Uit elkaar Het blijft moeilijk Na de scheiding Een scheiding doet pijn. Het is nooit de bedoeling ge weest. De klap komt extra hard aan als er een agrarisch bedrijf in het spel is. Gaat het om een melkveebedrijf, dan moet de waarde van het melkquotum misschien wor den verrekend. Aandachtspunten - Is er op huwelijkse voor waarden getrouwd, houd dan van jaar tot jaar goed bij wie welk deel van de be drijfswinst en/of vermogen krijgt bijgeschreven. - Bij man/vrouw maatschappijen kan in het contract het eenzijdig op- zeggingsrecht worden op genomen, zodat het voor iedereen duidelijk is wie het bedrijf krijgt als het huwelijk onverhoopt stuk loopt. - Maak een testament en pas de verzekeringspolissen re gelmatig aan de verande rende situaties aan. - Bij grote meningsverschillen is het verstandig om allebei een deskundige in te schakelen. - Zoek een nieuwe vrien denkring en onderhoud ook de oude contacten. - Durf jezelf te zijn. Laat je helpen door een hulpverle ningsorganisatie en betrek ook de kinderen hierin. - Door goede voorlichting en informatie kan veel onnodig leed worden voorkomen. Lies: "Aan een echtscheiding komt nooit een eind". had ze informatie ingewonnen bij de sociaal-economische voorlichter van de landbouworganisatie. Samen namen ze het maatschaps contract door en hij voorzag geen problemen als ze uit elkaar zouden gaan. Het liep echter heel anders dan hij dacht. Arbitrage In het maatschapscontract werd een Arbitragecommissie aange haald bij het oplossen van geschil len. Kosten noch moeite zijn achterwege gebleven om tot een goede afwikkeling van het bedrijfs- gedeelte te komen. Bij iedere schei ding moet er wel een berekening komen om het bedrijf voort te kun nen zetten. "Hiervoor heb ik hulp gehad van de Dienst Landbouw Voorlichting, die een bedrijfseconomisch rapport heeft gemaakt in overleg met de sociaal-economische voorlichter", vertelt ze. Het heeft niet mogen baten. De Ar bitragecommissie moest toch wor den geformeerd omdat de advocaten er niet uit kwamen. Lies vraagt zich nu - na vier jaren strijd - af of ze toch niet beter di- recht naar de rechter had kunnen stappen. Ze heeft ook vele, vele besprekingen op het Accountantsbureau gevoerd, soms samen met haar man. Al met al weet ze nu wel dat een echt scheiding in een agrarisch gezin handen vol geld kost. Direct nadat het huwelijk was ont bonden, heeft haar ex-echtgenoot het bedrijf verlaten. Met hart en ziel probeert zij nu het ouderlijk bedrijf in stand te houden voor haar zoon/op volger, niet wetende hoe de zaken zich verder zullen ontwikkelen. Maar wel met de wetenschap dat de advocaat van de tegenpartij er op uit is om het bedrijf te liquideren. Verwerkingsproces "Het verwerkingsproces is heel zwaar. Er zijn vele ups en downs. Vele keren vraag je je af of je dit nu echt hebt gewild". De eerste twee jaren heeft Lies heel veel van zich af proberen te schrij ven. Dat heeft haar erg géholpen. "Contacten onderhouden met de familie van je ex is niet meer moge lijk, hoewel het voor de kinderen eigenlijk wel zou moeten", aldus Lies, die ook het gevoel heeft dat men binnen de plattelandsvrouwen niet durft te praten over het begrip scheiding. Kinderen Voor de kinderen was het "uit el kaar gaan" een opluchting, maar wel waren ze intens verdrietig. "Nu neemt onze oudste zoon - de opvolger - het zijn vader echter kwa lijk dat hij via de advocaat het voort bestaan van het bedrijf in gevaar laat komen", constateert Lies. Lies heeft ook de leerkrachten van de desbetreffende scholen verteld wat er gaande was. De kinderen moesten er ook erg aan wennen dat hun moeder haar eigen meisjes naam ging gebruiken. Ook in het te lefoonboek werd de naam veranderd en dat gaf weer proble men bij vrienden en vriendinnetjes. Hoe verder? Lies runt nu samen met haar zoon het bedrijf. Ze heeft afgelopen jaar een cursus voor herintredende vrou wen voor de wijkverpleging gevolgd en ze heeft zich voor enkele uren per week beschikbaar gesteld. Niet omdat ze tijd over heeft, maar alleen om weer sociale contacten op te bouwen. Ze moet namelijk voor haar gevoel weer helemaal opnieuw beginnen. Bovendien heeft ze het programma "UIT ELKAAR" op de Volkshoge school "Ons Erf" in Berg en Dal ge volgd. Het was een weekend voor gescheiden agrariërs. Zij heeft er veel aan gehad. Je praat met alle maal lotgenoten. "Je komt weer in balans". Ook heeft ze een reis meegemaakt voor alleenstaanden. Ze heeft daar hele plezierige ervaringen aan over gehouden. Lies ervaart haar scheiding als een voorbijgaande crisis. Als iets wat zij heel vervelend heeft gevonden, ook voor haar ex-man. Maar ze is van mening dat zij dit niet hoeft te ver bergen. Lies: "Ik hoop dat ik het be drijf voor mijn zoon kan behouden De echtscheiding op zich is zo ge beurd. Maar het gevecht om het be houd van het bedrijf duurt nu al vier jaren en nog zijn we er niet. Ik zou bijna willen zeggen dat een crimi neel minder spanningen heeft te verwerken en beter wordt behan deld, dan dat je moet vechten voor het behoud van het bedrijf in een echtscheidingsprocedure". Haar stem klinkt rustig. Maar soms stopt ze even en tuurt ze door het raam naar buiten, net of ze even ver weg is met haar gedachten. En dan zegt ze: "Aan een echtscheiding komt nooit een eind...." "Je wordt er telkens weer mee ge confronteerd. Niet alleen door de ja renlange procedure, waarin er nog niets is opgelost. Want je gewezen echtgenoot blijft de vader van je kinderen. Je hoort zo vaak dat de gewezen echtgenote de kinderen weghoudt bij haar gewezen partner. Ik heb ze daarin juist altijd gesti muleerd". Voordat Lies, die in werkelijkheid an ders heet, haar besluit nam om te gaan scheiden, overlegde ze met haar huisarts, waar haar man onder behandeling was. Ze wilde er alles aan doen om het huwelijk in stand te houden. Want uit elkaar gaan dat kon toch eigen lijk niet? En hoe moest het dan met het bedrijf? De huisarts stuurde haar met haar man op een gegeven moment door naar het RIAGG (Regionale Instel ling voor Ambulante hulp en Geestelijke Gezondheidszorg). Achtergronden Haar man kon geen tegenslagen verwerken of omgaan met tegensla gen. De buitenwereld heeft dit ech ter nooit bespeurd. Het gezin des te meer. Haar man werd op een bepaald mo ment opgenomen in het ziekenhuis voor manisch-depressiviteit. Zij ging toen alles eens op een rijtje zetten en met de sociale steun van de Stichting Labyrinth (de zelfhulp organisatie voor direct betrokke nen van psychiatrische patiënten) heeft ze haar besluit genomen. Voordat zij haar definitieve besluit echter aan haar man meedeelde en dat ik er zelf niet aan ten gronde zal gaan, maar weer aan een nieuw evenwicht mag gaan werken". Willemien Hennink-Geerdink "Ik heb het zo lang mogelijk uit gesteld, maar het ging niet langer meer", zegt ze. "Het waren hele zware jaren en nog steeds is daar geen einde aan gekomen". Ruim een jaar is veehouder H. Nij- land (60) aan het wikken en wegen geweest of hij wel of niet zou moe ten investeren in allerlei milieutech nische voorzieningen. "Aan de ene kant geef je de veehouderij niet gauw op maar aan de andere kant besef je dat het bedrijf eigenlijk te klein is en de investeringen te hoog. Bovendien is er geen opvolger". Na langdurig overleg met zijn vrouw heeft Nijland de SEV-er en de boek houder er bij gehaald. Zij adviseer den wat de in Laren (Gelderland) wonende veehouder zelf eigenlijk al had besloten: het bedrijf kan beter worden beëindigd vooral door de noodzakelijke investeringen die, ge zien de omvang van het bedrijf, eigenlijk niet verantwoord zijn. Nijland heeft het advies opgevolgd. Vorig jaar april zette hij een streep onder melkveehouderij. Van de 8 ha die om het bedrijf ligt heeft hij er ruim 5 verkocht aan zijn drie buren. De rest ligt nog om het bedrijf. Daar houdt hij nog wat pinken. Ook de ruim 100 mestvarkens heeft hij aan gehouden. "Zo hebben mijn vrouw en ik toch nog wat om handen". Nij land kan zich de dag dat de koeien werden opgehaald nog heugen als was het gisteren. "Het was op Goe de Vrijdag. Daar gingen mijn dieren één voor één de wagen in. Net als de grond is ook het quotum van ca. 100.000 kg verkocht aan de drie buren. Allemaal heel goed geregeld. Maar wij bleven wel achter met een lege stal. Dat is eerst wel vreemd. Gelukkig waren we er geestelijk wel naar toegegroeid. Maar zoiets blijft moeilijk". Sportleraar De familie Nijland heeft altijd een betrekkelijk klein bedrijf gehad. 25 Melkkoeien is het hoogste aantal dat ze ooit hebben gemolken. Op het laatst molk hij er nog zo'n 20 stuks. Daarnaast hielden ze 110 mestvarkens. Jarenlang kwam er een extra inkomen uit de melkrijde- rij. Van de 2 dochters was al snel duidelijk dat ze het bedrijf niet voort wilden zetten. Maar de zoon leek eerst wel boer te willen worden. Tot hij op z'n 15e ineens sportleraar wil de worden en dat nu ook is. "Dat was toen even een teleurstelling. Maar we hebben ons daar natuurlijk in geschikt". "Toen begonnen ze een paar jaar geleden met allerlei regelingen voor het milieu met mestsilo's, kuilvoer- platen, enz. enz. Dat zagen we niet zitten. In een paar middagen heb ben wij het met de SEV-er en de boekhouder doorgenomen en de knoop doorgehakt". Binnen veertien dagen was toen al les verkocht en geregeld. Dat is nu ruim een jaar geleden. Nijland heeft niets dan lof voor de wijze waarop de SEV-er de zaak heeft begeleid. "Je moet er wel zo'n iemand bij heb ben. Je zit met vragen over wat je het beste met het vrijkomende geld kunt doen, hoe het zit met de be lastingen, enz. enz. Dat is allemaal prima geregeld. Wat Nijland nog een beetje steekt, is dat er nu nooit meer iemand op het bedrijf komt. 't Is zo stil geworden. Toen ze aan je konden verdienen waren ze er wel. Waarom neemt niemand nu nog even de tijd om langs te komen?" Johan Wierenga H. Nijland

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 11