Akkerbouw Nacontrole pootgoed "onevenwichtig" ten aanzien van meerekenen bladrol Bij keuze wintertarwe is kwaliteit faktor van belang Inspelen op milieutrend via cursussen praktijkschool Suikerindustrie: schuimaarde is een schone kalkmeststof Verschillende handelwijzen keuringsdiensten NAK In Zuidwesten 5% afgekeurd Commercieel directeur D. Mooijaart van Cebeco Zuidwest. VRIJDAG 30 OKTOBER 1992 De vier keuringsdiensten van de NAK houden er verschillende han delwijzen op na ten aanzien van het keuren op bladrolvirus in pootaard- appelen. De keuringsgebieden Noordzee polders en Groningen- Friesland hebben van de zomer besloten het gecertificeerd poot goed (A, B, en C) in de nacontrole niet te onderzoeken op bladrolvirus, en het gebied Rivieren-Delta- Nederland doet dat wel. "Hierdoor zit er een stuk onevenwichtigheid in de pootgoedkeuringen", zegt voor zitter Jan Geluk van de ZLM- akkerbouwcommissie. De vaste commissie voor pootaard appelen van de NAK stelt de hoofdlijnen van het nacontrolebeleid vast. Deze heeft onder andere be paald dat elke afzonderlijke keu ringsdienst autonoom is ten aanzien van het onderzoek van gecertifi ceerd pootgoed op bladrol. Voor ba- sispootgoed (S, SE en E) is dat niet zo: hiervoor geldt dat alle keurings diensten op bladrol onderzoeken. Geluk: "Het is dus volstrekt legaal dat de ene keuringsdienst het ge certificeerd pootgoed niet op bladrol onderzoekt en de andere wel, maar hierdoor worden de telers wel oné- venredig benaderd. Bij de ene teler wordt het pootgoed wel afgekeurd en bij de andere niet. De pootgoed- teler is de dupe". "Bovendien worden ook de con sumptietelers benadeeld, want zij weten straks niet wat voor poot goed ze kopen. Ze denken dat ze hetzelfde pootgoed krijgen als voor heen, terwijl ze het volgend seizoen misschien een partij met een aan tasting van bladrol in de grond stop pen. Ook die partij heeft immers een NAK-label. Die consumptieteler kan zich volgend jaar met een bladrol- aantasting geconfronteerd zien". Volgens Geluk is het een slechte zaak als niet duidelijk is of er in een partij gecertificeerd pootgoed nu wel of geen bladrolvirus voorkomt. Hij meent daarom dat ook de keu ringsdiensten in het Noorden het bladrol erbij moeten rekenen. Zeker in het afgelopen jaar, waarin zich zware luizenaantastingen hebben voorgedaan en er dus veel virus overgebracht is, komen de gevolgen van het niet onderzoeken op blad rolvirus extra naar voren. De kwestie over het wel of niet meerekenen van het bladrolvirus komt (vandaag vrijdag 30 oktober) aan de orde in de pootgoedcommis- sie van het Landbouwschap. Keuringsresultaten Overigens komt het Zuidwesten er wat betreft de nacontrole van de pootaardappelen een stuk beter af dan het Noorden. Meestal is dat net andersom. In het Noorden is rond 40 procent van het opgegeven are aal in klasse verlaagd en nog eens ca. 12 procent afgekeurd. In het Zuidwesten bedragen de percenta ges afkeuring en klasseverlaging resp. ca. 5 en 17 procent. De grote virusaantasting in het Noorden is ontstaan doordat de (tweede) luizen invasie zich voordeed toen het ge was hier nog volop in de groei zat. Deze luizenvlucht heeft in de noor delijke provincies nogal wat primair bont en bladrol veroorzaakt. In het Zuidwesten en andere gebieden Nieuwe technieken, nieuwe kansen. Door te investeren in kennis en vaardigheden kunnen boer en tuin der inspelen op de 'milieutrend'. De Praktijkschool voor Mechanisatie en Open Teelten te Schoondijke en Em- meloord biedt diverse cursussen aan om de boer op dit vlak prak tisch te scholen. De consument hecht steeds meer waarde aan de kwaliteit van de pro- dukten, en hieronder valt ook de manier waarop de produkten ge teeld zijn. Dus staat de landbouw voor de uitdaging op een natuur- en milieuvriendelijke wijze voedsel te produceren. Op korte termijn kan el ke boer en tuinder hier zijn bijdrage aan leveren door te investeren in kennis, nieuwe technieken o.a. ten aanzien van het aanwenden van meststoffen en gewasbescher mingsmiddelen en uiteraard door te investeren in vaardigheden. De Praktijkschool voor Mechanisatie en Open Teelten te Schoondijke en Em- meloord biedt diverse cursussen aan om de boer praktisch te scholen. Te noemen zijn de instructieonder- werpen: - kunstmeststrooien met de aan dachtspunten kantstrooien, strooi- beelden, electronische hoeveelheidsregelingen en het testen van strooiers; - spuitmachines met de aan dachtspunten doppenkeuze, drup pelgrootte, luchtondersteuning, computergestuurde hoeveelheidsre gelingen en testen conform SKL-eisen; - mechanisch onkruid bestrijden; - automatisering; - bewaartechniek t.b.v. aardappelen en uien. Een uitgebreid overzicht van het cursusaanbod staat weergegeven in een brochure. Belangstellenden worden verzocht zich vóór 1 de cember a.s. aan te melden. Voor inlichtingen: Praktijkschool Schoondijke, Prinses Beatrixstraat 66, Schoondijke, tel. 01173-1551, contactpersoon: ir. Th.J.G. Vulink. was het gewas al niet meer groen, waardoor de luizen er veel minder schade konden doen. Landelijk was vorige week 28,6 pro cent van het gekeurde pootgoed in klasse teruggezet, waarvan 7,8% was afgekeurd. Ca. tweederde van alle pootgoed was toen de nacon trole gepasseerd. Vanwege het (lan delijk) hoge percentage pootgoed dat afgekeurd of in klasse verlaagd wordt heeft de vaste commissie voor pootaardappelen van de NAK voor 1993 besloten om de automa tische klasseverlaging voor de klas sen S en SE voor alle rassen op te schorten. Mogelijk dat het 'afkap- systeem' voor bepaalde rassen ook voor de klassen E en A wordt opge schort. In het keuringsgebied van de NAK Rivieren-Delta-Nederland was deze week het resultaat van de keuring van de pootaardappelen voor ruim 90 procent bekend. Goedgekeurd is 71 procent, gedegradeerd 17 pro cent, afgekeurd 5 procent en in her keuring 7 procent. In deze cijfers zijn de resultaten van een honderdtal herkeuringen nog niet verwerkt. Van de 48 herkeurin gen die al wel zijn verwerkt zijn er 17 (ongeveer eenderde) in een ho gere klasse terechtgekomen. Of dit ook zal gelden voor de overige her keuringen is nog niet te zeggen. Vol gens afdelingsdirecteur binnendienst M. Puylaerd hebben de gunstige nacontroleresultaten vooral betrekking op het ba- sispootgoed. Het percentage afkeuring kan in het slechtste geval oplopen tot maxi maal tien procent. Dit is het geval als de nog resterende ca. 100 her keuringen niet leiden tot een verbe tering van de oorspronkelijke keuringsresultaten. Laden van een vracht schuimaarde. Schuimaarde staat samen met een aantal andere stoffen op de lijst van af valstoffen die volgens de provincie Noord-Brabant niet meer in de landbouw mogen worden gebruikt, aldus een recent persbericht van de Provincie Noord-Brabant. De Nederlandse suikerindustrie komt daartegen in het ge weer: "schuimaarde is een schone kalkmeststof". De beide suikerindustrieën onderschrijven het motto 'met schone grond de toekomst in'. Hierin past ook het gebruik van schuimaarde, ook al heeft een woordvoerder van de provincie onlangs verkondigd dat er bij de ministers Bukman (landbouw) en Alders (milieu) op is aangedrongen schuimaarde te controleren op de concentraties zware metalen. In het Besluit Overige Organische Meststoffen (BOOM) zijn reeds eisen gesteld aan het gebruik van dierlijke mest en andere organische meststof fen. Voor minerale meststoffen (NPK- en kalkmeststoffen) zijn nog geen normen opgesteld. Vooruitlopend hierop zijn voorbarige conclusies gefor muleerd voor het produkt schuimaarde, aldus de suikerindustrie. De gehalten aan nevenbestanddelen in schuimaarde zijn bij de suikerin dustrie bekend. In de hierna volgende tabel wordt een aantal van deze waar den vergeleken met waarden zoals die in schone grond voorkomen (zgn. A-referentiewaarden). Element Nevenbestanddelen in schone grond in mg per kg droge stof Gehaltes schuimaarde in mg per kg droge stof Cadmium 0,8 0,5 Chroom 100 10 Koper 36 20 Kwik 0,3 0,1 Nikkel 35 2 Lood 85 10 Zink 140 60 Arseen 29 2,5 Toetsing van schuimaarde aan de zgn. schone grond waarden toont aan dat de gehalten in schuimaarde lager zijn. Schuimaarde is een nevenprodukt van de suikerindustrie en in het meststof- fenbesluit gedefinieerd als kalkmeststof. De suikerindustrie kwalificeert de kalkmeststof schuimaarde als een gecontroleerd kwaliteitsprodukt waar mee de bodemvruchtbaarheid en de kwaliteit van de grond duurzaam in stand wordt gehouden. "Graantelers doen er goed aan te kiezen voor een tarweras dat inte ressant is voor de meelindustrie. Een baktarwe heeft namelijk ruime re afzetmogelijkheden dan een voertarwe. De kans op een hogere prijs is daardoor bij baktarwe eerder aanwezig dan bij voertarwe". Dat zegt commercieel directeur D. Mooyaart van coöperatie Cebeco- Zuidwest in Zierikzee. Ondanks de hoge opbrengst van sommige voertarwes staan de voor delen van een baktarwe voor Moy- aart vast. Zeker als de kwaliteit gecombineerd kan worden met een hoge opbrengst. Want dat is voor de teler toch nog vaak een belang rijk argument om een ras te kiezen. "De combinatie van kwaliteit en op brengst zoals die bij Ritmo samen gaan levert aanzienlijke voordelen voor zowel de teler als de afnemer", is Moyaart van mening. Kwaliteit neemt toe De bakkwaliteit van de in Nederland geteelde wintertarwe neemt de laatste jaren toe. Belangrijke oorzaak hiervan is de toenemende kwaliteit van de rassen. Dit blijkt uit onder zoek van het instituut TNO-Voeding. Aan de hand van monsters van ver schillende nieuwe- en bestaande wintertarwerassen bepalen onder zoekers van TNO regelmatig de ge schiktheid van de verschillende rassen voor broodbereiding. Naast de maalkwaliteit en de deeg eigenschappen speelt hierbij vooral de geschiktheid om kwalitatief goe de broden te bakken een belangrijke rol. TNO onderzoekt dat aan de hand van bakproeven waarbij ze een vergelijkbare bereidingswijze als de bakkers toepassen. Bij de uiteindelij ke beoordeling van de broden speelt het broodvolume een zeer belangrij ke rol. Het blijkt namelijk dat de kwaliteit van het brood het beste te beoordelen is aan de hand van dit broodvoluma Kortom, broden met een hoog volume zijn kwalitatief vaak het besta De laatste jaren was Obelisk het grootste tarweras. Hoewel Obelisk geen echte baktarwe was, kon de meelindustrie wel goed met dit ras overweg. Het is bovendien een ras dat tot op heden veel geteeld werd en in grote hoeveelheden tot brood werd verwerkt, in een vergelijking tussen de rassen geldt Obelisk dan ook vaak als standaard. Onderzoek toont aan dat Ritmo wat betreft broodvolume niet onder doet voor Obelisk. Dat betekent dat Obelisk goed vervangen kan worden door Ritmo. Ook vanuit de meelindustrie komen die geluiden. Andere winter tarwerassen die zich qua opbrengst met Ritmo kunnen meten, liggen wat betreft broodvolume zeer laag en zijn zelfs ongeschikt voor de broodbereiding. Graanverkoper P. de Hart van Agrari sche Unie Vulcaan in Deventer hoopt dat veel telers dit jaar zullen kiezen voor Ritmo. Dat is volgens hem een ras waar de industrie echt wat mee kan. "Arminda is een be kende voertarwe dat de maalderijen mondjesmaat verwerken. En dat geldt volgens mij ook voor de nieu we voertarwes. Alleen van de aller beste partijen is een geringe bijmenging mogelijk. Maar dat zet voor de afzet van tarwe beslist geen zoden aan de dijk", aldus De Hart. Een andere belangrijke reden om voor Ritmo te kiezen zijn de aange scherpte interventievoorwaarden. Tarwe dat aan de interventie wordt aangeboden moet van bakkwaliteit zijn. Voertarwe die niet aan die nor men voldoen kunnen niet in de in terventie en komen op de voermarkt. Op dat moment is het de handel die bepaalt wat ze er voor wil betalen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 15