Arbeidsvoorziening Zeeland zet zich in voor land- en tuinbouw Vleesveetentoonstelling in Oud-Gastel 1/ november up hectaresteun doperwten Mechanisatïebedrijven Zeeuws- Vlaanderen en West-Brabant gebundeld Voorlichting en inspraak over ruilverkaveling Axel Landbouwschap Brabant beraadt zich over positie Banning Opnieuw kwetsende uitspraken over akkerbouw C.H.V. en Cebeco-Hande/sraad tekenen intentieverklaring: Vorig jaar is het op 200 landbouw bedrijven in Zeeland niet gelukt om voldoende geschikt en betaalbaar personeel te krijgen. Dat is een van de knelpunten die in het LEI- onderzoek naar de arbeidsmarkt in de Zeeuwse land- en tuinbouw aan het licht is gekomen. Verwacht wordt dat dit probeem in de komen de jaren alleen maar groter zal worden. Ook het aantrekken van los perso neel en van gelegenheidswerkers wordt in het LEI-rapport als knel punt opgevoerd. De groeiende vraag naar dit personeel heeft te maken met areaaluitbreiding in de tuinbouw, vooral in de fruitteelt, en met omschakeling in de akkerbouw naar meer arbeidsintensieve teelten. De sterkste uitbreiding wordt ver wacht in het gelegenheidswerk. Op 450 bedrijven verwacht men een vermindering van arbeid van in totaal 175 personen. Dit is een ge volg van mechanisatie en overgang naar minder arbeidsintensieve teelten. De drie Zeeuwse landbouworgani saties, het Landbouwschap Zeeland en Arbeidsvoorziening hebben geza menlijk conclusies verbonden aan het onderzoek. Deze liggen met na me op het gebied van verbetering van de voorlichting, cursusonder- Op zaterdag 14 november 1992 zal van 9.30 tot 18.00 uur de 4e Gastelse vleesveetentoonstelling worden gehouden in manege Rei gershof, Bremsweg 7c te Oud Gastel. Evenals de voorafgaande jaren zal ook in 1992 weer het crème de la crème van een aantal binnen- en buitenlandse rassen door een des kundige jury worden beoordeeld. Onder de deelnemers bevinden zich uiteraard bekende Nederlandse top fokkers, maar daarnaast heeft de or ganisatie ook voor de kleinere fokkers een warm plaatsje in het hart. Niet alleen zullen er in sommige klassen naast een uitbundige regen van bekers, ook prijzen in natura te verdienen zijn; de organisatie heeft er ook voor gezorgd dat onder de deelnemers aanmoedigingspremies in de vorm van zakken veevoer wor den verloot. De Gastelse tentoonstelling wordt ook gekenmerkt door een levendige handel, wat de tentoonstelling voor deelnemers extra aantrekkelijk maakt. Hoogtepunt van de ten toonstelling is en blijft uiteraard de verkiezing van de mannelijke en vrouwelijke kampioen. Publieksjury De organisatie schenkt ook veel aandacht aan het publiek. Zo zal een publieksjury, vóór de echte jury aan het werk gaat, in een bepaalde klasse de kampioen kunnen kiezen. Ook hier zijn weer aardige prijzen, waaronder een beker, aan verbon den. Verder kunnen de toeschou wers raden naar het gewicht van een tentoongestelde stier. Hierbij zijn waardebonnen voor vlees met een totale waarde van f 100,— te verdienen. Voor de kleine toeschou- wertjes zullen enkele zoogkoeien met kalfjes tentoongesteld worden. Kortom voor elk wat wils. De toe gang kost f 2,50, voor de catalo gus dient eveneens f 2,50 neergeteld te worden. Inlichtingen 01684-2516 (A. Huijbregts). Mcomii De Europese Commissie blijkt ge voelig voor de wens om de hecta resteun voor doperwten ongedaan te maken. Dit bleek tijdens een ge sprek van COPA en enkele hoge ambtenaren in Brussel. Het schrap pen van deze steun levert de EG een flinke besparing op. COPA bracht in het gesprek een aantal bezwaren in tegen de hecta retoeslag op doperwten. Zo bestaat er het risico van teeltverschuivingen tussen regio's plaatsvinden, omdat de teler in de ene regio meer steun krijgt dan in de andere. Ook zal de steun leiden tot prijsverlagingen, die niet de teler, maar de handel en de consumenten ten goede komen. Op 17 november wordt in het Be heerscomité voor gedroogde voe- wijs, omscholingsmogelijkheden en een goede afstemming met Ar beidsvoorziening Zeeland. Het wer ven van personeel op landbouwbedrijven verloopt tot nu toe grotendeels langs informele ka nalen en niet via de arbeidsbureaus. Dit zal in de toekomst anders moeten. Arbeidsvoorziening Zeeland wil slagvaardig inhaken op de resulta ten van het onderzoek. Men gaat een concreet arbeidsmarktbeleid opzetten voor de Zeeuwse land- en tuinbouw. Aandachtspunten hierbij zijn: - werkgevers melden tijdig hun va- katures bij de arbeidsbureaus; - nadere afspraken over de wijze van bemiddeling voor gelegenheids werk, waarbij de voorkeur uitgaat naar het opzetten van arbeidspools; - tijdig inspelen op de mogelijke komst van glastuinbouw naar Zee land, o.a. via cursussen; - het aanbieden van bemiddeling en om- of bijscholing aan agrariërs die noodgedwongen hun bedrijf moe ten beëindigen of een parttime baan zoeken. Arbeidsvoorziening heeft voor de extra aandacht die zij aan de land en tuinbouw wil geven een ton uit getrokken en wil daarnaast ook pro beren geld via het Europees Sociaal Fonds naar Zeeland te sluizen. Voor zitter mevr. Boogerd-Quaak voegde hier aan toe dat Arbeidsvoorziening de kar niet alleen kan trekken. Zij deed een beroep op de landbouwor ganisaties om hier samen de schou ders onder te zetten en tijdig en regelmatig overleg te voeren. Axel Op maandag 9 en dinsdag 10 no vember vinden in cultureel centrum 'De Halle' te Axel twee voorlichtings- en inspraakbijeen komsten plaats over de ruilverkave ling (met administratief karakter) Axel. Onlangs is het voorontwerp plan van 'Axel' verschenen. De ruilverkaveling Axel omvat een oppervlakte van 2446 ha, waarvan 2287 ha cultuurgrond, 7 ha bos- en natuurterrein en 152 ha wegen, wa terlopen en dijken. Van de cultuur grond wordt 86 procent gebruikt als bouwland. De bedrijfsgebouwen van 56 landbouwbedrijven liggen binnen de ruilverkaveling, waarvan 36 behoren tot de grote bedrijven (groter dan 20 N.g.a), met een ge middelde bedrijfsoppervlakte van 46 ha, en 20 tot de categorie kleine bedrijven. De maatregelen en voor zieningen zijn primair gericht op de verbetering van de agrarische struc tuur. Gezien de in het gebied voor komende knelpunten ligt het accent op de verbetering van de verkave ling en het behoud en de ontwikke ling van natuurwaarden. Van 2 november 1992 tot 2 februari 1993 is er gelegenheid in te spreken op het voorontwerp- landinrichtingsplan. Tot 2 februari kunnen schriftelijke reacties gestuurd worden aan het secretari aat van de landinrichtingscommis sie, p/a Oktoberplein 6, 4515 CP IJzendijke. Hier kunt u ook inlichtin gen inwinnen (tel. 01176-1910). De Gewestelijke Raad van het Land bouwschap voor Noord-Brabant be raadt zich over de vraag of verder samenwerken met haar vice- voörZittSF W. E3nn:ny, yfisiuurdfii van de Voedingsbond FNV, nog wel mogelijk is. Banning heeft zich in een interview met De Stem op 24 oktober j.l. opnieuw bijzonder deni grerend uitgelaten over de akker bouwer. Een van zijn uitspraken luidt: 'De ak kerbouwers zijn eigenlijk de grootste uitkeringstrekkers van Nederland. Ondernemers die hun eigen broek niet op kunnen houden. Ze maken produkten waar geen behoefte aan is'. Verder zorgt Banning over de ver minderde prijssteun als gevolg van het MacSharrybeleid: 'Ik ben daar niet rouwig om. Allerminst. Het was toch te gek dat wij onze zwaar ge subsidieerde produkten op de we reldmarkt konden dumpen. Er worden produkten gpmgakt waar niemand behoefte aan heeft. Het kost de gemeenschap handen vol geld'. Verderop in het interview zegt Ban ning: 'De akkerbouwers waren vroe ger de mijnheren binnen de agrarische wereld. Dan kwamen de zandboertjes en tenslotte de tuin ders. Dat waren zeg maar de miet jes binnen de boerenstand. Maar juist die tuinders en die varkens boertjes, die het altijd zonder een cent subsidie hebben moeten rooi en, staan nu aan de top. Die hebben gezonde bedrijven. De akkerbou wers staan nu achteraan in de rij'. De Gewestelijke Raad in Brabant heeft in een persbericht laten weten zich te distanciëren van de ongenu anceerde uitspraken van Banning. 'Zijn stelling is feitelijk onjuist en komt als zeer kwetsend over voor de akkerbouwers. Middels dergelijke uitspraken zet Banning de samen werking in de Gewestelijke Raad voor de tweede keer in een korte periode op het spel'. Er zal op korte termijn een gesprek met Banning worden gevoerd, waarna de Raad een uitspraak zal doen over de verdere samenwerking met Banning. Eerder dit jaar haalde Banning de pers met zeer denigre rende uitspraken over de akkerbou wers en hun manier van aktievoeren. Ook de arbeidsomstan digheden in de tuinbouw werden door hem zeer negatief belicht. Oogst van droge erwten. Uit oogpunt van controle heeft de Europese Commissie in eerste instantie doperwten en voererwten over één kan geschoren. dergewassen een beslissing genomen. Dit comité is samen gesteld uit ambtenaren uit de ver schillende lidstaten en heeft bevoegdheden over de steunrege ling op erwten. Een en ander betekent dat telers en afnemers van doperwten nog enke le weken moeten wachten met het afsluiten van teeltcontracten voor 1993. Pas na 17 november zal dui delijk zijn of de steun op doperwten in 1993 verleend zal worden of dat het besluit hiertoe toch weer onge daan zal worden gemaakt. Dan is ook duidelijk of de landbou wer die doperwten wil uitzaaien re kening moet houden met de braakverplichting, die samenhangt met de steunregeling. Het aantal coöperatieve mechanisa- tiebedrijven in Zeeuws-Vlaanderen en West-Brabant neemt af, maar klanten blijven een mechanisatiebe- drijf in de buurt houden. Cebeco- Handelsraad en C.H.V. tekenden een intentieverklaring om hun mechani- satiebedrijven in respectievelijk Schoondijke, Axel en Steenbergen en Oostburg, Lamswaarde en Steenbergen per 1 januari 1993 sa men te laten gaan. Plan is de mechanisatie-activiteiten te concentreren in de vestiging van Cebeco Mechanisatie in Schoondij ke en in die van Cehave in Lams waarde en Steenbergen. De drie vestigingen worden daarvoor gron dig verbouwd. Medio 1993 moeten de verbouwing en verhuizing rond zijn en worden de andere drie bedrij ven gesloten. Voordelen De schaalvergroting brengt een effi ciëntere werkwijze met zich mee, waardoor de bedrijven tegen lagere kosten kunnen werken, met een ho gere servicegraad. Daarmee wape nen de mechanisatiebedrijven zich tegen de krimpende markt (een da lend aantal boeren, dat minder tot investeren is geneigd) waarin zij opereren. Het assortiment van de mechanisa tiebedrijven van beide coöperaties sluit goed op elkaar aan, zodat klan ten uitgebreidere keuzemogelijkhe den krijgen. De samenwerking zorgt ervoor dat er geen vestigingspunten verloren gaan zonder adequate vervanging. Gezamenlijke B.V. Cehave nv, waarin coöperatie C.H.V. haar commerciële activiteiten heeft ondergebracht, en Cebeco Mechan Holding, waarin de mechanisatie- activiteiten van Cebeco- Handelsraad vallen, richten een nieuwe dochteronderneming op waarin de drie blijvende vestigingen vallen. De aandelenverhouding zal vijftig/vijftig zijn. Het streven is de nieuwe vennootschap op 1 januari 1993 operationeel te laten zijn.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 7