Ondernemen in slechte tijden Cursus 'Als boeren niet meer gaat' Geld en goed BTW op bouwgrond Recht uit de praktijk Aanscherping van het fiscale boetestelsel Sociaal Ekonomische Voorlichting Kwaliteitskeurmerk voor Cavo Latuco Aankopen Zeeuws Landschap "™1 VRIJDAG 6 NOVEMBER 1992 Uit de praktijk komen de laatste we ken en maanden uiterst pessimisti sche geluiden. Dit komen we tegen tijdens de individuele bedrijfsbezoe ken, maar evenzo tijdens vergade ringen, en de rondgang langs de kringen van de algemeen voorzitter en de algemeen secretaris. De slechte prijsvorming in vele secto ren is de belangrijkste oorzaak, maar ook in een aantal situaties de teelttechnische resultaten. De ver slechterde situatie komt o.a. tot uiting in de financiële problemen, die de afgelopen weken bij de SEV zijn binnengekomen. Hoewel de situatie op zich zorgelijk genoeg is, zijn vooral de vragen of het nog wel zin heeft om nog door te gaan als boer, verontrustend. Er zijn echter niet altijd alleen slechte berichten. In de afgelopen week werd b.v. een rentedaling bekend ge maakt. Tijdens een bezoek van de Provinciale Raad voor de bedrijfs- Op maandag 2 november heeft Ca vo Latuco als een van de eerste mengvoederbedrijven in Nederland het kwaliteitskeurmerk GMP ont vangen. GMP-erkenning betekent, in Neder lands vertaald, 'in staat goed voer te kunnen maken'. Deelname aan de GMP-aanpak is op vrijwillige basis. De erkenning is vereist voor de pro- duktie van mengvoer in voedselke tens, zoals bij het varkensvlees Good Farming van Coveco. De kwaliteitsgarantie van het voer heeft vooral betrekking op een goed beheerste produktie, het juiste ge bruik van additieven, het vermijden van ongewenste stoffen en tot slot hygiënisch produceren. De controle op naleving vindt plaats door de KDD (Kwaliteitsdienst diervoeders) van het Produktschap voor vee voeder. Vele gemeenten In Nederland - en indirect ook het ministerie van Fi nanciën - hangt een enorme finan ciële strop boven het hoofd. Naar SSr.lGiuirïy van een arrest van de Hoge Raad van 21 november 1990 inzake de gemeente St. Oe- denrode zijn kopers van grond er massaal toe overgegaan om betaal de BTW terug te vorderen van de gemeente die de grond destijds heeft verkocht. Op 17 juli jl. heeft de Rechtbank van Almelo de eerste ko per in het gelijk gesteld en de ge meente Hengelo veroordeeld tot terugbetaling van de BTW. Op basis van de Wet op de Omzet belasting is alleen BTW verschul digd over de koopprijs van grond indien de grond ten tijde van de eigendomsoverdracht bouwrijp ge maakt is. Is de grond niet bouwrijp gemaakt, dan dient de koper over de koopsom slechts 6% over drachtsbelasting te betalen. Bouwrijp Alles draait in deze kwestie om de uitleg van het begrip "bouwrijp". Mede op basis van een Resolutie van het ministerie van Financiën gingen de gemeenten er tot nu toe van uit dat er sprake was van bouw- ontwikkeling aan het ATO te Wage- ningen bleek dat er op korte termijn (1-3 jaar) misschien mogelijkheden komen voor een aantal agrariërs om de produkten op een andere manier te verwerken. Over de afgelopen ja ren ligt de afname van het aantal bedrijven rond de 2%. Dit zal in de komende jaren wel een zelfde of ho ger percentage zijn. Het is dus zaak om ervoor te zorgen niet tot deze bedrijven te behoren. Ondernemen is ook in slechte tijden een pure noodzaak. Tijdens genoemde rondgang wordt aangegeven welke bestuurlijke stap pen de ZLM wil 'ondernemen' om de voorwaarden zo gunstig mogelijk te maken en/of houden om als indi viduele agrariër te kunnen blijven 'ondernemen'. Dat is belangrijk, maar neemt niet weg dat u zelf ook actief dient te blijven. De komende maanden is weer de tijd om de bedrijfssituatie op een rijtje te zetten en om na te gaan waar er nog mogelijkheden voor de verbetering van het inkomen liggen. Ook in minder goede tijden blijven de verschillen in uitkomsten tussen vergelijkbare bedrijven groot. Opvallend was de afgelopen week bijvoorbeeld het verschil bij 2 uitge voerde bedrijfsdoorlichtingen in de kosten voor de eigen mechanisatie en loonwerk samen. Deze bedroe gen op deze 2 bedrijven resp. f 1.400,— en f 2.400,— per ha. Dit verschil is verontrustend. Genoemde stemming heeft even eens tot gevolg dat de vakbladen minder gelezen worden en dat er minder belangstelling is tot deelna me aan vergaderingen e.d. Een van de belangrijkste pijlers van een goed ondernemerschap is echter wel ken nis. Blijf daarom investeren in ken nis. Neem deel aan o.a. activiteiten rijpe grond als er in de buurt van het bewuste perceel werkzaamheden waren verricht om straten, riolering of verlichting aan te kunnen leggen. Dit werd aangeduid als "indirect bouwrijp". In het bovengenoemde arrest inzake de Gemeente St. Oe- denrode bepaalde de Hoge Raad echter anders. De Hoge Raad stelde dat er alleen sprake kan zijn van bouwrijpe grond indien een perceel zelf is bewerkt en/of voorzieningen zijn getroffen die uitsluitend dienstbaar zijn aan dat perceel. Dit wordt bevestigd in de recente uitspraak tegen de gemeente Hen gelo. De gemeente Hengelo had in de omgeving van het perceel waar over werd geprocedeerd, algemene voorzieningen zoals bestrating, rio lering en bekabeling aangelegd. Nu het merendeel van deze voorzienin gen voor de verkaveling was aange legd en het betreffende perceel pas na de levering op deze voorzienin gen werd aangesloten, was de Rechtbank van oordeel dat het per ceel niet als bouwrijp kon worden beschouwd. van de ZLM. Bijvoorbeeld het SEV-journaal bevat dit jaar weer de laatste actuele informatie over di verse onderwerpen, zoals over o.a. pachtwetswijzigingen en pachtnor men. Blijf daarom ook op dit gebied ondernemen. De SEV van de ZLM kan u helpen om zo goed mogelijk beslissingen te nemen voor de toekomst. Neem daarvoor contact op met de voor lichter in uw rayon. Daarom nogmaals ook in slechte tij den is ondernemen een pure noodzaak. J.A.M. Withagen De staatssecretaris van Financiën heeft onlangs in het kader van de fraudebestrijding een nieuw voor schrift administratieve boeten uitge vaardigd. Dit betekent dat de belastingdienst het boetebeleid per 1 januari 1993 zal aanscherpen. Tot de belangrijkste maatregelen be hoort de verruiming van de moge lijkheid om een boete van 100% op te leggen. Tevens wordt de be wijslast van de belastinginspecteur verlicht. Per 1 januari zal hij een boete opleggen als hij kan aantonen dat door grove schuld van de be lastingplichtige te weinig belasting is geheven. Thans is het nog zo dat de inspecteur moet bewijzen dat er opzettelijk te lage aangifte is gedaan. Twee soorten boeten In het uitgevaardigde voorschrift worden de boeten onderscheiden in ordeboeten en niet-ordeboeten. - De ordeboete heeft tot doel een gebod tot nakoming van fiscale Hst terugvorderen vsn BTW Als ook u denkt recht te hebben op terugbetaling van BTW, kunt u over wegen een vordering uit onver schuldigde betaling in te dienen. De vordering moet worden ingediend bij de toenmalige contractspartij, niet bij de belastingdienst. Maar voordat u zich op een "mee vallertje" gaat verheugen adviseer ik u na te gaan of uw vordering nog rechtsgeldig is. U dient namelijk re kening te houden met de ingewik kelde verjaringsregels uit het Burgerlijk Wetboek. Let wel: het be treft hier alleen grond die door parti culieren is gekocht van een gemeente of van een ondernemer zoals bijvoorbeeld een aannemer of projectonwikkelaar. Vooral na de recente uitspraak van de Almelose Rechtbank ziet het er voor de gemeenten niet al te roos kleurig uit. Sommige gemeenten wachten eventuele procedures niet af en zijn in overleg getreden met de belastinginspecteur. Anderen zijn zelfs al tot terugbetaling over gegaan. Mr. J.K. van Arenthals Eerder trof u in dit blad een bericht aan betreffende de cursus 'Als boe ren niet meer gaat'. De cursus is bestemd voor agrariërs die geheel of gedeeltelijk arbeidsongeschikt zijn geraakt. In de cursus wordt aandacht besteed aan een stuk ver werking van het arbeidsongeschikt worden. Tevens wordt aandacht besteed aan ideevorming met betrekking tot toe komstmogelijkheden voor agrariërs en hun levenspartner. De cursus werd ontwikkeld door Volkshoge school Zeeland in nauwe samen werking met de Sociaal Economische Voorlichtingsdiensten van de Standsorganisaties. Inmiddels zijn er voldoende aanmel dingen om de cursus doorgang te laten vinden. Dit was voor de eerder geplande startdatum niet het geval. De cursus zal nu definitief starten op 1 december, de cursus duurt tot en met donderdag 3 december. Voor enige extra cursisten is nog plaats. Mocht u belangstelling heb ben of nadere informatie wensen, dan kunt u contact opnemen met verplichtingen in te scherpen. Voor het opleggen van deze boe te is het voldoende dat door de inspecteur wordt vastgesteld dat aan deze verplichtingen niet is voldaan. De inspecteur zal slechts bereid zijn deze boete ge heel kwijt te schelden als be langhebbende kan bewijzen dat hem geen enkel verwijt treft. - De niet-ordeboete is gericht op het bestraffen van een handelen of nalaten waarbij er sprake is van opzet dan wel grove schuld. Bij het opleggen van deze boete rust de bewijslast van zowel het feit als van de aanwezigheid van opzet dan wel grove schuld op de inspecteur. Mededelingsplicht De belastinginspecteur is verplicht de gronden waarop het opleggen van de boete berust, in bijzonderhe den aan de belastingplichtige of zijn gemachtigde mee te delen. Deze mededeling zal uiterlijk op het tijdstip van oplegging van de aan slag moeten gebeuren. Voor de niet- ordeboeten zal hierin moeten wor den opgenomen de feiten die aanlei ding hebben gegeven tof het opleggen van de boete en de feiten en omstandigheden waarop opzet of grove schuld wordt aangenomen. Enkele voorbeelden Als u uw aangifte inkomstenbelas ting niet voor de gestelde termijn in levert, zal de inspecteur u vrij spoedig aanmanen uw biljet binnen tien dagen alsnog in te zenden. Vol doet u hier niet tijdig aan, dan zal dit worden aangemerkt als een ver zuim. Bij het toepassen van de orde boete wordt onderscheid gemaakt tussen een eerste, tweede en derde of volgend verzuim. De boete wordt pas in volle omvang opgelegd als met betrekking tot het jaar van aan gifte en de vijf voorgaande jaren (was drie) sprake is van een derde of volgend verzuim. De wettelijke boete bedraagt 5% van de verschuldigde belasting na dat dit is verminderd met reeds in gehouden loon- en dividendbelasting. Niet in mindering komen eventueel opgelegde voorlo pige aanslagen. De boete bedraagt minimaal f 5,— en maximaal f 1.000,—. Is sprake van een eerste dhr. Roumen of mevr. Meijers van Volkshogeschool Zeeland, tel. 01177-1259. Uw vragen zullen ver trouwelijk worden behandeld. J. Roumen, agrarisch cursusleider. Volkshogeschool Zeeland De provincie Zeeland stelt de Stich ting Het Zeeuwse Landschap in staat opnieuw een aantal percelen als reservaatsgebied aan te kopen. Het betreft een perceel van 0,7 ha in het ruilverkavelingsblok Yerseke Moer, een weiland van 3,5 ha en een natuurgebied van 3,3 ha in De Blikken te Oostburg. De provincie draagt de helft van de verwervings kosten bij. verzuim dan wordt de boete beperkt tot een kwart en bij een tweede ver zuim tot de helft van het wettelijke bedrag. Indien de aangifte in het ge heel niet wordt ingezonden, wordt de wettelijke boete toegepast. Ook in gevallen dat bijvoorbeeld loon- of omzetbelasting te laat of slechts gedeeltelijk wordt afgedra gen zullen ordeboeten worden op gelegd. Bij herhaald verzuim kunnen deze oplopen tot 10% met een maximum van f 10.000,—. Wanneer echter belasting wordt na- geheven die te wijten is aan opzet of grove schuld van belastingplichti ge, worden niet-ordeboeten opge legd die aanzienlijk hoger kunnen uitpakken. Ingeval van grove schuld bedraagt de boete 25% en bij opzet 50%. Deze boetes kunnen verdub beld worden indien sprake is van herhaling. De wettelijke boete van 100% zal worden toegepast in ge vallen van ernstige óf omvangrijke óf verhoudingsgewijs omvangrijke fraude. In situaties dat een belastingplichti ge gemaakte fouten uit eigen bewe ging herstelt dan wel alsnog aangifte doet, zal de belasting- incnprtoiir ^p f.r 'JC Luuic lut up O/O UT 10% kwijtschelden. Vervallen boete In verband met het strafrechtelijke karakter van de boete wordt geen boete meer opgelegd, indien dege ne aan wie de boete zou worden opgelegd is overleden. Ook zal op verzoek van de erfgenamen, als de boete nog niet is voldaan, deze wor den kwijtgescholden. Kwijtschel ding volgt ook ingeval van samenloop van een boete met een strafrechtelijke uitspraak of schikking. Samenvattend zijn de belangrijkste aanscherpingen: - verdubbeling boete bij recidive bij een eerdere boete van 25% (was 50%); - boetepercentage van 100% bij ernstige of (in plaats van en) om vangrijke fraude; - boete van 5% bij vrijwillige ver betering (was 0%). Ook bij het doen van uw aangifte geldt "Bezint eer gij begint". W.F. Poeles FB Accountantsunie ZLM b.v. Middelburg

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 4