De overheid en uw bedrijf SEV bijlagG Als de SEV naast je staat Ontwikkelingen gaan snel. Overal om je heen zijn de voorbeelden zo op te noemen. In de land- en tuin bouw gaat het zeker zo hard. De boeren- en tuindersgezinnen komen daarom steeds vaker onder druk te staan. Want het is moeilijk om oplossingen te bedenken en keuzes te maken. Dit komt vooral omdat de beperkingen zo groot zijn. Er is een tijd geweest dat het accent meer lag op de 'E' van SEV, de eco nomische kant van de Sociaal- Economische Voorlichting. Tegen woordig wordt meer aandacht be steed aan de menselijke aspecten, zonder de zakelijke kant van het ge heel uit het oog te verliezen. De SEV is deskundig om de verbinding te leggen tussen de sociale en econo mische aspecten. Het verbin dingsstreepje is er dan ook bewust tussen gezet: Sociaal-Economische Voorlichting. Praktijk Mensen op het platteland wonen, werken en leven in hun eigen om standigheden en omgeving. Niet al leen in het gezin, maar ook in de buurt en de gemeenschap waar ze zijn geboren en getogen. Waar iedereen opgegroeid is met de nor men, waarden en opvattingen van die streek. Toch verandert alles heel snel om je heen. Wat is eigenlijk niet in beweging? Hoe meer onzekerhe den van buitenaf op je afkomen, des temeer komt het aan op de zekerhe den en de antwoorden die je zelf kunt geven. De vraag is hoe je daar handen en voeten aan moet geven. In deze ingewikkelde maatschappij heb je vaak iemand van buiten no dig om je verder op weg te helpen. De SEV komt regelmatig bij de ge zinnen thuis. Een groot aantal on derwerpen wordt dan besproken. Te denken valt bijvoorbeeld aan bedrijfs opvolging, regelingen in het gezin, de invloed van wet- en regelgeving, erfrecht, huwelijksgoederenrecht, bedrijfsbeëindiging, echtscheiding, financiële en fiscale regelingen en aanpassing van het bedrijf. Emoties Bij veel onderwerpen kunnen de emoties van grote invloed zijn voor dat beslissingen kunnen worden ge nomen. Door vergaande wet- en regelgeving en door verandering van beleid wordt de bestaanszekerheid van het bedrijf bedreigd. Bovendien kunnen menselijke con flicten een belangrijke rol spelen. Tussen mannen en vrouwen, tussen de oude en de jonge generatie, in de familie, tussen buren. Dan moeten de emoties de vrije loop kunnen ne men. Je moet van je af kunnen pra ten, je kunnen uiten. Een onderwerp bespreekbaar maken. Een goede SEV-er weet hier mee om te gaan. Door de juiste vragen te stellen, door inzicht in menselijke relaties en karakters, door rekening te houden met leeftijd en positie, door de men sen te plaatsen in hun situatie en omstandigheden. Wanneer een echt gesprek óp gang komt met diepgang en openheid, kunnen zaken reëel worden bena derd. Het is alsof je een spiegel wordt voorgehouden. Naast de economische, fiscale, fi nanciële en juridische aspecten wordt gesproken over de sociale en emotionele veranderingen. Gespreks onderwerpen zijn dan bijvoorbeeld het wonen, de huidige en toekom stige familieverhoudingen, het nale ven van de huwelijkse voorwaarden, de positie van de andere kinderen, toekomstverwachtingen, maat schappelijke ontwikkelingen en de persoonlijke visie van de onderne mer. Maar ook het afscheid nemen van het bedrijf en de vertrouwde omgeving en het voorbereiden en toeleven naar een volgende le vensfase. Maar daar blijft het niet bij. De vra gen en problemen vragen wel om een uitwerking en een oplossing. Daarom brengt de SEV-er ook zijn vakinhoudelijke kennis in. De SEV-er ondersteunt en adviseert de onder nemer en zijn gezin in het nemen van beslissingen. De ene keer om het bedrijf over te nemen, of soms om gedurfde beslissingen te nemen met het oog op de toekomst, en een andere keer om het bedrijf te beëindigen. Agrariërs stellen een vertrouwelijk gesprek met de SEV vaak op prijs. Het vloeit voort uit de centrale plaats die de SEV inneemt bij beslis singen voor bedrijf en gezin. De artikelen in dit thema-nummer beschrijven situaties, waarin sociale en economische vragen en proble men in hun onderlinge samenhang aan de orde komen. De rol van de SEV wordt daarbij duidelijk in beeld gebracht. De SEV hoopt dat u met belangstelling van de inhoud van dit themanummer kennisneemt. Metske Koopmans De SEV komt regelmatig bij de gezinnen thuis. Heeft u ook zo af en toe dat gevoel, dat de overheidsinstanties u het boeren onmogelijk willen maken? Dat er steeds opnieuw regels gesteld worden die ingrijpen in uw bedrijfsvoering en u belemmeren in uw vrije ondernemerschap? Regels die soms uw eigen toekomstplan nen doorkruisen. Het voelt aan alsof de overheid tegenover u staat, récht tegenover u en u belemmert. U bent vrij ondernemer en het eigen bedrijf staat voor u voorop. U heeft uitgestippeld hoe u met uw bedrijf op de lange termijn verder wilt. U heeft de grote lijn voor de eerste 10, -15 jaar uitgezet. Daarbij heeft u di verse keuzes gemaakt, keuzes zoals "ga ik verder met de ontwikkeling van de melkveehouderijtak of ga ik mijn tweede tak, het vleesvee, meer uitbreiden". Op basis van uw lange termijn-visie heeft u een investe ringsplan voor de komende jaren opgesteld. En voor dat plan werkt u hard. U bent ervan overtuigd dat uw bedrijf toekomstmogelijkheden heeft en zal houden. Tegenvaller En dan komt er opnieuw een bericht van de gemeente c.q. de provincie met een wat hardere ondertoon. U wordt bijvoorbeeld verplicht om bin nen twee jaar de vereiste milieu investering, een deugdelijke mestopslag, te hebben gepleegd. Of er wordt aan u bijvoorbeeld meege deeld dat u uw bedrijf niet zoals u wenste in een bepaalde richting kunt uitbreiden omdat u in dat geval teveel "mollen" (zuur) zou gaan produceren. Een klap in uw gezicht. U had ge hoopt op meer uitstel, of liever nog, afstel van de verplichting tot de milieu-investering. Of u had erop ge rekend dat de gemeente u de ruimte zou geven uw bedrijf uit te breiden. Zo'n bericht doorkruist uw hele toe komstplan. De door u gewenste in vesteringen moeten plaats maken voor de door de overheid vereiste in vesteringen, omdat u eenvoudig weg niet alle investeringen tegelijk kunt dragen. Of, bij het tweede voorbeeld, moet u de door u zo ge wenste uitbreiding van het bedrijf definitief uit uw toekomstplannen schrappen. U bent van mening dat ■dit de ontwikkeling van het bedrijf niet ten goede komt. Juist die in vesteringen die uw bedrijf kunnen versterken zullen gedaan moeten worden. Uitstel daarvan kost geld, zo bent u van mening. Kwaad U raakt geïrriteerd, u bent het zat om steeds maar weer extra kosten te moeten maken. Langzaam maar zeker krijgt u aversie tegen alles wat met het milieu te maken heeft. U verliest uw loyaliteit ten opzichte van de overheid. Er is een span ningsveld ontstaan tussen uw be langen, uw streven en de belangen van de gemeenschap. En begrijpelijk, in de afgelopen jaren is er veel gebeurd op het gebied van het milieu en er zijn dientengevolge veel (milieu)regels die u en uw colle ga's beperken. Om dan toch steeds maar weer enthousiast door te gaan, is niet altijd even gemakkelijk. U besluit om een afspraak te maken met de voorlichting van uw organi satie om eens door te praten op welke wijze u verder kunt gaan. Of misschien zou u maar beter hele maal met het bedrijf moeten stop pen, als het zo moet in Nederland, denkt u nog kwaad. Alternatieven In het gesprek met de voorlichter wordt duidelijk dat u het bedrijf niet wilt opgeven. Doorgaan met het be drijf blijft voor u het devies. Dit bete kent wel dat u toch anders verder moet dan u zich had voorgesteld. Een niet gemakkelijk te accepteren feit. Samen met de voorlichter zoekt u naar mogelijke oplossingen. Oplossingen die passen bij u, uw bedrijf en uw omgeving. Er wordt afgesproken dat de voorlichter voor u op een rij zal zetten wat de gevol gen van de verschillende plannen voor u, uw bedrijfsresultaat en uw liquiditeitsontwikkeling zullen zijn. Bij het eerste voorbeeld blijkt uit het rapport van de voorlichter dat de consequenties van het bouwen van de deugdelijke mestopslag meeval len. Inderdaad, de posten zoals ren tekosten, onderhoudskosten, afschrijvingen en aflossingen wor den hoger, maar het effect op het resultaat en de liquiditeit valt gunsti ger uit dan u gedacht had. En bij het tweede voorbeeld, waar de ge wenste uitbreiding niet was toege staan, blijkt dat er een interessant alternatief voor u is, dat de resulta ten benadert van de door u verlang de uitbreiding. Bij de bespreking van het rapport worden de verschillende berekenin gen toegelicht. Steeds duidelijker wordt welke investering u zult gaan plegen om met uw bedrijf verder te kunnen gaan. Toch bouwen Een half jaar na het afrondende ge sprek met de voorlichter wordt er bij u gestart met de bouw. Al met al vindt u dat u er goed aan heeft ge daan de voorlichting van uw organi satie in te schakelen. De feiten zijn voor u duidelijk op een rij gezet. De (financiële) consequenties van de verschillende mogelijkheden blijken goed uit het rapport en worden steeds toegelicht. U vindt dat u een weloverwogen keuze heeft kunnen maken. De persoonlijke gesprekken hebben u daarbij gestimuleerd. Gestimuleerd om door te gaan, bin nen de mogelijkheden van uw be drijf èn de regelgeving, ook wanneer het soms anders loopt dan u wenst. Alleen dan kunt u uw gestelde doel blijven nastreven. Elène de Groot

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 9