Landbouw stelt grenzen aan medewerking herinrichting Gewestelijke Raad bespreekt uitwerking streekplan Brabant NCB is wispelturig mestbeleid beu Tweede emissie-arme stal in Brabant in gebruik Schadevergoeding geëist voor gedupeerde varkenshouders Wereldrecord opperviaktepioegen Landinrichting kuststrook West Zeeuws-Viaanderen Round-up in de sloot kost hoge boetes VRIJDAG 30 OKTOBER 1992 Bij de installatie van de landinrich tingscommissie Kust West Zeeuws- Viaanderen heeft de heer J. Kodde namens de drie Zeeuwse landbouw organisaties een aantal duidelijke voorwaarden gesteld aan medewer king van de landbouw aan dit pro ject. De voorwaarden betreffen zowel planologische als de financië le aspecten. De herinrichting van de Kust West Zeeuws-Viaanderen is de eerste in Zeeland. Tegen de zin van de land bouw, die een ruilverkaveling had aangevraagd, is gekozen voor het instrument herinrichting. De provin cie Zeeland is van mening dat op deze wijze het meest recht wordt gedaan aan de diverse belangen. Daarbij heeft de provincie vooral het oog op veranderingen ten gunste van natuur en landschap. Begin mei bespoot de heer Fr. Goor- den in opdracht van zijn werkgever, loon- en grondbedrijf Bakx te Roo sendaal, een aantal weilanden met Round-up. Bij'één perceel belandde het middel door een windvlaag in de sloot. De AID maakte toen een pro ces verbaal op. Onlangs viel de uit spraak in de bus. Goorden werd veroordeeld tot een onvoorwaarde lijke boete van f 500,—. Zijn baas werd het vergrijp aanmerkelijk zwaarder aangerekend. Hij moet f 2.000,— betalen. Behoudens de naam was het vonnis voor zowel Goorden als Bakx in pre cies dezelfde termen opgesteld. "Verdacht van het plegen van een of meerdere strafbare feiten. Bij be taling zal van verdere strafvervol ging worden afgezien". Als omschrijving werd aangevoerd: "B.W. 62 art. 10 lid 1, verkeerd ge bruik bestrijdingsmiddel round-up". De heer G. Bakx vindt het een bela chelijke zaak. Voor hem is het niet meer dan een ongeval dat kwaad geld kost. "Ik heb er overigens veel mee geleerd. Als zich nog eens zo iets voordoet wil ik na opneming van de feiten een getekende verkla ring. Wie weet wat de AID geschre ven heeft. Nu weet ik niet wat de rechter is voorgelegd". Goorden en Bakx gaan niet in hoger beroep. "De uitspraak ligt er nu een maal en het talud is daadwerkelijk geraakt. Met ontkennen schieten we niets op". Waarom zo'n hoge boete is opgelegd weten de Roo- sendaalse loonwerkers niet. "Misschien dat er een schrikeffect van uit moet gaan". Kodde In de landinrichtingscommissie voor de kuststrook zitten twee vertegen woordigers van de landbouw, te weten A.l. van der Slikke en J. Ra- mondt. Verder maken deel uit van de commissie mevr. C. Colijn- Hertzberger (recreatief bedrijfsle ven) en de heer L. D'Hoore (particu liere natuurbescherming). Voorzitter is de burgemeester van Oostburg, de heer J. Kruize. De commissie is vorige week vrijdag in Cadzand geïnstalleerd door de gedeputeerde voor ruimtelijke ordening, mevr. L. Nederhoed-Zijlstra. Slikken ZLO-voorzitter Kodde liet er in zijn toespraak tijdens de installatiever gadering geen twijfel over bestaan dat de landbouw nog altijd grote moeite heeft met de keuze voor her inrichting in plaats van ruilverkave ling. Bij ruilverkaveling beslissen de boeren over het plan, bij herinrich ting ligt de beslissing in handen van het provinciebestuur. "De land bouw heeft veel moeten slikken, maar zich uiteindelijk achter de land inrichting geschaard". De uitwerking van het streekplan Zeeland uit 1991 is voor de agrariërs in het gebied de uiterste grens waarbinnen moet worden gewerkt, aldus Kodde. Wanneer recreatie, na tuur en landschap nog meer claims op tafel leggen, is wat betreft de landbouw de maat vol. Nieuwe ele menten zullen niet worden aan vaard. Verder zullen de kosten voor de boeren in overeenstemming moeten zijn met de landbouwkundi ge verbeteringen. Het kostenniveau in de kuststrook mag niet hoger uit vallen dan in omliggende verkavelin gen. Wanneer extra kosten moeten worden gemaakt als gevolg van uit voering van nieuw beleid, dan moe ten die kosten ook daar verhaald worden, aldus Kodde. Terug naar achterban De 3 ZLO-voorzitter zei dat wanneer er aan de planologische en financië- De nieuwe milieugedeputeerde van de provincie Noord Brabant, de heer L.H.J. Verheijen heeft donderdag j.l. de tweede emissie-arme melk veestal in Noord-Brabant in gebruik gesteld. De stal, eigendom van de familie Geven, is gelegen te Rips in De Peel. De stal is uitgerust met een dichte vloer in plaats van de gebruikelijke betonnen roosters. Over de vloer loopt een zelfrijdende mestschuif waarop sproeiers zijn aangebracht. Direkt nadat de mest door de schui ven is verwijderd, wordt de vloer besproeid met water. Met deze kombinatie wordt de vloer schoon- gehouden en de emissie beperkt. Ie uitgangspunten van het plan gesleuteld wordt, de landbouw te rug gaat naar de achterban. Hij waarschuwde tegen afschaffing van de landinrichtingsrente. Dit is de smeerolie voor landinrichtingspro jecten. Eventuele compromissen in de vorm van voorfinanciering boven een bepaald bedrag bieden in Zee land geen soelaas. Mevrouw Nederhoed liet in haar in stallatietoespraak blijken dat ook zij de landinrichtingsrente graag ge handhaafd wil zien. Na de gedepu teerde werd behalve door de heer Kodde nog het woord gevoerd door de heer W. Koops, lid van de Centra le Landinrichtingscommissie, de heer H.A. Okma, inspecteur landin richting in Zeeland, de heer Th. Kra mer namens de Zeeuwse Milieufederatie en de heer Dees na mens de recreatie-ondernemers. Voorzitter J. Kruize bedankte de sprekers. Grondverwerving De kuststrook waarvoor een herin richtingsplan zal worden opgesteld, is ruim 5.000 ha groot, waarvan ca. 4.000 ha in gebruik is als cultuur grond. Zo'n 10 tot 12% zal worden aangekocht voor recreatie, natuur en bos. Deze gronden liggen vooral tegen de kust. Inmiddels is al 30 ha aangekocht. In het gebied zijn vol gens het landbouwstructuuradvies 127 agrarische bedrijven gevestigd. Het zijn in overgrote meerderheid akkerbouwbedrijven. De gemiddel de oppervlakte van deze bedrijven is 42 ha. Op meer dan de helft van de grote bedrijven komen meer dan vijf kavels voor. Met de start van de herinrichting in de kuststrook van West Zeeuws- Viaanderen is het hele gebied van de Braakman tot het Zwin wat be treft herinrichting in voorbereiding of uitvoering. Het betreft acht herin richtingsprojecten met een totale oppervlakte van 29.000 ha. Produktiebijeenkomst chrysant Op dinsdag 3 november organiseert Bloemenveiling Holland een pro- duktbijeenkomst chrysant voor aan voerders van beide veilcentra, aanvang 19.00 uur. De bijeenkomst vindt plaats in afmijnzaal D van veil- centrum Naaldwijk. Voor opgave tel. 01740 - 33432. In het hoofdbestuur van de NCB werd j.l. maandag ongekend heftig geageerd tegen het overheidsbeleid, zo blijkt uit het persverslag van deze vergadering. "De NCB is het wispel turig mestbeleid van de overheid beu. Het steeds maar weer romme len met andere overschotaantallen en het dreigen met steeds meer an dere regels is uit den boze". De NCB spreekt over een zwalkend beleid en wijst er op dat het minera- lenoverschot door de boeren voort varend wordt aangepakt. Het uitlekken van het TNO/Heidemijrap- port over de mestverwerking heeft de onduidelijkheid alleen maar ver groot. Ook het rapport over de toestand van de bossen is bij de NCB in slechte aarde gevallen. De Zwarte Piet hoort niet bij de land bouw thuis, omdat juist deze sector al jaren blijk geeft van een aktieve aanpak, waardoor de laatste jaren de ammoniakuitstoot zeer fors is te ruggedrongen. De NCB houdt binnenkort twaalf bij eenkomsten waar de melkveehou ders voorlichting krijgen over de opzet van een mineralenboek- houding. De Geldersche Mij van Landbouw en het Utrechts Landbouw Genoot schap hebben geëist dat minister Bukman de door de blaasjesziekte getroffen varkenshouders schade vergoeding toekent. Als de be windsman niet op de eis ingaat gaan de beide organisaties een juri dische procedure tegen hem aan spannen. In het 'ingesloten gebied' hebben de varkenshouders nog steeds te maken met de ernstige gevolgen van de maatregelen die het ministe rie van Landbouw heeft getroffen in verband met de blaasjesziekte. Vol gens de Geldersche en het ULG wordt het gebied "geslachtofferd" om de schade voor de rest van Ne derland zo beperkt mogelijk te houden. De twee organisaties hebben hun leden/varkenshouders opgeroepen om aanwezig te zijn bij de behande ling van de landbouwbegroting in de Tweede Kamer (woensdag jl), om met eigen oren te kunnen horen hoe de minister reageert op de eis. Op 23 en 24 september heeft Mat thias Robrahn uit Duitsland het we reldrecord oppervlakte ploegen in 24 uur verbeterd. Hij heeft hiermee het onlangs gevestigde record van de Fransman Duval gebroken. Het nieuwe record is: 91,37 ha in 24 uur. Dit record is behaald met een 6-scharige Överum wentelploeg, Ty pe DVL 6108 H-XL. De ploeg heeft een werkbreedte van 2,7 meter. De ploeg werd getrokken door een John Deere van 220 pk. De wereldrecordhouder opperviaktepioegen. Het systeem, de autoschuif, is een variant op een eerder ontwikkelde kettingschuif waaraan al geruime tijd onderzoek wordt gedaan. Het onderzoek heeft uitgewezen dat een emissiebeperking van ten minste 50% kan worden bereikt. Met de nieuwe variant hopen de ontwikkelaars een nog hogere re- duktie te kunnen bereiken. In kombi natie met de maatregelen die nu al door de veehouders worden geno men, zoals direkt inwerken van de mest bij het uitrijden en overkappen van mestopslagen, kan ruimschoots aan de overheidsdoelstellingen wor den voldaan: 0% reduktie in het jaar 2000 en in een aantal gevallen een reduktie van 70%. In de vergadering van de Gewestelij ke Raad van het Landbouwschap voor Noord-Brabant van 22 oktober 1992 kwamen twee belangrijke on derwerpen aan de orde. Streekplan Noord-Brabant Het vastgestelde streekplan is met ingang van 20 oktober van kracht geworden en ligt op de gemeente huizen en openbare bibliotheken ter inzaga De individuele agrariërs die bezwaar hebben gemaakt tegen het streekplan zullen een samengevat antwoord op hun bezwaren ontvan gen. Indien men daar prijs, op stelt, kan men bij de provincie tevens de uitgebreide nota die betrekking heeft op zijn categorie bezwaar op vragen. In de 4e bijeenkomst van de klank bordgroep over de concept handleiding en voorbeeldplan op 20 oktober is gebleken dat met de na dere uitwerking van het streekplan- beleid goede vorderingen worden gemaakt. Het zeer krappe plan ningsschema bij deze uitwerking wordt echter als te ambitieus beoor deeld om tot een verantwoorde af ronding van de handleiding en het voorbeeldplan te komen. Vanuit de landbouwvertegenwoordiging zijn bij diverse onderdelen suggesties gedaan voor tekstverbeteringen. Leidraad Veehouderij en Milieu Deze leidraad is tot stand gekomen in een samenwerking tussen de pro vincie, de VNG afdeling Noord- Brabant en de Gewestelijke Raad. Het is een uitwerking van het streekplan voor het hinderwetbeleid en bouwbeleid voor de veehouderij sectoren. De kern is dat de ontwik kelingsmogelijkheden van een bedrijf gekoppeld worden aan het verlagen van de ammoniakemissie op regionaal niveau: per saldo ver dwijnt van iedere verhandelde kilo mest de ammoniakemissie. Hiertoe wordt de methodiek gevolgd dat in de overschotgebieden op de bedrij ven geen verhoging van de ammo niakemissie plaats vindt door zowel bij nieuwbouw, op basis van ver worven produktierechten, als bij re novatie emissie-arme stalsystemen toe te passen. Hiervoor dient goed keuring te worden verleend door TES (bureau Toepassing Emissie- arme Stalsystemen). Het overleg over de leidraad en het te ondertekenen protocol bevindt zich in de afrondende fase. De Ge westelijke Raad heeft in principe de bereidheid uitgesproken om het pro tocol tezamen met de provincie en de VNG afdeling Noord-Brabant te ondertekenen en het beleid aan de achterban toe te lichten. Tevens zal medewerking worden verleend aan TES. Dit op basis van de verwach ting dat alle gemeenten bereid zijn de leidraad Veehouderij en Milieu te beschouwen als hun beleidsvisie ten behoeve van het door de ge meenteraad te voeren bouw- en hin derwetbeleid.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 6