ver richt van de nieuwe fabriek van Benuline Nederland b.v. in Roosen daal. Benuline is opgericht als een joint-venture tussen Coöperatie Sui kerunie en de Belgische onderne ming Warcoing. Op 28 september j.l. is reeds gestart met de verwer king van 2400 hectare cichorei. Dit jaar wordt er alleen fructosesiroop geproduceerd. Volgend jaar zal ook de produktie van inuline ter hand worden genomen. Voorzitter C. Geerligs van het bestuur van Suikerunie benadrukte tijdens een bijeenkomst voorafgaan de aan de opening dat het voor het ontwikkelen en welslagen van Be nuline belangrijk is dat er een sterke industrie achter staat. Suikerunie is een coöperatie die dit initiatief kan dragen aldus Geerligs. Tegelijkertijd stelde hij vast dat de positie van de suikerindustrie sterk afhankelijk is van politieke besluitvorming. De aanwezigheid van minister Buk man werd door Geerligs aangegre pen om de bewindsman er nog eens op te wijzen dat een GATT akkoord voor de suiker geen enkele zin heeft. "Blijf alsjeblieft van de suiker af", al dus Geerligs. "Het huidige suikerbe leid is budgettair neutraal en de export van suiker blijft ondanks een C. Geerligs sterke concurrentie stabiel. Dat moeten we zo houden. Een eventu ele inperking van de produktie zal inhouden dat de ontstane ruimte di- rekt door anderen wordt ingevuld. Ook de MacSharry-besluiten tonen tot nu toe aan dat prijsverlagingen geen enkele invloed hebben op de concurrentieverhoudingen". Geerligs wees erop dat Benuline is opgezet vanuit het principe produ ceren wat de markt vraagt. "De marktmogelijkheden van fructose en inuline zullen nog verder onder zocht dienen te worden. Echter de eerste stap is gezet en ik ben er van overtuigd dat er nog vele volgen die Benuline tot een succes zullen maken". Met grote ontsteltenis heeft het COPA-Presidium, de EG- landbouworganisatie, gereageerd op de stand van zaken in de GATT- onderhandelingen in Chicago. Het vroeg de EG-onderhandelaar om een eerlijke en evenwichtige oplos sing in de Uruguay-Ronde te zoe ken. De VS hebben weer van de Gemeenschap geëist verder con cessies te doen zonder bereid te zijn hun eigen standpunt te wijzigen. Door de hervorming van het EG- landbouwbeleid hebben de boeren in de EG al voldoende bijgedragen in een poging om een evenwichtige overeenkomst in de Uruguay-Ronde te bereiken. Zij hebben hiermee hun politieke bijdrage geleverd om de GATT-onderhandelingen af te ron den. De hervorming omvat produk- tiebeperkingen in verschillende sectoren en betekent, ondanks compensatie, aanzienlijke inko mensverliezen. Iedere verdere verlaging van de ex port door aanvullende GATT- regelingen, en als gevolg daarvan ook van produktieniveaus, zou ramp zalig zijn voor de landbouw en de plattelandsgebieden in Europa. Hier mee is tot nu toe in de onderhande lingen geen rekening gehouden. De verantwoordelijke politici moeten begrijpen welke wezenlijke rol de landbouw en de toeleverende en verwerkende industrie spelen in de Europese economie en maatschap pij, aldus COPA. In tegenstelling tot hetgeen werd'' geëist binnen bepaalde onderdelen van de Commissie en de lidstaten van de EG, ging de discussie in Chi cago veel verder dan het EG- mandaat voor de GATT- onderhandelingen en de hervorming van het EG-landbouwbeleid. Het gaat niet om enkele geringe ver schillen die een afronding in de weg staan. De EG zou niet moeten in stemmen met een dergelijke, voor de toekomst van de landbouw zo beperkende en bindende overeen komst, die de EG- oliezadenproduktie en exportvolu mes voor alle landbouwprodukten voor een lange periode vastzet. Dit De gebruikersnormen voor dierlijke mest op mais- en grasland zoals die waren voorzien voor 1 januari 1995 worden een jaar eerder ingevoerd, per 1 januari 1994 dus. Dat staat in de toelichting bij het ontwerp wijzi- gingsbesluit van het gebruik dierlijke meststoffen (Staatscourant 10 no vember jl.) Gelet op de vervroegde invoering van de gebruikersnormen kan ook de volgende aanscherping naar vo ren gehaald worden, aldus de toe lichting. Het ministerie van Landbouw wil via geleidelijke aan scherping de eindnormen niet pas in het jaar 2000 invoeren maar in 1997 of 1998. Tegen het ontwerp wijzigingsbesluit van het gebruik dierlijke meststoffen kunnen tot 10 december (30 dagen na publicatie) bezwaren worden in gediend bij het ministerie van Landbouw. De Coöperatieve Tuinbouwveiling Kampen-Zwolle-IJsselmeerpolders neemt op dinsdag 17 november a.s. een nieuw koelhuis in Dronten offi cieel in gebruik. De capaciteit be draagt 22 miljoen kg. Op de lokatie IJsselmuiden is de neerzetruimte met ca. 3.000 m2 vergroot. De jongerenraad van Cebeco- Zuidwest organiseert voor jonge on dernemers in de land- en tuinbouw een bijeenkomst over het thema 're kening houden met een zakelijke coöperatie'. De bijeenkomst vindt plaats op 18 december in hotel 'De Zeeuwse Stromen' te Renesse. Vier sprekers binnen en buiten de coöperatie zullen naar verwachting voldoende stof leveren voor een pit tige discussie. Twee van de sprekers zijn ir. W. Tacken, directeur DLV, en ir. C.P. Veerman, voorzitter van de NCR. De discussie zal met name gaan over hoe het boerenbelang het best gediend wordt. Hierbij komen diverse vragen aan de orde, zoals: wat is het belang van wederzijdse gebondenheid, in hoe verre is de coöperatie een 'geloofs artikel', en wat is objectieve voorlichting. In het programma is veel ruimte gelaten voor het onder ling uitwisselen van gezichtspunten, onder meer in de vorm van een fo rumdiscussie. De bijeenkomst wordt georgani seerd in samenwerking met Nedato bv en de Aardappel bv. Europese markt Minister Bukman gaf in zijn ope ningstoespraak aan dat Benuline een goed voorbeeld is van het geza menlijk ondernemen in Europees verband voor een Europese markt. Het principe produceren wat de markt vraagt zal meer en meer in de akkerbouw doorgevoerd moeten worden. Met betrekking tot de "geruchten" die er gaan over een eventuele in voering van een quotering voor fructose en inuline zei Bukman dat hij de Europese Commissie zal advi seren om geen quotering door te voeren. "Voor een markt die steeds internationaler wordt is quotering een moeilijk te handhaven instru ment" aldus Bukman. "Indien er onverhoopt toch een quotering komt zal de nu gerealiseerde pro- duktiecapaciteit opgevuld moeten kunnen worden". Verder wees de minister er op dat het nu genomen initiatief een goede stap is in de richting van de ontwik keling van agrificatie. "Het onder zoek heeft reeds vele mogelijkheden aangegeven maar het maken van de draai naar de markt is nog steeds een groot probleem". Bukman wenste niet in te gaan op de opmerkingen van de heer Geer ligs ten aanzien van de GATT, maar zei deze wel begrepen te hebben. Minister Bukman blijft van mening dat de boeren de gedeeltelijke gel delijke tegemoetkoming voor de prijsdalingen moeten verdienen. Hij wil dit verwezenlijken door de dis cussie in Europa op gang te bren gen, dat inkomenssteun alleen gegeven wordt als aan bepaalde mi lieudoelstellingen wordt voldaan. Hectaretoeslag koppelen aan milieu is op zich terecht, maar de huidige hectaretoeslag is te laag en is een kleine tegemoetkoming in de prijs daling van marktordeningsproduk- ten. Uitvoeren van milieu- en landschapsdoelstellingen kost geld, dus zal de hectaretoeslag aanmer kelijk omhoog moeten. De minister antwoordde op Kamer vragen: "Vanwege de produktivi- teitsstijging kan er een geleidelijke vermindering van de direkte inko menssteun plaatsvinden zonder dat dit tot inkomensdaling leidt". Maar weet de minister dan niet, dat in dien er al produktiviteitsstijging plaatsvindt, er meer moet worden gebraakt? Er is een landenquotum, dus dat betekent wederom inko mensdaling. Voor de suiker wordt een prijsdaling voorzien tot 40% f 42,50 per ton in 1999. Binnen de GATT wordt maar voor eenderde van de wereld- suikerproduktie de markt geregu leerd, dus tweederde van de suikerproducerende landen kan doorgaan met produceren en expor teren. Dit betekent wederom een gi gantische aanslag op vele akkerbouwinkomens. De spilfunktie van granen komt steeds duidelijker naar voren, zie aréaal uitbreidingen van poot- en consumptieaardappelen in de EEG, fabrieksaardappelen in Duitsland, wortelen en uien enz. Groep Emmel- oord heeft hier al jaren voor gewaar schuwd. De steun die enkele landbouworganisaties vragen voor de pootaardappelboeren is alleen maar een symptoombestrijding bij een terminale patiënt, zolang de graanprijs keldert. Milieudoelstellingen in Nederland komen via allerlei nota's en plannen op de boer af en staan nu al lang niet meer op gelijke voet met de economie van de akkerbouwbedrij ven. De minister ontneemt aan de akkerbouwer ieder gevoel voor rechtvaardigheid en zicht op duide lijkheid. De onduidelijkheid van be leid en de lege portemonnee maken dat ieder draagvlak voor regulering bij de akkerbouwer verdwijnt. Zal de Nederlandse akkerbouwer net als in zuidelijke EEG-lidstaten zijn eigen weg moeten gaan zoeken, de weg van fraude en ontduiking van de regelgeving? Het verschil zal echter blijven dat de zuidelijke boe ren gesteund blijven worden door hun overheden om regels te ontdui ken en dat men in Nederland nog wel extra geld heeft voor controle ambtenaren. MacSharry deed de uitspraak: "De gevolgen van een GATT-akkoord zijn vergelijkbaar met de gevolgen van het Europees Gemeenschappelijk Landbouwbeleid". Groep Emmeloord vindt dat de mi nister nu eindelijk eens met daden, duidelijkheid, geld en aanvaardbare regels voor de boeren moet komen, voor werkelijk duurzame economi sche landbouw. Zonder economi sche akkerbouw geen draagvlak voor regelgeving. Het zal niemand verbazen als de boeren spontaan in aktie komen, want sociaal gezien wordt de akkerbouwer zeer on rechtvaardig behandeld. zou neerkomen op de "uitverkoop" van de EG-landbouw. Vanwege eco nomische, sociale en politieke rede nen moet een dergelijke overeenkomst worden voorkomen. Deze vaderlijke, tevens enigszins dictatoriale woorden sprak de heer A.H. Munters op het symposium "Zeeuws waterschapsland", zoals te lezen viel in het ZLM-blad van 6 november jl. op pagina 11. Mijnheer Munters zegt blij te zijn, dat er nog heel wat boeren bereid zijn om een niet onaanzienlijke prijs te betalen voor de in gang gezette zoetwater- projekten en nog te starten zoetwa- terprojekten. Mijn vraag is, hoe hij aan die wetenschap komt. Heeft hij een onderzoek of een enquête in gesteld of laten instellen waaruit blijkt dat er nog heel wat boeren een niet onaanzienlijke prijs c.q. ho ge prijs voor het vermeende zoete water willen betalen. Volgens mijn informatie zijn er heel wat boeren helemaal niet zo blij. Zeer veel boe ren hebben helemaal geen behoefte aan de opgelegde en nog op te leg gen collectieve lastenverzwaring, die deze prestige zoetwaterprojek- ten nu en in de toekomst met zich mee zullen brengen. A.C. Geluk St. Maartensdijk In het artikel van F.J.A. van Nieuwenhuijzen-van Iwaarden over "Onze dagelijkse voeding" (ZLM- krant van 30 oktober 1992) staat veel goede voorlichting, maar er staan helaas ook enkele moderne stereotiepen, die als halve waarhe den misschien nog misleidender zijn dan aparte onjuistheden. In het bij zonder wil ik ingaan op het onder 1 d. en 2 vermelde, n.l. dat we dage lijks wat margarine, halvarine of olie moeten gebruiken en dat we ter be perking van het vetverbruik moeten kiezen voor magere en halfvolle pro- dukten. Met beperkt vetgebruik kan ieder akkoord gaan. Dat behoeft echter niet nagekauwd te worden van de intensieve maar onvolledige en dus onwaarachtige industriële propa ganda die zich uitermate anti- agrarisch opstelt. Volgens die in dustriële reclame is margarine -met extra dubbel onverzadigde vetzuren erin - je van het. Een onzinnig pro- dukt als halvarine is het helemaal! Een natuurprodukt als boter - zon der geur-en smaakstoffen, anti- oxidantia, emulgatoren e.d. - is het meest smakelijke, gezonde en even wichtige spijsvet, dat ook nog rijk is aan vitamines A en D. De slechte eigenschappen, die de industriële propaganda aan boter toeschrijft, zoals teveel verzadigde en te weinig (dubbel-)onverzadigde vetzuren is onzin. Boter is gewoon evenwichtig en gezond. De enkelvoudig onverza digde vetzuren zijn nuttig en dekken zelfs bij matig verbruik ruimschoots de menselijke behoefte. De propa ganda voor dubbel onverzadigde vetzuren in spijsvetten is sterk over trokken. Het is te betreuren dat de voortdurende indoctrinatie waaraan we tegenwoordig worden bloot gesteld zelfs op mensen die beter moeten weten grip heeft. Gebruik dus gerust boter en geen kunstpiep. Nog gekker is het gesteld met de halvarine waarmee de in dustrie de zakken spekt. Gebruik die onsmakelijke en dure rommel toch niet. Van een gunstige invloed op de gezondheid is ook geen sprake Ma tiging van vetverbruik kan best zon der industriële propaganda. Veel eenvoudiger, goedkoper en mi lieuvriendelijker is gewoon dunner smeren en het voedsel met een klei ner klontje boter bereiden. C. den Engelsen, Goes.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 3