Qd Nieuws Zeeuwse coöperatie investeert in uitbreiding graanopslag Personalia Verhoging van de pachtnormen Themadag gewasbescherming voliegrondsgroenten CZAV rekent op stijging graanproduktie Stapsgewijze invoering van 2% netto-rendementsnorm VRIJDAG 30 OKTOBER 1992 De Zeeuwse landbouwcoöperatie CZAV gaat 1,3 miljoen gulden in vesteren in een nieuwe graansilo op het bedrijf in Wemeldinge. De silo krijgt een capaciteit van 9.000 ton. Het bestuur heeft hiertoe besloten, omdat men in de komende jaren on danks de aangekondigde graanprijs dalingen toch een toename van de graanproduktie verwacht. CZAV beschikt op dit moment over een te krappe opslag- en ontvangst capaciteit van circa 45.000 ton. Dit jaar heeft men als gevolg van ruim tegebrek 2.000 ton graan recht streeks naar de fabriek moeten afvoeren. De toename van het graan- aanbod bij CZAV is enerzijds te danken aan toetreding van nieuwe leden, anderzijds aan hogere op brengsten per ha. Het bestuur ver wacht dat deze trend zich in de komende jaren zal voortzetten. Directeur S.C. Rijlaarsdam: "Wij ge loven niet in een sterke afname van het graanareaal, zoals door sommi gen wordt voorspeld. Integendeel, wij verwachten dat de graanproduk tie eerder zal toenemen. Er is voor de boeren immers nauwelijks een al ternatief, noch landbouwkundig, noch economisch. Een enkeling kan misschien overschakelen op kleine re, tuinbouwachtige teelten, maar voor het gros is dit geen oplossing. De graanteelt blijft dus belangrijk, ondanks het feit dat de prijs naar beneden gaat". Stijgende opbrengst Het CZAV-bestuur houdt weliswaar rekening met een afnemend graan areaal, maar ziet de opbrengsten per ha spectaculair stijgen in de ko mende jaren. Zelfs als er op ruime schaal bouwland braak zou worden gelegd, zal de tarweopbrengst toch omhoog gaan. Dit als gevolg van het feit dat nieuwe hoogproduktieve rassen hun intrede doen. Daarnaast verkeert de CZAV in de gelukkige omstandigheid dat er voortdurend nieuwe leveranciers tot de coöpera tie toetreden als gevolg van de ge middeld goede uitbetalingsprijzen. Rijlaarsdam verwacht volgend jaar een graanopbrengst die 10% hoger zal zijn dan dit jaar. Dit jaar bedroeg de gemiddelde ha-opbrengst vol gens berekeningen van de CZAV 8.400 kg. Vorig jaar was dat nog 8.100 kg. Rijlaarsdam: "Onder gelij ke groeiomstandigheden kan de op brengst volgend jaar 9.100 kg/ha worden. Met rassen als Hereward en Ritmo zijn deze opbrengsten haalbaar". Ondanks veel onzekerheden sluit de CZAV-direkteur niet uit, dat de wer kelijke marktprijs van graan in de toekomst misschien toch nog enigs zins meevalt. Hij verwacht een stij gende vraag naar granen uit de veevoedersector. De nieuwe graansilo komt naar ver wachting in januari 1993 in aan bouw en zal voor de oogst 1993 operationeel kunnen zijn. De bouw is mede mogelijk doordat de be staande graaninstallaties van CZAV voor het grootste deel afgeschreven zijn. Meststoffen Het CZAV-bestuur heeft voorlopig afgezien van de bouw van een nieuw meststoffenmagazijn. De kosten hiervan zouden eveneens f 1,3 miljoen bedragen. Een van de magazijnen, waar nu nog verschil lende produkten worden opgesla gen, zal in de toekomst uitsluitend voor kunstmest worden gebruikt. De huidige zeer oude kunstmest- loods langs het kanaal wordt afge broken. Op een deel van de vrijkomende grond wil CZAV te zij ner tijd een nieuwe loods voor ge wasbeschermingsmiddelen bouwen. Hoewel het gebruik van kunstmest langzaam afneemt, geeft de omzet bij CZAV toch nog een stijging te zien. Ook dat is te danken aan de toetreding van nieuwe leden. In het afgelopen boekjaar sloten 95 nieuwe leden zich bij de Zeeuwse landbouwcoöperatie aan, terwijl 12 leden door overlijden of bedrijfs beëindiging werden uitgeschreven. De CZAV telt op dit moment 663 leden. De CZAV-vestiging in Wemeldinge, aan het Kanaal door Zuid- Beveland. (foto: Anton Dingemanse). Benoeming hoofddirectie Campina Melkunie De raad van commissarissen van Campina Melkunie heeft met in gang van 1 april 1993 de heer ir. B. Bijvoet benoemd tot lid van de hoofddirectie. De heer Bijvoet (52) is thans interim manager bij BCG Interim Manage ment B.V. te Amsterdam. Hij begon zijn loopbaan in 1968 bij de Neder landse Industrie Veredeld Ei te Har derwijk en was daarna werkzaam bij de NV Centrale Suikermaat schappij te Amsterdam. In 1982 werd hij directievoorzitter bij Frico W.A. te Leeuwarden. Na de fusie met DOMO in 1983 kreeg hij de lei ding van de kaasdivisie en werd hij lid van de centrale directie bij de Benoeming Landbouwschap Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap heeft de heer ir. C. Kooijman uit Noordeloos benoemd tot hoofd financiële en materiële za ken van het Landbouwschap. Kooij man (37) is momenteel nog werkzaam als hoofd van de afdeling Bedrijfseconomische Zaken van het Zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden. Hij volgt op 1 februari aanstaande drs. C. Onstwedder op, die per 1 april 1993 gebruik maakt van de VUT-regeling. CZAV benoemt nieuwe adjunct-directeur Het bestuur van de Coöperatieve Zeeuwse Aan- en Verkoopvereni ging (CZAV) heeft de heer J.G.F. Rij laarsdam benoemd tot adjunct-direc teur. Rijlaarsdam trad vorig jaar in dienst als directie-assistent. Op vrijdag 20 november a.s. organi seert het PAGV in samenwerking met het IKC-agv de themadag 'Ge wasbescherming voliegrondsgroen ten; naar nieuwe wegen in de beheersing van ziekten en plagen'. De dag begint om 9 uur aan de Edelhertweg 1 te Lelystad in de gro te vergaderzaal, en duurt tot 16 uur. De hoge kwaliteitseisen en de nood zaak om het gebruik van gewasbe schermingsmiddelen te beperken, maken het noodzakelijk dat nieuwe wegen gevonden worden om ziek ten en plagen in de teelt van volie grondsgroenten te beheersen. In het onderzoek wordt hieraan veel aan dacht besteed. De themadag zal dan ook nader in gaan op de levenswijze van de be treffende schimmel of het betreffende insekt (en het kennis hebben daarvan), geleide bestrij ding, de opkweek van gezond plant- materiaal, zaadbehandeling met insekticiden, biologische bestrijding van schimmels, middelenkeuze en structurering van kennis in geauto matiseerde begeleidingssystemen. De kosten van deelname (inclusief lunch en themaboekje) bedragen f 25,— voor PAGV-abonnees en f 40,— voor niet-abonnees. Telers en andere belangstellenden kunnen zich telefonisch opgeven voor deel name bij de'telefoniste/receptie van het PAGV (03200-91111) onder op gave van naam en aantal personen. Dit is mogelijk tot en met maandag 16 november a.s. Deelname vindt plaats op volgorde van aanmelding. Ir. B. Bijvoet Coöperatieve Melkproduktenbedrij- ven 'Noord-Nederland' B.A. Vanaf 1987 was hij directievoorzitter. Sinds de fusie in de Noordelijke zui vel was hij lid van de directie van Friesland Frico Domo. Op 15 oktober jl. is een wijziging van het Pachtnormenbesluit 1977 in werking getreden. Deze wijziging is een eerste stap van de gefaseer de verhoging van de pachtnormen tot 2% netto-rendement van de ver- keerswaarde van onverpachte grond, exclusief eigenaarslasten. Met deze verhoging beoogt het ka binet een verkleining van het pacht- areaal te voorkomen en de pacht als (goedkoop) financieringsinstru ment voor de landbouw te behou den. In 1995 vindt, na een evaluatie van de eerste stap, de tweede stap plaats in de verhoging van de pacht normen. Voor de geleidelijke invoering is ge kozen om extreme verhogingen te voorkomen. Daarom worden de pachtnormen als eerste stap met maximaal 15% verhoogd, ook als daarmee de nieuwe normen nog on der de 2%-norm blijven. Er wordt hierbij uitgegaan van de basispacht waarde kwaliteitsklasse I vermeer derd met de maximale toeslag uit het Pachtnormenbesluit 1977. Als de berekende 2% van de verkeers- waarde nog steeds hoger is dan de met 15% verhoogde pachtnormen, dan wordt verhoging geheel inge voerd. Dit brengt voor rivierkleigron den, zand- en dalgronden en veengronden een verhoging met zich mee van 15% van de huidige pachtnormen. De pachtnormen voor zeekleigrond zijn op het oude niveau gehand haafd. Reden daarvoor is dat toe passing van het 2%-criterium met zich mee zou brengen dat de pacht normen lager zouden komen te lig gen dan de huidige normen. Het kabinet vindt echter dat er in derge lijke gevallen al sprake is van een re delijke pachtverhouding, en dat er dus in geen geval verlaging van de pachtnormen kan plaatsvinden. Voor tuinland zijn eveneens de be staande pachtnormen gehandhaafd, omdat ook hier is gebleken dat er reeds sprake is van een redelijke pachtverhouding. Naast een wijziging van de pacht normen voor los land vindt even eens een verhoging plaats van de* maximale pachtwaarde voor de hoogst toelaatbare pachtprijs voor bedrijfsgebouwen van akkerbouw- en veeteeltbedrijven en gemengde bedrijven. Daarbij is aangesloten bij de stijgingen van de huur voor ge bouwen. Het Pachtnormenbesluit 1977 is op dit punt het laatst gewijzigd in juni 1990. Dat betekent dat de stijging van de huur voor gebouwen over 1991 en 1992 moet worden meege nomen, wat neerkomt op een ge middelde stijging van 11%. Vereenvoudiging In het pachtnormenbesluit van 1977 wordt een aftrek of toeslag toegepast indien de externe produktie-omstandigheden afwijken van het gemiddelde. In de praktijk worden vrijwel altijd toeslagen toe gepast, omdat ook de grondkamers de basispacht te laag vinden. Ter vereenvoudiging wordt daarom in het nieuwe pachtnormenstelsel bij de bepaling van de maximale pacht waarde altijd uitgegaan van goede externe produktie-omstandigheden. Indien een of meer van deze om standigheden (zoals waterhuishou ding, ontsluiting, verkaveling, perceelsvorm, perceelsgrootte, de ligging en bereikbaarheid van het land ten opzichte van de gebouwen) daarvan afwijken dient een aftrek plaats te vinden. De hoogte van de maximale aftrek is berekend op ba sis van 50% van de som van de af trek en toeslag in de situatie voor de huidige wijziging. Pachtersomslag Met ingang van 1 januari 1992 heb ben de afzonderlijke waterschappen de bevoegdheid om pachters een waterschapsbelasting (pachters omslag) op te leggen. Dat betekent dat de pachter rechtstreeks kan worden aangeslagen voor dat deel van de waterschapslasten dat aan hem kan worden toegerekend. Naar verwachting zal een aantal water schappen per 1 januari 1993 de pachtersomslag invoeren. Om de rechtstreekse heffing van water schapslasten mogelijk te maken vyordt het Pachtnormenbesluit 1977 zodanig gewijzigd dat van de pacht normen het fictief aan water schapslasten toe te rekenen deel wordt afgescheiden. Voor de kostenverdeling tussen eigenaar en pachter wordt uitgegaan van een pachtersaandeel van 50%. Indien nu de pachter geen pachtersomslag hoeft te betalen, kan een vermeer dering van de pachtprijs plaatsvin den met maximaal 50% van de totale waterschapslasten per hecta re voor het betreffende gebied. Tabel: maximale pachtprijs en maximale aftrek Grondsoort hoogst toelaatbare maximale aftrek pachtprijs externe produktie om standigheden Bouwland en grasland: I Zeekleigronden II Rivierkleigronden III Zand- en dalgronden IV Veengronden Tuinland: 1. a. in Noord-Holland en Zuid- Holland gelegen boomkwekerij- gronden en voor de bloembollen teelt gebruikte geestgronden 1. b. Overige boomkwekerij en bloembollengronden 2. Fruitteeltgronden 3. Overige tuinbouwgronden f 910,- f 820,- f 820,- f 725,- f 285, f 240, f 240, f 220, f 5.030,- 3.090,- f 900,- f 1.945,- f 360,- f 360,- f 280,- f 360, - Voor de vaststelling van de hoogst toelaatbare pachtprijs voor land zonder woningen of andere opstallen wordt het land onderscheiden naar grond soort. Als basis voor de hoogst toelaatbare pachtprijs gld/hagelden de in de tabel vermelde bedragen. Voor zover het verpachte bouw- of grasland wordt gebruikt voor de teelt van klein fruit dan wel siergewassen worden de in de tabel aangegeven bedragen ten aanzien van de basispachtwaarde verhoogd met 60%.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 7