Aanscherping mestnormen absoluut onaanvaardbaar Gebruik bestrijdingsmiddelen in Noord-Brabant geïnventariseerd ■Öak Nieuws Werkplan integratie vrouwen in ZLM vastgesteld Rapport-De Boer omzetten in plan van aanpak Van Rooy en Van der Maas in discussie over Europa staat op het spel Landbouwschap: KIEKENDIEF DOET HET GOED Landbouwschap Opheldering gevraagd over uitspraken clenbuterol VRIJDAG 30 OKTOBER 1992 ■Hn Het Landbouwschap heeft woens dag zijn medewerking aan de invul ling van het overheidsscenario 1995 voor de verantwoorde afzet van mestoverschotten opgeschort. Aan leiding hiervoor is de eind vorige week door het kabinet aangekon digde aanscherping van de ge bruiksnormen voor dierlijke mest op maïs- en grasland. In een brief aan de Vaste Commissie voor Landbouw en Natuurbeheer in de Tweede Kamer noemt het Land bouwschap de aanscherping "ab soluut onaanvaardbaar". Bij agrarische ondernemers wordt het draagvlak voor een actief en effec tief mestbeleid door de maatregel in érnstige mate ondergraven, zo schrijft voorzitter Mares. Mares wil dat de Tweede Kamer het kabinet vraagt om het besluit over ée aanscherping terug te nemen. Voor het probleem van de fosfaat- Verzadigde gronden, waarvoor de maatregel is bedoeld, moet een oplossing worden gevonden door het voeren van een gebiedsgericht beleid met schadevergoedingen voor gedupeerde ondernemers. Als de aanscherping van de normen niet ongedaan wordt gemaakt leidt dat in 1994 tot een extra mestover schot van 5 tot 6 miljoen kilogram fosfaat. Het 'dichten' van het gat tussen mestproduktie en afzetmo- gelijkheden wordt daardoor moeilij ker. Bij het maken van de eigen plannen voor de aanpak van het mestprobleem heeft het Landbouw schap tot nu toe gekoerst op de normen zoals die zijn aangegeven in het Besluit gebruik dierlijke meststoffen. Tussentijdse maatre gelen zijn door de georganiseerde landbouw steeds afgewezen. Het lijkt wel of het goed zit met het milieu op Noord-Beveland. Afge lopen zomer maakte ik langs een rietkraag even buiten Colijnsplaat een foto van een bruine kiekendief. Het was het jong uit een nest van vier. In een andere rietkraag een eindje er vandaanzat nog een nest met vier jongen. In totaal 12 kiekendieven op nog geen vierkante kilo meter, dat is misschien wel te veel van het goede. De jagers zullen er niet blij mee zijn. De kiekendief leeft van ratten en muizen, maar zijn naam zegt het al, hij pakt ook wel eens een kuiken mee van een fazant, patrijs of een eend. Een haasje of konijntje ver smaadt hij ook niet. Deze mooie vogel is een aanwinst in ons polder land. A/s hij in staat is om zich zo te vermeerderen, valt het wel mee met het milieu. Jan Lamse Met het voorstel tot wijziging van de pachtwet waarover de Tweede Kamer een oordeel moet geven, zul len de twee peilers waarop deze wet rust namelijk de pachtprijsbe- heersing en het verleningsrecht op onaanvaardbare wijze worden aan getast. Het is een systematische afbraak van de pachtwet. Nog een stap ver der (nl. het invoeren van loopbaan- pacht) en de huidge pachtwet is geheel buiten werking. Een ontwik keling die onaanvaardbaar is voor een duuurzame en concurrerende landbouw. Dat schrijft de Bond van Landpachters en Eigen Grondge bruikers (de BLHB) in een brief aan de Vaste Commissie van Landbouw è'iï natuurbeheer van de Tweede Kamer. De kritiek van de BLHB richt zich onder meer op het ontbreken van samenhang in de wijzingsvoorstel- len. Bovendien wordt niet duidelijk gemaakt wat de oorzaken zijn voor het teruglopen van de pacht. Het is daarom ook onmogelijk de werk baarheid van de voorgestelde wijzi gingen te kunnen beoordelen. In ieder geval wordt het doel van de wetswijziging namelijk het stoppen van de afname van het areaal niet bevorderd. Gekozen wordt immers voor pachtvormen die zo weinig be perkingen kennen dat de pacht voor de gemiddelde agrarische grondge bruiker onbetaalbaar wordt. De eco nomische ontwikkelingen in de landbouw met drastische prijsverla gingen laten dit niet toe. Dat in de toelichting op de wetswijzing geen aandacht wordt geschonken aan de economische positie van de agrari sche ondernemer acht de BLHB on aanvaardbaar. De BLHB pleit ervoor gelet op de onzekerheden die de wijzigingen in het pachtnormen systeem met zich meebrengen, om de grondkamers in stand te houden. J.W. drijven zich nog langer onttrekken aan hun administratieve verplich tingen. Op 5 november a.s. zal het Landbouwschap het rapport De Boer bespreken met de ministeries van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij en Sociale Zaken en Werk gelegenheid en de instanties voor arbeidsvoorziening. "Het rapport van de zogenaamde Commissie De Boer over de perso neelsvoorziening in de tuinbouw is een goede basis om een doelmati ger en efficiënte arbeidsvoorziening in de tuinbouwsector te bereiken. Het is nu tijd om de aanbevelingen van de commissie om te zetten in een concreet plan van aanpak, om ervoor te zorgen dat de structurele problemen in de arbeidsvoorziening tuinbouw definitief tot het verleden gaan behoren." Dit standpunt heeft het dagelijks bestuur van het Land bouwschap woensdag ingenomen. Het bestuur van het Landbouw schap zal volgende week worden gevraagd de aanbevelingen van de commissie op hoofdlijnen over te nemen. Als het gaat om scheppen van werkgelegenheid pleit het Land bouwschap voor maatwerk. Het vindt dat gemeenten de (financiële) ruimte moeten krijgen bij het invul len van hun eigen werkgelegen heidsprojecten. Het schap onderschrijft het voorstel van staatssecretaris Ter Veld om ge meenten meer ruimte te geven bij het invullen van het vrijstellingsbe- leid met behoud van uitkering. Het schap is voorstander van een vesti gingsregeling om te voorkomen dat "handmatige" agrarische loonbe- Het hoofdbestuur van de ZLM heeft in zijn vergadering van 9 oktober jl. het werkplan van de Integratiecom missie voor het seizoen 1992-1993 vastgesteld. Het doel van de commissie is het stimuleren van vrouwen om zich ak- tief in te zetten in de ZLM. De com missie is van oordeel dat de beoogde inzet het beste kan worden bereikt via een lidmaatschap van de ZLM. De commissie constateert, dat er in de ZLM een algemene positieve houding bestaat m.b.t. de deelname van vrouwen aan het ZLM-werk. Anderzijds bestaan er belangrijke remmingen bij vrouwen om aktief deel te nemen. Deze worden moge lijk mede veroorzaakt door het ont breken van belangrijke hen aansprekende belangen o.a. in de gezinssfeer, zoals planologie, hin derwet, milieuwetgeving, verzeke ringen, testamenten. Ook in de bestaande (mannen)organisatie weet men blijkbaar nog onvoldoen de raad hoe men ruimte moet geven aan aankomende vrouwelijke leden. Een en ander maakt de integratie doelstelling weliswaar niet minder waardevol, maar het bereiken daar van is een zaak op lange termijn. Teneinde een bijdrage te leveren aan het bereiken van de door de com missie opgestelde doelen wordt voor het komende seizoen het vol gende voorgesteld: 1. De bestuursleden van de ZLM dienen zich overtuigend in te zet ten om te trachten meer vrou wen bij het werk van de ZLM te betrekken. Om te beginnen die nen er in de integratiecommissie meer mannen te worden opge nomen. De commissie is van oordeel dat minstens 4 HB-leden in de commissie zitting moeten hebben. Verder kan worden vastgesteld, dat de beoogde integratie niet een zaak is van de commissie. Via alle geledingen van de ZLM dient een en ander te worden gestimuleerd. Kring- en afde lingsbestuursleden zullen constant alert dienen te zijn om mogelijkheden te benutten de belangstelling voor de ZLM te wekken en geïnteresseerden ook daadwerkelijk in de organisatie de ruimte te geven. 2. Door de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen en het KNLC wordt een videofilm sa mengesteld over cultuurverschil len tussen mannen en vrouwen in agrarische en plattelandsvrou wenorganisaties. Deze video is een middel om een discussie op gang te brengen over het proces van integratie van vrouwen in de landbouworganisaties. Een bro chure zal de beoogde discussie struktureren, die in afdelingen en kringen over dit onderwerp kan worden gevoerd. Videofilm en brochure zullen op 11 november worden gepresenteerd. Door de commissie zullen voorstellen voor behandeling in afdelingen en kringen worden uitgewerkt. 3. Het is gewenst, dat er gericht wordt gestimuleerd om ge constateerde knelpunten weg te werken: Duidelijk gemaakt zal moeten worden waarom er voor vrouwen plaats is in de ZLM. Daarvoor zal een brochure worden samengesteld, die verhelderend zal kunnen wer ken, zowel voor de ZLM- bestuurders als voor de vrouw. Voortgegaan zal worden met regelmatige publikaties in de ZLM-krant. Naast de bijdra gen van commissieleden wordt het gewenst geacht enkele interviews te plaatsen met vrouwen, die in de ZLM funktioneren en met ZLM bestuursleden. De commissie is van oordeel, dat geen werkplan moet worden op gesteld, dat de uitwerkingsmogelijk heden overtreft. Met voorgaande kan in coördinatie met de landelijke video-aktiviteit voldoende aandacht aan de stimulering van beoogde in tegratie worden besteed. Voor alles geldt, dat er voldoende medewer king nodig is van ZLM-bestuurders. Zonder draagvlak hebben initiatie ven van de commissie geen re sultaat. Jaarlijks wordt in de provincie Noord-Brabant in de landbouw on geveer een miljoen kilogram aan bestrijdingsmiddelen gebruikt. Daarvan kan zo'n 75% als schade lijk worden aangemerkt. Brabant wijkt hierin niet af van andere pro vincies. De cijfers zijn afkomstig uit een inventariserend onderzoek naar het gebruik van bestrijdings middelen in de landobuw in Noord- Brabant. De resultaten van het on derzoek zijn neergelegd in het rap port 'Bestrijd met Beleid'. De meeste schadelijke middelen In het Provinciehuis van Zeeland in Middelburg wordt op dinsdag 3 no vember a.s. een forumdiscussie ge houden over Europa en het Verdrag van Maastricht. Het betreft een dis cussie in het kader van een serie bij eenkomsten die het ministerie van buitenlandse zaken organiseert over de voors en tegens van de Europese eenwording. In Middelburg zitten in het forum: mevrouw Y. van Rooy, staatssecre taris van buitenlandse handel, de heer H.C. van der Maas, voorzitter van de ZLM, de heer L. van der Waal (GPV/RPF/SGP, Europees Par lement) en de heer A. Boekestijn (Rijksuniversiteit Utrecht). Vooraf gaand aan het avondprogramma Zal er van 14.00 tot 17.00 uur een EG- informatiestand zijn op de Markt in Middelburg, ledereen die geïnteres seerd is in Europa, is op 3 november a.s. om 20.00 uur welkom in de filmzaal van het Provinciehuis in Middelburg. De zaal is open om 19.30 uur. worden gebruikt in de teelt van consumptie-aardappelen (28%), mais (18%), aardbeien (15%) en bos- en haagplanten (13%). Op grasland wordt 7% van de schade lijke middelen gebruikt, en voor de suikerbietenteelt 5%. De spreiding over de provincie van het gebruik van de schadelijke mid delen is ongelijk. West-Brabant heeft veruit het hoogste gebruik, gemeten in kilogram per hectare per jaar. Dit heeft met name te maken met de teelt van consumptie aardappelen in die regio. Ook op de Noord-Westelijke zandgronden is het verbruik hoog, wat onder meer wordt veroorzaakt door de aardbei enteelt aldaar. Belangrijker nog is de bos- en haagteelt, die binnen de provincie sterk in deze regio gecon centreerd is. In Midden- en Oost-Brabant ligt het gemiddeld gebruik van schadelijke middelen duidelijk lager dan in West-Brabant. Vermindering De provincie heeft in haar milieube leidsplan 'Milieu in Bruikleen' vast gelegd dat het gebruik van bestrijdingsmiddelen sterk vermin derd moet worden. De provincie geeft daarbij hoge prioriteit aan kwetsbare gebieden. Dit heeft ge leid tot stimuleringsprojecten in grondwater- en bodembescher- mingsgebieden, die samen met het landbouwbedrijfsleven en waterlei dingsbedrijven tot stand komen. Daarnaast zal in het kader van de activiteiten van de Stuurgroep Land bouw en Milieu provincie-breed een vermindering van het gebruik van bestrijdingsmiddelen kunnen wor den bereikt. De provincie vraagt de Stuurgroep daarom de resultaten van dit onderzoek te vertalen naar concrete activiteiten. De Stichting Kwaliteitsgarantie Vleeskalversector (SKV) heeft in een brief de Almelose Officier van Justitie mr. J. Oosterhof om ophel dering gevraagd over zijn uitspraken van vorige week. Blijkens publika-, ties stelde Oosterhof tijdens een' rechtszaak over het gebruik vanj groeibevorderende middelen in dej vleeskalverhouderij, dat 80% van: de kalvermesters in Nederland het' middel clenbuterol toedient. De SKV vraagt aan de Officier van Justitie op welke gegevens hij zich baseert met betrekking tot zijn uitspraken. Naar de mening van de stichting is deze voorstelling van zaken abso luut onjuist.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 3