'Vaste contractprijzen is vaste armoede' Tuinbouwklankftn Niet meer, maar beter! Einde plukseizoen Tuinders zaaien tarwe Het glasseizoen ten einde 1 u" 1 w ,xi w 1 **-» VRIJDAG 13 NOVEMBER 1992 11 Allerwegen is dit (niet meer, maar beter) de slogan, de kwaliteit moet omhoog. We worden daar ook met de tuinbouw op THOLEN mee ge confronteerd. Hoe dit dan moet, zegt men er meestal niet bij maar wel dat dit alles ook nog zo milieu vriendelijk mogelijk of onmogelijk moet gebeuren. De concurrentiepositie van de Ne derlandse tuinbouw lijkt in een jaar tijd behoorlijk aan kracht ingeboet te hebben. Of dit werkelijk zo is en waarom, dat is nog voor velen een vraag. Vorig jaar was men nog zo trots op de glastuinbouw met zijn sterke positie, en deze werd dan ook o.a. door de overheid als voorbeeld gesteld, dat deze het zo goed deden. De landen rondom ons zitten niet stil, dat is echter al langer bekend. Vooral Frankrijk lijkt zich momenteel sterk uit te breiden op het gebied van tuinbouw, wel met behulp van overheidssteun. Voor witlof is dat land allang de bakermat waar al en kele jaren de gevolgen van te mer ken zijn geweest. Hoewel het gelukkig momenteel wat beter gaat met de prijzen van dit produkt. Ook met de kropsla heeft het Nederland al verschillende jaren in bepaalde perioden van de markt verdrongen. Nu lijkt het er op dat ook de grote stookprodukten zoals tomaten, komkommer en paprika er een ter- reinwinnende concurrent aan heb ben met name de kwaliteit is enorm opgeschroefd uit dit land. De glas- en tunnelteelten worden hier profes sioneler aangepakt, wat goed te merken is. Op de eerste plaats heeft Frankrijk zijn klimaat veelal mee, maar er spe len zeker ook nog andere zaken mee. De regels zijn veel soepeler ook op het gebied van chemische gewasbescherming, grondontsmet- ting en dergelijke. Of ze ook daar in de toekomst mee verder kunnen is nog maar de vraag, maar momen teel doen ze er hun voordeel mee. Met de biologische bestrijding loopt Nederland zeker voorop, maar men vindt dit nog niet terug in de prijs van de produkten op de veilingen. Er wordt gehoopt dat dit echter onze concurrentiepositie op lange termijn zal versterken, doordat er meer de voorkeur aan onze produkten gege ven zal worden, daar deze met zo min mogelijk chemische middelen geproduceerd worden. Alleen met de onnatuurlijkheid die de substraatteelt echter aandoet heeft de Nederlandse glastuinbouw een wat negatief beeld gevormd in verschillende landen en is er zelfs min of meer een hetze tegen ont staan. Om dit beeld te veranderen is het zeker niet voldoende en overtui gend genoeg om een vlinder op een doos te zetten als logo, dat het pro dukt milieuvriendelijk geteeld is. Overigens vindt ook in ons eigen land de stichting Natuur en Milieu dit logo misleidend omdat het mi lieuvriendelijke karakter huns inziens nog niet ver genoeg gaat. De stich ting gaat de reclame hiermee aan vechten, wat weer negatief zal werken. Er zal nog veel moeten ge beuren, dit kan allemaal niet tegelijk en het is misschien wel eens goed dat de overheid eens ziet dat de schouders van de glastuinbouw toch niet zo sterk zijn, dat men er maar op kan blijven tassen. De eerste percelen wintertarwe zijn bij enkele WESTBRABANTSE volle- grondsgroentetelers uitgezaaid. Op deze manier tracht ieder voor zich het tuinbouwareaal wat terug te brengen. Bij goede weersomstan digheden in november en december zullen verschillende bouwplannen wijzigen. Bij het opstellen van een eenvoudige berekening is met win tertarwe een zekerder saldo te be halen dan met een wispelturig contract. Vaststaat nu al wel dat volgend jaar verschillende teelten in West Bra bant sterk zullen inkrimpen of zelfs verdwijnen. Telers van waspeen hebben nog geen enkele toezegging gehad. Afnemers denken dat de teelt zal verschuiven naar andere gebieden. Bij een geslaagde oogst kan waspeen voor deze tijd een aar dig rendement geven. De laatste ja ren echter zijn door tegenvallers verschillende percelen mislukt. Het areaal plantuien zal volgend jaar drastisch verminderen. Tussenper sonen zeggen dat hun ruimte met 30% is verlaagd. Voor verwerkers hebben plantuien de laatste jaren weinig winst gebracht. De concur rentie met landen in het Middelland se Zee gebied wordt jaarlijks groter. Ook de granen gaan in die landen hun spilfunctie verliezen zodat boe ren naar alternatieven gaan zoeken. Een gewas als B-peen paste bij me nig teler aardig in het schema. Af spraken voor een nieuwe oogst zijn er nog weinig gemaakt. Veel B-peen ligt opgeslagen in de vrieskoeling en wacht op betere prijzen. Sommige telers laten hun peen maar staan. Op deze manier zijn de uitgaven voor rooien en opslag in eigen zak te houden. Het afzetseizoen van spruiten is goed op gang gekomen. De prijs is met 50 cent per kilo een aantal dub beltjes te laag."Een meevaller kan zijn dat de opbrengsten erg hoog liggen. Zoals het er nu naar uitziet heeft de teelt van spruiten zijn beste tijd gehad. Steeds meer consumen ten laten spruiten een keer meer lig gen en pakken een andere groente. Broccoli ligt momenteel beter in de markt. Zeer slecht begint het ver koopseizoen van knolselderij. De vrije prijs ligt aanmerkelijk lager dan de contractprijs van 18 cent. Er zijn telers die niet over koelruimte be schikken en hierdoor genoodzaakt zijn hun knollen voor lage prijzen van de hand te doen. Er wordt gesproken over prijzen die beneden de 15 cent liggen. Een opbeurend verhaal is met tuin bouw niet meer te maken. Finan cieel zit de vollegrondsgroenteteelt in een diep dal. Steeds meer tuin ders gaan openlijk erkennen dat hun positie zorgwekkend is. De banken moeten overuren maken om de kre dietaanvragen voor 1993 te behan delen. In iedere streek is wel een bedrijf aan te wijzen waar de bank inmiddels de geldkraan neeft dicht gedraaid. "Wanneer zou ik aan de beurt zijn", denkt menig tuinder in stilte. De BEVELANDSE fruittelers hebben de laatste Jonagold van de bomen geplukt, de meeste appels van dit late bewaarras zijn nog vrij goed ge kleurd, omdat we nog een paar kou de nachten gehad hebben in de maand oktober. De prijzen van de meeste appelrassen zitten nog in een diep dal, de peren brengen re delijk tot goede prijzen op. Wanneer de laatste appels zijn ge plukt gaan de gedachten van de fruitteler al weer uit naar het nieuwe plantseizoen. Laat je als teler bij de rassenkeuze vooral niet beïnvloeden door de prijzen van dit moment. Maar al te vaak is men geneigd de goed betaalde rassen te planten. Per bedrijf kan de keuze verschillend zijn. Je hebt namelijk te maken met diverse typen grond, lichte grond, zware grond, vroege grond, late grond. De nieuw te planten rassen moeten passen in het bedrijf, ook de afzetmethode kan hierbij een rol spelen. De aanplant van een bedrijf op peil houden is van groot belang voor het telen van kwaliteitsfruit en een constante kg-opbrengst. Na de aan plant is de vereiste kennis nodig om de bomen goed te verzorgen. Een goed verzorgde appel- en pere boomgaard is een lust voor het oog. En goed verzorgd betekent op de eerste plaats: goed gesnoeid. Goed gesnoeide bomen hebben meer weerstand en gaan ook langer mee. Met deze gedachte in mijn achter hoofd vroeg ik mezelf af, of de mise rabele stand van de bossen, waar je de laatste tijd veel over hoort, niet te wijten kan zijn aan achterstallig on derhoud. De berichten zijn trouwens tegenstrijdig, de ene dag lees je over sterk verzuurde bossen, de andere dag over een prima stand van de be staande bossen in Nederland. Wanneer we de bossen vergelijken met onze boomgaarden, kunnen we constateren, dat de bomen op een fruitteeltbedrijf vele malen gezonder ogen dan vele bomen in onze bos sen. Uit deze conclusie kunnen we opmaken dat onderhoud en verzor ging nodig zijn om bomen in goede conditie te houden. Het is wat al te gemakkelijk om alles op de verzu ring te steken. En iedere boom heeft zijn eigen levensduur. Wanneer een boom te oud wordt, moet zijn opvol ger geplant zijn, ook dat vergeten de beheerders van onze bossen maar al te vaak, met tranen in de ogen bij een oud ziek exemplaar blijven staan is niet realistisch, kappen en regelmatig planten wel. Zo heeft iedere boomsoort zijn onderhoud nodig. Alle instanties die prat gaan op bescherming van de natuur moe ten eens advies inwinnen bij men sen die jarenlang bomen verzorgen en door vakkundig snoeien de leef- tijdsduur van een boom verlengen. Door een goede verzorging van na tuur en landschap en minder te pra ten over aantasting van bomen en planten door eventueel schadelijke stoffen in de lucht, is waarschijnlijk al een groot gedeelte van de zieke bomen in Nederland te redden. Tot slot nog één conclusie, de men sen worden gemiddeld steeds ouder door de goede verzorging, datzelfde geldt voor bomen en planten, ze kunnen heel oud worden, maar één keer gaan ze dood. Voor die tijd moet er in zijn of haar buurt tijdig een ander exemplaar zijn geplant, dan valt het wegvallen van zo'n oude rot in het geheel niet op, want: nieuwe planten gedijen op gevallen bomen, het woud herstelt zich en het leven gaat voort. Momenteel verkeert de champig nonteelt in een crisissituatie. Aan bod en afzet lopen niet parallel. Met prijzen beneden de f 3,50 komen de kosten er niet uit. Door steeds meer contractteelt zijn de prijzen onderuit gegaan. Daar komt nog bij dat het gebruik van doorgroeide compost de produktiecapaciteit met 20% heeft verhoogd. Cham pignonteler A. Braat uit Achtmaal heeft deze compost eenmaal ge bruikt maar is er weer snel van af gestapt. Voormalig bouwvakker A. Braat startte in 1970 met één cel. Als boerenzoon, met een opleiding tuin bouwschool en twee jaar groente vakschool, lag zijn interesse in de agrarische sector. 'Drie cellen was in 1970 de bedoeling maar daar stond het Borgstellingsfonds niet garant voor. Ik was toen nog werk nemer. Door goede resultaten en nogmaals een gesprek met de bank stonden er binnen een jaar drie cel len. De vierde kwam in 1982. In 1985 heb ik het geheel uitgebreid tot de huidige omvang van zes cel len van ieder 175 vierkante meter. Bij zes cellen kon ik een forse inves tering in de automatisering rendabel maken'. Zoals veel van zijn collega's wel hebben gedaan is de Achtmaalse champignonteler niet overgescha keld op doorgroeide compost om zo 61/2 maal per jaar te kunnen snijden. Hij gaf na eenmaal de proef geno men te hebben de voorkeur aan geënte compost. 'Met doorgroeide compost ben ik bewust gestopt. Qua arbeid kon ik met eigen men sen 6 V2 keer plukken niet aan. Het schema werd te intensief. Met geënte compost ligt het aantal ma len oogsten op 5.2. Inzetten van meer personeel kwam te duur uit. Daar komt nog bij dat doorgroeide compost met f 300,— per ton f 100,— duurder uitkomt dan geënte. Bij 14,5 ton compost per ronde en per cel lopen de extra kosten fors op. De champignons moeten hierdoor al 50 cent per kilo meer opbrengen'. Braat plukt alleen op kwaliteit en le vert geen fabrieksprodukt af. Alle champignons gaan naar de RBT- veiling te Breda als ze in de klasse en sortering zitten van 1-1-42 en/of 1-1-35/60. Het eerste cijfer geeft de kwaliteit aan. Bij het tweede ligt het accent meer op de kleur. Het derde heeft betrekking op de doorsnede. 'Ik kies voor een fijnere sortering omdat dat financieel het beste uit komt. Voor fabrieksmatige teelt met daaraan verbonden machinaal snij den voel ik niets. Vaste contractprij zen is vaste armoede. Veelal komt er met de afnemer regelmatig ruzie maken bij. Afkeuring komt regelma tig voor en afnemers proberen de prijs laag te houden. Strubbelt de teler wat tegen dan garanderen zij geen contract meer. Groot nadeel van contracten is dat de prijs altijd laag blijft ook al loopt de vrije markt op. Machinaal snijden is niet voor iedereen weggelegd. Het is een vak apart'. Tien jaar geleden bracht champig nonmest nog f 10,— per ton op f 150,— per cel). Voor Braat jaar Het werk gebeurt geheel in familieverband, ook de dochters Angela en Diana zijn in het bedrijf werkzaam. lijks zo'n f 4.000,—. 'Nu spelen handelaren er op in door niets meer te betalen. Zij vragen er eerder geld voor. Wij geven echter nog niets weg'. Klimaatbeheersing Om bij te blijven moet er bij het Achtmaalse bedrijf eigenlijk een in vestering plaatsvinden van f 250.000,— voor klimaatbeheer sing. 'Daar pas ik voor', zegt Braat. 'Opvolgers heb ik niet en als ik nu nog fors investeer ben ik over 15 jaar nog niet van mijn schulden af. Klimaatbeheersing vindt nu nog min of meer primitief plaats. Nu moet ik zelf wat meer rondlopen om de zaak te controleren. Van de vaste kosten die anders aan het beheerssysteem weggingen kan ik dat gemakkelijk. Koelen met bronwater is nog een goede methode gebleken om de temperatuur niet boven de 20 gra den Celsius te laten komen'. Tot nu toe heeft Braat een middel- prijs van f 3,38 weten te realise ren. Dankzij zijn lage kosten een bedrag om mee verder te kunnen. Voor de toekomst is hij echter som ber gestemd. 'In 1973 en in 1986 heeft zich ook een sterke prijsval voorgedaan. Of we er nu snel uit zijn betwijfel ik. De verkoop stag neert en nieuwe afzetgebieden mel den zich niet aan. Veel bedrijven moeten al met de bank onderhande len om verder te kunnen. Omscha kelen naar andere varianten als b.v. oesterzwammen vraagt veel tijd en andere kweekbedden. Zo'n kleine markt wordt overigens snel overvoerd'. De milieupost gaat voor de cham pignontelers een steeds grotere rol meespelen. Braat moet op korte ter mijn zorgen dat er een put op het bedrijf aanwezig is voor waterop- vang. Voor hem geen probleem. J.v.T. Het is weer november, een glassei zoen loopt ten einde. Voor de glastelers van de BARONIE een jaar om niet licht te vergeten. Een jaar om niet te vergeten, qua prijsvorming. Voor een aantal teel ten zoals: komkommers, tomaten, vleestomaten, glassla, bloemen, potplanten waren de prijzen soms dramatisch laag. En zelfs nu nog, te gen het einde van de teelt, wil het nog niet met de prijsvorming. Ligt dit nu allemaal aan een groter aanbod? Is de Europese markt ver zadigd? Wordt de buitenlandse con currentie te groot? Allemaal vragen waar zo gauw geen antwoord op gevonden is. Is deze prijsontwikke ling structureel? Ik hou mijn hart vast. Inkomensverschillen met voor gaande jaren van een tot twee ton per bedrijf zijn niet ongewoon. Waar moet dat naartoe op deze manier. Veel investeringen zullen worden uitgesteld. En dat heeft dan weer verstrekkende gevolgen voor de kassenbouwers. Momenteel is in deze branche zeer weinig werk. Een jaar om niet te vergeten als het gaat om het uitvaardigen van nieu we milieumaatregelen. Er komt wat op de sektor af. Kreten als: Vinex, BOOM, BOOT, AMvB, Lozingen besluit, Infiltratiebesluit etc., overal kun je ze lezen en hoor je ervan. Af gelopen week was er in de Baronie een SEV - Milieuavond. Maar liefst 160 telers waren afgekomen op bo venstaande kreten. Wat er op zo'n avond wordt voorgeschoteld, je krijgt er kippevel van. Als alles, wat daar verteld werd, bewaarheid wordt ziet het er niet rooskleurig uit voor de glastuinbouw. Na een jaar als het afgelopen jaar, en dan in vesteren in milieuzaken op je bedrijf, wordt een harde dobber. Milieu investeringen waar eigenlijk, op het eerste gezicht, geen cent van terug komt. Dat is toch hard. Maar aan een aantal maatregelen zal men niet ontkomen. En de tijd waarbinnen een en ander gereali seerd moet zijn is, mijns inziens, erg kort.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 11