%B Vrouw en Jongeren Ongerustheid over gevolgen GATT De EG en de GATT Statistieken bloembollen NAJ K-Vrouwenjaarthema 'Per seconde wijzer' onder redaktie van de Perskommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Noord-Brabant. Adres: C.J. de Jonge-Sto/s Brouwerijweg 2, 4424 CH Wemeldinge Bijeenkomst Agrarische Commissie in Kapelle VRIJDAG 13 NOVEMBER 1992 13 De GATT heeft grote invloed op het voortbestaan van alle sectoren van de Nederlandse landbouw. Naar aanleiding van de bijeenkomst van de Agrarische Commissie op 2 no vember te Kapelle wil ik proberen u een beeld te geven van de GATT en EG, zoals ons dat geschetst werd door de inleider van die avond, me vrouw Marja Kwekkeboom, mede werkster van de WLTO (Westelijke Land- en Tuinbouw Organisatie). Elk land in Europa voert sinds de Tweede Wereldoorlog een land bouwbeleid, voornamelijk bestaan de uit nota's, regels en plannen, die tot doel hebben de ontwikkelingen in de landbouw te sturen. Het land bouwbeleid in de EG had in de jaren '50 als hoofddoel 5 belangrijke punten. 1. Produktiviteit moet stijgen, zo dat minder mensen per ha meer kunnen produceren. Hierdoor kwamen arbeidskrachten vrij voor andere sectoren (de weder opbouw van Europa na '45). 2. Redelijke levensstandaard agrari sche sector. 3. Stabiele landbouwmarkt. 4. Voedselvoorziening. Elk land wil kunnen voorzien in zijn eigen ba sisvoedselpakket. 5. Redelijke prijzen voor con sument. Door middel van heffingen en subsi dies werd getracht deze doelen te bereiken. Het EG-landbouwbeleid ondersteunt belangrijke landbouw- produkten zoals graan, melk, vlees en suikerbieten, leder jaar worden minimumprijzen afgesproken. Om die te realiseren heeft de EG haar grenzen afgeschermd. Invoerheffin gen zorgen er voor dat produkten van buiten de EG niet onder die mi nimumprijs verkocht worden. Door de invoerheffingen worden produk ten als suiker, zuivel en graan nau welijks geïmporteerd. Aan de andere kant wil de EG haar over schotten wel op de wereldmarkt kwijt. De EG-prijs ligt meestal hoger dan de wereldmarktprijs. Om de ex port mogelijk te maken, betaalt de EG het verschil tussen wereldmarkt en EG-prijs. Een derde van de Ne derlandse melk wordt buiten de EG afgezet in de vorm van kaas, boter of melkpoeder. Zuivelfabrieken krij gen daar ongeveer 30 cent voor per liter, Brussel vult dit aan tot EG-prijs. Ook andere landen zoals de VS pro beren hun overschotten aan land- bouwprodukten met subsidies kwijt te raken op de wereldmarkt. De VS en de EG zitten elkaar regelmatig dwars op de wereldgraanmarkt. Met hoge exportsubsidies heeft de EG een deel van de Amerikaanse graanafzet overgenomen. Regeringen van Derde-Wereldlanden profiteren van deze dumppraktijken. Zij kunnen goedkoop graan en an der voedsel importeren. Deze goed kope voedselimporten zijn een ramp voor de boeren in de ontwikke lingslanden. Zij krijgen weinig be taald voor hun eigen produkten, hetgeen vaak een einde betekent van het bestaan in de landbouw. Ve le gezinnen in b.v. de Filippijnen trek ken vervolgens naar de stad in de hoop daar werk te vinden. Ook voedselexporterende landen in de Derde Wereld hebben last van de dumppraktijken van de VS en de EG. Zij kunnen geen exportsubsidies betalen. Daarom vinden veel landen dat er goede spelregels moeten ko men voor de wereldhandel. Spelregels De spelregels voor de wereldhandel zijn in 1948 vastgelegd in een inter nationale overeenkomst de Algeme ne Overeenkomst over Invoerrechten en Handel, de GATT, General Agree ment on Tariffs and Trade. Met als doel het stimuleren van de vrije wereldhan del. In die GATT-overeenkomst hebben regeringen van bijna alle landen regels afgesproken over de handel. Export dumping en invoerbelemmeringen worden zo tegen gegaan. De GATT-regels over vrije handel zijn vooral bedoeld voor industriepro- dukten. De meeste landen vonden dat de landbouw er buiten moest blijven. Op verzoek van de VS wordt er nu sinds 1986 wel over land bouw onderhandeld. De onderhan delingen op andere gebieden zijn zelfs stopgezet tot er een landbouw akkoord is bereikt. In die onderhandelingen staan VS en EG lijnrecht tegenover elkaar. De VS wil invoerbeperkingen en de ex portsubsidies binnen 10 jaar sterk verminderen. Landen als Brazilië, Australië, Nieuw-Zeeland zijn het met de Amerikanen eens. Deze lan den exporteren veel landbouwpro- dukten zonder exportsubsidies. Zij willen dat andere landen dat ook doen. Een vrije markt zonder exportsubsi dies, invoerheffingen en interventie- regels betekent dat de prijzen gelijk worden aan die van de wereld markt. Bij een vrije markt zal de pro- duktie daar plaatsvinden waar dat het goedkoopst kan. Suiker in Brazi lië, melk in Nieuw-Zeeland, graan in Argentinië en misschien groente in Nederland! De EG is het niet eens met de Ame rikanen, de EG wil geen volledige vrije markt. Toch gaat de EG een eind mee met de VS. De EG wil ook lagere binnenlandse prijzen om de kosten te drukken van het land- EG en GATT, twee organisaties die zijn opgericht na de Tweede Wereldoorlog. EG met als doel de basisvoedselvoorziening vei lig te stellen, redelijke inkomens voor de landbouw en redelijke prijzen voor de consument te ga randeren. De GATT, de regelge ving met betrekking tot de wereldhandel, met uitzondering van de landbouwprodukten. Nadat het doel van de EG (de produktiviteit) bereikt is en er overschotten ontstaan, krijgen GATT en EG op verzoek van de VS met elkaar te maken. In 1986 startten de landbouw- onderhandelingen, waarbij mondiaal de landbouwproblema tiek wordt aangepakt. Belang rijkste gesprekspartners aan de onderhandelingstafel van de GATT in Genève zijn dan de VS en de EG. De VS weet zich gesteund door landen als Argen tinië, Brazilië en Australië. bouwbeleid. Men is daar reeds mee bezig en de akkerbouwers weten daar alles van, de tarweprijs daalde van 55 naar 37 cent per kg. In de GATT-onderhandelingen is de EG bereid om de steun aan de land bouw aanzienlijk te verminderen. In de praktijk zal dit tot flinke prijsda lingen leiden voor suiker, graan en melk. Hoe gaan nu de onderhandelingen? De meeste besprekingen worden gehouden in het GATT-gebouw in Genève. Ambtenaren van verschil lende landen onderhandelen achter gesloten deuren. Bijna alle landen zijn afgevaardigd in de onderhande lingen, sommige landen als groep zoals Nederland in de EG. Yvonne van Rooy, staatssecretaris voor bui tenlandse handel, is verantwoorde lijk voor de Nederlandse opstelling in EG-verband. Zij baseert haar opstelling op de besluiten van de Nederlandse regering en in het bij zonder van het ministerie van Land bouw. Ontwikkelingslanden hebben weinig invloed op de onderhandelin gen. De meeste invloed komt van VS en EG, landbouw-, milieu-, en consumentenorganisaties doen alle maal hun best. Overeenstemming is nog niet in zicht, toch moeten de onderhande lingen snel worden afgerond. Ongerustheid Wat de gevolgen voor Nederland zijn is nog niet te overzien en geeft ons zeker reden tot ongerustheid. In een EG waar Nederland voorop loopt, niet alleen met regels, maar ook met Europese gedachten, dit in tegenstelling tot landen als Duits land en Frankrijk, die eerst nationaal hun landbouw steunen. Nederland met zijn hoge kostprijs per ha en het strikte naleven van de regelgeving van MacSharry en de EG, heeft een ongunstige concurrentiepositie zo wel in Europa als in de rest van de wereld. Achtergronden met betrekking tot de EG en GATT zijn ons duidelijk ge worden op deze avond, niet de ge volgen en zeker niet de oplossingen! Wij landbouwers, als steeds kleiner wordende groep, zijn steeds minder interessant voor de politiek en zul len ook steeds harder moeten knok ken om gehoord te worden. Nederland moet zich realiseren, dat in Europa toch elk land zich voor zijn eigen landbouw zal moeten inzet ten. De meeste landen om ons heen doen dit reeds, terwijl men dit in Den Haag nog steeds vergeet. Het beeld van de produktie van graan, melk en suiker, daar waar dit het goedkoopst is, is voor Nederland verontrustend en maakt ook de consument zeer afhankelijk van die bepaalde landen. Een beeld wat zeer in strijd is met de doelstelling van de EG (elk land eigen basis voedselvoorziening). Overigens waren de aanwezige da mes van mening dat van de vijf doelstellingen van de EG alleen de laatste (redelijke prijzen voor consu ment) was overgebleven. Een conclusie in de "wandelgan gen", maak je sterk ook als vrou wen en wordt lid van je standsorganisatie zodat zij een gro te achterban hebben waar ze voor op kunnen komen en zich door gesteund voelen!! E.J.A. van Nieuwenhuijzen- van Iwaarden Hobaho BV, veiling in- en verkoop bureau van bloembollen heeft on langs het boekje "Statistieken gladiolen/dahlia's/lelies 1992" uit gegeven. Aan de hand van de door de BKD/PVS uitgegeven overzichten van de areaal opplant gladiolen, dahlia's en lelies is een uiterst han dig boekje samengesteld. Naast de statistieken staan daarin kleurbe- schrijvingen en gebruiksmogelijkhe den van de gladiolen/dahlia's en lelies, inclusief de aanduiding welke soorten geschikt zijn voor de bloem- produktie. Ook bevat het boekje nuttige teelttechnische tips. Het boekje "Statistieken gladio- len'dahlia's/lelies 1992" bevat ui terst behulpzame informatie voor telers en broeiers van deze pro dukten. Geïnteresseerden kunnen dit boekje gratis aanvragen bij Hobaho BV, Postbus 6, 2160 AA Lisse, of telefo nisch bij de heer A. van Zeist, 02521-34777/34765. Leren doe je je leven lang. Elke se conde die wegtikt maakt je wel wat wijzer. Het gebeurt alleen niet altijd even bewust, ledereen heeft bij voorbeeld een heel eigen manier van leren. De één pakt liever een boek, de ander houdt van aanpak ken en is niet bang om door schade en schande wijs te worden. Het vrouwenjaarthema van het NAJK gaat over scholing en opleiding voor jonge agrarische vrouwen. Wie heeft jouw wijsheid in pacht? Meteen als je het levenslicht ziet be gin je al met leren. En zoals iedereen een andere vingerafdruk heeft, zo leert ook iedereen anders. Er zijn een heleboel manieren van leren. Meestal pik je er vanzelf de manier uit die jou het beste afgaat. Waar mee jij het snelst leert. Of op de leukste manier. Van te voren kun je de manier van leren afstemmen op de dingen die je wil leren. Waarnemen Allereerst kun je leren door waarne men. Daarbij moet je denken aan activiteiten als demonstraties, ex cursies, televisie, film en video. Meestal kies je voor deze manier van leren als je geïnteresseerd bent in een bepaald onderwerp en ge woon eens wat meer wilt weten. Het kost niet veel tijd en geschikt voor een skala aan onderwerpen. Handen uit de mouwen steken en gewoon maar beginnen. Dat kan ook goed werken. Er zit wel een na deel aan. Je leert pas snel als je ook weet wat je moet doen. Soms blijkt dat het sneller kan als je eerst wat tijd vrijmaakt om inzicht te krijgen in wat je wilt doen. Maar leren door Afd. Langstraat 13 november Puzzelrit. Aanvang: vanaf 20.00 uur kan gestart worden bij Zindewinde, Julianalaan 1 te Sprang Capelle. Kosten: leden gratis, niet leden f 7,50. RAK Schouwen-Duiveland 17 november Eerste AJK-avond van dit seizoen in café-restaurant "v.d. Weyde" te Noordgouwe. Tijdens deze avond wordt o.a. de Nota "Landbouw in de branding" toegelicht. Meer infor matie bij Peter Hanse, tel. 01119-2319 of Piet Jan van Lange- raad, tel. 01112-1388. Redaktie Henk Tegels PJZ-provinciaal Provinciale Bowling. Plaats: Bowlingcentrum aan de Beestenmarkt 10 te Goes. Aanvang: 17.00 uur. 20 november Jaarlijkse bijeenkomst voor HB-/DB- leden van PJZ in café Havenzicht te St. Annaland. Aanvang: 19.30 uur. 7 december DB-vergadering. 8 december HB-vergadering in het Pannenhuis te Hoogerheide. Aanvang: 20.00 uur. 14 december Algemene ledenvergadering ZPJO in de Vroone te Kapelle. Aanvang: 20.00 uur. doen is ideaal voor het aanleren van vaardigheden. Op het bedrijf, in het huishouden, in je omgang met anderen. Begeleiding Als je kiest voor leren onder begelei ding combineer je de voordelen van waarnemen met die van aanpakken. In een mum van tijd heb je de prakti sche kennis in huis die je nodig hebt. Mogelijkheden te over: cur sussen, vervolgonderwijs, zelfstu die, clubs en dergelijke. Als er een duidelijk omschreven onderwerp is waarover je het naadje van de kous wilt wqten, is dit een prima manier. Verder kun je uitstekend leren door uitwisseling van ervaringen en kon- takt met anderen, bijvoorbeeld in een vrouwengroep. En waarom kies je bijvooreeld niet voor juist hele maal niet leren? Het bedrijf is be langrijk, maar je eigen zaken zijn dat ook. Leer je over allerlei agrarische onderwerpen door, dan kunnen jouw interesses best in de knel ko men. Je zult je telkens moeten af vragen of je dat er voor over hebt. Verplicht nummer Leren is belangrijk. Maar weten wat je wilt is misschien nog wel belang rijker. Het NAJK heeft daarom per oktober voor vrouwengroepen het volgende materiaal beschikbaar: een diaserie ('Per seconde wijzer') over zes agrarische vrouwen die ieder op heel eigen manier hun posi tie op het bedrijf hebben ingevuld; een triviantspel dat tijdens de thema-avond gespeeld kan worden; en het thematische oktobernummer van Binder (te verkrijgen door stor ting van f 5,— op giro 5445879 t.n.v. NFPJO Utrecht onder vermel ding van Binder oktober 1992). Maart volgend jaar zullen naar aan leiding van de discussies in de vrou wengroepen standpunten worden ingenomen over het thema. Eind maart zal het geheel worden afge rond door de landelijke NAJK- Vrouwendag.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 13