Landbouwwater: zoet moet, goed en met spoed Nieuws Voorlichting Westbrabants waterbeheersingsplan Studiebijeenkomsten DLV over mineralenbalans Nieuwe milieubrochure 'akkerbouw naar 2000' Hoezo verantwoordelijk?? Slikborden bij bestuursleden Tarwekwaliteit middelmatig Symposium Zeeuwse Waterschapsbond VRIJDAG 6 NOVEMBER 1992 'De landbouw in Zeeland zal zijn gunstig klimaat optimaal moeten benutten. Er liggen kansen voor on der andere de fruit- en groenteteelt. Daarvoor is de beschikbaarheid van zoet water van zeer groot belang. Indertijd bij de planvorming over de Deltawerken werden verwachtingen geschapen, dat grote delen van de Zeeuwse wateren zoet zouden wor den. Dit is niet gebeurd. Daarom is het een goede zaak, dat bepaalde delen van Zeeland via projekten van zoet water worden voorzien. Geluk kig zijn er nog heel wat boeren, die bereid zijn een niet onaanzienlijke prijs ervoor te betalen. Dit betekent, dat zij vertrouwen hebben in en perspectief zien voor hun eigen be drijf. Daarom moet er met kracht worden gewerkt aan de zoetwater- aanvoer voor Zeeland. Dit zei de heer A.H. Munters, vice- voorzitter van de ZLM op een sym posium van de Zeeuwse Water schapsbond op 28 oktober jl. met als thema 'Water onder en boven de grond'. De heer Munters besloot zijn betoog met het motto 'Landbouw water: zoet moet, goed en met spoed'. De heer P.J. Gruijters, dijkgraaf van het waterschap Noord- en Zuid- Beveland schetste de rol van de wa terschappen bij het waterbeheer. In tegraal waterbeheer waarbij de kaders worden aangegeven door het provinciaal waterhuishou dingsplan, zal in de toekomst verder gestalte krijgen. De waterschappen zullen er naar streven om het water beheer in overeenstemming te bren gen met de door de ruimtelijke ordening gegeven functie aan een bepaald gebied. 'Dit vereist afstem ming tussen het waterhuishou dingsplan en het streekplan', aldus Gruijters. Instrumenten die het wa terschap heeft, zijn het peilbesluit, het waterakkoord en de functietoe kenning aan een bepaald gebied. 'Een zeer gedetailleerd waterbeheer afgestemd op de vele specifieke functies, is technisch wel mogelijk maar brengt wel hoge kosten met zich mee', aldus Gruijters. Over de verdrogingsproblematiek zei hij dat dit voor de landbouwge bieden niet zo speelt, maar voor een aantal natuurgebieden, met name in de duingebieden, is de situatie ern stig. Hij zei de motie van de Tweede Kamer om de verdroging in 2000 met 25% terug te brengen ten op zichte van 1985, meer als kwalita tief dan als kwantitatief te beschouwen. De landbouw zal met voortvarend heid de belasting van het milieu moeten terugbrengen. Via de mine- ralenboekhouding en het gewasbe- schermingsbeleid is een goede A.H. Munters aanzet gegeven. Dit is echter nog maar een begin, volgens de heer T. Kramer, stafmedewerker bij de Zeeuwse milieufederatie. Ook van de waterschappen zei hij op dit punt hoge verwachtingen te hebben. 'De waterschappen hebben mede bijge dragen aan de vervuiling van het water en dit schept verplichtingen', aldus Kramer. De heer A.M. Dek, gedeputeerde van milieu en waterbeheer, lichtte een tip op van het in voorbereiding zijnde provinciale waterhuishou dingsplan. Centraal staat het inte grale waterbeheer met vele relaties naar onder andere natuur, milieu, landbouw, industrie, huishoudens en ruimtelijke ordening toe. De uit voering van het waterbeheer zal in goede samenwerking met vele par tijen gestalte moeten krijgen. In de visie van de heer Dek gooit de ge biedsgerichte benadering hoge ogen. De heer J.S. Rijk, medewerker van Delta Nutsbedrijven, lichtte de rol van DNB bij de watervoorziening en het waterbeheer toe Hij stelde dat 35% van het regenwater op dit mo ment niet benut wordt. Dit water zou voor een deel opgevangen en geconserveerd moeten worden voor bepaalde doeleinden. Een aantal proeven zijn momenteel gaande. Als laatste spreker in de rij sprak de heer A.W.H. van Weelderen, direc teur Landbouw, Natuur en Open luchtrecreatie van het ministerie van LNV. Het stelde, dat in het struc tuurschema 'Groene Ruimte' de re latie van LNV met de waterschapswereld aangegeven staat. Het ministerie heeft de uit spraak van de Tweede Kamer om de verdroging tegen te gaan, opgepakt. Vooral door het invoeren van een nieuw beleid in landinrichtingspro jecten en de uitvoering van de zoge naamde Regiwa projecten (Zwaakse Weel, Kop van Schou wen) wordt hieraan vorm gegeven. Verspreid over West-Brabant wor den vier informatie-bijeenkomsten gehouden over het Integrale Water beheersingsplan West-Brabant. Op deze bijeenkomsten wordt een na dere toelichting gegeven op het al gemene plan en de deelplannen van de individuele waterschappen. De bijeenkomsten vinden plaats op de volgende plaatsen en data: Dinsdag 10 november om 20.00 uur in 'Multicultureel centrum De Schuur', Kerkstraat 23 te Zevenber gen voor de gebieden omvattende de waterschappen Vierlinghpolders en De Ham. Dinsdag 17 november om 20.00 uur in de Wouwse Tol, Bergsebaan 85 te Wouw (Wouwzaal) voor de ge- In de maanden december en januari organiseert het DLV-team akker bouw uit Goes een aantal studie groepbijeenkomsten, waarin de mineralenbenutting centraal staat. In deze bijeenkomsten leert u hoe u een mineralenbalans op kunt stel len. Tevens gaat de DLV in op de maatregelen, die u kunt nemen om de benutting van de mineralen te verbeteren. De bijeenkomsten worden gehouen in 4 verschillende gebieden in de provincie Zeeland nl. Schouwen- Duiveland (9, 23 dec. en 6, 20 jan.), Walcheren (7, 21 dec. en 4, 18 jan.), Zuid-Beveland (9, 23 dec. en 6, 20 jan.), Oost Zeeuwsch-Vlaanderen (8, 22 dec. en 5, 19 jan.). De plaats waar de bijeenkomsten gehouden worden is afhankelijk van de her komst van de deelnemers. Woont u niet in één van deze gebieden, maar wilt u wel meedraaien in één van de studiegroepen, dan is dit altijd mo gelijk, maar u moet wel naar het desbetreffende gebied komen. De kosten voor deze 4 bijeen komsten bedragen f 50,— (incl. werkmap). Mogelijk wordt dit be drag lager door subsidie van de Pro vincie. Wilt u meedoen aan deze studiegroep mineralenbenutting, dan kunt u zich hiervoor telefonisch opgeven bij het DLV-team akker bouw in Goes (tel. 01100-33711). Ook voor meer informatie over deze bijeenkomsten kunt u bij hen terecht. DLV Akkerbouw Goes De stickers met de afbeelding van het 'algemeen gevaarteken', met daar onder het woord 'slik', die be doeld zijn om de weggebruikers te attenderen op de aanwezigheid van slik op de weg, zijn gratis verkrijg baar bij de kring- en afdelings bestuursleden van de landbouworga nisaties. Tip voor de gebruiker: Haal de borden weg zodra de weg weer schoon is! bieden omvattende de waterschap pen Zoomvliet, De Agger en De Mark-Vlietlanden. Maandag 23 november om 20.00 uur in zaal De Nobelaer, Anna van Berchemlaan 2 te Etten-Leur voor de gebieden omvattende de water schappen De Boven-Mark, De Aa of Weerijs en De Markgronden. Maandag 30 november om 20.00 uur in de Krolzaal van Motel Gilze Rijen, Klein-Zwitserland 8 te Gilze- Rijen voor het gebied omvattende het waterschap De Dongestroom. Ter inzage Tot 19 december ligt het Integrale Waterbeheersplan West-Brabant bij de waterschappen en de in de wa- terschapsgebieden gelegen ge meenten ter inzage. In vergelijking met vorig jaar, toen de geoogste tarwe in Nederland uit zonderlijk goed was, is dit jaar van een slechts middelmatige kwaliteit sprake. Het gemiddeld eiwitgehalte is 1,5% lager dan vorig jaar en komt, aldus mededelingen van het Produkt- schap Granen, Zaden en Peulvruch ten uit op 12,1%. De uitmaling valt tegen. De verwachte bloemop- brengst is 2 3% lager dan vorig jaar. De deeg- en broodkwaliteit van Obelisk - het belangrijkste ras - is beter dan normaal. Ook in de EG-lidstaten zijn er grote kwaliteitsverschillen. Voor de ko mende inzaai wordt verwacht dat het wintertarweras Obelisk terrein zal verliezen aan de rassen Ritmo en Vivant, die een hogere ha-opbrengst leveren. Het betekent echter ten op zichte van Obelisk een achteruit gang van de kwaliteit. De kwaliteit van de zomergerst is uitstekend voor verwerking in de mouterij en de brouwerij. Het stre ven naar kwaliteitsverbetering wordt gefrustreerd doordat onge veer 70% van de in Nederland te vermalen tarwe uit het buitenland afkomstig is. Bij het Landbouwschap verschijnt deze week de nieuwste versie uit de serie Milieu en Bedrijf. Met deze brochure 'Akkerbouw naar 2000' wordt de schijnwerper voor de tweede maal op de akkerbouw ge richt. Het verschil met de vorige uit gave is dat dit exemplaar aan akkerbouwers wordt toegezonden. De brochure beschrijft de veelbelo vende resultaten van een 38-tal ak kerbouwers dat is overgestapt naar geïntegreerde teelt. Tevens wordt het project 'Het akker bouwbedrijf op weg naar 2000' be licht. De bedoeling van dit driejarige project is, dat ook andere akkerbou wers ervaring opdoen met milieu vriendelijke bedrijfsvoering. Ze zullen daarbij intensief worden be geleid. Landbouwschap, IKC-agv (akkerbouw en groenteteelt in de vollegrond) en de Dienst Landbouw Voorlichting (DLV) participeren in het project. De DLV en andere instanties voor akkerbouwvoorlichting zijn bereid om projectdeelnemers te begelei den. De begeleiding wordt gesubsi dieerd door de overheid. Op verzoek van de herstructureringscommissie akkerbouw is daarvoor een bedrag van 1,7 miljoen gulden vrijgemaakt uit de herstructureringskosten ak kerbouw. Brochures en poster worden op aanvraag gratis toegezonden (070-3526780). Er zijn de afgelopen weken na tuurlijk al diverse indrukken ont staan tijdens de jachtdagen. In het ene veld zit meer wild dan in het andere, en dat hoeft echt niet door de jacht te komen. Het vraagt van ons jagers een nog grotere inzet om ervoor te zorgen dat de ruim f 900.000,— wildschade die in Zeeland is uit gekeerd aan de belanghebben den verminderd kan worden. Met de hete adem in de nek van de jachtwet art. 19-1 (een redelij ke wildstand te handhaven of te bereiken) vraagt dit van ons nog nauwkeuriger te belanceren op het wankele koord van "net geen schade en toch voldoende wild voor het volgend jaar". De fazantenstand is, althans bij ons prima, echt veel. Van de ha zenstand heb ik het gevoel dat er minder zijn dan vorig jaar. Zeker heid heb ik nog niet, ook heb ik nog niet met andere weidgeno- ten gesproken, de "hazen- maand" moet nog komen. Let op, niets is zo vlug verstoord als een hazenstand en om ze terug te krijgen duurt erg lang. U bent al vast gewaarschuwd. Daarbij wordt niet gevraagd rekening te houden met tegenvallende fac toren zoals kou-regen-predatie en verkeersslachtoffers. Een redelijke wildstand te berei ken of te handhaven, wat kan dat toch vreemd overkomen. Ik hoorde van myxomatose in een niet voor de jacht verhuurd veld, een brede strook gras, riet/water en vele honderden meters lang. Dit veld ligt ingeklemd tussen andere velden waar wel gejaagd wordt. Dat er dit jaar meer myxomatose voorkomt dan het vorige jaar, is waar. Het verhaal horend dacht ik het mijne ervan; zou het zo'n vaart lopen? Helaas wel, zo zag ik. Tientallen konij nen met dit verschrikkelijk virus en ontstellend veel dood. Uit er varing weet ik van deze ziekte maar zö erg en zóveel op zo'n klein gebied had ik niet voor mo gelijk gehouden. Je zult maar eigenaar of beheerder van zo'n stuk grond zijn. Is dit beheren? Ik zou me diep schamen! Echter er is wel degelijk iets aan te doen nl. jagen. Door minder konijnen wordt de kans voor dit virus om andere te besmetten kleiner. Het myxomatose-virus wordt voor een belangrijk deel overgebracht door steken de/bloedzuigende insecten. Muggen en in zuidelijker streken de grote steekmuggen, in noor delijker streken is het de konij nenvlo. Het virus kleeft aan de monddelen en bij een steek of beet is het volgend konijn weer een slachtoffer. De ingewikkelde manier van overbrengen van het virus verklaart dat het ene jaar lijkt dat alles uitsterft en het an dere jaar kan het niet op. Alleen konijnen die al eens een zware besmetting overleefd hebben bouwen een hoge weerstand op, de minder sterken wacht een el lendige dood. Mijn mening is: De konij nenstand kort houden, dus ja gen. Dan wordt de kans op besmetting kleiner. Ondanks dit sombere artikel: goede jachtda gen gewenst. T. Huis in 't Veld

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 11