Vanaf de dijk gezien Toch nog een latertje Volgende keer hopelijk weer wat positiever Schijn bedriegt Hoe streng is de Franse AID? Graanopbrengsten 30% minder zomergerst in de EG vrijdag 6 november 1992 Het wil met het weer en daardoor ook met het werk niet erg vlotten. Afgelopen tien dagen is er ook op WALCHEREN zoveel neerslag geval len dat het werk stagneert. Leek het er na de aardappeloogst op dat het veldwerk op tijd klaar zou zijn, nu, begin november, moeten nog onge veer de helft van de bieten worden gerooid. Er is ook nog niet veel win tertarwe gezaaid en er is ook nog weinig op wintervoor geploegd. Vooral afgelopen week was er wei nig activiteit op de akkers te bespeuren. Onder deze natte om standigheden knoeien kan altijd nog, en wellicht volgt er nog wel eens een wat drogere periode. De ploeg- en zaaicapaciteit is groot en dan kan er in een week veel gebeu ren. Het is tenslotte maar zittend werk en dan hoeft men niet op een uur te kijken. Bovendien zijn de hui dige trekkercabines heel wat com fortabeler dan bij hetzelfde ploegwerk zo'n 20 30 jaar geleden. Aan de grond is goed te merken dat we deze zomer enkele keren veel re gen hebben gehad. Het water zakt minder vlot weg dan voorgaande ja ren toen de grond door de droogte tot op grote diepte gescheurd was. Vooral stoppels zonder groenbe- mester of bereden land ploegen zwaar. De ploegsneeën blinken. Een goede drainage is dit jaar weer veel waard, en, ruilverkaveling in voorbe reiding of niet, dit najaar kan men Het lijkt rustig OD de NOQ"D- BEvÉLANDSE akkers. Door de vele neerslag van de voorgaande weken echter gedwongen rust. Er is nog weinig tarwe gezaaid en het bieten- rooien loopt zo een achterstand op. Hoewel er dit weekend weer voor zichtig met rooien is begonnen. Omdat er op de bedrijven geen voorraad meer is worden de bieten vlot opgehaald. Heel wat anders dan ze tot kerst te moeten bewaren. Vorige weken was er weer intensie ve controle op mestuitrijden. Een vliegtuig, vele politiewagens, A.I.D.- ers en zelfs een officier van justitie slaagden erin 5 boeren te betrappen en hen op de bon te slingeren; een hele prestatie derhalve. In de fruitteelt lijkt de rust weerge keerd, ook hier maar schijn, na de pluk van een enorme hoeveelheid appels per ha is het rooien nu in vol le gang. Alleen jonge beplantingen leveren een kwaliteitsprodukt en al leen daar zal vraag naar zijn. Ondanks de hetze over kosten van het landbouwbeleid is de consu ment bereid te betalen voor een pro- dukt dat hij hebben wil. Vergelijk boerenprijs bintje (5 ct) met bildstar (30 ct). Wie praat er dan nog over kosten van het voedselpakket? De hoge produktie van appels kost de fruitteler heel wat plukloon, dit wordt graag betaald. Anders ligt het met de heffing loonbelasting op sei zoenverdiensten, vorig jaar nog een heet hangijzer. Hebben we ons er al weer bij neergelegd? Per 1 januari gaat de b.t.w. op ma chines naar het hoge tarief, ook al weer een gepasseerd station, of wordt er door onze organisatie nog actie ondernomen? Soms lijkt het wel of de aanstaande fusie alle aan dacht opeist. Hopelijk is het ook hier: Schijn bedriegt. weer geregeld de draineermachine aan het werk zien. En terecht. Water hoort in de sloot en niet op het land. Door de vele regen en enkele nacht vorsten is de grondtemperatuur laag. Er zit weinig groei meer in. Graszaad eind september gezaaid, staat nog maar net boven, evenals de eerst gezaaide wintertarwe. Ook voor het grasland is het erg nat. Zodoende is het stalseizoen nog vroeg begonnen en dat is toch enkele weken eerder dan gewoon lijk. Afhankelijk van het tijdstip waarop komend voorjaar het vee naar buiten kan, lijkt het stalseizoen lang te worden en dat geeft voor de veehouderij nogal wat meer werk. Gelukkig is er wintervoorraad ge noeg. Hier en daar loopt er nog wat jongvee of droogstaande koeien bui ten. Op een grote oppervlakte kan dit misschien, maar nu nog de grasmat kapot laten trappen is zonde. Van het prijzenfront is er nog weinig opwekkend nieuws te melden. Het ziet er nu toch naar uit dat er alsnog een GATT-overeenkomst zal worden gesloten. Vooral voor de zuivel zal dit negatieve gevolgen hebben. Zo'n overeenkomst moet de totale we reldhandel een nieuwe impuls geven want het is momenteel niet alleen in de landbouw waar het niet wil, ook buiten de landbouw heeft men te maken met overproduktie en stag nerende afzet. Bedrijven als Hoogo vens en Pechiney hebben last van goedkope importen van grondstof fen uit de voormalige Oostbloklan den. Bedrijven van naam welke vroeger onze nationale trots waren, reorganiseren voortdurend of wor den geassocieërd met buitenlandse ondernemingen. De werkloosheid vertoont weer een stijgende tendens. Delors, de voor zitter van de Europese Commissie zei deze week dat West-Europa de ergste economische crisis door maakt sinds de jaren '30. Voor de akkerbouw geldt dit zeer zeker. Of dit buiten de landbouw ook zo is laat ik graag aan anderen over. We zien wel dat ook nu nog een grote mate van welvaart heerst en dat was in de dertiger jaren wel anders. Welvaart lijkt het op velerlei terrein nog te winnen van welzijn. Als er niet veel m££r te vvensêr. is siaat verveling en ontevredenheid al gauw toe. Of zoals het opschrift op een wandtegel in de keuken bij een familielid het verwoordt 'sinds we alles hebben, zijn we heel veel kwijt geraakt'. De CZAV heeft de gemiddelde graa nopbrengsten van oogst 1992 als volgt vastgesteld. Tarwe: Obelisk 8.200 kg, Herzog 8.300 kg, Hereward 9.100 kg, Ritmo 9.500 kg. Brouwgerst: Prisma 5.900 kg. Uit de tot nu toe verkochte zaaitar- we blijkt dat de belangstelling voor het overgrote deel uitgaat naar de rassen Ritmo en Hereward. Aan de hand van verschillende ge gevens afkomstig uit de organisa ties in de Gemeenschap kan worden aangenomen dat de oogst aan zomergerst dit jaar rond 30% bij vorig jaar is achtergebleven. Denemarken had de slechtste oogst sinds jaren. Er werd ca. 30% minder geoogst dan vorig jaar. In Spanje daalde de produktie zelfs met onge: veer 50%, waarbij de kwaliteit van de geoogste gerst bovendien nog veel te wensen overlaat. Er is vooral een krappe situatie in de EG aan brouwgerst van goede kwa liteit. Ook in onze NOORD-WESTHOEK is de maand oktober aan de natte kant geweest, en is november niet erg droog begonnen. Het is natuurlijk zo dat als het éénmaal november is het haast niet meer droogt, of vorst moet aanwezig zijn, maar daér zit ten we heus nog niet op te wach ten. Zeer veel bieten moeten nog gerooid worden en dan te weten dat een oud gezegde is 'bieten na 1 november aan de hoop'. Het zal voor dit jaar heus niet opgaan. Al moeten we de tijd van 't jaar toch in de gaten houden. De laatste weken is ook weinig ge ploegd. Het ging zo goed en 't schoot goed op, maar de vele regen in ons gebied deed het ploegen on derbreken, evenals het zaaien van de wintertarwe. Veel is er in ons ge bied nog niet gezaaid. En als het even erop lijkt, denkt men er al gauw over om met de centrifugaal strooier te zaaien vanwege de spo ren en dergelijk meer. Zo is er nog veel buitenwerk te doen. Ook de akkerbouwmatige groente telers zitten met veel werkzaamhe den, zoals het oogsten van produkten waar ze mee achter zijn geraakt. Ik heb ook nog appels zien hangen of zouden die vanwege de slechte prijs blijven hangen? Zonde en nog eens zonde, want er wordt wat afgevoerd voor de stort of vee voer. Enkele perceeltjes aardappelen moeten ook nog gerooid worden. Als het nog gaat, het is toch wel de hoogste tijd. Al zag een collega van erg zware grond het anders door te zeggen: 'nog even wachten de grond is nog niet goed'. Wat zou hij daarmee bedoelen? De prijsvorming van de aardappelen is met name van de Bintjes abnormaal slecht, de rassen zoals Eigenheimer, De koeien gaan geknipt en geschoren de winter in. Eind oktober in 'T LAND VAN HULST mjstiq. kcud sigSiViijk nai voor de werkzaamheden op 't land. De mensen op de "makkelijke grond" proberen bieten en cichorei te rooien. Bieten die niet meer zo rendabel in 't land staan omdat er enkel nog C-suiker bijgroeit. Een er gernis bij de suikerindustrie omdat er een tekort aan gerooide bieten dreigt. Dan de cichorei, die maar blijft lig gen. Een moeilijk draaiende fabriek waarvan de kinderziektes al een epi demie worden genoemd. De cichorei-opbrengst ligt deze week op gemiddeld 44 ton met een inuli- negehalte van 16,2% - 17,2%. Dit betekent een redelijk tot goed saldo, maar let wel, het is een echt cichorei-jaar. Dit geldt niet voor consumptie aardappelen, 5 a 6 cent/kg veldge was voor goede partijen is wel het maximum dat betaald wordt. Heb je bruine bonen in 't bouwplan en ze zijn niet verkocht dan kun je hoog stens nog f 1,— krijgen. Ook de groententak zit op z'n gat. Wie een paar jaar geleden een "gaatje" in de markt had, daarvan is dat gaatje nu waarschijnlijk weer opgevuld. In vesteren in nieuwe gaatjes is ge vaarlijk. Overproduktie in land- en tuinbouw leiden vaak tot goedkope voederprijzen, wat voor mensen met vee een verlichting geeft. Een harde noodzaak voor deze tak om nog wat te kunnen verdienen. Niet eenvoudig in tijden dat de poli tiek zegt subsidies te willen afschaf fen en minder bemoeienis met het bedrijfsleven te willen hebben. Maar intussen zulke voorwaarden stellen dat de voor 1993 en verder, ver hoogde meststieren- en zoogkoei- enpremie alleen interessant wordt gemaakt voor onder andere de Franse en Ierse boeren. Worden de boeren daar trouwens ook al vanuit de lucht tot op de vierkante meter geeontroieerd en lopen daar al AID- ers rond? Worden de pootaardappe- len daar ook op verschillende ma nieren gekeurd? Ik hoop dat ik de moed erin houd. Bildstar en Irene gaan nogal wat be ter. Heel wat oorzaken worden aan gegeven: niet vorstvrij opgeslagen; in de partij aanwezige ziektes en het in paniek raken van veel collega's. De handel speelt daar natuurlijk op in. Behalve enkele stunten van de supermarkten en dergelijke die aan biedingen doen, blijft de prijs van de aardappelen en de produkten die van aardappelen gemaakt zijn, het zelfde Dus het te overbruggen prijs verschil is nogal wat, alhoewel de export het leeuwedeel van de te be palen prijs moet aanbrengen. En dat is nu juist één van de oorzaken dat het niet loopt. Ook de uienprijs en de export liggen niet gemakkelijk. Echter op Europees- en ook op wereldniveau loopt overal de handel even stroef en eer dat dan weer op een normaal niveau is teruggekeerd, moet er nog. al wat gebeuren. Zo te lezen en te horen, vreest ook de vleessector, die het ook al niet gemakkelijk heeft. Importen van vlees via andere handelsbelangen vanuit Zuid-Amerika onder andere Brazilië. Vanwege de veel goedko pere arbeid en dergelijke is daar op wereldhandelsgebied niet tegen op te boksen. Ook het Verre Oosten, Japan en China weten dat en onze handel komt in die richting dan ook niet best op gang. Ze gaan nu toch in Den Haag ook in de gaten krijgen (eindelijk) dat de zaak vast loopt. Ze wisten het natuurlijk wel, maar alles vooruitschuiven en er in geloven dat onze gulden goed is, daarmee ko men we er niet. Dat nu ook de vrije produkten het laten zitten, daardoor zullen snel slachtoffers vallen. Wat is ons niet voorgehouden: bedrijfsvergroting, dure grondaankopen, grote koelhui zen bouwen en nog vele investerin gen meer. Vanwege de ontwikkelingen echt onmisbaar, al werd ook wel eens gerekend dat 1 1=3 was en dat geeft nu bij ve len een zware druk. 't Is jammer voor veel jongeren die ten koste van extra inzet toch in de sector werk zaam willen blijven. Al rekenend en tellend, zoals het nu gaat is het een groot vraagteken. r ïtju^i vw»v'.hol jjuoilicvci vanuit de praktijk te schrijven, altijd negatief, om moedeloos van te wor den. Maar de waarheid daar kunnen we niet omheen, dat zien we we reldwijd om ons heen. Het is er weer allemaal. Geel, goud en bruin. De bladeren die aan het afsterven zijn die na een nachtvorst hun rood-gouden pracht naar beneden laten dwar relen. Waarna ze op één hoop te recht zullen komen. Tegelijk zien we knoppen aan de bomen en struiken en zo weten we dat een echte stilstand er nooit is. De winterse rust waar we nu naar toe gaan is ook niet echt, want veel werk ligt er nog te wachten. Al is er de laatste weken veel ge beurd. Er zijn veel hectares om geploegd en er is wintertarwe gezaaid, maar er is nog genoeg overgeschoten om vooruit te kunnen. Maar we liggen niet achter op het schema dat de boerenstand zichzelf heeft aan gemeten. Op 1 november, dan moet dat en dat gebeurd zijn, die norm hebben we dit jaar ge haald. Ook zien we niet veel lichtjes in het donker door de polders dwalen. Het is een goed teken, het is niet nodig om met nacht en ontij in de polders te werken want ieder steekt z'n voeten liever uit naar een warme haard in plaats van op een trak- tor te zitten. Hoe comfortabel die tegenwoordig dan ook wezen mag. Bij al die mooie herfstkleuren hoort ook het felle rood van de bessen en bottels van veel plan ten, die onze tuin en hof sieren. Vooral in windsinge/s doen deze besdragers het goed. De vogels hippen vrolijk van de één op de andere tak. Ze eten hun buikje dik en rond en weten dat straks er niet zo'n overvloed aan. eten meer zal zijn. In onze welvaart maatschappij waar we iedere dag alles kunnen kopen, zijn we het vergeten. Vergeten, de zor gen van onze vaders en moeders om de winter door te komen. De monden in het huis, de dieren in de schuur, overal moest voor ge zorgd worden. De vogels die zo druk in de weer waren met m'n bessen te plunderen, brachten me weer de tijd van herinnering van het zorgen voor morgen. De ze zorgen zijn er niet meer, wel andere.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 9