Op de dansvloer van het leven, houdt niet iedereen de maat... Gevecht om een recht Overdag en 's avonds zit Johan alleen thuis. Johan woont in Oost-Gelderland en woont helemaal alleen op de boer derij. Enkele weken geleden heeft hij samen met de familie, buren en vrienden zijn moeder ten grave ge dragen. Zijn vader was reeds jaren geleden overleden. Met moeder ging het de laatste tijd niet zo best. Ze moest helemaal verzorgd worden. Overdag kwam de wijkverpleegster en de be jaardenhulp. 's Nachts moest Johan moeder helpen indien dat nodig was. Nu zit Johan 's avonds en overdag alleen. Afkeer Op de vraag: "Waarom ben je nooit getrouwd? Denk je er nog over om te trouwen?" zegt hij in een terug blik het volgende: "Vroeger ging ik veel uit met mijn kameraden. Dat is al een hele poos geleden, maar in die tijd wilden de meisjes absoluut geen verkering met een boer. Ik heb best wel kansen gehad, maar op een bepaald moment heb ik tegen mijn ouders gezegd, dat er geen vrouw bij ons thuis over de vloer zou komen, want ik wilde absoluut niet bij mijn ouders in gaan wonen, wat in deze streek gebruikelijk was in die tijd. Ik zou dan zelf aan de "straat" (is in de bebouwde kom) gaan wonen". "Maar daar wilden mijn ouders niets van weten. Dan zouden zij wel naar het dorp gaan, werd gezegd. Maar op zo'n manier dat ze het toch niet zouden doen". "Ook werd gezegd: "Als je gaat trouwen, bouwen we er een stuk bij aan". Maar de jaren gaan snel. Hoe ouder je wordt, hoe meer je je moet aanpassen aan je omgeving. De ver zorging van de ouders neemt toe en je moet overal alleen achter aan. Van uitgaan komt niet veel meer". "Ik had een hele verstandige moe der, maar ik heb nooit een schou derklopje van haar gehad. Je blijft kind. Ik heb dan ook van mijn ouders nooit de steun gehad om het bedrijf verder uit te breiden. Dat heb ik zelf, zonder overleg met hun of iemand anders, moeten doen. Ik kon met niemand hierover praten. En dan mis je duidelijk een le vensgezel". Welke problemen kom je tegen? Johan: "Helaas ervaar ik nog steeds dat wij als boeren gediscrimineerd worden bij de meisjes. Tot zelfs in het ziekenhuis toa Als patiënt werd ik door de verpleegsters uitgelachen omdat ik de landbouwbladen aan het lezen was. Dat doet heel veel pijn en is nog maar enkele jaren geleden". "Vroeger werd er door mijn ouders voor mij gedacht. Daarom was de motivatie om een meisje te zoeken niet groot. Ik ben weieens geadvi seerd om weg te gaan van de boer derij. Ik had het graag gewild. Zelfs wel een poosje naar Canada. Maar het liefst was ik toen naar Friesland gegaan om kennis (vakkennis) op te doen van het doen en laten op de rundveehouderijbedrijven in deze provincie. Friesland was toen de rundveehouderijprovincie....." Belangstelling "Als ik vroeger een motor had ge had, had ik wel een meisje kunnen krijgen. Toen waren namelijk de boerenzoons met een motor zeer in trek. Nu sta je bij de jonge meisjes in de belangstelling als je een paard hebt. Ik heb ook bewust in het tele foonboek niet achter mijn naam "landbouwer" laten zetten', vertelt Johan. Hoe gingen mijn ouders er mee om? Johan: "Nu mijn moeder overleden is, is het alsof er een zware last van mijn schouders is gevallen. Ik voel het als een soort vrijheid, een soort vakantiegevoel. Ik kan nu mijn tijd indelen zoals ik het zelf wil, natuur lijk rekening houdende met mijn be drijf. Op mijn 19e ben ik boer geworden. Omdat mijn vader van wege zijn gezondheid zich moest beperken en vooral omdat ik ook graag boer wilde worden. Ik heb met het bedrijf altijd vooruit gewild en als mijn ouders mij de vrije hand hadden gelaten, dan had ik nog veel meer kunnen bereiken. De boerderij is mijn hobby. Toen ik een nieuwe trekker kocht vroeg mijn moeder waarvoor dat nodig was, de oude deed het toch nog prima....." Johan heeft veel grond aangekocht, maar heeft ook veel "getimmerd". Toen zijn vader 65 jaar werd, heeft hij geëist dat vader het bedrijf aan hem moest over doen. "Ik heb zelf de taxateur laten komen", vertelt Johan. "'s Avonds blijf ik nog wel eens lang doorwerken, omdat ik in de huiskamer geen gezelligheid vind. En mijn ouders konden niet echt praten met mij". En nu "Nu ben ik zoekende...... want alleen blijven wil ik absoluut niet. Maar ik weet dat het niet gemakkelijk zal zijn om nog een vrouw te vinden die op mijn leeftijd bij mij past en me bevalt. Maar we worden ook kies keuriger op onze leeftijd Willemien Hennink-Geerdink Hoe dichter de mensen op elkaar zitten, des te sneller ontstaan er wrijvingen, ledereen kent de voor beelden wel uit de eigen omgeving. Bomen die te dicht bij de erfschei- ding zijn geplaatst. Erfdienstbaarhe den zoals overpaden. Naast het klassieke geval van de stier die de pinken van de buurman dekt, is het gezamenlijk gebruik van toegangswegen een goede tweede op de lijst van strubbelingen. In een land als Canada moet de des betreffende stier eerst 10 kilometer lopen, waarna de puf verdwenen is. En het land is zo groot met relatief weinig mensen per kilometer, zodat iedereen van alle kanten wel op zijn land of bij zijn boerderij kan komen. Toegangsweg Nee, dan Nederland. Drie boerderij en aan een lange toegangsweg van af een openbare weg. Och, de eerste twee boerderijen, dat gaat nog wel. De weg is wel niet hele maal vlak, maar je kunt er behoorlijk goed overheen. De laatste boerderij is minder goed toegankelijk. Kuilen in de weg, stuk ken beton afgebroken en vooral 's winters bijna onbegaanbaar. Niet al leen de bewoners, laten we ze Jan sen noemen, hebben hier last van, ook de middelste boer (Pietersen dan maar?) heeft er last van. Deze gebruikt zo'n 5 hectare waarvoor hij een eindje richting Jansen moet rijden. Volgens Jansen is Pietersen er me de de oorzaak van dat de weg zo slecht is. "Hij rijdt er met zulk zwaar materieel over, dat alles wel kapot moet", zegt hij tegen de voorlichter. Deze is bij hem om de situatie ter plekke te aanschouwen en door te nemen. "Van wie is de weg?", vraagt hij. wettelijk niets geregeld is over het onderhoud. "Elkaar een toegang verschaffen op de minst bezwaarlij ke wijze", heet het dan. Kom je er dus uit met de weten schap van wie de ondergrond is? Zou kunnen: tenslotte kan een koopakte bepalingen vermelden met betrekking tot de weg. Zo niet, dan kom je al gauw op een terrein van: - wie heeft belang bij de weg? - hoe intensief gebruikt iedere be langhebbende de weg? - wie geeft opdracht tot reparatie? - wie bepaalt wanneer onderhoud nodig is? - hoe worden de kosten verdeeld? Afspraken vastleggen Mondelinge afspraken zijn hierbij uit den boze. Het menselijk geheugen is beperkt en de situatie van vroeger is niet die van tegenwoordig. "Wij moeten maar eens met z'n drieën om de tafel zitten", zegt de voorlichter tegen Jansen, "om eens te zien of jullie bereid zijn om naar oplossingen te zoeken. Uit de papie ren blijkt dat de ondergrond niet van jullie is. Ik zie niet in hoeverre de eigenaar in beeld is. Het lijkt mij vooral zaak om uit te splitsen hoe intensief ieder de weg gebruikt en vooral de betreffende 40 meter, want het verdere stuk naar uw boerderij zal voor uw eigen rekening komen. We moeten nog wel reke ning houden rpet het aspect "pach tersinvestering". Dus toestemming vragen aan de eigenaar om rechten veilig te stellen". Het gesprek met Jansen en Pieter sen verloopt moeizaam. De voor lichter benadrukte hun gezamenlijk belang en probeert de partijen tot el kaar te brengen. Peter Klaver Drie boerderijen aan een weg. Maar van wie is de weg? Jansen: "Van ons allemaal, we ge bruiken hem allemaal". Voorlichter: "Ja, nee, ik bedoel: wie is eigenaar van de weg"? Jansen: "We hebben indertijd met z'n allen het beton erin gelegd". "Nee, waar het mij om gaat is: van wie is de ondergrond?", vraagt de voorlichter weer. "Tja, de eerste 40 meter is volgens mij van Pietersen, want die heeft er land aan liggen en de rest, ja, er is aan de ene kant van de weg 2 hec tare van mij en aan de andere kant heb ik 5 hectare in pacht", beant woordt Jansen. Juiste vragen Het stellen van de juiste vragen en het goed begrijpen van de antwoor den zijn voorwaarden om een pro bleem te kunnen oplossen. Hier staan twee boeren tegenover elkaar die allebei menen gelijk te hebben. Dat blijkt wel ujt het ge sprek dat de voorjichter na die tijd met Pietersen heeft. Deze beweert juist dat de onder grond van Jansen is en dat diens vader vroeger beloofd heeft om de weg te onderhouden. Waar ligt de waarheid? Het grote manco van het fenomeen "recht van weg" is dat er

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 13