Plannen genoeg, nu aan de slag Mestverwerking niet haalbaar ondanks kleiner mestoverschot Nieuws Aardappelkwekersvereniging toont resultaten rassenproef "Papierpulp is helemaal niet vervuild" Studiedag over mest en ammoniak Tijdens rassenbezichtiging van Meijer Bossen gaan snel achteruit Rundveestapel afgenomen Akkerbouwer uit Werkendam boos op de provincie VRIJDAG 23 OKTOBER 1992 "Er zijn ondertussen genoeg plan nen gemaakt over de mestproble matiek, nu moet er hard en snel gewerkt worden. De oplossing moet gezocht worden in de inzet van kennis en technologie. Het uit gangspunt dat het Landbouwschap gekozen heeft voor Mineraal Cen traal is goed. De boer moet streven naar een evenwicht tussen de aan voer en afvoer van mineralen op het bedrijf. Het landbouwbedrijfsleven is in dit plan zeer ver gegaan, waar bij het uiterste van de sektor wordt gevergd. De overheid wil nog verder gaan, wat initiatieven frustreert en tot plannen leidt, waarvoor in de praktijk geen draagvlak bestaat". Dit zei de heer A. Vermeer voorzitter van Mestac op de studiedag van de stuurgroep Landbouw en Milieu Noord-Brabant (LAMI) over "mest en ammoniak: de aanpak op de boerderij". De studiedag werd ge houden op vrijdag 16 oktober jl. in het provinciehuis te Den Bosch. Vermeer hield zijn gehoor van zo'n 400 bezoekers voor, dat de Bra bantse landbouw bereid is het uit gangspunt aan te houden, dat de. veestapel in de provincie niet verder groeit. De mineralenboekhouding wordt voorts in 1995 voor de vee houderij verplicht gesteld. In de periode daarvoor zal het landbouwbe drijfsleven deelname sterk stimuleren. Op basis van de mineralenboekhou ding kan vastgesteld worden wat de verliezen zijn. Vermeer zegt het te wil len verdedigen, dat er boven een stikstofverlies van 300 kg per ha een sterk regulerende heffing mag komen. Voorwaarde is wel, dat het uitgezet te fosfaatbeleid niet wordt aange scherpt. "Dan heb je helemaal geen grootvee- eenheidsnorm nodig", al dus Vermeer. Hij verwacht met de huidige initiatieven en het uitgezette beleid van het landbouwbedrijfsle ven, dat de door de overheid gestel de reduktie van 70% ammoniak in het jaar 2000 haalbaar zal zijn. Forse reduktie mogelijk De heer P. Deenen, projektleider van LAMI, haakte hierop in en zei, dat er tot op dit moment al veel gebeurd is. Door allerlei maatregelen is bij voorbeeld in de varkenshouderij de fosfaatproduktie in een aantal jaren Volgens de Vereniging natuurmonu menten is de ammoniakemmissie van de Nederlandse veehouderij de hoofdschuldige van de sterke ach teruitgang van de Nederlandse bos sen. Deze week verscheen een rapport waaruit blijkt dat het aantal zieke bomen in Nederland in een jaar tijd verdubbeld is. Het betreft hier een jaarlijkse rap portage aan het ministerie van land bouw, natuurbeheer en visserij over de vitaliteit van de Nederlandse bos sen. Behoorde in 1991 nog 17,8% van het bos tot de categorieën waarover men zich zorgen maakt (klassen weinig vitaal en niet vitaal), in 1992 is dat bijna verdubbeld tot 34%. Dit is het hoogste percentage sinds het begin van de inventarisatie in 1984. Het percentage vitaal bos is met 9,1% afgenomen tot 42,9%, het per centage minder vitaal bos met 7,7% tot 22,5%. Het droge weer in vier achtereenvol gende groeiseizoenen heeft de bo men in Nederland geen goed gedaan. Maar volgens het ministerie speelt ook de luchtverontreining een negatieve rol. Staatssecretaris Gabor wil op korte termijn een na dere analyse van de oorzaken van de verslechtering. gedaald naar 5,4 kg fosfaat. De for faitaire norm staat nog op 7,4 kg per vleesvarken. In de andere vee- houderijsektoren is eveneens een verlaging t.o.v. de forfaitaire norm gerealiseerd. Deenen verwacht dat de fosfaatproduktie in 1993 met 20% en in 2000 met 40% kan wor den teruggebracht. Voor stikstof schat hij deze percentages op 20 in 1995 en 25 in 2000. Kippenmest •Het is eigenlijk jammer dat er nogal wat afzet van stapelbare pluimvee mest naar akkerbouwgebieden plaatsvindt. Voor deze mest zijn be tere afzetmogelijkheden (o.a. ex port), aldus de heer J. van Kreij, direkteur van de regionale mestbank Brabant/Zeeland. Hij zei, dat de ak kerbouwer meer gestimuleerd moet worden meer dierlijke mest te ge bruiken. De mest zal dan goed van kwaliteit moeten zijn en konkurre- rend in de prijs. Van Kreij pleitte in dit verband voor het behouden van de najaarsaan wending van mest op bouwland. Aanwenden op kleigrond in het voorjaar is vooralsnog niet mogelijk. Hij verwacht, dat de kosten voor de distributie van mest in 1995 zeker meer dan f 20,— per ton zullen be dragen. Bovendien zei hij te vrezen voor een capaciteitsprobleem bij de mestverwerking. Daardoor moet een eerste bewerking van mest op het bedrijf gestimuleerd worden. Zodoende kunnen de kosten van Op 1 juli van dit jaar bedroeg de rundveestapel in Nederland ca. 4,9 miljoen dieren, bijna twee procent minder dan een jaar daarvoor. De daling is vooral veroorzaakt door het aantal melk- en kalfkoeien (-2%) en door het jongvee bestemd voor de fokkerij (-2%). Het aantal stuks vleesvee bedroeg op 1 juli dit jaar 1,4 miljoen dieren (-1,1%). Het aan bod van rundvee is in de eerste pe riode van dit jaar sterk toegenomen in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar 8% of 40.000 stuks). Een en ander blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Opvallend is verder, zo blijkt uit de CBS-cijfers, de sterke toename van de uitvoer van volwassen rundvee 73%) en kalveren 27%), hoe wel het naar verhouding om kleine aantallen gaat. De invoer van runde ren, waarvan bijna tweederde deel bestond uit kalveren, bedroeg 335.000 stuks (+4,9%). Nederland kent een vrij hoog invoersaldo van runderen. In de eerste helft van dit jaar bedroeg dit saldo bijna een kwart miljoen stuks. centrale mestverwerking gedrukt worden. Veevoederindustrie De heer W. Spreeuwenberg, direk teur veevoeding CHV, belichtte de rol van de veevoederindustrie. Al leen al door de samenstelling van het mengvoer en het aanbieden van een groter assortiment is een aan zienlijke beperking van de aanvoer van mineralen gerealiseerd. Spreeu wenberg waarschuwde voor teveel optimisme m.b.t. de reduktie van stikstofverliezen: 10% reduktie in 2000 is haalbaar. Meer is technisch wel mogelijk, maar is economisch gezien te duur. Verder zei hij, dat de overheid een ernstige fout begaat door fosfaat en stikstof te koppelen. Dit zijn twee op zichzelf staande za ken.. De aanpak van Mineraal Cen traal is goed; daar worden beiden niet gekoppeld. 's Middags werden er voor de sek toren rundveehouderij, varkenshou derij en pluimveehouderij praktijkge richte inleidingen gehouden. In het ka der van de studiedag zullen de LAMI voorbeeldbedrijven een open dag houden. T. Elzinga Volgens TNO en de Heidemij zai het niet lukken om eind 1994 zes mil joen ton drijfmest te verwerken tot korrels voor de export. Dit staat in een concept-rapport, dat vorige week is uitgelekt. De mestverwer kingscapaciteit zal eind 1994 niet meer dan 0,8 tot 1 miljoen ton zijn. Mestfabrieken zullen veel te duur zijn en er is te weinig markt voor de mestkorrels, zo stelt het rapport van TNO/Heidemij. Uit het rapport blijkt verder dat het geschatte mestoverschot veel lager uitkomt dan de 6 miljoen ton die tot nu toe werd aangenomen. Het over schot wordt nu becijferd op slechts Tijdens de jaarlijkse rassenbezichti ging van de firma C. Meijer bv te Kruiningen toont ook de aardappel kwekersvereniging Zuid West Ne derland de resultaten van haar rassenproeven. De rassenbezichti ging vindt plaats op 3 november a.s. op kweekbedrijf "Oosthof", Bathse- weg 5 te Rilland, van 9.30 tot 17.00 uur. De aardappelkwekersvereniging heeft ook de afgelopen twee jaar al rassenproeven gedaan, maar dit keer voor het eerst echt onder prak tijkomstandigheden, vertelt pen ningmeester B.J. Rijk. Op het 450 m2 grote proefveld op Tholen zijn in totaal 33 nummers met elkaar ver geleken. Hieronder zitten ook enkele standaardrassen, zoals het Bintje en de Premiere. Verder zijn het allemaal kruisingen die nog niet op de markt zijn, allemaal potentieel nieuwe ras sen. Van elk ras zijn 20 knollen uit- geplant. "Het zijn de betere rassen van de leden en donateurs die we uitproberen", vertelt Rijk. "Het zou mooi geweest zijn als we ook nog herhalingen aan hadden kunnen leg- 2 miljoen ton. Dit betekent dat er al tijd nog voor minstens 1 min. ton mest een oplossing moet worden gevonden. In tegenstelling tot eer dere berichten vindt het TNO niet dat inkrimping van de veestapel de enige oplossing is. Verbetering van het veevoer en distributie van mest naar akkerbouwgebieden zou even eens soelaas kunnen bieden. Het definitieve besluit over inkrim ping van de veestapel valt volgend jaar. Het kabinet zal daartoe beslui ten als commerciële mestverwer king niet haalbaar is, waarbij men uitgaat van een hoeveelheid van 6 miljoen ton. gen, maar dat zou te duur en te be werkelijk zijn geworden. Hetzelfde materiaal wordt ook op andere plaatsen beproefd, wat wij doen is dus een soort extra beproeving. En ons proefveld is gelukkig prima geslaagd". De aardappelkwekersvereniging toont tijdens de bezichtiging niet al leen de knollen van de verschillende rassen, maar ook waar ze voor bestemd zijn (frites, chips, of huis houdelijk gebruik) en een overzicht met de resultaten. De vermelde eigenschappen hebben o.a. betrek king op opbrengst, aantal kg per sortering, schil- en vleeskleur, diep- ogigheid, gevoeligheid voor schurft en phytophthora, resistentie tegen aardappelmoeheid, plus een totaal indruk van het materiaal. Uiteraard wordt ook de herkomst van het ma teriaal aangegeven. Om de consumptie- en verwer kingskwaliteit te kunnen beoordelen is een deel van de aardappelen ge kookt resp. tot chips verwerkt. Van alle rassen ligt ook nog een deel in de lange bewaring. van een landbouwer, al is dat in sommige perspublicaties wel ge suggereerd. Het lag wel bij een land bouwer opgeslagen. De Keizer: "Voor het transport was aan alle formaliteiten voldaan. De provincie had het transport volgens ons dan ook nooit mogen verbieden. Er was weliswaar op de formulieren aange geven dat het om 'schuimaarde van papierfabrieken' ging, maar de con clusie van de provincie dat de ver voerder het spul onder een misleidende benaming heeft willen vervoeren - als schuimaarde (van een suikerfabriek) in plaats van pa pierpulp - is volkomen uit de lucht gegrepen. Ik denk dat een belangrijk argument om het transport te laten stilleggen, is, dat op deze manier de provincies stortkosten mislopen. Het gaat hierbij om bedragen van ca. f 80,— per ton papierpulp. In België hoeven geen stortkosten te worden betaald, daar wordt de pa pierpulp gewoon op het land als meststof toegediend". Het zit De Keizer dwars dat de pro vincie papierpulp niet als een gewo ne meststof wil erkennen. Hij is echter vooral verbolgen over de in zijn ogen overdreven aanpak die de provincie erop na meent te moeten houden. "We worden behandeld als een soort criminelen, terwijl we vol komen te goeder trouw hebben ge handeld". "Er-is helemaal geen sprake van dat papierpulp is vervuild met zware metalen of dioxines. Wij laten toch geen vervuild spul op ons land rij den". Dit zegt A. de Keizer uit Wer kendam, tevreden gebruiker van papierpulp. Op zijn 40 ha grote ak kerbouwbedrijf heeft hij vorig jaar voor het eerst papierpulp toe gediend. Zoals bekend valt papierpulp juri disch onder de afvalstoffen nadat een rechter in Leeuwarden hierover eerder dit jaar een uitspraak heeft gedaan. De provincie Noord-Brabant heeft haar beleid toen ook op deze uitspraak gebaseerd, zodat er in de ze provincie dus ook een verbod op het gebruik van papierpulp op land bouwgrond is gaan gelden. Volko men ten onrechte, vindt De Keizer. "Ik heb de papierpulp zelf door een onderzoekinstituut laten onderzoe ken. Hieruit bleek dat er niets mis is met papierpulp als meststof. Er ble ken zelfs nog minder zware metalen in te zitten dan in andere meststof fen. Uit een TNO-onderzoek in op dracht van Soepenberg kwamen soortgelijke resultaten. We hebben die gegevens ook aan de bevoegde autoriteiten ter hand gesteld, maar die hebben er kennelijk niets mee gedaan. Hier in de omgeving zitten verschil lende akkerbouwers die de papier pulp op hun land hebben laten uitrijden. Ze willen het allemaal graag hebben. En dat is niet vanwe ge de vergoeding van f 5,— per ton die Soepenberg de afnemers geeft, want dat geld ben je alleen aan opslag en uitrijden al kwijt. Nee, het is gewoon omdat het een goede meststof is. Dat is bij mij dit jaar ook wel gebleken. Op het land waar pa pierpulp was toegediend haalde ik zeer hoge bieten- en aardappelop brengsten. Bij de bieten was boven dien de winbaarheidsindex veel hoger dan in andere jaren". In beroep Desondanks schaart de provincie Noord-Brabant het spul onder de categorie afvalstoffen. Nadat enkele landbouwers in beroep waren ge gaan tegen het toepassingsverbod van de provincie, heeft de voorzitter van de Raad van State, voorlopig oordelend, uitgesproken dat papier- ^pulp een afvalstof is. Er loopt nog een zogenaamde bodemprocedure. Zolang daarin geen uitspraak is ge daan blijft het verbod van kracht. Twee weken geleden verhinderde de provincie een transport van papier pulp naar België. De provincie had de betreffende akkerbouwer ge sommeerd de papierpulp te laten af voeren naar een stortplaats in Limburg. Overigens betrof het een transport van Soepenberg, en niet Op de studiedag over mest en ammoniak was er volop gelegenheid tot discussie (Foto Henk Pijnenburg).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 6