Uit de praktijk Alleen de rekeningen blijven aan de hoge kant Over drie jaar hoeft het niet meer Grootste crisis sinds 1945 Hoe zuidelijk blijft de ZLM? Commissie: AID en ECD kunnen worden samengevoegd VRIJDAG 23 OKTOBER 1992 Het natte najaarsweer heeft ook in de kring THOLEN EN SINT PHILIPS- LAND toegeslagen. Nadat het vori ge week van woensdag op donderdag een 15 mm had gere gend, is daar telkens wat bijgeko men zodat het op maandagmorgen zo'n 35 mm in totaal had geregend. Op zich geen grote hoeveelheid, maar bovenop valt het toch tegen wat de begaanbaarheid van de grond betreft. Vooral het bewerkte bieten- en aardappelland was wat aan de droge kant om tarwe te zaai en, maar voorlopig is de geploegde grond daarvoor nog niet geschikt. Hoeveel braak er in ons gebied zal komen is nog moeilijk te zeggen, maar of dat ook effect zal hebben t.a.v. de totale opbrengst valt steeds sterker in twijfel te trekken, nu de opbrengstgegevens van Ritmo en de andere nieuwe rassen zo veel ho ger uitvallen. De DLV verkondigt daarbij ook dat wie hoge produktie kan behalen met weinig kosten wel licht beter maar niet kan braken. Zou er op Europese schaal wel veel gebraakt worden, dan zou dat wel eens een prijsverhogend effect kun nen hebben en 11.000 maal een cent is toch ook weer f 110,—. Ve len zullen wellicht deze gok het eer ste jaar wagen, anderen wellicht pogen om met braakpremie en teu nisbloemen tegen de helft van de thans gebruikelijke prijs aan een ho ger saldo te komen. Maar wat be reikt men er uiteindelijk mee op langere termijn? Interen op het ei gen vermogen?! De aardappeloogst is voor 99,9% gedaan en veelal op dit moment al droog geblazen. Het weer van de laatste weken heeft zich daarvoor uitstekend geleend. Hoewel de lage prijzen er niet toe leiden om veel aandacht aan dit produkt te beste den, gebeurt dit in de praktijk toch. De schrik zit er toch wat in, nu er steeds meer verhalen komen over sterke phytophthora-aantastingen aan het eind van het seizoen. Besmette partijen zullen eerst ge ruimd worden, hetgeen zeker niet bevorderlijk is voor een verbetering van de markt. De suikerbieten- en cichorei-oogst verloopt voorspoedig. Het suikerge halte in ons gebied blijft te ver ach ter. Toch halen de goede percelen d.m.v. een hoge kilogramopbrengst toch de 10 ton suiker per ha. T.a.v. de cichorei zijn er hier en daar toch wat klachten over de lange ligtijd aan de hoop. De opbrengsten lijken goed, het is te hopen dat door de wat hogere opbrengsten dan ver wacht, de campagne niet te lang gaat duren i.v.m. de dan toenemen de vorstkansen. De oogst van bolgewassen stag neert ook wat. Ook hier hoort men van droevige prijzen spreken. Mo menteel lijkt het erop dat alleen de rekeningen die men moet betalen aan de hoge kant zijn. Velen kunnen ze nu nog binnen een redelijke ter mijn betalen, maar hoe lang nog? Bij dit schrijven zijn we op SCHOUWEN-DUIVELAND in half oktober terecht gekomen. De werk zaamheden gaan in snel tempo voort. Deze week zijn de laatste aardappelen gerooid, hoofdzakelijk Agria's, die door de gunstige weers omstandigheden goed konden wor den ingeschuurd. Over het algemeen is de phytophthora- aantasting in de Agria's veel minder dan in de Bintjes. Ook is de op brengst en het percentage 50 mm opwaarts zeer hoog. De bewaring van de aardappelen vergt de nodige aandacht. Plaatse lijk komt er nog al wat phytophthora voor in de aardappelen en sommige teelten zullen op de stort terecht ko men (het water loopt eruit). On danks de minimumprijs is dit voor de betreffende teler toch een zeer kwalijke zaak. Verder hoorde ik deze week dat er aardappelen (voor het rooien) weg gegeven zijn. Ik vraag mij af of het niet mogelijk is dat de coöperatie en de handel de krachten bundelen en samen een zetmeelfabriek oprich ten. Om ieder jaar een gedeelte van de consumptie-aardappelen te ver werken en tevens proberen de EG- subsidie hiervoor binnen te halen. Hierdoor gaat de grootste druk van de markt af en men kan de mindere kwaliteit verwerken, waardoor men met een beter produkt op de export markt kan komen. Ook de uienmarkt zit in een diep dal met vooroorlogse prijzen. Het bieten rooien gaat gestadig voort al wordt er nog weinig op voorraad gerooid. Dit kan in een natte periode wel eens tot problemen leiden. De op brengst is zeer hoog (naar schatting meer dan ruim 70 ton per hectare) terwijl het suikergehalte varieert van 14 tot 17%. Ondanks dat men dikwijls onder gunstige omstandigheden heeft ge rooid, .valt het tarra-percentage ze ker niet mea Velen hebben schone bieten op de hoop (verwachting was 10 12%) waar men toch een tarra-percentage thuis gestuurd krijgt van 16%. Achteraf denk ik dat men toch meer aandacht aan de koptarra moet besteden? Bedenk wel dat teveel tarra veel geld gaat kosten. De regen die we de laatste dagen hebben gekregen, maakt het be hoorlijk spekkig in WEST ZEEUWS- VLAANDEREN. Het vocht zit vooral bovenop, in de grond is het betrek kelijk droog dankzij de lage grond waterstand. Ook de wegen zijn hier en daar behoorlijk glad door opgere den slik. Het zou de veiligheid ten goede komen als de beschikbare waarschuwingsborden (vraag de af delingssecretaris) geplaatst werden. Elke slippartij die voorkomen kan worden is winst. Op het land vordert het werk gestaag, de aardappeloogst is afge rond en de grond bewerkt. Daar waar de grond dat toelaat is niet ge ploegd om de grote hoeveelheid doorval bovenop te houden. Het ploegen gaat redelijk goed hoewel hier en daar de natte graanoogst en de natte perioden van deze zomer nog zijn terug te vinden in de vorm van blinkende sneden van voor naar achter. Een mooie vorst kan dat weer herstellen. Het tarwe zaaien is ook al op gang gekomen. Het mooie weer van vori ge week nodigde ook wel uit maar het was toch nog erg vroeg. Het is toch wel bekend dat de latere tarwe weliswaar wat langer onderweg is maar meestal wel veel gezonder is. Het door luizen verspreide gerste- vergelingsvirus wordt al in het na jaar overgebracht, maar het lijkt ook niet denkbeeldig- dat de vele roest op onder andere opslag nog over waait naar een jong gewas. We kun nen uiteraard spuiten, maar de omstandigheden dwingen wel tot twee keer nadenken voor je de spuit pakt. Het ziet er trouwens naar uit dat er een record-uitzaai van tarwe zal ko men. De invulling van het MacSharry-plan geeft daar ook alle ruimte voor. Het was misschien wel het doel: nog meer produktie, dus lage prijzen voor de industrie en consument. In de pers verschijnen nu berichten dat er een tekort aan Arminda-tarwe dreigt voor de biscuit-industria Op dit soort jammer-verhalen zitten we niet te wachten. Het zou moediger zijn in de bladen te adverteren met een stuiver per kilo premie voor een be- Plaatselijk wordt er al veel tarwe ge zaaid, anderen vinden het nog te vroeg en lopen het risico dat men straks in de slik moet zaaien, met al le gevolgen van dien (water op het land). Van de oude rassen wordt weinig gezaaid. De rassen Ritmo, Vi- vant en Hereward enz. zullen een groot deel van de markt veroveren en rassen als Arminda zullen het on derspit moeten delven. Vele colle ga's zitten te worstelen met het plan MacSharry en weten nog steeds niet of ze wel of niet mee doen aan de braakregeling. In de veehouderij lijkt alles rustig al is dit maar schijn. Varkenshouders hebben nog steeds problemen met de blaasjesziekte. Pluimveehouders zitten ook met ziekteproblemen en de negatieve publiciteit via radio en televisie doet hier zeker geen goed aan. Ook de mestproblemen kan men nog steeds niet de baas, daar verwerking in fabrieken veel te duur wordt. Daarom pleitte "onze Lucas" deze week voor de televisie maar weer eens om de veestapel met een kwart in te krimpen. Wanneer "onze Lucas" ook eens zou pleiten om de prijs een kwart te verhogen zou dit zeker geen probleem zijn. Al met al zijn we in de landbouw in een ge weldige crisis terecht gekomen, die men na 1945 niet meer heeft ge kend. Grotendeels veroorzaakt door het gevoerde EG-beleid. Men heeft al 30 jaar enkel een consumenten beleid gevoerd en de producenten van agrarische produkten laat men aan z'n lot over. Men vraagt zich als landbou wer/veehouder op het moment wel eens af wat men moet doen. Even een opsomming: aardappelen, uien 5 6 cent; graanprijs moet naar 30 cent; teveel witlof, spruiten, win terpeen, prei enz. alles gaat ver on der de kostprijs; een gewas als gladiolen kan men nauwelijks een prijs voor krijgen; biggen en scha pen zijn bijna waardeloos; vleesvee gaat ver onder de kostprijs. Zo kan ik nog wel even doorgaan. Dit alles is grotendeels het gevolg van een beleid dat van hoger hand voor ons is geregeld en waar zeker ook het Landbouwschap en in mindere mate de organisaties een rol in gespeeld hebben. Wel duidelijk is dat de boer met de problemen blijft zitten. paald ras. Dan had de boer een goe de reden om bij het oude ras te blijven en de biscuit zou er nauwe lijks of niet duurder van worden. De invulling van de braak met non-food zal ook extra druk op de markt ge ven omdat ook een paar gulden ex tra voor de individuele boer meegenomen is. Bij de bietenoogst is het hollen of stilstaan; tijden van niet leveren en dan liefst het halve kwantum in eens. Ook voor de loonwerkers is het niet eenvoudig, mooie weken gaan voorbij als in een bepaald ge bied de laadkraan niet langs komt. In de praktijkbijdragen van collega's uit andere gebieden werd twee we ken geleden geroepen actie te voe ren. Zeer begrijpelijk nu ook de vrije markt volledig op zijn gat zit, begint het zelfs de meest marktgerichte boer zwart voor de ogen te zien. Al vorens er nu iets ondernomen wordt, zal het toch eerst eens dui delijk moeten zijn wat we willen en op wie we in onze organisatie kun nen rekenen. Want hoewel de spon taniteit en solidariteit toendertijd erg motiverend en bemoedigend was, veel opgeleverd heeft het niet. Eén van de hoofdredenen was volgens mij het gebrek aan een goed om schreven en door alle gebieden ge dragen maatregelenpakket. Hier ligt voor de provinciale en lan delijke organisaties een laatste mo gelijkheid om zich voor de akkerbouw te bewijzen. Het moge duidelijk zijn dat er geen tijd meer is voor ellenlange discussies en me tersdikke papierstapels. Over drie jaar hoeft het niet meer. Er is de afgelopen weken al veel tarwe gezaaid. Het lijkt er op dat het areaal wintertarwe in het Zuidwesten niet afneemt. De animo onder te akkerbouwers in het zuidwestelijk kleigebied om grond braak te leggen lijkt gering. Op enkele percelen na zitten de aardappelen in WEST-BRABANT- ZUID in de schuur. Een paar telers wachten nog op een hogere af land prijs. Valt de opbrengst tegen dan is het niet lonend om voor hogere kosten te rooien. Mindere partijen die rechtstreeks naar de veehouderij zijn gegaan hebben problemen ge geven. Na eenmaal door de stortbak te zijn gegaan bleken de verontreini gingen nog van dien aard te zijn dat de smakelijkheid te wensen overliet. Echt veel animo om voeraardappe- len aan te kopen is er niet. Pulpbrok en andere restprodukten zijn goed koop aan te schaffen en geven geen enkele risico. De laatste goede percelen snijmais zijn voor iets meer dan f 1.500,— per ha verkocht. Voor de telers een verliespost. Komt er een subsidie op mais dan zal dat geen rendements verbetering voor de verbouwer be tekenen. Men verwacht dat het steunbedrag direct van de voeder- waardeprijs zal afgaan. De jaarlijkse rondgang langs de krin gen in West-Brabant stond in het te ken van de malaise in de landbouw en de op handen zijnde fusie van de ZLM. Een aanwezige fruitteler kwam met een oplossing voor het landbouwvraagstuk. "De poppetjes binnen het politieke schaakspel moeten veranderen", zo bracht hij naar voor. "Een akkerbouwer moet de post van minister van Landbouw gaan invullen, een veehouder minis ter van milieu en een tuinder moet de nodige wijzigingen gaan aan brengen op het ministerie van Socia- ale Zaken". Of er met deze wisseling werkelijk wat zal veranderen is de vraag. Verschillende ministers en hoog geplaatste ambtenaren heb ben van huis uit een landbouwach- tergrond. Verschil van mening op dezelfde vergadering ontstond er over de vraag of de fusie van de ZLM door gezet moet worden. Enkelen zijn te rughoudend en willen eerst het financiële plaatje zien. Een contribu tieverhoging zit niet bij iedereen lek ker. De leden van het gebied van West-Brabant-Zuid, het zandgebied, zijn de mening toegedaan dat fusie bittere noodzaak is. Er zijn in Neder land momenteel veel te veel com missies die naast elkaar heen praten. Dat een en ander gepaard gaat met contributieverhoging zegt weinig. Moeilijk doen over een con tributieverhoging van misschien f 100,— is spijkers op laag water zoeken. De verhoging van de water schapslasten kwam voor veel be drijven op f 1.000,— extra uit. Allerlei heffingen gaan met een veelvoud van f 100,— omhoog. Dit wordt mopperend aanvaard. Als de ZLM, met straks nog enkele leden, zelfstandig blijft gaat dat ze ker ten koste van belangenbeharti ging. Een vuist met indruk is dan niet meer te maken. De contributie wordt dan voor die paar leden, wil len zij dezelfde service blijven be houden, zo hoog dat de 150-jarige ZLM voorgoed zal afvloeien. Dat verschillende West-Brabanders moeite hebben met de fusie is be grijpelijk. Fuseren willen zij wel maar dan met de Brabantse landbouwor ganisaties. Zo kan er een "Zuidelijke Landbouw Maatschappij" blijven opereren. Samenvoeging van de Algemene In spectiedienst (AID) met de Econo mische Controledienst is mogelijk. Dit concludeert de Commissie Oo- men, die op 12 oktober jl. advies heeft uitgebracht aan de ministeries van Landbouw, Economische Zaken en Justitie. De commissie heeft de gevolgen onderzocht die samenwerking c.q. samenvoeging van de AID (Land bouw) en ECD (Economische Za ken) kan hebben. Samenwerking heeft geen gevolgen voor de mi nisteriële verantwoordelijkheid en is niet van invloed op de aanstu- ringsproblematiek. De Commissie is verder van oordeel dat het niet ware aan te bevelen de taken van opspo ring van strafbare feiten en "toe zicht in enge zin" (toezicht voorafgaand aan het opsporen van strafbare feiten) te ontkoppelen. De verwevenheid van deze taken is groot en de Commissie heeft de in druk dat bij ontkoppeling tijd en energie verloren zullen gaan ten ge volge van het overdragen van taken. Ook adviseert de Commissie dat de adviserende taak met name ten aanzien van regelgeving en de handhaafbaarheid daarvan bij de dienst(en) te laten. Operationele aspecten van effectivi teit behoorden niet tot de opdracht van de Commissie en dienen naar haar oordeel nader te worden on derzocht.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 9