Braak in overgangsperiode Bedrijfsaanpassing een hele klus K.J. Luitjens te Eenrum (Gr.): "Te Eenrum staat een boerderij waarin heel hartelijke 'luitjes' wo nen". Deze tekst staat geschreven in het gastenboek van KJ. Luitjens (64) en G.M. Luitjens (60). Te Een rum hebben ze een akkerbouwbe drijf van 83 ha. De kinderen zijn het huis uit en twee slaapkamers wor den verhuurd voor logies en ontbijt. Zoon Steven, met 19 jaar de jongste van de drie, zit voor het tweede jaar op de hogere landbouwschool in Groningen en wil in beginsel boer worden. In de huidige overgangspe riode is één-derde van de grond in de braak gelegd. "Omdat het geen saldo-veriies oplevert en de bodem vruchtbaarheid voor de pootaardap- pelen toeneemt", zegt de akkerbouwer. Het bedrijf van de familie Luitjens is gelegen aan het Pieterpad en aan de weg naar de zeehondencrèche in Pieterburen. Voor aan de weg staat een uitnodigend bord: 'Logies en ontbijt'. Rechts van de weg groeit het paars-blauw bloeiende braakge- was Phacelia. Een bewuste keuze, zo blijkt later uit het gesprek. De Luitjens kijken namelijk ook naar het toeristische aspect. Phacelia is een streling voor het oog en wordt door de gasten veel positiever ervaren dan gras. In vergelijking met gras heeft Phacelia minder organische stof, maar een diepere beworteling. "Een goed alternatief", vat K.J. Luitjens samen. Logies en ontbijt Het bedrijf is rustiek gelegen tussen hoge bomen. Het huis wordt omge ven door een prachtige tuin. De ge bouwen zijn groot, maar het voorhuis van 'Bewsemaheem' telt slechts drie slaapkamers. Twee daarvan worden verhuurd voor lo gies en ontbijt. K.J. Luitjens: "Toen de plaatselijke Rabobank 75 jaar bestond werd er een prijsvraag uitgeschreven: wie heeft het beste idee om het gebied te promoten. Logies en ontbijt kwam als winnaar uit de bus". Mevrouw G.M. Luitjens vertelt ver der: "Vijf jaar geleden zijn we er mee begonnen. In dit gebied zijn er zo'n acht die er aan deelnemen. In heel Groningen zo'n 70, ook door niet-landbouwers, met in totaal on geveer 275 bedden. De mensen die bij ons te gast zijn, zijn vooral geïn teresseerd in natuur en landschap en zijn op zoek naar rust. Vooral als de zomers ons goed gezind zijn is het hier voor de gasten ideaal". Mevrouw Luitjens gaat graag met mensen om. Nu de kinderen het huis uit zijn geven de gasten extra aanspraak. Ze zegt erover: "Door met de gasten te praten geef je aan logies en ontbijt een stukje meer waarde. Mensen zoeken gezellig heid, ze willen praten. Met logies en ontbijt ben je eigenlijk een klein beetje VVV. Je promoot het gebied en je kunt informatie geven over de landbouw. Je krijgt leuke opmerkin gen over het bedrijf en de tuin en dat is plezierig. Je levert wel een deel van je privacy in". Hij vult aan: "Burgers zijn over het algemeen meelevend en weten, voor zover men daar kijk op heeft, dat de boeren het moeilijk hebben. Het imago van de boeren is zeker nog goed". Door logies en ontbijt hebben de Luitjens het in de zomer periode druk, als anderen op vakan tie zijn. Vanaf half juni zijn de kamers bijna steeds bezet. Logies en ontbijt is hobby, maar het moet wel geld opbrengen. "Zonder verdiensten zouden we er waarschijnlijk niet mee verder gaan. Tot nu toe blijft er, door diverse in vesteringen in de kamers, netto niet zo veel over", vertelt de vrouw des huizes. Eén van de slaapkamers die wordt verhuurd is de vroegere slaapkamer van zoon Steven. Ste ven (19) studeert voor het tweede jaar aan het Van Hall Instituut en woont in Groningen. Luitjens: "In een gesprek met de so ciaal economische voorlichting van de Groninger Maatschappij van Landbouw hebben we bekeken of het vormen van een maatschap zin vol zou zijn. Dit in geval van calami teiten en om straks de overname te vergemakkelijken. Samen zijn we tot de conclusie gekomen dat dat nu nog te vroeg is. Het zal er wel een keer van komen". Braak: geen saldo-veriies Op het 83 ha grote akkerbouwbe drijf vormen de 27 ha pootaardap- pelen economisch en qua arbeid de hoofdmoot. Luitjens heeft voor de pootaardappelen een samenwer kingsverband met drie andere ak kerbouwers. Door een gezamenlijk machinepark worden de werktuig- kosten gedrukt. Luitjens: "Pootaardappelen is voor de gasten een raadselachtig gewas. Ze hebben niet in de gaten dat je daar de hele winter lang mee bezig bent. Ze denken veelal dat je in de winter vrij bent". Eén-derde pootaardappelen. Onge veer eenzelfde oppervlakte van de grond ligt ook braak. Verder in het bouwplan graan, suikerbieten en vijf ha cichorei. "In 1990 verwachtten we dat de graanprijs verder onder uit zou gaan en de braaklegpremie op termijn wel zou worden verlaagd. Wij braken nu sinds 1990 vijf jadr lang voor 1.853 gulden per ha, terwijl de huidige braakpremie op zo'n 1.500 gulden ligt. Niet braken en wel graan geeft voor ons geen saldo-winst. Braken geeft ons ook geen saldo-verlies. Qua bodemvruchtbaarheid kunnen we ons door de braak meer permit teren. We verbouwen nu één-op- drie pootaardappelen. Voorheen één-op-vier. Dat geeft ons sal dowinst". De psychologische drempel was ook bij Luitjens aanwezig: "Het is aan de omgeving en de familie moeilijker te verkopen dan je in eer ste instantie zou denken. Je bent geen boer om de grond braak te la ten liggen", aldus de akkerbouwer die bijzonder veel waardering heeft voor het werk van de sociaal econo mische voorlichting van de Gronin ger Maatschappij van Landbouw. Han Reindsen 7 ,7 - - G.M. en K.J. Luitjens uit Een rum: "Met logies en ontbijt kun je het gebied promoten 'Bewsemaheem' ligt rustiek tussen hoge bomen. Twee kamers worden verhuurd en kun je informatie geven over de landbouw". voor logies en ontbijt. Deskundigen hebben berekend dat uw bedrijf op langere termijn niet le vensvatbaar is. Zeker niet als uw zoon die nu nog een landbouw school bezoekt, thuis komt werken. Daarom valt het besluit om er een tweede tak bij te nemen. Ook nu schakelt u een deskundige in; deze berekent, dat een veredelingstak een welkome aanvulling kan zijn. Daarna komt de aannemer en deze geeft aan dat de nieuwe stal 'dat en dat' bedrag kost en dat het moet voldoen aan 'die en die' eisen. En hij zal er wel voor zorgen dat zowel de bouwvergunning als de hinderwet vergunning in orde komt. U moet nog even contact opnemen met de bank voor de financiering en dan komen over 5 maanden de eerste varkens in de stal. Het lijkt goed De volgende dag belt u de bank voor een gesprek, u mag wat hen betreft diezelfde dag nog wel langskomen. Tijdens dat gesprek worden de re sultaten van het verleden doorgeno men. De resultaten zijn de laatste jaren redelijk geweest. De conclusie is, mits u in staat bent om de tak technisch goed op te pakken en er een geldige hinderwetvergunning komt, dat de bank akkoord gaat. Opgetogen gaat u naar huis. De aannemer heeft intussen de hinderwet- en bouwvergunningfor mulieren opgehaald. Deze worden gezamenlijk ingevuld en naar de Ge meente gebracht. De betreffende ambtenaar verwacht dat de aan vraag weinig moeilijkheden zal ople veren. .Na een paar weken komt de aanvraag voor de hinderwetvergun ning in de krant. Wie had dat gedacht Uw overbuurman, ook boer, en de naaste buurman komen hierna op vallend vaak bij elkaar. Na de ter vi sielegging belt u de Gemeente: "Zijn er ook bezwaren binnengeko men?". "Jazeker mijnheer, er zijn tien reacties binnengekomen". U bent verbaasd. Verder vertelt de Ge meente dat er over 14 dagen een hoorzitting komt waar iedereen, die bezwaar heeft gemaakt, gehoord kan worden. Stomverbaasd, teleurgesteld en eigenlijk een beetje kwaad, ziet u op de zitting uw buren plus het halve dorp. Dit had u niet van de buren ver wacht. De buurtfeestjes waren altijd zo gezellig en men hielp u maar wat graag op het land. Een aantal werk tuigen wordt gezamenlijk met de overbuurman gebruikt. En nu dit. De voorzitter vraagt op de zitting: "Wie kan ik het woord geven?". Uw naaste buurman neemt het woord: "Ja voorzitter, mijn vrouw en ik zijn destijds op het platteland gaan wo nen omdat wij frisse lucht wilden ademen. Tot nog toe is dat ook vrij aardig gelukt maar wij zijn nu bang dat door de plannen van buurman hier een streep door wordt gezet. Want varkens stinken en van een kennis die woont enz. enz. Uw verweer is: "Ja, maar er is een brochure "Hinderwet Nieuwe Stijl Melkveehouderij" en daar staat in dat, wanneer mijn stal minstens 100 meter van een woning staat, dit geen problemen gaat opleveren. Van gemeentezijde wordt dat be aamd, de buren hebben hiertegen geen verweer. Wel wordt nog even opgemerkt dat u op uw erf altijd vuil verbrandt en dat de mest van uw schapen altijd zomaar ergens wordt neergegooid en dat het daarvan af komstige gierwater zomaar in de sloot loopt. Na nog wat heen en weer gepraat wordt de zitting geslo ten en deelt de betreffende ambte naar mee dat iedereen binnenkort bericht krijgt op zijn bezwaar. Uiteindelijk krijgt u na veel procede ren gelijk en na ongeveer twee jaar is de betreffende stal klaar. Wel is inmiddels de relatie met de buren behoorlijk verpest. Had u deze ellende kunnen voorkomen? Over het algemeen is in dit soort si tuaties vooroverleg heel belangrijk. Het vooraf vragen van voorlichting op milieugebied is voor iedere boer en tuinder erg belangrijk. Daarvoor kunt u het beste terecht bij uw land bouworganisatie; zij hebben men sen in dienst die dagelijks met deze materie bezig zijn en die precies we ten wat er op dit gebied gaande is. Met één van de voorlichters kunt u heel wat problemen doorspreken en ook bepalen wat de te volgen stra tegie moet zijn. Vaak blijkt vooraf een gesprek met de gemeente ook erg belangrijk. Bovendien is het niet onverstandig om de buren op de hoogte te brengen van de plannen eri hen alvast in te lichten over wat de eventuele consequenties voor hen kunnen zijn. Vaak blijkt dat de onbekendheid nogal wat emotionele reacties oproept, die vaak helemaal niet zijn onderbouwd. Toch is het niet ver standig om deze reacties te nege ren. Want vroeg of laat probeert men zijn gelijk te halen en kunt u toch nog de dupe worden met alle gevolgen van dien. Beter is het om dat wantrouwen weg te nemen en desnoods neemt u ze eens mee naar een al bestaand bedrijf, zodat men ook de werkelijk heid leert kennen. Jaap Dijkstra

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 12