Hoge opbrengsten per ha voor vrijwel alle akkerbouwgewassen 'Afdekpremie' is niet afdoende Nog veel bieten in de grond Hoofdbestuur KWPN afgetreden Campagne dierenbescherming tegen biotechnologie Dë nattigheid heeft ervoor gezorgd dat er in de laatste weken van okto ber weinig bieten gerooid zijn. Op 26 oktober zat nog 54 procent van het landelijk areaal in de grond, op 2 november was dat percentage slechts gedaald tot 48 procent. Het gerooide areaal in het Zuidwesten schommelt rond het landelijk ge middelde. Het afgelopen weekend trad er een kleine weersverbetering op in WEST ZEEUWS VLAANDEREN en nu het water wat was weggezakt leek het weer mogelijk de ploeg aan het werk te zetten. Helaas is het maan dagmiddag weer flink gaan regenen en de berichten voor de rest van de week zijn ronduit slecht. Dat is een flinke tegenvaller. De voorsprong in het werk die we enkele weken nog hadden, is teniet gedaan. Het tarwe zaaien was nog nauwelijks op gang, hoewel er hier en daar al wat boven staat. Opval lend was dat er hier en daar al wa- terplekken zichtbaar waren. Mogelijk was er niet geploegd voor de zaai, maar misschien ligt de oor zaak wel in het erg fijne zaaibed. Met de moderne roterende eggen krijg je alles fijn, maar we zijn de laatste winters verwend geweest met weinig neerslag en dan is zo'n mooi zaaibed een voordeel. Is de bouwvoor constant verzadigd, dan ligt dat toch wat anders. Voor rooiwerk is het nu ook te nat. De cichorei heeft al last van veel tar ra, daar kan niet te veel meer bij. De afvoer van de wortels verloopt nog niet geheel naar wens, als de teler hier maar niet de dupe van wordt. Ook voor de bieten wordt het tijd, het is november, het natte weer kan gemakkelijk omslaan in een vorstpe riode met alle gevolgen vandien. Toch is de keuze niet zo gemakke lijk, de laatste campagneweek is nog erg ver weg. De bieten groeien dan wellicht niet meer, maar twee maanden in de hoop zal ook niet echt goed zijn voor de kwaliteit. Daar staat dan een kleine 'afdekpre- Op 5 november is de Dierenbe scherming een publiekscampagne begonnen tegen biotechnologie bij dieren. Volgens de vereniging is het publiek onwetend over de gevaren van de zich snel ontwikkelende biotechnologie De Dierenbescherming meent dat de eigenwaarde van het dier door biotechnologische technieken wordt aangetast. 'De belangrijkste drijf veer is het verhogen van de produk- tiviteit per dier. De gezondheid en welzijn van het dier worden daarbij genegeerd. Bovendien leiden de technieken tot versmalling van de genetische variatie', aldus de dieren beschermers. mie' tegenover, maar die is niet af doende als er zulke grote kwantums naar achter worden geschoven als nu het geval is. Als het niet meer van deze tijd is om het bewaarrisiko- over alle telers te verdelen dan moe ten de 'slachtoffers' maar wat meer vangen. Voor het vee is het mooie er nu ook af. De augustus-regen had nog voor gras gezorgd wat met de droogte daarna voor een goede najaarsperi ode zorgda Daar is nu een abrupt einde aan gekomen. Het eten is op en daar waar wordt bijgevoerd is de zode kapot. Het is ook te koud en te nat voor de beesten om nog te lig gen. Binnenzetten is de enige goede oplossing. Wat de gewone boer en bijvoor beeld de veeartsen al lang wisten, begint nu ook in de hogere regionen door te dringen. Er komen weer al lerlei dierenziektes Nederland bin nen, dit ondanks goede buitenlandse papieren. De nieuwe open grenzen zijn nu eenmaal een uitnodiging voor gesjoemel. Gabor wijst vlug naar de boer als veroorza ker van dierenziekte-uitbraken, dat klopt misschien wel, maar al heb je je zaken nog zo in orde op je eigen erf, dat geeft geen enkele garantie dat je buurman dat ook heeft. Bukman is ook al zo lekker bezig. De GATT moet doorgaan natuurlijk daar moet de zuivel ook maar eens een flinke steek voor laten vallen. Omschakelen en inkomenssteun is het doekje voor het bloeden, de zui- velaars hebben de akkerbouw als voorbeeld, dat het niet werkt. Afgelopen week werd er voor het eerst eens openbaar afgerekend met de tuinbouwmythe (zie Agr. Dagblad van 31 oktober, het artikel 'dwepen met de tuinbouw'). De tuinbouw als oplossing en als voor beeld van vrij en marktgericht pro duceren. Jammer, dat het nog een conclusie van een journalist was, maar misschien dat het nog wel eens verder doordringt voor de Zeeuwsvlaamse boer met zijn be perkte aanpassingsmogelijkheden, maar met zijn gezonde bouwplan van oudsher zou dat een lichtpuntje zijn. In 1992 zijn de opbrengsten per ha voor bijna alle akkerbouwgewassen hoger dan het gemiddelde van de afgelopen vijf jaar. De totale opbrengst van granen nam ten opzichte van 1991 met 3% toe; dit ondanks een afname van het geoogste areaal met ongeveer 3%. Voor peulvruchten geldt dat de tota le opbrengst slechts driekwart is van de opbrengst van 1991. Ook de totale opbrengst van de handelsge wassen is in 1992 beduidend lager dan vorig jaar De totale opbrengst van aardappe len, suikerbieten en zaai-uien is 10% tot 20% hoger dan vorig jaar. Voor de totale opbrengst van stro is geraamd dat deze iets hoger 3%) is dan in 1991. Bij de Strosoorten nam overigens alleen de totale op brengst van tarwestro toe. Dit blijkt uit de uitkomsten van de definitieve oogstraming akkerbouw gewassen van het Centraal Bureau voor de Statistiek, waarvoor de ge gevens werden verzameld door de regionale oogstramingscommissies. Granen De opbrengst per ha van de granen ligt gemiddeld zo'n 10% hoger dan het gemiddelde van de afgelopen vijf jaar. Men name de hoge op brengst per ha van rogge, met 5.600 kg, valt op. De totale opbrengst van zomertar- we is in vergelijking met vorig jaar met een derde toegenomen en komt hiermee op 70 min kg. De to tale geoogste oppervlakte zomertar- we is in deze periode met een kwart toegenomen. Bij zomergerst doet Per hectare btachten de granen 10 procent meer op dan gemiddeld over de laatste jaren. zich het omgekeerde voor: de op pervlakte nam ten opzicht van 1991 met 20% af, waardoor de totale op brengst ongeveer 15% lager uitvalt. Dit jaar is korrelmaïs voor het eerst in de oogstraming opgenomen. De gemiddelde opbrengst per ha van dit gewas is op 8.200 kg geraamd. Peulvruchten Bij de peulvruchten valt met name de opbrengst van de groene erwten en schokkers op. De geoogste op pervlakte van deze twee gewassen is in vergelijking met 1991 aanzien lijk afgenomen (-37%). Ook de ge middelde opbrengst per ha was iets lager dan vorig jaar, zodat bij de to tale opbrengst sprake was van een afname van 38%. De opbrengst per ha van bruine bo- Begin deze week moesten er in Ne derland volgens een schatting van het Instituut voor Rationele Suiker- produktie te Bergen op Zoom nog 48 procent van alle bieten gerooid worden. Het IRS adviseert de telers om zo mogelijk begin november de bieten aan de hoop te hebben. Na die tijd is het risiko dat slecht weer roet in het eten gooit -in de vorm van structuurschade en hogere tarragehalten- te hoog. De suikerin dustrie geeft voor de bieten die lang aan de hoop moeten liggen een be- waarpremie, als compensatie voor het suikerverlies. Volgens D.J. Kemp Hakkert van het IRS hoeft het sui- kêrvGriiSS rust cnssnvaarubfisr hoog te worden, mits er "nette hopen" gemaakt worden. Hij adviseert de boeren daarom niet te lang te wach ten met rooien. De grote rooicapaci- teit maakt het mogelijk dat de resterende bieten in 2Vi tot 3 we ken gerooid zijn. Overigens heeft de grondstofvoor ziening van de suikervoorziening geen problemen opgeleverd. Met de verbeterde omstandigheden deze week lijkt dat deze campagne ook niet meer te gebeuren. nen is bijna een kwart hoger dan de afgelopen jaren, de geoogste opper vlakte van bruine bonen is echter in vergelijking met vorig jaar aanzien lijk afgenomen (-34%). De totale opbrengst van bruine bonen daalde in 1992 dan ook met 16% ten op zichte van 1991. De totale op brengst van 'veldbonen bedraagt 8,4 min kg en ligt hiermee ruim 10% onder het niveau van 1991. Aardappelen De totale opbrengst van aardappe len wordt dit jaar bijna 10% hoger geraamd dan vorig jaar. De totale geooogste oppervlakte is in vergelij king met 1991 met ongeveer 6.500 ha toegenomen. Met 4.000 ha is deze toename het grootst bij de consumptie-aardappelen (incl. poot- aardappelen) op zand- en veen grond ligt dit jaar 2% onder het niveau van 1991. De gemiddelde opbrengst van de zaai-uien is dit jaar hoog; het ligt zo'n 15% hoger dan de voorgaande jaren. De geoogste oppervlakte zaai-uien is iets groter dan vorig jaar, waardoor de totale opbrengst van de zaai-uien ongeveer een kwart hoL ger ligt. De opbrengst per ha van snijmaïs wordt op 11.900 kg geraamd en is hiermee gelijk aan het gemiddelde van de afgelopen vijfjaar. In 1992 is de geoogste oppervlakte snijmaïs 10.000 ha groter dan in 1991. De totale opbrengst is ruim 10% hoger dan in het afgelopen jaar. De op brengst van corn cob mix is dit jaar voor het eerst geraamd en wel op 11.100 kg per ha. de totale op brengst van corn cob mix bedraagt ongeveer 28,4 min kg. Het rommelt al geruime tijd bin nen de KWPN, niet zozeer bin nen de afdeling Zeeland, maar wel bij een aantal andere afdelin gen. Dit heeft er mede toe geleid dat de voorzitter G.J.W. van der May, na de voorjaarsvergaderin gen van de afdelingen plotseling aftrad. Als interim-voorzitter werd aangesteld de heer A.J.L. Schopman, de voorzitter van af deling Overijssel en oud voorzitter van de ABTB. Hij be loofde meer openheid en infor matie te zullen verschaffen. Dat was gemakkelijker gezegd dan gedaan. Bovendien was er over en weer nogal wat wantrouwen gegroeid. Er werd aangedrongen op een onafhankelijke commissie die alle klachten zou onderzoe ken. Alle afdelingen leverden een lid voor de commissie. Voor de afdeling Zeeland was dit de heer J.L. Hanse te Burgh-Haamstede. De commissie verrichtte onder zoek naar de bestuurlijke en fi nanciële zaken. Ten aanzien van de financiële zaken werden geen onrechtmatigheden geconsta teerd en konden enkele hardnek kige geruchten worden ontzenuwd. Daar tegenover moest de commissie een nogal kritisch geluid laten horen over de bestuurlijke aspecten. De openheid en communicatie tus sen de verschillende vereni gingsorganen en de bureau-organisatie functioneert slecht. Soms waren de leden af hankelijk van andere media dan van het verenigingsorgaan "In de Strengen". De commissie heeft een essentiële verbetering kunnen signaleren in de wijze van werken van het hoofd bestuur onder de nieuwe voor zitter, en vraagt zich af of het hoofdbestuur in de huidige sa menstelling in staat is de proble men, waarvoor het KWPN zich gesteld ziet adequaat op te lossen. Het hoofdbestuur voorzag het rapport van een tweetal kantte keningen en gaf de afdelings besturen het advies het rapport in een buitengewoon algemene ledenvergadering te bespreken, teneinde het vertrouwen te her stellen. Nadat in de vergadering in Gelderland gebleken was dat dat niet meer ging, werd met 135 stemmen voor, 2 blanco en 1 tegen het vertrouwen in het hoofdbestuur opgezegd. Toen besloot het hoofdbestuur in een extra vergadering op 24 oktober unaniem met onmiddellijke in gang af te treden. Er is nu een ad interim bestuur gevormd, waarin de heer P.J. van Nieuwenhuyzen te Nieuw en St. Joosland de lo pende zaken zal behartigen. Het is te hopen dat spoedig een bestuur gevormd kan worden dat het volle vertrouwen geniet. Fraaie fokkerssuccessen Met het onlangs preferent ver klaren van zijn merrie Sonne- vanck boekte fokker H. Poppelaar te Kortgene een fraai succes. Het werd gevolgd door een zo mogelijk nog mooier suc ces en wel de goedkeuring in Beieren van een 21/2.-jarige kleinzoon van haar. In Duitsland zijn de hengstenkeuringen volop aan de gang. Ook in ons land ne men steeds meer stamboeken het besluit om in het najaar de hengstenkeuring te houden en een aantal zijn al achter de rug. Stal Zangersheide wil nieuw stamboek oprichten Bert van Wanrooij heeft de over stap van het KWPN naar stal Zangersheide gemaakt, waarbij hij is aangesteld als directeur van een nieuw op te richten stam boek NV, "Studbook Zangers heide". Dat lijkt me een particulier stamboek. We zijn be nieuwd op welke basis dit zal be rusten. Overigens is de fokkerij van Zangersheide dit jaar erg succesvol in de springsport. Met zijn nieuwe paard Rinnetou Z won Piet Raymakers de grote prijs van Helsinki, waar hij als enige in de barrage foutloos was en hij schijnt over nog een paar goede reserves te beschikken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 10