Beste stuurlui staan aan wal Laat maatschappij het platteland uit 'weelde' verpauperen? Maar goed dat de aarde niet vierkant is Beroering onder roodvleesproducenten De waarde van rapporten? j 1 VRIJDAG 6 NOVEMBER 1992 In MIDDEN- EN OOST-BRABANT is het rustig aan het 'front', maar dat is uitwendig. Nu al het werk op het land gedaan is en de varkens weer normaal vervoerd en geëxporteerd mogen worden, heeft men tijd voor andere bezigheden. Velen zullen nu gaan denken aan volgend jaar en dan bedoel ik met name aan de fi nanciële toekomst. ledereen heeft twee weken terug een acceptgiro binnen gekregen voor de te betalen bestemmingshef fing. Deze zal variëren van een paar gulden tot enkele duizenden gul dens. Laatst schreef ik al wat het kostenplaatje zo ongeveer is voor verwerking, etc. Nu is iedereen weer even ter verantwoording geroepen, dat het mestprobleem alleen door gezamenlijke bijdrage opgelost kan worden. Helaas lezen we tegelijker tijd, dat de mestverwerking meer en meer financieel tegenvalt. Vandaar dat er meer nagedacht moet gaan worden wat de financiële positie is van het eigen bedrijf. Het is te gemakkelijk om te zeggen dat de komende jaren zwaar zullen gaan worden. Wel begint men te merken, dat de kloof tussen be leidsmakers en degenen die het moeten uitvoeren steeds groter wordt, waardoor er veel wordt ge praat maar geen accurate oplossin gen komen. Hieraan dreigt de sector, ongeacht welke, aan ten gronde te gaan. Ondernemers wor- Het water zakt niet zo gemakke lijk weg a/s in de voorgaande ja ren. Dit verzwaart het ploegen, en zorgt voor blinkende ploeg- sneden. den individualistischer, een ieder gaat zijns weegs. Het kan schijnbaar niet vaak genoeg gezegd worden, dat de sector als één naar buiten toe moet treden om de belangen te behartigen. Tevens is het een goede zaak, dat er door de beleidsmakers duidelijkheid komt wat wel en wat niet tot de mogelijkheden behoort, zonder dat er eerst maanden overheen gaan of iets wel of niet kan en mag. Dit soort dingen maakt het voor de on dernemers makkelijker om zijn fi nanciën op een rijtje te zetten, zodat men in staat is op nieuwe ontwikke lingen in te springen zonder dat het onnodig veel geld kost. Maar ja, zo als zo vaak: de beste stuurlui staan aan wal. Ook in de kring THOLEN en ST. PHI- LIPSLAND liggen de oogst- en zaai- werkzaamheden volledig stil. De meer dan 100 millimeter regenval van de laatste weken steken een le lijke spaak in het wiel om de na jaarswerkzaamheden vroeg en vlot te laten verlopen. Er moeten nog heel wat bieten, maar ook cichorei gerooid worden. Wanneer het weer niet verbetert kunnen de fabrieken wel eens in toeleveringsproblemen komen, wat een vervelende zaak zou zijn. Ook moet er in onze kring nog veel tarwe gezaaid worden. Wij schatten dat er nog slechts een derde ge- De velden in WEST-ZUID- BEVELAND raken leger. Er worden weer plannen gemaakt voor 1993. Wat dat zal brengen, weet niemand. Want er is een geluk dat de aarde rond is. Want ware hij vierkant dan zou alle ellende in één hoek terecht kunnen komen. Maar als je de jour naals op wereldniveau bekijkt is dat HCI **»- Zijn we goed gelovig of idioot? Dit stond in begin jaren dertig als kop in het toenmalige landbouwweekblad "De Veldbode". Vier jaar later stond er in dat zelfde blad "nu zwijgt de hele wetenschap", met andere woorden zoek het nu zelf maar uit. Het lijkt erop dat we ongeveer in de zelfde situatie zijn terecht gekomen. Alleen de geschiedenis herhaalt zich nooit, maar komt terug op een an dere manier. De polders, ooit door noeste arbeid aan de zee onttrok ken, laat men hier en daar weer on- uêriöpen ten behoeve van het milieu. En een toeristisch gebied in Zuid-Frankrijk waar landbouwkun dig gezien niets groeit, is pas tot landbouwgebied verklaard. Zou het misschien mogelijk zijn dat daar de EG-centen naar toe gaan? Terwijl de afspraak binnen de EG was, waar de produkten het beste geteeld kun nen worden, dat dat daar ook moet plaats vinden. Dat het ondernemen in een export land als Nederland moeilijk is ge worden door valutaverschil en 20% fiscale druk meer dan in de omrin gende landen, heeft Qshénr, delsraad pas ervaren. Professor Oud zag dit dertig jaar geleden al aanko men. Tijdens een spreekbeurt in Middelburg sprak hij de woorden "als we deze weg in slaan komen we terecht in een staat van sla vernij". Het areaal wintertarwe laat op de zandgronden van WEST BRABANT ZUID dit jaar een lichte uitbreiding zien. Afhankelijk van de weersom standigheden van november kan de oppervlakte nog oplopen. Verschil lende akkerbouwers en ook melk veehouders hebben interesse om tarwe uit te zaaien. Afgelopen oogst heeft laten zien dat op de zandgronden opbrengsten tot bo ven de 8000 kg haalbaar zijn. Vooral de nieuwe rassen scoren hoog. Wintertarwe geeft wel niet de beste financiële resultaten maar het is een zeker gewas. De kosten ko men er altijd wel uit en dat is van contractteelten niet vooraf te zeg gen. Als de prijs van brouwgerst een stijgende lijn laat zien dan mag aangenomen worden dat ook dit gewas een uitbreiding zal laten zien. Wintergerst en triticale zijn geheel afgevallen. Naar verwachting zal het areaal ci chorei flink stijgen. Vorig jaar waren een aantal aspirant-telers nog terug houdend. Een aantal percelen in de regio hebben laten zien dat er een, voor deze tijd, redelijk hoog saldo in zit. Of iedere aanvraag gehonoreerd zal worden is de vraag. Belangrijkste knelpunt kan de onkruidbestrijding zijn. Praktijkervaring heeft aange toond dat bij het juiste moment spuiten het gewas het gehele groei seizoen weinig problemen geeft. Binnen de roodvleesproducenten is nogal wat beroering ontstaan over het al of niet gebruiken van hormo nen in de stierenmesterij. In Neder land schijnt het mee te vallen. Daar is de controle te scherp voor. Regel matig krijgen mesters na aflevering te horen dat er een stier apart is ge hangen om grondig te worden on derzocht. Vooral de controle op spuitplekken vergt veel tijd. Deze onaangekondigde onderzoeken weerhouden mesters ervan om ille- zaaid is, terwijl het aantal hectares, welke reeds op winterland geploegd zijn minimaal is. Kortom, laten we hopen dat november en december beter weer met zich meebrengen al hoewel dat in deze maanden ook vorst kan betekenen. Ook zijn de huidige weersomstan digheden niet bevorderlijk voor de gemoedsrust van mij en mijn colle ga's. Veel boeren zien de toekomst zeer somber in, hetgeen mij zeer verontrust. Men voelt zich in de steek gelaten door de overheden, zowel in de EEG als landelijk. Over heden die de ene na de andere nota laten verschijnen met hele grote natuur- en milieuplannen: plannen die honderden miljoenen guldens kosten, plannen die ten koste gaan van het gehele land- en tuinbouw- gebeuren, waarbij men vergeet dat je van een goed milieu en een mooie natuur niet kan leven. Tevens vraag ik mij af hoe men al deze natuurge bieden in de toekomst wil gaan on derhouden. Onze ZLM-voorzitter Huib van der Maas kon ons op de rondgang langs de kringen ook weinig positieve za ken melden. Het lijkt er op dat onze maatschappij de land- en tuinbouw 'uit weelde' niet meer als economi sche factor ziet, en dat een stukje verpaupering van het platteland ons deel is. Volgend jaar is hét 150 jaar geleden dat de ZLM is opgericht en het heeft er alle schijn van dat onze ZLM ook niet ouder zal worden. Op 1 december van dit jaar zullen de ZLM, de Geldersche en het Utrechts Landbouwgenootschap besluiten om een nieuwe landbouworganisa tie te stichten. Aan de ene kant gaat het zeer aan mijn hart dat 'onze' ZLM er dan niet meer zal zijn, aan de andere kant kunnen wij beter nu vrijwillig een besluit nemen dan met een aantal jaren gedwongen. Wel wil ik nog kwijt dat deze fusie niet mijn eerste keus is. Mijn voor keur gaat uit naar één grote land bouworganisatie en als dat niet haalbaar is naar één grote zuid westelijke organisatie, zoals de WLTO. Maar wellicht zijn deze twee keuzen niet realistisch en zullen we toch deze derde keuze moeten ma ken. Ik wens onze ledenraadsleden op 1 december veel wijsheid toe. Deze praktijkschrijver realiseert zich dat hij met weinig positieve zaken is kunnen komen. Maar het is ook wel eens plezierig om je frustraties van je af te schrijven. Ik raad u aan om dat ook eens te doen. O ja, na regen komt altijd weer zonneschijn. gaal met middelen bezig te zijn. Dat er met de regelmaat van de klok toch veeboeren tegen de lamp lo pen zul je blijven houden. Iedere be volkingsgroep kent rotte plekken die het de gemeenschap lastig maken. Voor de consumptie van vlees is de gehele hormonenaffaire geen goede zaak .geweest. De geloofwaardig heid in een gezond stuk vlees heeft weer een duw gekregen. Of met groeistimulerende middelen behan deld vlees schadelijk is voor de ge zondheid is nog niet bewezen. Dat er een verbod is overtreden spreekt bij de consument veel meer. Neder landse slagers hebben hun omzet al licht zien dalen. In België daaren tegen is het vleesverbruik flink te ruggelopen. Een slager even over de grens liet weten dat zijn omzet 30% lager ligt dan normaal. "Iedere keer dat er een tv-programma aandacht aan de hormonenaffaire heeft be steed, merk ik het in mijn kassa". Een ander slager merkte op dat ook de teruggang in de economie een rol mee gaat spelen. Ondanks jaar lijkse loonsverhogingen loopt de daadwerkelijke koopkracht terug. Dat de landbouw in haar kielzog de gehele economie mee omlaag trekt blijkt dan toch op waarheid te be rusten. Het regent rapporten. Het zijn grote druppels. Een gewone regenjas helpt niet meer. Tot op je lijf word je er nat van, met daaruit voort vloeiend een verkoudheid van mensen maar ook van bedrijfstakken. Om die verkoudheid te verhelpen worden dan weer medicijnen toe gediend, die in meer of mindere mate wel of niet helpen. In de prak tijk blijkt dat in deze rapporten ook vaak taboes zitten van mensen die hun zin willen doordrijven of die belang hebben bij het verspreiden van bepaalde gedachten. Vaak worden de rapporten gewijzigd, her schreven en in vele gevallen vloeit daaruit voort, een verandering van beleid. Omdat er veel verandert in de wereld, wijzigt het beleid met gemak van de ene maand, week of dag op de andere. Een leger des kundigen, althans zo noemen ze zich, zijn er uren, dagen, maanden en jaren mee bezig. Het beleid, de kamerleden, de provincie- en de gemeentebesturen, de waterschapsbesturen en dergelijke kunnen en doen niet veel anders, dan knikken omdat ze in zeer veel gevallen de consequenties niet kunnen overzien van rapporten en aanbevelingen. Vroeger ging men er prat op door te zeggen: "Bij ons wordt een bestuursbeleid gevoerd en geen ambtenarenbe/eid". In zeer veel ge vallen vindt nu het omgekeerde plaats. Men knikt, men ontvangt de vergoeding op zijn/haar bankrekening en zegt; "f jr heb Vëël 'vergade ringen gehad deze week, maand, jaar. Ja ja, erg druk. A/s bui tenstaander vraag je je af: "Met wat dan wel?" Wat kost het allemaal per jaar? Er is in het verleden veel aandacht besteed aan de structuur verbetering van de landbouw. Waarom deed men dat? Naar mijn me ning, om de concurrentiepositie ten aanzien van de EEG-partners te versterken, maar ook om het overschot op de betalingsbalans te ver groten en ook om de bevolking te helpen aan een goedkoop voedsel pakket. De maatregels, die men trof met geld van de belastingbetaler brachten een groot rendement op. De bestuurders van toen en hun adviseurs zagen dat. Nu wordt de landbouw niet meer of heel weinig gesteund. Het land- inrichtingsbeleid dat zoveel voor de landbouw en het platteland heeft betekend, wordt op zó een laag pitje gezet, dat het vuurtje uitgaat ze ker in het hart van de belanghebbende boeren, tuinders, veehouders en fruittelers. En ik voorspel het u, straks ook bij de natuurbescher mers, die zo een eind op weg waren en zich goed konden vinden om zowel de doeleinden van de landbouw a/s die van de natuur te verbe teren met de bestaande wet. Het rapport van de deskundigen heeft beslist, de kamerleden hebben geknikt. Beseft wat ze deden? Mis schien een enkeling. Hebben ze ook beseft en gerekend wat het het natuurbeleid kost? Wellicht kan een rekensom van een niet-deskundige duidelijk maken dat alle plannen die in prachtig uitgevoerde rapporten staan nooit kunnen worden uitgevoerd wegens geldgebrek. Mag het? Een bere kening van een buitenstaander: Aankoop 1 hectare grond voor f 30.000,—. Staatslening 8'/2%. Jaarkosten grond aan rente 81/2. x f 30.000,- f 2.800, - Polder/asten f 150,— Beschikbaarste/lingsgeld door de overheid om de natuur te verbeteren, uiteenlopend van f 1.500,— tot f 10.000,— per hectare gemiddeld 81/2.% per ha x f 6.000,— f 520,— Beheerkosten 1000 hectare per man, kosten de man op jaarbasis f 70.000,— f 70,— Overige kosten: machines, onderhoud e.d. (over headkosten en dergelijke) f 60,— Totaal kosten per hectare f 3.600,- Zou het dan toch zo zijn dat ook natuur en landschap een economi sche kant hebbenDe tijd zal het leren! Evenzo, wie besturen in de toekomst, bestuurders of de ambtenaren? Buitenstaander vreest toch "de laatste". Buitenstaander

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 8