ZLM organiseert voorlichting over mineralenboekhouding Hoeveel boeren zitten er in de zaal? Fusieoverleg in laatste fase i Forumavond over Maastrichtin Middelburg Nog veel vragen over pacht AM-beleid Presentielijst HB Benoemingen Israël De ZLM gaat het initiatief nemen om in samenwerking met de krin gen in het komende winterseizoen een aantal sectorbijeenkomsten te or ganiseren over de invoering van de mineralenboekhouding in de vee houderij. Het hoofdbestuur heeft hiertoe besloten op voorstel van de veehouderijcommissie. Aan de NCB en de CBTB zal gevraagd worden om de bijeenkomsten waar mogelijk gezamenlijk te organiseren. Het ligt in het voornemen de mine ralenboekhouding op veehouderij bedrijven per 1 januari 1995 verplicht te stellen. De voorlich tingsbijeenkomsten zijn bedoeld om de veehouders vertrouwd te maken met dit systeem en aan te geven hoe zij er op dit moment al op in kunnen spelen. De ZLM is van me ning dat een mineralenboekhouding een nuttig instrument is op bedrijfs niveau. Het systeem mag echter in geen geval als basis dienen voor het instellen van regulerende heffingen. In elke ZLM-kring zal worden nage gaan in hoeverre er behoefte is aan voorlichting over de mineralenaan gifte. Medewerking zal worden ver leend door het Consulentschap voor de Landbouw, DLV en het Land bouwschap. De ZLM kring Oost- en Midden- Brabant is de eerste waar een der gelijke voorlichtingsbijeenkomst zal worden gehouden. Deze vindt plaats op 19 november a.s. Veeziekten De voorzitter van de veehouderij commissie W. van Veldhuizen, maakte melding van toenemende onrust onder de veehouders over de ziekte-uitbraken, zowel onder pluim vee als rundvee en varkens. De indi viduele bedrijven zijn zelf in grote mate verantwoordelijk voor de ge zondheidssituatie van de Neder landse veestapel. Ze moeten de grootste mogelijke zorg besteden aan hygiëne en ziektepreventie. Van Veldhuizen sprak de wens uit dat de overheid financiële verantwoorde lijkheid blijft dragen voor het voor komen en bestrijden van dierziektes. Het bedrijfsleven kan niet alleen op draaien voor de hoge kosten, die hiermee gemoeid zijn. Megro In de hoofdbestuursvergadering van de ZLM heeft de voorzitter van de veehouderijcommissie W. van Veld huizen de aandacht gevestigd op de nota Melkveehouderij en Grond (Megro) van het Consulentschap voor de Landbouw in Brabant. In de discussienota worden de gevolgen van de mate van grondgebonden- heid, de extensivering van het grondgebruik, de regionale ammoni- akproblematiek en het streven naar schaalvergroting voor de melkvee houderij in beeld gebracht. Hoewel het om een discussiestuk gaat, worden in deze nota vergaande voorstellen gedaan, waarvan elke veehouder kennis zou moeten ne men. Van Veldhuizen verzocht de kringen in Brabant de nota in het ko mende seizoen te bespreken. De ZLM-vertegenwoordigers in de stuurgroep integratie ZLM- Geldersche Mij-ULG hebben rapport uitgebracht in het hoofdbestuur over de laatste fase van het overleg. Tevens heeft het hoofdbestuur de reacties besproken op het concept eindrapport inzake de integratie van de drie landbouworganisaties. Voorzitter H.C. van der Maas kon aan het hoofdbestuur meedelen dat inmiddels in de stuurgroep op be langrijke onderdelen overeenstem ming is bereikt. Dit betreft in de eerste plaats de begroting van de nieuwe organisatie voor de jaren 1994 en 1995. Aanvankelijk liet de ze begroting een aanzienlijk tekort zien. Na tussenkomst van accoun tants en nader onderling overleg is het gelukt een sluitende begroting te presenteren op basis van het concept-eindrapport en zonder con tributieverhoging in relatieve zin. In de stuurgroep is voorts over eenstemming bereikt over de ver- mogensinbreng in de nieuwe organisatie alsmede over de sa menstelling van de ledenraad. Wat betreft dit laatste punt is afgespro ken dat de ledenraad representatief zal worden samengesteld (afspiege lingsmodel) met dien verstande dat er voor besluiten steeds een gekwa lificeerde meerderheid en een ver sterkt quotum aanwezig moeten zijn. Dit laatste geldt niet voor be noeming van personen. De Stuurgroep is nog niet toe geko men aan definitieve besluitvorming over de plaats van het hoofdkantoor en over de personele invulling van het voorzitterschap. Ten aanzien van het verzoek van de ABTB aan de Geldersche en het ULG om overleg over samenwerking in Oost-Nederland op gang te bren gen, is overeengekomen alleen een reactie te geven als nieuwe organisatie-in-oprichting. De Gelder sche ziet er dus van af afzonderlijk te reageren op de voorstellen van de ABTB. Het forum op de Europa-avond in Middelburg. V.l.n.r. staatssecretaris Y. van Rooy, voorzitter W.T. van Gelder (CdK in Zeeland), H. van der Waal (lid Europees Parlement) en H.C. van der Maas (voorzitter ZLM). (Foto Ruben Oreel). Het nieuwe pachtnormenbesluit, waarin het 2% rendementskriteri- um als uitgangspunt is genomen, is onlangs in werking getreden. Voorts ligt bij de Tweede Kamer het rege ringsvoorstel voor een ingrijpende wijziging van de pachtwet. Het hoofdbestuur stelt vast, dat één en ander veel vragen heeft opgeroe pen die (nog) niet beantwoord zijn. Naar de mening van het hoofd bestuur zal op het gebied van de pacht en de pachtnormen een zeer belangrijke taak weggelegd zijn voor de Grondkamers. Het is voor de ZLM dan ook absoluut onbegrijpelijk dat de regering de Grondkamers ter diskussie stelt. De ZLM blijft erbij dat de invoering van de zogenaamde éénmalige pacht een ernstige ondergraving be tekent van het reguliere pachtstel sel. De ZLM heeft zich daarom nog eens uitdrukkelijk tot de Tweede Ka mer gewend met het verzoek de éénmalige pacht af te wijzen. De Bond van Landpachters en Eigen-grondgebruikers (BLHB) wijst evenals de ZLM éénmalige pacht af. De Bond heeft zeer uitvoerig zijn be zwaren tegen het regeringsvoorstel verwoord en stelt vast, dat ook aan de voorgestelde wetssystematiek nogal wat mankeert. Voor de Bond was dit voldoende reden om bij de Tweede Kamer aan te dringen op een hoorzitting over behandeling van het regeringsvoorstel. Het hoofdbestuur van de ZLM kan dit verzoek van de bond van harte on dersteunen. Het hoofdbestuur van de ZLM stel de zich achter het standpunt van de akkerbouwcommissie inzake het AM-beleid. De overheid trekt zich steeds verder terug en wenst niet langer de kosten voor haar rekening te nemen. Het landbouwbedrijfsle ven zal de verantwoordelijkheid bin nen bepaalde grenzen op zich moeten nemen. De ZLM heeft voor keur voor een 1 op 4 teelt van Bintje met daarbij de normale lichte be monstering (25% grondonderzoek). Een 1 op 3 teelt dient alleen te wor den toegestaan als het gaat om een AM-ras en er voorafgaand aan de teelt een intensieve bemonstering plaatsvindt. Voor de teelt van uit gangsmateriaal moet worden vast gehouden aan de Europese richtlijn. Dat wil zeggen dat er vooraf een in tensieve bemonstering moet plaats vinden. Vergadering hoofdbestuur ZLM 2 no vember 1992. Aanwezig: H.C. v.d. Maas, voorzitter; A.H. Munters, vice-voorzitter; mr. J. Oggel, algemeen-sekretaris. P. Vis, kring Schouwen-Duiveland; J.L. van Gorsel, kring Tholen/St. Philipsland; F.A. Dees, kring Noord-Beveland; C. Ha melink, kring Oost Zuid-Beveland; S.J. Noteboom, kring West Zuid-Beveland; C.J. Bierens, kring Walcheren; P. Ris- seeuw, kring West Zeeuws-Vlaanderen; M. Boogerd, kring Axel; M. Vinke, kring Hulst; J.C. Geluk, kring West-Brabant; C. Branderhorst, kring Altena-Biesbosch; K. van Steenbergen, kring Oost- en Midden-Brabant; J.H. Hartgers, kring Langstraat; G. Sterrenburg, tuinbouw; W. v. Veldhuizen, veehouderij; D. Hanne- wijk, veehouderij. Adviserende leden: ir. A. v. Weelderen, mevr. T. Branderhorst, mevr. S. Hanse, L. van Nieuwenhuijzen, P.P.C. Versluijs. Diensten/instellingen: B. Veerbeek, J. Wit hagen, T. Elzinga, J. Jille, ir. G. v.d. Schelde Het hoofdbestuur van de ZLM heeft in zijn vergadering van maandag j.l. een aantal personen benoemd dan wel voorgedragen voor vakantie functies. De heer J. Risseeuw te Breskens wordt bij het KNLC voorgedragen om zitting te nemen in het bestuur van SIVAK. Hij gaat de plaats bezet ten van de heer A. Doeleman uit Nieuwerkerk. Ais plaatsvervangend lid van de Wildschadecommissie Zeeland werd de heer C. Hamelink uit We- meldinge voorgedragen. In verband met reorganisatie draagt de ZLM mevr. A. Wisse en de heer G. van Veldhuizen voor als leden van de beheerscommissie van de Praktijkschool Horst. Beide perso nen maken reeds deel uit van het bestuur, dat nu wordt omgezet in een beheerscommissie. Vanuit de ZLM wordt de heer J. Burgers te Zevenbergschenhoek voorgedragen als lid van de afdeling vollegrondsgroenteteelt van het Landbouwschap. Deze afdeling gaat op 1 januari a.s. van start. Als lid van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap voor Noord-Brabant werd benoemd de heer W. van Veldhuizen. Hij is thans reeds plaatsvervangend lid. Van Veldhuizen neemt de plaats in van de heer A.H. Munters, die aftreedt als hoofdbestuurslid van de ZLM. Als plaatsvervangend lid werd be noemd de heer C. Branderhorst. Laatstgenoemde wordt ook lid van de commissie-grondgebruik van het Landbouwschap in Brabant. 'Hoeveel boeren zitten er eigenlijk in de zaal?' Deze vraag stelde het fo rumlid A. Boekestijn, een weten schapper uit Utrecht, tijdens de discussie-avond over het Verdrag van Maastricht dinsdagavond in het Provinciehuis te Middelburg. De man-achter-de-tafel voelde zich blijkbaar ongemakkelijk onder de stevige kritiek van de inderdaad in vrij groten getale opgekomen boe ren op het Europese landbouw beleid. Ondanks een hartstochtelijk pleidooi van staatssecretaris Yvonne van Rooy voor 'Maastricht' kon ook zij niet verhinderen dat de landbouw politiek het Europa-debat in Middel burg overheersta Dat was mede te danken aan het inleidend betoog van de voorzitter van de ZLM, de heer H.C. van der Maas, die samen met mevr. Van Rooy, Europarlemen tariër L. van der Waal (SGP/GPV/RPF) en de al genoemde Boekestijn, docent geschiedenis in Utrecht, het forum vormde. Van der Maas toonde zich een groot voorstander van een verenigd Euro pa met sterke bevoegdheden van de Europese Commissie en democrati sche controle door het Europese Parlement. Mijn kritiek op Europa richt zich op het feit dat er in de EG wél harmonisatie ten aanzien van opbrengstprijzen bestaat, maar niet ten aanzien van produktiekosten en lasten voor de boeren in de afzon derlijke lidstaten. Dssrin zijn de EG- landen autonoom en daar ligt onze frustratie'. Meer produceren Landbouwer L. Hanse uit Zierikzee deed er later nog een schepje bo venop. Hij betoogde in navolging van Van der Maas dat de overheid jarenlang niet anders heeft gedaan dan de boeren aanzetten tot meer produktiviteit, ook toen de EG zelf voorzienend was. 'De EG wilde graag een export-machtsblok wor den en gebruikte daarvoor de boe ren. Maar diezelfde boeren krijgen de rekening gepresenteerd voor de Minister Bukman heeft maandag 2 november een overeenkomst geslo ten met Israël over wetenschappelij ke samenwerking op het gebied van landbouw. Voor de ondersteuning van gezamenlijke onderzoekprojec ten is een budget van jaarlijks f 1 miljoen beschikbaar. Beide landen dragen hiervan de helft bij. overschotten die er zijn. Ik werk als boer met mijn gezin op een akker bouwbedrijf van 80 ha 160 uur in de week en verdien nauwelijks een modaal inkomen. MacSharry kost mij 17.000 gulden per jaar. Allerlei nieuwe teelten tot en met glastuin bouw toe worden door dit beleid ka pot gemaakt. Hoe kunt u dit beleid hier verdedigen', aldus de hartekreet van Hanse. Staatssecretaris Van Rooy werd er nist koud Of heet van. 'Er is inder daad te laat ingegrepen in de iana- bouwproduktie', zo betoogde ze. 'Maar u kunt niet volhouden dat u onder dwang van de EG steeds maar meer bent gaan produceren. Een ondernemer heeft z'n eigen ver antwoordelijkheid en ook de stands organisaties hebben geen signalen uitgezonden dat de produktie aan banden gelegd moest worden. Inte gendeel zelfs'. Die laatste werd door Van der Maas beaamd. 'Het was beter geweest als we met elkaar wat eerder op de situatie hadden gereageerd. Maar mijn grootste bezwaar is dat de EG haar landbouwbeleid nu 180 graden draait. Dat is een te grote zwenking in een te korte tijd. Wij willen meer marktgericht produceren, maar geef ons de tijd om ons aan te passen. Die tijd wordt ons nu niet gegund en dat heeft grote gevolgen. Niet alleen voor de boeren zelf, maar voor de hele economie. Een slecht functio nerende landbouw heeft grote ne gatieve effecten op de concurrentiepositie van Nederland en de EG'. Van Rooy liet er geen twijfel over bestaan dat zij het EG-beleid voor de landbouw van harte ondersteunt. 'De MacSharrymaatregelen zijn be doeld om de landbouw meer markt conform te laten produceren. Dat is de juiste koers. Men kan geen mil jardensubsidies blijven geven voor het produceren van teveel gewas sen. De vraag is zelfs of MacSharry wel ver genoeg gaat'. Mijnwerkers Docent Boekestijn wreef extra zout in de wonde door op te merken dat de boeren - hij sprak zelfs over rijke hereboeren - eigenlijk helemaal geen recht hebben op steun van Brussel. 'We hebben de mijnwerkers toch ook in de kou laten staan toen de steenkolenmijnen werden gesloten. Waarom zouden we de boeren dan miljardensubsidies geven om hun bedrijf in stand te houden?' Van der Maas liet deze stoot onder de gordel niet onbeantwoord: 'aan de mijn werkers werd vervangende werkge legenheid aangeboden. Ze konden bij wijze van spreken overstappen naar de aardolie. Maar de boeren staan met lege handen. Overigens gaat het niet om de vraag hoeveel boeren er uiteindelijk boer kunnen blijven. Ook wij begrijpen dat we in Nederland niet door kunnen gaan met bulkproduktia Het gaat om de vraag of de land- en tuinbouw als economische sector gezond kan blijven. Als men dat onmogelijk maakt, laat men het platteland ver pauperen en vraagt men om econo mische instabiliteit'.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 3