Ledenraad vergaderde in Etten-Leur ZLM: 'nee' tegen extreme eisen natuur en milieu Glastuinbouw is niet slecht voor het milieu "Overleg met uw afdeling over de fusiebeslissing" Contributie in 1993 niet omhoog Crèche op algemene vergadering ZLM Hoofdbestuur ZLM: VRIJDAG 6 NOVEMBER 1992 Vorige week vrijdag hield de Leden raad van de ZLM in De Nobelaer te Etten-Leur zijn (reguliere) jaarlijkse vergadering. De opkomst was met een presentie van 90 van de 115 le den zeer hoog. Voorzitter H.C. van der Maas constateerde verheugd dat het vereiste quorum ruim schoots aanwezig was. De Leden raad keurde het door het hoofdbestuur over 1991 gevoerde (financiële) beleid goed, en nam het advies over om het verlies f 36.800,— ten laste te brengen van de algemene reserve. De Leden raad keurde zonder stemming de begroting voor 1993 goed. Dit bete kent dat de contributie voor volgend jaar niet wordt verhoogd. In zijn openingswoord verwoordde voorzitter H.C. van der Maas een aantal standpunten van de ZLM ten aanzien van de nationale en interna tionale landbouwpolitiek. Hij bena drukte nogmaals dat de ZLM kiest voor een economisch opererende land- en tuinbouw, en dus .het zg 'plan De Veer' principieel afwijst. Een ander punt dat de heer Van der Maas aanstipte was de toenemende concurrentievervalsing in Europees verband, mede als gevolg van de ex treme Nederlandse eisen op natuur- en milieugebied. De ZLM wil zich daarom sterk maken om in landelijk organisatieverband te bewerkstelli gen dat "nee" wordt gezegd tegen verdere eisen op gebied van natuur en milieu, en dat er terwille van de blijvers in de Nederlandse land- en tuinbouw door Den Haag structu reel geld beschikbaar gesteld moet worden, voor economisch doelge richte aanpassingen op bedrijfs niveau. Financiële beheer Algemeen secretaris en penning meester van de ZLM mr. J. Oggel gaf een toelichting op de exploitatie over 1991. Hij constateerde dat de ZLM in dat jaar binnen de begroting is gebleven, het tekort bedroeg f 37.000,— terwijl een tekort van f 84.500,— was begroot. Het te kort is te wijten aan incidentele kostenposten, zoals de verhuizing en tegenvallende advertentiein komsten voor het landbouwblad. Positief noemde de heer Oggel het dat de kosten voor nieuwbouw bin nen het gestelde budget zijn geble ven. Naar aanleiding van enkele opmerkingen uit de Ledenraad over verschillen tussen begroting en ex ploitatie zei de heer Van der Maas dat er altijd aan het eind van een jaar een staat van meer/minder zal zijn. "Er zijn altijd kostenposten die je niet hebt voorzien en niet hebt kunnen voorzien". Op voorstel van de financiële com missie keurde de Ledenraad de fi nanciële rekening en verantwoording over 1991 goed. Begroting 1993 Hierna kwam de begroting over 1993 aan de orde. Voor 1993 is een structureel tekort begroot van f 192.000,—, onder meer als gevolg van hogere personele uitgaven en kosten vanwege de voorziene fusie en de jubileumviering. Van der Maas: "In verband met de terug trekkende overheid hebben wij de personeelsformatie moeten uitbrei den. Er worden meer diensten van ons verlangd, en het hoofdbestuur heeft beslist dat we niet gaan snij den in beleid, en dat we gezien de ophanden zijnde fusie nu niet de contributie moeten gaan verhogen. Ook heeft het hb gemeend niet in de begroting te moeten snijden". Na het opstellen van de begroting zijn er nog enkele kostenposten bij gekomen (overnemen beurscom- missie, hogere afdracht KNLC, minder subsidie SEV), waardoor het voor 1993 begrote tekort ca. drie ton wordt. Een voorstel vanuit de Ledenraad om de begroting te her zien om op 1 december, als de Le denraad toch al bij elkaar komt, over de herziene begroting te kunnen oordelen, werd in stemming ge bracht maar haalde het niet (9 stemmen voor). Als de fusie doorgaat vindt er een harmonistatie plaats van de contri butieregelingen van de drie organi saties. Voor de ZLM betekent dit onder meer dat (geleidelijk) wordt overgeschakeld van het huidige hectaresysteem op het SBE- systeem. Dit betekent dat er een re latie wordt gelegd tussen de intensi teit van het bedrijf en de hoogte van de contributie. Het hoofdbestuur wil daarom een - reeds voor-. 1993 noodzakelijke - contributieverhoging 'meenemen' in de begroting van 1994 (van de ZLM of de nieuwe or ganisatie). De Ledenraad ging er mee akkoord de contributie in 1993 niet te verhogen, voor 1994 een be gin te maken met de invoering van het SBE-systeem en voor 1994 in beginsel een contributieverhoging door te voeren om het dan bestaan de structurele tekort te dekken. De heer Van der Maas wees de Le denraad erop dat er een trend is naar een hogere contributie, althans bij een gelijkblijvend voorzieningen niveau. Deze trend zal zich echter sterker manifesteren als de ZLM al leen verder gaat dan wanneer de fu sie doorgaat. Om het tekort in 1993 zoveel mogelijk te beperken zal de ZLM meer dan voorheen de kosten bewaken en beheersen. Meer effi ciëntie vraagt ook meedenken en medewerking van de leden, aldus de voorzitter. "Dat kan bijvoorbeeld betekenen dat er niet meer altijd een SEV-er op afroep op het bedrijf komt, maar dat in bepaalde gevallen de boer of tuinder naar de SEV komt. Meer efficiëntie van beide kanten dus". Fusie/integratie Na de lunch is er informatief van ge dachten gewisseld over de fusie/in tegratie van de ZLM, het ULG en de Geldersche Maatschappij van Land bouw, als een soort voorschot op de besluitvormende Ledenraadsver gadering op 1 december aanstaan de. De Ledenraadsleden werden geïnformeerd over de besprekingen in de Stuurgroep. Op hun beurt ga ven verschillende Ledenraadsleden te kennen hoe zij over de op handen zijnde fusie denken. De Ledenraadsleden zijn auto noom en zijn dus niet gehouden aan 'last en ruggespraak' met hun afdeling wat betreft hun in breng en stemgedrag op Leden raadsvergaderingen. Desalniettemin adviseerde ZLM- voorzitter H.C. van der Maas de Ledenraadsleden om wel eerst met de afdeling te overleggen al vorens op 1 december a.s. over de fusie/samenwerking van ZLM met ULG en Geldersche te beslissen. Hoe meer de stem van het Ledenraadslid de visie van zijn of haar afdeling verwoordt, hoe breder het draagvlak van de uiteindelijke beslissing. In de ZLM-krant van 20 novem ber verschijnt het volledige (defi nitieve) fusierapport. De afdelingen hoeven daar echter niet op te wachten om een ver gadering te beleggen. "Elke af deling kan nu al een datum prikken tussen 20 november en 1 december om het fusierapport te bespreken", aldus Van der Maas op 30 oktober in Etten- Leur. Hij riep de Ledenraadsleden op om 1 december zo mogelijk allemaal aanwezig te zijn. Om een besluit over de fusie te kun nen nemen is een quorum ver eist van driekwart van het aantal leden. Van de aanwezigen moet tweederde voor zijn (gekwalifi ceerde meerderheid). Door incidentele kosten zoals de verhuizing is in 1991 het begrotingstekort overschreden. De kosten voor de nieuwbouw zijn we! binnen het gestelde budget gebleven (foto Anton Dingemanse). Op de eerstkomende algemene ledenvergadering van de ZLM zal voor het eerst een kinder crèche worden gehouden. De algemene vergadering vindt plaats op maandag 7 decem ber a.s. om 14.00 uur in de Prins van Oranje te Goes. Als sprekers zullen optreden de Zeeuwse gedeputeerde Bruin- ooge (econimische zaken) en zijn Brabantse colega Verhey- en (milieu). De ZLM is van mening dat de Zeeuwse Milieu Federatie glastuin bouw ten onrechte afschildert als milieuvervuilend. 'De glastuinbouw die Zeeland wil aantrekken voldoet aan strenge milieu-eisen en zal op verantwoorde wijze in het land schap worden ingepast', aldus de heer C. Hamelink, voorzitter van de tuinbouwcommissie van de ZLM. Volgens persberichten heeft de ZMF de provincie Zeeland gevraagd haar medewerking aan het aantrekken van glastuinbouw in Zeeland stop te zetten. Men vindt dat glastuinbouw in strijd is met het milieubeleid van de provincie. Bovendien denkt de ZMF dat de drie gemeenten op Zuid-Beveland, die in aanmerking komen voor glastuinbouwvestiging, alle drie op eigen houtje toestem ming geven voor het bouwen van kassen. De drie gemeenten zijn Borssele, Kapelle en Reimerswaal. In de hoofdbestuursvergadering van de ZLM van maandag j.l. deelde de heer Hamelink mee, dat de ZMF een onjuist beeld geeft van de moderne glastuinbouw. 'Er is geen enkele aanleiding te veronderstellen dat er op Zuid-Beveland een glazen stad komt. De kassen die zullen worden gebouwd moeten passen in het bui tengebied en voldoen aan de eisen die vanuit de ruimtelijke ordening worden gesteld', aldus Hamelink. De tuinbouwvoorzitter van de ZLM wees er verder op dat eventuele glastuinbouwvestigingen in Zeeland moeten voldoen aan zeer strenge milieu-eisen. Door toepassing van gesloten bedrijfssystemen wordt het milieu al aanzienlijk minder be last, terwijl de lozingsvergunning het afvoeren van ongezuiverde stoffen volledig uitsluit. Oogst 1992 De oogst van hard fruit heeft dit sei zoen een record-opbrengst opgele verd, zo deelde Hamelink aan het hoofdbestuur van de ZLM mee. Bij na al het fruit is nu binnengehaald. Er wordt gerekend op een op brengst van niet minder dan 500.000 ton appels tegen 223.000 ton vorig jaar. Deze formidabele oogst is er mede oorzaak van dat de prijzen uiterst teleurstellend zijn. Het in Zeeland veel geteelde ras Jona gold gaat voor 50% weg vor inter ventieprijs. In veel gevallen komt dit neer op vernietiging. De peren leve ren redelijke prijzen op, zij het even eens minder dan vorig jaar. Een deel van de Ledenraadsverga dering was ingeruimd om het alge mene beleid van de ZLM aan de orde te stellen. Voorzitter H.C. van der Maas vroeg de Ledenraad hoe deze denkt over de standpunten die de ZLM heeft ingenomen. De ZLM maakt zich ernstig zorgen over de concurrentiepositie van de Nederlandse akkerbouw, onder an dere doordat in Europees verband geen sprake is van harmonisatie van maatregelen. Er dreigt een crisissi tuatie, die de andere sectoren zal meetrekken. Daarom acht de ZLM het gerechtvaardigd dat de Neder landse overheid, in een nieuwe her structureringsronde, jaarlijks enkele honderden miljoenen beschikbaar stelt voor de land- en tuinbouw (alle sectoren) over een periode van pak weg tien jaar. Dit geld moet ten goede komen aan bedrijven die wil len investeren, dus dient het be schikbaar gesteld te worden in de vorm van rentesubsidie, investe ringssteun of iets dergelijks. Zeker gezien het extra geld dat jaarlijks voor het natuurbeleid beschikbaar wordt gesteld f 130 miljoen in het Structuurschema Groene Ruimte) acht de ZLM haar eisen meer dan rechtvaardig. De ZLM zal het belang van een eco nomisch sterke landbouw indrin gend onder de aandacht brengen van de 'natuur- en milieulobby'. Een gezonde land- en tuinbouw is im mers nog steeds de beste garantie dat het platteland en het landschap goed onderhouden blijft. Dit beleid van de ZLM werd door de Ledenraad onderstreept. De heer L.N. Hanse wees op het grote be lang van de belangenbehartiging in Europees verband, 'ook al hebben wij eigenlijk onze beurt voorbij laten gaan nu 'MacSharry' een politieke realiteit is'. Volgens J.RC. van Hoven kunnen individuele boeren (plaatse lijk) meer invloed uitoefenen op on der andere het natuurbeleid, door - actief - lid te worden van natuurbe schermingsorganisaties. Voorzitter Van der Maas voegde eraan toe dat dit ook geldt voor politieke partijen. A. Dobbelaar gaf te kennen dat het van wezenlijk belang is dat de sec toren op één lijn zitten, omdat je an ders ook niet mag verwachten dat het Landbouwschap op één lijn zit. Opportunistische solidariteit Desgevraagd gaven een varkens houder, een melkveehouder en een tuinder aan dat in hun sectoren een gevoel van solidariteit heerst voor de akkerbouw, 'al is het alleen maar omdat men het besef heeft dat het ongeluk van de ander ook jezelf mee kan sleuren'. Voorzitter Van der Maas duidde dit aan met de term 'opportunistische solidariteit'.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 6