Voor de vrouw Onze dagelijkse voeding Vrouw en Jongeren Negendaagse reis naar Tirol Kies je eigen toekomst voor agrarische jongeren Plattelandsvrouwen gaan naar Oostenrijk Een kijkje over de grens VRIJDAG 30 OKTOBER 1992 onder redaktie van de Perskommissie Adres: Bond van Plattelandsvrouwen C.J. de Jonge-Sto/s voor Zeeland en Noord-Brabant. Brouwerijweg 2, 4424 CH Wemeldinge Op 16 oktober was het Wereld Voedseldag. A. van Nieuwenhuijzen vond dit een aanleiding om eens te gaan praten met een diëtiste van een kruisvereniging. Voorlichting is één van haar taken, niet alleen aan dieet-patiënten, maar ook in het al gemeen zowel individueel als in groepsverband. Je kunt er niet omheen: dagelijks vraagt ons lichaam om voedsel. Hoe verschillend de problemen over voedsel zijn op de wereld weten we allemaal. Hier in de westerse wereld is voeding (tenzij er om gezond heidsredenen een beperking is op gelegd) echter een 'luxe' probleem. "Wat eten we?" "Hoe bereiden we het?" "Eten we wel gezond?" In tijdschriften zien we wekelijks de heerlijkste recepten naast de vaak nog mooier ogende diëten uiteraard aangepast aan de tijd van het jaar. Via de reclame horen we dan nog eens welke produkten 'goed en ge zond' voor ons zijn. Goede voeding De stuurgroep 'goede voeding' richt zich de laatste tijd via de 'let op vet' campagne vooral op de te grote hoeveelheden vet die men consu meert. De vraag "Eet u te vet" wordt door 8 van de 10 Nederlan ders met NEE beantwoord. De wer kelijkheid is helaas anders: 8 van de 10 Nederlanders eet wel te vet! Deze cijfers tonen hoe onwetend men is over zijn eigen voedingspa troon en ook hoe moeilijk goede voeding is te beoordelen. Het is niet eenvoudig verkeerde voedingspatro nen te veranderen. Door voorlich ting wil men de mensen bewuster maken en aansporen om zonodig veranderingen aan te brengen Juiste voeding is van groot belang voor een goede gezondheid. 10 tips voor gezonde voeding 1. Eet gevarieerd. Geen enkel voe dingsmiddel bevat alle stoffen die we nodig hebben. Door voldoende variatie krijgt u alle nodige voe dingsstoffen binnen. De vier groe pen voedingsmiddelen waaruit we dagelijks iets nodig hebben zijn: a. brood en aardappelen of rijst, macaroni, peulvruchten; b. groente en fruit; c. melk, kaas of andere melkpro- dukten, vlees, vis, ei of tahoe; d. margarine, halvarine of olie en minstens 1 Yi liter vocht per dag. 2. Matig met vet. Vet is nodig maar te veel is schadelijk (hart- en vaat ziekten!). Kies voor magere of half volle produkten en mijdt vette tussendoortjes. 3. Eet volop zetmeel en vezels. Zet meel is één van de belangrijkste energiebronnen. Eet voldoende aardappelen en brood dan krijgt u vanzelf minder trek in (vette) tus sendoortjes. Vezels zijn belangrijk voor een goede spijsvertering. Ze zitten in bruin brood en groenten en fruit. Gebruik fruit ook eens als broodbeleg. 4. Eet 3 maaltijden per dag en maximaal 4 keer iets tussendoor. Ook bij lijnen geen maaltijden over slaan maar per keer minder eten. De tussendoortjes vormen een bedrei ging voor het gebit. Suikers in het speeksel tasten uw tanden aan. Ge zond eten vereist een gezond gebit. 5. Wees zuinig met zout. Te veel zout is schadelijk, wen eraan om met weinig zout te koken en gebruik kruiden en specerijen. 6. Drink 11/2. liter vocht per dag. Om uitdroging te voorkomen, maar ook voor de circulatie en transport van afvalstoffen heeft uw lichaam veel vocht nodig, 't Mag gerust kraanwater zijn. Gebruik niet meer dan 3 glazen alcoholische dranken per dag. 7. Houdt uw gewicht op peil. Zorg voor voldoende beweging. Als we meer energie binnen krijgen dan no dig is worden we te dik. Probeer niet in korte tijd veel af te vallen, maar verander uw eetgewoonten voor een blijvend effect. Beweging is daar een goed hulpmiddel bij. 8. Wees alert op een voedselvergif tiging. Niet alleen in de zomer, maar het hele jaar door komen regelmatig 'buikgriepjes' voor, die vaak het ge volg zijn van onvoldoende voedsel- hygiëne. Handen wassen voor het koken, dagelijks schone werkdoek- jes e.d. zijn bekende regels. Maar besmetting door contact tussen rauw en bereid voedsel kan ook na righeid veroorzaken. Leg nooit ge braden vlees op een bord waar eerst rauw vlees op lag. Bewaar restjes nooit langer dan 2 dagen. Bacteriën zijn onzichtbaar maar wel aanwezig en ze vermeerderen zich snel. 9. Houdt rekening met schadelijke stoffen o.a. nitraten. Eenzijdig eten vergroot de kans op schadelijke stoffen. Maximaal 2 keer per week nitraatrijke groenten als sla, spinazie en andijvie. Hoogstens één maal per 2 weken orgaanvlees als niertjes en lever. Het bevat veel cholesterol. Lees de verpakkingen. Houdbaar heid, voedingswaarde, toevoegin gen e.d. 10. Neem de tijd voor uw voeding. Zowel voor de bereiding als voor de consumptie. Ook in drukke tijden is het belangrijk tijd vrij te maken voor de maaltijden: even rustig aan tafel zitten is goed voor uw ontspanning en voor de spijsvertering. Ostoporose of botontkalking Oudere mensen en met name vrou wen krijgen broze botten door kalk- verlies. Gelukkig is hier wel wat aan te doen. Van jongs af aan de juiste voeding en levenswijze kan later veel problemen besparen. Voldoen de zuivelprodukten (kalk) en vol doende beweging zijn een vereiste en daar kan natuurlijk altijd nog mee begonnen worden. Vooral tijdens de groeiperiode (0 tot 16 jaar) is het belangrijk voldoende kalkrijke pro dukten te gebruiken zodat men een stevig bottenstelsel opbouwt. Tot De Commissie Binnen-Buitenland van de provincies Zuid-Holland en Noord-Brabant van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen no digt ook dames uit Zeeland uit voor een reis naar Brandenberg-Tirol- Oostenrijk voor negen dagen. Overnachten in een gezellig familie pension. Mogelijkheid tot wandelen, langlaufen, skiën. Vertrekdatum 8 januari. Heenreis 's nachts, terugreis overdag. Prijs f 800,—. Inbegre pen: comfortabele Royal Class bus, die ons ook naar de loipen (langlauf banen) en de pistes kan vervoeren. Eventueel excursie in overleg. Hotel verzorging op basis van halfpension. Twee-persoonskamer douche en 45 jaar blijft de hoeveelheid bot constant. Daarna wordt er meer bot afgebroken dan opgebouwd. Het gevolg is steeds brozere botten en toenemende kans op botbreuken (heupen, polsen, rugwervels). Botontkalking is vooral een vrou wenkwaal omdat tijdens de meno pauze de ontkalking nadelig door de hormonen wordt beïnvloed. Bij een goed opgebouwde voorraad kalk voor de menopauze zal het langer duren voor de ontkalking problemen toilet (toeslag voor één-pers. kamer f 75,-). Inclusief welkomstdrankje, dia avond, cither-avond en de eerste langlauf-beginselen door iemand van de leiding. Niet inbegrepen: ski- en langlaufhuur, abonnement voor liften-skipas, reis-, bagage- en onge vallenverzekering en entreegelden en persoonlijke uitgaven. Meer informatie bij: A. Kruythoff-Schouwenburg, Nieu we Haven 17, 3291 GA Strijen (01854-4243); of bij: I. Bruggemans-Koelewijn, Burg, v.d. Heydenlaan 30, 5171 JL Kaatsheu vel (04167-77946). gaat geven. Beweging en zonlicht hebben een positief effect. Caffeine werkt de ontkalking juist in de hand: het be moeilijkt de kalkopname. De jeugd die nog veel kalk nodig heeft voor de opbouw van een ste vig skelet doet er dus verstanding aan de 'cola' te laten staan en juist een extra glas melk te drinken. F.J.A. van Nieuwenhuijzen- van Iwaarden ze Redaktie Henk Tegels Kies je eigen toekomst. Alle boeren en tuinders streven naar een goed belegde boterham met beleg. Dat geldt zeker voor agrarische jonge ren. Iedere boer of tuinder kiest zijn eigen strategie die het beste past bij zijn eigen bedrijfssituatie, bij zijn ei gen kwaliteiten en interesses. Daar om is het thema Bedrijfsstrategieën: Kies je eigen toekomst" het jaarthema van het Brabants Agrarisch Jongeren Kon- takt. Binnenkort organiseren alle kringen van het BAJK een jaarthema-avond. Voor het jaarthema is door het NAJK een diaserie ontwikkeld. In deze diaserie vertellen drie agrari sche jongeren welke keuzes zij ge maakt hebben voor hun toekomst. Aan bod komen een manager, een boer in omschakeling naar biologisch-dynamische produktie en een boer met een mini-camping. Het blijkt dat de ene keuze niet be ter of slechter is dan de andere, maar het belangrijkste is dat je ach ter je keuzes staat en ze waarmaakt. Monopoly Maar je wordt ook zelf aan het den ken gezet. In een spel, dat is afge leid van monopoly, krijg je te maken met een aantal concrete situaties waaruit je kunt kiezen. Je hoort ook wat anderen kiezen in een soortge lijke situatie. Het spel geeft ieder de gelegenheid om zijn ideeën op tafel te leggen. Op de startavond van het BAJK die onlangs is gehouden kwa men verrassende resultaten boven tijdens het spel. De Binder van no vember staat geheel in het teken van het jaarthema Kies je eigen toe komst. Zo kun je het nog eens rustig nalezen. Mocht je belangstelling hebben ge kregen voor dit thema, dan moet je goed de post van de kring in de ga ten houden. Iedere BAJK-kring orga niseert een jaarthema-avond. De materialen voor het jaarthema zijn te verkrijgen bij het BSJ, telefoon 073-141774, vragen naar Annemie- ke v.d. Bruggen of Dorothée v. Berkel. Frans Dotinga Boer zijn is een prachtig vak! Zelfstandig een agrarisch bedrijf be ginnen is dan ook voor veel agrari sche jongeren het ideaal waarvan zij dromen. Werken in de natuur, bezig zijn met vee en de verzorging van gewassen, je eigen beslissingen ne men en onafhankelijk zijn: Het vrije ondernemerschap. Van jongsaf krijg je het verhaal mee. Opa was boer, vader is boer en jij wil ook boer wor den. Op de landbouwschool lijkt het nog zo vanzelfsprekend dat jij ver der gaat op het ouderlijk bedrijf. De praktijk is vaak anders. Boer zijn is een prachtig vak, maar boer worden stelt steeds hogere eisen aan de on dernemer van de toekomst! Veel agrarische jongeren in Neder land staan als zij 18 zijn voor het di lemma of het bedrijf niet te klein is voor overname of al voorbestemd voor een broer of zus? En hoe moe ten de milieu-investeringen betaald worden tegen de achtergrond van prijsverlagingen en heffingen? Moet ik nog wel doorgaan of kan ik beter kiezen voor een toekomst buiten de landbouw? Je licht opsteken En als je thuis niet aan de slag kunt, wordt het tijd om elders je licht op te steken. Tijdens de excursieweek "Een kijkje over de grens" wissel je ervaringen uit met agrarische jonge ren uit heel Nederland die voor de zelfde keuze staan. In samenwerking met Ons Erf orga niseert het Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt (NAJK) een ex cursieweek speciaal voor agrarische jongeren in de leeftijd van 18-25 jaar, die voor de keuze staan: Kan het of kan het niet, welke andere mogelijkheden heb ik? Kan ik het bedrijf aanpassen? Of kijk ik verder en zoek ik werk buiten de landbouw? De excursieweek geeft je nieuwe in zichten en helpt je op weg. Het pro gramma bestaat uit een rondreis langs agrarische bedrijven in Luxem burg, België en Nederland. Je ziet en hoort hoe deze boeren keuzes maakten en een toekomst opbouw den. De voorbereiding en afsluiting vindt plaats op Ons Erf. In het pro gramma is tevens een sportieve tocht in de Belgische Ardennen op genomen. Twee overnachtingen in Berg en Dal en twee overnachtingen in België, Luxemburg. Informatie Wil je meer weten over deze week. dan kun je bellen met Gé Westen berg van Ons Erf. Opgeven moet je voor zaterdag 14 november doen bij Mia van den Bos telefoonnummer 08895-41744. Twintig deelnemers is het maxi mum. Dus reageer snel. Rond 18 november krijg je het programma met deelnemerslijst thuis gestuurd. De excursieweek begint maandag 30 november om 14.00 uur en ein digt vrijdag 4 december om 17.00 uur. De excursieweek kost f 125,00 per persoon, exclusief het zakgeld. Afd. Oost Zeeuws-Vlaanderen 6 november: zwemmen in Schei- dorado. Afd. Langstraat 13 november: puzzelrit. PJZ-provinciaal 14 november: Provinciale Bowling. Plaats: Bowlingcentrum aan de Beestenmarkt 10 te Goes. Aanvang: 17.00 uur.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 21