Gewoon maar tarwe erin... Er zijn al heel wat ploegvoortjes getrokken Een slecht jaar is nog geen slecht leven De logica van het gekkenhuis is ten top "Alles wisselt" Tot nu toe loopt het werk vrij vlot op NOORD-BEVELAND. er is al heel wat tarwe gezaaid. Het is jammer van de 16 mm regen woensdag nacht en de buien daarna. Het moet nu eerst een paar dagen drogen voor je weer kunt zaaien. Er is een begin gemaakt met het op de win- tervoor ploegen. Het is nog wel wat vroeg voor de lichtere gronden, maar waar moet je nog op wachten, het is onderin nog redelijk droog. Met het nieuwe gewas cichorei zijn opbrengsten gehaald van 50 ton, een goede start dus. Er zal wel ani mo voor zijn. Degenen, die dit jaar geteeld hebben, zijn weer al bena derd voor volgend jaar en op een paar weifelaars na doen ze allemaal weer een paar hectare De prijzen van de vrije produkten zijn ongekend laag. Hierin zal voor lopig weinig verandering komen. Hoe het met phytophthora in som mige partijen zit, zal wel blijken als ze, misschien vervroegd, geleverd worden. Van de bieten hoor je ook hoge opbrengsten, van 80 ton. Er zijn ook slechte bieten met een laag gehalte, maar over het algemeen valt de opbrengst mee. Het rooien gaat tot nu toe voorspoedig met weinig tarra. Het is te hopen dat de prijs van de bieten op peil blijft, nu en de komende jaren. C-suiker zal er weer wel genoeg komen met zulke opbrengsten. Terwijl ik zit te schrijven is het mooi weer in HET LAND VAN HULST. Wat de weerman voor veel nattig heid had voorspeld, is niet uitgeko men. De najaars werkzaamheden zijn wat aardappelen, bonen en mais betreft vrijwel gedaan. Over de prijs van de aardappelen, uien en bonen kan ik helaas weinig positiefs zeggen, alleen samen met anderen hopen op beter. Hierdoor liggen of staan nog wat teunisbloemen in de stuik. De suikerbietenoogst verloopt als nog voorspoedig, het suikergehalte valt voor velen van ons wat tegen met een enkeling van boven de 16%. De cichorei-oogst begint ook wat vlotter te lopen met nog wat aanpassingen aan de rooimachines, gaat het rooien wat beter. Van het weinige wat bekend is, valt het inuli- negehalte niet tegen. De tarwe- inzaai is in volle gang met vooral de nieuwe rassen Ritmo en Vivant. Volgens mijn laatste informatie valt de nacontrole van de voor herkeu ring aangemelde partijen tegen. Een enkeling stijgt, maar de meerderheid blijft in zijn klasse of wordt verlaagd. Dit kan de prijs van het pootgoed nog we! wat verder opdrijven. De hoge klassen (S of SE) van bintje zijn haast niet meer te koop of te gen bijna onbetaalbare prijzen, wat een verschuiving teweeg zal bren gen naar meer monopolierassen. Het uitvoerverbod voor varkens is vanaf 15 oktober opgeheven, echter met beperkingen, wat wel te mer ken was aan de prijs van de varkens 22 cent) en de biggen f 13,— Wat mij opvalt is, dat er nog altijd akkerbouwers zijn die hun opengespreide kippenmest een aan tal dagen laten liggen, ter ergernis van vele burgermensen die dan wij zen naar een rundvee-, varkens- of kippenhouder in de buurt. Vrijdag 16 oktober vierde men de verjaardag van de voedsel- en land bouworganisaties van de Verenigde Naties (F.A.O.). Deze wereld voedsel- dag werd gehouden in meer dan 150 landen. Volgens de F.A.O. is 20% 1 miljard mensen) van de wereldbevolking ondervoed. Terwijl wij baden in voedseloverschotten en de overheid ons aanzet om min der te gaan produceren, sterven op Het is te hopen dat de aardappel- en uienprijzen van het voorjaar nog flink aantrekken anders wordt het voor de meesten een zeer slecht fi nancieel jaar. Wanneer je de resulta ten van de bedrijfsregistratie ziet van vorig jaar, dan schrik je ervan hoeveel er onder de streep zitten en dat zal dit jaar nog wel eens veel er ger kunnen zijn. Wat het braken van grond betreft: ik zie volgend jaar nog niet veel grond braak liggen. De premie is te laag en het kost naast de vaste kosten ook nog geld want je moet het nog bewerken of spui ten tegen het onkruid. Gewoon maar tarwe erin en we zien wel. De besprekingen voor één kring Midden-Zeeland, De Bevelanden en Walcheren, zijn in gang gezet met positief resultaat. Volgende week is er de rondgang langs de kringen en dan komen de algemeen voorzitter en de secretaris met als hoofdmoot de fusie tussen de ZLM, GMvL en het ULG. En half november is er een bespreking tussen de afdelings besturen om van gedachten te wis selen over een mogelijke afdeling Noord-Beveland. Van deze gelegenheid wil ik gebruik maken om de dames aan te sporen om ook ZLM-lid te worden voor zo ver ze dit nog niet zijn. Het kost niet veel, het eerste jaar is gratis en het is goed voor de ZLM om zoveel mo gelijk leden te hebben, dat geeft een sterke organisatie. andere plaatsen de mensen van de honger. Verder wil ik afsluiten met het opti mistische gezegde dat een slecht jaar nog niet een slecht leven be tekent. In het LAND VAN AXEL zagen we de laatste dagen, dat boeren weer eens bezig zijn voorbereidingen te treffen voor de oogst van volgend jaar. Dit naar aanleiding van dege nen, die tarwe aan het zaaien wa ren. Het is wel redelijk vroeg, maar bij deze temperaturen zal het zaad toch niet zo vlug kiemen en het lijkt me voor luizen ook geen aange naam weer te zijn. Dus hopen we maar op weinig infectie met het gerstevergelingsvirus. Wanneer men zijn oor zo eens in de polder te luisteren legt, komt men tot de conclusie dat er toch nog al wat tarwe gezaaid gaat worden en dan vooral de nieuwe hoog produk- tieve rassen. Nog niemand lijkt er voor te voelen om wat grond braak te leggen, zodat er van verminde ring van de overproduktie graan, vooralsnog geen sprake lijkt te zijn. Intussen gaan de overige werk zaamheden gewoon door, ondanks de lage prijzen van zowat alle pro dukten. Wie vee heeft lijkt nog wat "voordeel" te kunnen behalen door nu al aardappelen op te voeren, al of niet met zieke knollen in de partij. En ook lijken er veel C-bieten voor veevoer gebruikt te gaan worden. De verwachting dat de uitbetaling van de C-bieten dit jaar laag zal uit vallen, ligt hieraan ten grondslag. Ook komt nu steeds duidelijker naar voren wat de reeds enige jaren voorspelde landbouwhervormingen inhouden en wat de gevolgen zijn voor de boeren. Daar bovenop ko men dan nog eens allerlei lastenver zwaringen en milieumaatregelen die binnen enige jaren veel geld gaan kosten. Maar ook voorzieningen ten behoeve van de in- en uitsleep van dierziekten komen in de toekomst op ons af. Een voorbeeld is een spoelplaats voor veewagens of var- Dat we nu toch wel echt in het na jaar zijn aangeland hebben we de laatste weken ook in onze NOORD WESTHOEK wel ervaren. Wat on bestendiger en veel kouder weer, met al wat nachtvorst op enkele da gen. Al heel wat ploegvoortjes zijn er echter getrokken onder goede omstandigheden. Het ligt er prima bij. Het zaaien van wintertarwe waar mogelijk is ook al heel wat gebeurd. Alvorens de grond wat malser (nat ter) werd viel het op de zwaardere geploegde gronden niet mee, de pij pen van de zaaimachine bleven wel schoon, zo grof kluiterig was dit zaaibed maar dat wordt heus weer wel zachter om deze tijd van het jaar. Op de echte akkerbouwbedrijven is het gedaan op de bieten na, echter in ons gebied staat menig perceel met witlof, knolselderij, peen nog op oogsten te wachten. Redelijk goed weer is net als overal mee een goe de uitgangsbasis, want de daagjes gaan korten en november komt in zicht. Allerhande weer kan dan de werkzaamheden gaan bemoeilijken. Over de aardappelen die inge- schuurd zijn hoor je nog al wat ver haaltjes. Laten we maar stellen ellende, ziek (knolphytophthora) en natrot. Als dat zo erg is als gezegd wordt is dat een strop die met de la ge prijzen gewoon rampzalig is voor velen. Over allerlei oorzaken hoor je, maar hoe het ook zij, het geval ligt er. En zolang dit voortduurt gaan de prij zen zeker niet omhoog. Wie er mee weg kan dumpt ze mede op de markt en de handel is ook zeer voor zichtig. Begrijpelijk. Maar ziek en rot zijn altijd al beste afnemers geweest wat de voorraden toch wel vermin dert. Maar hoe het in het buitenland is gesteld, is onbekend. Hoe het met het pootgoed zal gaan is ook nog niet te voorspellen. Is er te weinig of genoeg, gaat er vol- kensbedrijven. Een investering waarvan niet direkt zichtbaar reve nuen in het bedrijf terugvloeien, een investering die de kleinere varkens- of zeugenhouders tot stoppen dwingt. De laatste tijd zal dit soort voorzieningen zeker bespoedigen, nu er steeds meer uitbraken van pseudo-vogelpest, abortus-bang en blaasjesziekte aangemeld worden. Een goede I. en R.-regeling zou dit soort uitbraken wat beter tranceer- baar maken, maar het systeem bij het rundvee lijkt nu wat de kosten betreft weer finaal uit de hand te lo pen. En wie zal dat betalen? Dat vroegen we ons ook af, toen we vorige week in de PZC het bericht lazen dat de Zeeuwse Milieufedera tie met het plan kwam om een aan tal polders langs de Westerschelde onder de invloed van eb en vloed te laten komen door dijken door te gra ven. Ook de Braakmanpolder staat volgens de Z.M.F. op de nominatie. Eerst denk je aan een verlate april grap, maar bij nader inzien lijkt ook de Rijkswaterstaat met dit soort ideeën te kunnen leven. Een absur de situatie De klok 500 jaar terug draaien, terwijl eerst veel en duur geld besteed is om de onstuimige Braakman te dichten en in te rich ten. Nu nog eens vele, vele miljoe nen voor een soort stormvloedkering waar een goede dijk is. Het is de logica van het gek kenhuis ten top. Maar het schijnt nu zo ver gekomen te zijn dat er naar zulk soort figuren uit de samenleving geluisterd wordt. De Z.M.F.-uitgave noemt zich Wan tij, misschien dat het dan ook voor de hand ligt dat er wanbegrip in ver woord wordt. Laten we hopen dat er aan de hand van dit wanstaltig idee het wanbeleid niet verder esca leert. En wie zal dat betalen? De Z.M.F.? Vergeet het maar! doende naar het buitenland. Afgelo pen week vanuit de export horen zeggen dat vele van onze afnemers in het buitenland vanuit hun eigen oogst terug gaan poten, zoals hier in het verleden ook nog al eens ge beurde bij hoge pootgoedprijzen (mits niet gegast of gepoederd). Rond het nieuwjaar zal het wel wat duidelijker zijn aldus de zegsman. Afgelopen week hebben de oogstramingen ook weer plaatsge vonden. In ons gebied is de op brengst voor wintertarwe een 10% gestegen boven 1991; het areaal granen in totaal is in 1992 met 10% afgenomen. Peulvruchten in opper vlakte 1A minder, opbrengsten na genoeg gelijk. Pootgoedopbrengsten nagenoeg gelijk, ook de uitplant. Consumptie aardappelen oppervlakte haast ge lijk met iets meer opbrengst. Over de prijsvorming weet ieder wat er te koop is en dat is triestig ge noeg. Je kan geen vakblad meer te lezen krijgen of het is al ellende wat er te lezen is en wat er nog aan zit te komen. Somberheid en ook nog gelatenheid is vooral waar te ne men, Wat moet het op deze manier worden, wat staat er allemaal niet Je kunt het merken, niet alleen bij de akkerbouwers, de fruitte lers en hun gezinnen, maar ook hun familie en kennissen. Er ligt een druk op de gezinnen. De re den hiervan is, dat de produkten waar je een heel jaar je best op hebt gedaan, waar je voor in de weer bent geweest, in veel ge vallen de gemaakte kosten niet opbrengen. In menig geval moet er uit reserves worden geput. In gelukkig veel gevallen kan dit uit eigen vermogen. Anderen zullen het vreemde vermogen uit moe ten breiden wat rente vraagt, dus een verhoging van de kosten. Hopelijk dat de banken, die in veel gevallen een paraplu hebben aangereikt bij mooi weer, mits verantwoord, nu het weer slechter is niet zeggen: "Lever ze nu maar in". Het spreek woord na regen komt zonne schijn is niet in 1992 ontstaan, maar bestaat al vele jaren. In fei te betekende dit in het verleden, met ook een betekenis voor de toekomst, dat slechte en goede jaren elkaar opvolgen. Dit zal ook nu weer zijn, daar is buitenstaan der van overtuigd. Het valt wel op dat in de agrari sche pers van die zonneschijn weinig of niets is te merken. A/s je alles goed op je in laat werken dan is het regen en nog eens re gen, terwijl de toekomstver wachtingen niets anders dan regen- en hagelvoorspellingen zijn. Buitenstaander denkt te we ten dat met deze weersvoorspel ling niemand is gediend. Wel dat hierdoor steeds meer mensen in de put gaan zitten, geen uitzicht op het spel. Een jonge collega had den ze verteld dat de broekriem nog maar wat aangetrokken moest wor den. Kan niet meer, was het ant woord, er zitten geen gaatjes meer in en het buikje (inkomen) wordt steeds dunner en de broek zwaar der. Allerlei lasten en heffingen, hij is zo niet meer op te houden. Is het niet verschrikkelijk dit zo te moeten horen en het is nog de juiste weer gave ook. Jonge tuinder, 2 jaar geleden be gonnen plus 1 ha verwarmd glas. De afgelopen zomer is het met de komkommers niet best afgelopen. Hij gaat nu de andere toer op: snij bonen. Als echter op substraat wordt geteeld is de gewaskeuze be perkt dus ook weer niet gemakke lijk. Zo blijft het altijd wat. In de fruitteelt zit het ook slecht van het jaar. Echter in deze sector is het de laatste jaren toch wel goed geweest. Veehouderij kent ook de ups en downs, maar meestal is dat niet structureel en van korte duur. Echter op zo'n voortgang als nu in de ak kerbouw gaande is zal het ook daar gauw opgelost zijn. U mag raden hoe? meer zien en daardoor steeds minder perspectief gaan zien voor het boerenbedrijf. Wanneer buitenstaander de landbouw op een afstandje be kijkt dan weet hij duivels goed dat er regenbuien zijn en dat de ze nog steeds afgewisseld zijn en worden door zonneschijn. Zo lang de landbouw bestaat is dat zo geweest en zo zal het blijven. Het moet daarom mogelijk zijn om in de landbouw de sterke punten naar voren te halen, en op dat fundament van die sterke punten verder te bouwen. Daar bij dient men te beseffen dat we in een andere maatschappij le ven dan zo'n 5 of 10 of 20 jaar terug, die een andere aanpak vraagt, ook op onze bedrijven moet dat worden beseft. We zullen niet te vaak nee moe ten zeggen tegen ontwikkelin gen die op ons afkomen, maar ze realistisch onder ogen moeten zien. Als ondernemer in de land bouw heb je ook de taak je aan te passen en tegen tegenslagen opgewassen te zijn. Maar om nu alleen maar angstaanjagende perspectieven en toekomst perspectieven te verspreiden, daar zijn noch de mensen die in de landbouw teven en werken en er hun kost moeten verdienen, noch de gehele landbouw mee gediend. Daarom: Een mens wordt niet gevoed door alleen maar doem denkers, een mens wordt ook gevoed met de wetenschap "na regen komt zonneschijn". Buitenstaander Het gaat niet goed met onze bossen, en dat komt omdat er teveel koeien en varkens zijn, zo beweren natuurbeschermers. Volgens en kele van onze praktijkschrijvers ("wij zijn maar leken, maar toch") zien de bossen er helemaal niet ziek uit.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 8