Voor de vrouw DE VROUW IN JAPAN Laatste jaar NAJ K-milieucursussen Aardappelen onder redaktie van de Perskommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Noord-Brabant. Adres: C.J. de Jonge-Sto/s Brouwerijweg 2, 4424 CH Weme/dinge VRIJDAG 6 NOVEMBER 1992 13 Op een drukbezochte afdelings avond van de Ned. Bond van Platte landsvrouwen te Fijnaart spraken mevrouw Hartlief en mevrouw Le Clercq over het leven in Japan. Zij vertelden op een boeiende en speel se wijze, het publiek luisterde dan ook ademloos. De Japanse vrouw wordt "Me vrouw Binnenshuis" genoemd en speelt een rol naar buiten toe Zij glimlacht, dient de man, schuifelt en trippelt. In het openbaar heeft zij ten alle tijde respect voor de rol die haar man speelt. Het huiselijke leven, zonder bezoekers is echter anders. De man en de vrouw leggen hun rol af. De vrouw heeft een grote macht in huis en is in werkelijkheid de ma nager. De man geeft zijn loonzakje af, de vrouw bepaalt de hoogte van het zakgeld en regelt alle financiën. De man zal bijvoorbeeld nooit een fiets, auto of stoel kopen zonder toestemming van zijn vrouw. De moeder offert zich helemaal op bij de opvoeding van haar kinderen. Kinderen mogen alles totdat zij naar school gaan. In de Japanse cultuur wordt het antwoorden met nee, op een vraag of bij het verbieden, ver meden. Het is zeer onbeleefd om nee te zeggen of om een vraag te stellen waar men nee op moet ant woorden. Men lijdt dan gezichtsver lies en dat is een grote vernedering. Als een kind iets doet wat niet mag, dan wordt er gelachen. Ondertus sen wordt het kind wel geestelijk gemanipuleerd. De moeder houdt het kind steeds voor wat zij allemaal voor het kind over heeft. Het kind gaat zich schuldig voelen, wat de bedoeling is, en krijgt een grote band met zijn moeder. Vroeger gingen de moeders hierin heel ver. Als de zoon op het punt stond het huis te verlaten zorgde de moeder ervoor dat zij samen sliepen om zo de band nog meer te verste vigen. De zoon gaat het huis uit, hij gaat studeren of trouwt. Overdag speelt hij zijn rol als heer en meester maar 's avonds gaat hij naar een bar. De dames achter de bar worden Okasan genoemd, hetzelfde woord wat moeder betekent. Als de jon gens dronken worden, en dat ge beurt vaak, worden ze verzorgd door de Okasan-dames. Zij worden gekoesterd aan de borst, gevoerd en gestreeld, als vervanging van hun eigen moeder. Dit is een normale gang van zaken in Japan. Ook wor den in Japan zogeheten "moeder films" vertoond. Het leven van de moeder, met name de opoffering, wordt uitgebreid getoond en ieder een zit aan de buis gekluisterd. Moedergedichtjes worden veel ge schreven door zoons die het huis verlaten hebben. "Sinds ik moet scheiden van jou mijn lieve moeder nooit is er zo'n grote onzekerheid geweest in heet m'n leven". Om hun emoties te uiten gebruiken de Japanners naast gedichten ook haikoe's. Een haikoe bestaat uit 17 lettergrepen in het ritme 5-7-5. Een hele beroemde is deze: Redaktie Henk Tegels Milieumeetlat Veel belangstelling hebben de cur sussen geïntegreerde teelt. Onder druk van het Meerjarenplan Gewas bescherming willen veel akkerbou wers de milieumeetlat wel eens langs hun percelen leggen. Op de cursus registreer je met alle cur sisten hoeveel je aan bestrij dingsmiddelen gebruikt en daarna bereken je de milieubelasting. Doel is natuurlijk het fors terugdringen van het bestrijdingsmiddelenge- bruik. Op de cursus zie je hoe je dat met zo min mogelijk risico's kunt doen. Overigens beperken de cur sussen zich niet alleen tot de ak kerbouw. Ook de vollegrond en de teelt onder Qiao KöiTit aan DOa. Het NAJK biedt dit seizoen de volgende cursussen aan: geïntegreerde akkerbouw (ge wasbeschermingsregistratie) mineralenboekhouding ak kerbouw mineralenboekhouding vollegrondsgroente-teelt geïntegreerde groenteteelt onder glas geïntegreerde bloementeelt on der glas Korte milieucursussen bij je in de buurt, die goedkoop en goed zijn: het NAJK heeft ze nog één seizoen in de aanbieding. Geïntegreerde teelt, mineralenboekhouding. De 'hot items' van de land- en tuin bouw. Als je daar het fijne niet van weet, kun je wel inpakken. Met een cursus van het NAJK kom je te we ten hoe het er op jouw bedrijf voor staat. Maak er gebruik van nu het nog kan. Auke Vredeveld uit Beilen (Drenthe) is één van de NAJK-cursusleiders. Hij geeft cursussen geïntegreerde teelt en mineralenboekhouding voor de akkerbouw. Dat het nodig is be wijzen de cijfers: Auke vond bij zijn cursisten een stikstofverlies dat bij fabrieksaardappelen varieerde tus sen de -3 en de 248 kilo per ha. Bij de suikerbieten was het nog erger: tussen de 70 en de 488 kilo. 'Dit zijn extremen. Je moet bovendien rekening houden met allerlei facto ren die zulke cijfers kunnen beïn vloeden. Opbrengst en grondsoort bijvoorbeeld. Maar dan nog. Er gaan teveel mineralen onnodig verloren. Een mineralenboekhouding opstel len is een fluitje van een cent. Een kleine moeite. De meesten weten nog niet half wat ze ermee kunnen besparen'. Overschotten 'De akkerbouwers met hoge over schotten komen zichzelf nog wel te gen', voorspelt Auke. Laatst hoorde hij iemand zeggen: 'Het loof staat er geweldig bij, maar wat eronder zit kon nog wel eens tegenvallen'. Die uitspraak raakt wat hem betreft de kern van de zaak: 'Zo eenvoudig is het. Wat een boer niet op zijn grond gooit komt er ook niet in te zitten'. Bovendien zou ook voor de akker bouw de mineralenboekhouding vanaf 1995 verplicht kunnen zijn. Jonge akkerbouwers doen er goed aan een beetje op de zaken vooruit te lopen. 'Ik kan me voorstellen dat er akkerbouwers zijn die het minera- lenprobleem vooral bij de veehoude rij leggen. Maar de overschotcijfers en de overheidsvoornemens laten zien dat ze dat beter niet kunnen doen'. O oude vijver een kikvors springt van de kant geluid van water. Er zijn ca. 100 verhandelingen over deze haikoe geschreven door haikoe-kenners en zij zijn tot de slot som gekomen dat vijver staat voor boeddha, kikvors voor leven en wa ter voor diepte. Huwelijken worden nog in de meeste gevallen gearrangeerd. Het huwelijk wordt niet uit liefde geslo ten, maar om de maatschappij vorm te geven. Dus letterlijk "de hoeksteen van de samenleving". De Japanners denken heel anders over sex dan wij. Sex is alleen een fysieke kwestie, er komen geen emoties bij kijken. Sex in het huwe lijk is er alleen om kinderen te ver wekken. Wil men meer, dan neemt men een maïtresse. De echtgenote accepteert dit, als er niet over gesproken wordt. Ook kan men naar de zogeheten mannenhuizen of vrouwenhuizen. Beide seksen kun nen hier terecht. Japanners zijn toch wel onbevangen tegenover sex. Er zijn badhuizen waar men samen baadt. Er is echter één taboe. Men mag het schaamhaar niet zien. In Japan zijn douanekantoren die tijd schriften met blote dames doorkij ken om wanneer zij schaamhaar zien dit met inkt in te kleuren. Het vreemde is echter dat wanneer er een topdrukte is, er kinderen in geschakeld worden om dit werkje over te nemen. Trouw en gehoorzaamheid: Japan is een keizerrijk met 120 mil joen inwoners. De vele eilanden zijn vulkanisch en bestaan voor 75 pro cent uit bergen. Op de overige 25 procent leven de Japanners heel dicht op elkaar in heel kleine wonin gen, soms maar in één kamer. Hoe kan dit goed gaan? Japanners heb ben een andere gedachtengang en cultuur als wij. Fanatieke trouw en absolute gehoorzaamheid zijn ver weven in het Japanse leven. Tot in het absurde toe. Een voorbeeld hiervan is de Japanse luitenant die na de Tweede Wereld oorlog achtergebleven was op de Fi lippijnen. Hij had het bevel gekregen zijn wapens nooit neer te leggen. De man wordt jaren later ontdekt en van zijn belofte ontslagen. In Japan wordt hij als een held binnenge haald, hij laat immers zien wat trouw en gehoorzaamheid betekent. Een ander voorbeeld is het opkrab belen van Japan na de oorlog. Het land bestond alleen nog uit puinho pen en schroot. Ondanks het feit dat Japan minder grondstoffen heeft dan Nederland groeit het land uit tot de leider van industrie en economia Ook deze grote resulta ten in een korte tijd zijn te danken aan de Japanse karaktereigen schappen: de enorme gediscipli neerde werklust en een groot gevoel voor maatschappelijke verantwoor delijkheid. Groepsgedachte: De Japanner is geen individu, treedt niet als zodanig naar buiten. Hij is altijd in een groep te vinden, altijd ergens ingedeeld. Een van de liede ren begint dan ook met de zin: "Al leen ben je niets, samen zijn we sterk". En dit gezegde spreekt voor zich zelf: "Spijkers die uitsteken worden weer teruggeslagen in het hout". Een Japanner zal een ander nooit tot last zijn en zich gedragen zoals vereist wordt. Het buigen is een be groeting als eerbetoon. Hoe dieper des te meer achting men heeft voor de ander. Aanraken is taboe. Het buigen wordt soms geleerd in speci aal daarvoor bestemde buigmachi- nes. De Japanners hebben geen allesziende god die alles bestiert. De gedragsregels gelden voor allemaal, ledereen houdt dan ook iedereen in de gaten. Maakt men een fout dan lijdt men gezichtsverlies. Dit is een enorme vernedering en vroeger pleegde men dan ook harakiri. Voor het behoeden van fouten is een visitekaartje heel belangrijk, ledereen deelt deze kaartjes uit, zo dat u meteen aan het beroep kunt zien wie u met welke achting moet behandelen. Japanners hebben voor ieder Neder lands woord zes verschillende woor den, bestemd voor verschillende rangen. Eén voor de baas, één voor het schoolkind, één voor de taxi chauffeur enz. Buitenlanders leren dit nooit. Het is een gevoe! waar mee je opgegroeid moet zijn. Het Japanse woord voor buitenlander is dan ook nog steeds Gatsin, wat bar baar betekent. J.M. van der Ham- Sonnenschein de Afd. Oost Zeeuws-Vlaanderen 6 november: Zwemmen in Schel dorado. Afd. Langstraat 13 november: Puzzelrit. PJZ-provinciaal 14 november: Provinciale Bowling Plaats: Bowlingcentrum aan Beestemarkt 10 te Goes. Aanvang 17.00 uur. 20 november: Jaarlijkse bijeen komst voor HB-/DB-leden van PJZ in café Havenzicht te St. Annaland. Aanvang: 19.30 uur. 7 december: DB-vergadering. 8 december: HB-vergadering in het Pannenhuis te Hoogerheide. Aan vang: 20.00 uur. 14 december: Algemene ledenver gadering ZPJO in de Vroone te Ka- pelle. Aanvang: 20.00 uur. Een o zo populair en algemeen voedingsmiddel. Dit bescheiden knolgewas is gewoon ondenk baar geworden bij al onze warme maaltijden, hetzij volledig, hetzij geus ettelijk! Dat kan gekookt of gestoomd zijn, zonder of met schil. Bakken in boter of frituur, smoren in de oven, purereren of gratineren, kortom de aardappel is op vele manieren klaar te ma ken! Bovendien, dit knolgewas verveelt nooit!! Wel doet een hardnekkig verhaal de ronde, dat de aardappel een dikmaker zou zijn! Niets is minder waar. Dit magische knolletje levert slechts 85 calorieën (per 100 gram aard appelen) op. Ze is daarbij rijk aan vitamine C. Bovendien bevat ze zeer veel voedingsvezels die zorg dragen voor een goede spijsver tering. Werd er in het verleden nog wel eens hier en daar een aardappelvoorraad aangelegd, vandaag de dag is dat zeker niet meer nodig, daar de aardappel het hele jaar door volop verkrijg baar is. En voor de prijs hoeft u het zeker niet te laten. Het koken van de aardappel is heel eenvoudig. Zo op het eerste gezicht kan er niets mis gaan. Toch voor alle zekerheid enkele tips. Schil de aardappel zo dun mogelijk, daar de meeste vitami- nen direct onder de schil aanwe zig zijn. Zet ze op met zo weinig mogelijk water of breng eerst wat water aan de kook. Ook is het zaak zeker bij wat kruimige aardappelen, de kooktijd nauw lettend in de gaten te houden! De aardappelen zijn gaar wan neer er met een vork in geprikt wordt en u daarbij nog enige weerstand ondervindt. Zet ze niet een dag van te voren ge schild in het water, daar dit vitamine- en smaakverlies met zich meebrengt. Verwerk ze la minute. Het is onnodig te vermelden, dat de aardappel niet zo maar inge vroren kan worden. Behalve dan als ze wordt verwerkt tot een halffabrikaat (frites enz.). Ook het in de schil koken van de aardappel is bijzonder in trek. Dat kan in water maar ook door middel van stoom snel kookpan Art* -- ;;ci Uiïucisiöünae recepi vindt u de aardappel bereid in de oven. Daarvoor heeft men voor 4 per sonen het volgende nodig: - 500 gram aardappelen 40 gram boter - 3 a 4 eierdooiers - 2 eetlepels bieslook - 2 theelepels strooi-aroma 1 theelepel kipkruiden - zout versgemalen peper En de voorbereiding gaat zo: - schil en kook de aardappelen en verwerk ze tot puree - roer er snel één voor één de dooiers door en voeg er de overige kruiden plus de boter aan toe - vul een spuitzak met de pu ree en spuit op een met wat boter of olie ingevette oven plaat mooie rozetten puree (niet te kleine) - smeer ze eventueel aan de bovenkant nog wat in met ei erdooier - laat ze nu in een warme oven (200 a 240°C) goed kleuren - het sluit perfect aan bij vele vlees-, kip- en visgerechten. M.A. van der Vliet

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 13