Stap van boerderij naar huis in de stad was niet zo groot Speciale bijlage over SEV 'Je moet de jongelui de ruimte geven" Deze week vindt u in de ZLM-krant de jaarlijkse spe ciale bijlage over de Sociaal-Economische Voorlich ting. Op deze pagina's krijgt u een indruk van hetgeen de SEV van uw eigen organisatie voor u kan betekenen. Dit jaar ligt de nadruj< op de "S", dus op het sociale terrein. De artikelen waarin het werk van de SEV aan de orde komt, behandelen onderwerpen van uiteenlopende aard. Ze komen bovendien uit di verse windstreken van ons land. Bij alle verscheiden heid is toch een gemeenschappelijke noemer aan te wijzen: de SEV heeft meer te bieden dan hulp bij be drijfsopvolging, bedrijfsaanpassing of bedrijfsbeëindi ging. Niet voor niets luidt het thema van deze bijlage: "Als de SEV naast je staat". De bijlage is tot stand gekomen onder verantwoorde lijkheid van de hoofden van de SEV-diensten van de KNLC-organisaties. Redakteuren en fotografen van de organisaties te kenden voor de inhoud. QE\/ hi i lono USE»* altijd geroepen dat als de tijd daar is ze zouden vertrekken. Ze gunnen ons onze privacy. Ze weten ook dat er over en weer gemakkelijk wrijvin gen kunnen ontstaan als de ouders blijven inwonen. Daar zijn voorbeel den te over van, ook als de onderlin ge verhoudingen altijd goed zijn geweest". Aan ruimte voor inwoning ontbreekt het op de (gepachte) boerderij overi gens geenszins. Het woongedeelte is naar hedendaagse begrippen zeer ruim. Voor dubbele bewoning zou het voorhuis wel eerst verbouwd moeten worden, want ook vroeger hebben er nooit twee gezinnen ge woond. De boerderij ("Middenhof") dateert uit de 17e eeuw en staat op de Monumentenlijst. EVAV-cursus Annemieke werkt net als haar schoonmoeder normaal gesproken niet mee op het bedrijf, naar ze is wel zeer geïnteresseerd en zorgt daarom dat ze steeds goed van het reilen en zeilen op de hoogte blijft. Om mee te kunnen praten heeft ze vorig jaar de EVAV-cursus gedaan (economische vorming agrarische vrouwen), gegeven door de SEV- diensten van onder meer de ZLM. Annemieke: "Dat was een zeer leer zame cursus. Ik ben nu in staat met Bert te praten over de boekhouding en andere economische aspecten van het bedrijf. Over het pachtcon- tract bijvoorbeeld. Toen dat op de EVAV-cursus aan de orde was ge weest heb ik gelijk dezelfde avond bij Bert geïnformeerd hoe dat bij ons geregeld is. En nadat de maatschap was belicht hebben we het thuis uitgebreid gehad over de regelingen die bij ons zijn getroffen, als er on verhoopt hiermee wat mocht misgaan. Vooral omdat ik in de stad ben op gegroeid - ik kom uit Leiden - was ik niet van huis uit bekend met het boerenleven. Het interesseerde me vroeger al wel, want ik schijn van jongs af aan gezegd te hebben dat ik met een boer wilde trouwen. Nou, dat is dus uitgekomen". Al werkt Annemieke niet mee op het bedrijf, haar inbreng kan moeilijk worden gemist. Dat beseft ze zelf ook heel goed. "Als ik er eens een dag niet ben moet ik eerst van alles regelen, om te zorgen dat het in huis op rolletjes blijft lopen. Zo is dat nu eenmaal op een boerderij". Lex Kattenwinkel Prachtige tuin Door Kees blijft ook Mary goed op de hoogte met de gang van zaken op het bedrijf. Zelf komt ze nog maar zo af en toe op de boerderij, al is kleindochter Sanne nu natuurlijk een prima aanleiding om wat vaker te komen. De aanloop op de boerde rij heeft ze eerst wel gemist, maar nu waardeert ze de rust in haar nieuwe woonomgeving. Mary: "Kees en ik houden allebei heel veel van tuinieren, en ons huis heeft een prachtige tuin, op het zuiden nog wel. Toen wij destijds te horen kre gen dat deze woning te koop stond hebben we dan ook dezelfde avond nog de knoop doorgehakt. Door de Bert en Annemieke van Nieuwenhuijze, hier met dochtertje Sanne (negen maanden), voor de prachtige boerderij 'Middenhof' in Kloetinge Kees en Mary van Nieuwenhuijze in hun fraaie tuin: "We zijn blij dat we de stap hebben genomen". De eerste tijd hebben ze wel de aan loop gemist, en het weidse uitzicht ook. Inmiddels wonen Kees en Ma ry van Nieuwenhuijze alweer een paar jaar in de stad, in Goes. Hun zoon Bert woont nu met vrouw An nemieke en dochtertje Sanne op het akkerbouwbedrijf (65 ha), enkele ki lometers buiten Goes. Tot aller te vredenheid. "Je moet de jongelui de ruimte geven", zegt Kees, "en dat gaat het best als je een eindje van het bedrijf af woont". De stap van platteland naar stad was voor het echtpaar Van Nieu wenhuijze sr. niet zo groot. Kees kon het bedrijf om gezondheidsre denen niet meer full-time uitoefe nen, maar nu komt hij er nog vrijwel dagelijks. Hij verzorgt de moestuin, en doet daarnaast allerhande kar weitjes waar hij, toen hij nog boer was, niet aan is toegekomen. Als het druk is, zoals tijdens het aardap pels rooien, spring hij echt bij. Kees is dus nog zeer nauw bij het bedrijf betrokken - hij zit ook nog in maatschap met zijn zoon -, maar de bedrijfsvoering laat hij volledig over aan de jonge boer. "Hij is de onder nemer, hij moet de beslissingen ne men. Het is wel zo dat als het zo uitkomt ik eens vraag 'zou je niet dit doen?' of iets dergelijks, maar dat gaat altijd in een goede verstand houding. En als hij eens een beslis sing neemt die verkeerd uitpakt dan zal ik daar achteraf ook absoluut niet over gaan zeuren. Dat had mij immers net zo goed kunnen overko men. Je weet toch vaak pas achter af, wat de juiste beslissing is geweest, na de markt", aldus Kees. tuin achter het huis heb je het bijna niet eens in de gaten dat je in de stad zit. En we kunnen nu zomer en winter buiten zitten, op de boerderij kon dat niet, daar waaide het altijd. Bovendien hebben we aan beide kanten rustige buren. Als we een druk gezin naast ons hadden was het misschien anders". Mary heeft zelf alleen op het bedrijf meegeholpen als het heel druk was. Verder verrichtte ze wel veel hand en spandiensten, de telefoon aanne men, er zijn als er iemand komt etc. Ze vindt vooral dat laatste erg be langrijk. "Er moet altijd iemand zijn op een boerderij. Het is niet goed als er bijvoorbeeld een vertegenwoordi ger komt en er is niemand om die te woord te staan". Vervelen doen 'de ouwelui' zich geen moment. "Hoe minder je doet hoe drukker je het krijgt", meent Kees. Ze hebben genoeg hobby's waaronder enkele gezamenlijke: de tuin en bridgen. Dat laatste doen ze twee avonden per week. Ze vormen als echtpaar een partnership. Vol gens Mary is dat vrij uniek. Privacy Bert zegt dat zijn ouders nooit heb ben overwogen om op het bedrijf te blijven wonen. "Mijn moeder heeft

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 10