Voor de vrouw Op zoek naar de platte kunst De tweede reis naar Zwitserland Agrarische Commissie houdt bijeenkomst over EG en GATT onder redaktie van de Perskommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Noord-Brabant. Adres: C.J de Jonge-Sto/s Brouwerijweg 2, 4424 CH Wemeldinge Voorstellen nieuw perscommissielid VRIJDAG 23 OKTOBER 1992 13 Een tweede groep Plattelandsvrou wen was in de stromende regen naar het Zwitserse plaatsje Kerns vertrokken. Toen zij daar aankwa men goot het nog steeds. Ook voor hen werd het een schitterende reis, die op veel punten overeenkwam met de reis van de eerste groep. Na mens de deelneemsters worden de dames van de Internationale Com missie hartelijk dank gezegd voor al les wat zij georganiseerd hadden. Om 9.00 uur kwam de presidente van de Katholieke Vrouwenvereni ging mevr. Rosa v. Deschwanden in klederdracht bij het hotel aan. Zij zou ons de hele dag als tussenper soon naar de bedrijven begeleiden. In de bus vertelde ze dat Zwitser land half katholiek en half pro testant is. Nu komen er ook meer sektes bij. Ons eerste bezoek gold een kaasmakerij. Daar werd alles nog met de hand gedaan. Er werden ka zen van 40 kg per stuk gemaakt! Hiervoor is 450 liter melk per kaas nodig. We zijn ook nog in de kaas drogerij gaan kijken waar 132 kazen lagen. Deze moeten twee maal daags met de hand worden ge keerd. Op dit bedrijf was ook nog een varkensmesterij. Na een prachtige rit kwamen we op ons lunchadres bij de families Egger op de Talap. Tijdens het eten kregen we veel informatie over het bestaan op zo'n alp. Deze families wonen daar de hele zomer, 's Winters wo- Mijn naam is Marianne van der Ham-Sonnenschein, gehuwd en 36 jaar. Ik ben geboren in Rotterdam en ben via Poortugaal zeven jaar gele den in Fijnaart terecht gekomen. Mijn hobby's zijn: lezen, handwer ken, tuinieren en wandelen in de na tuur. Bij de lokale omroep, de SLOFH, presenteer ik een klassiek muziekprogramma en ben ik lid van de konsumentenredaktie. Ik vind het belangrijk om m'n blik te verruimen en kontakten te maken. In het huishouden alleen kon ik m'n draai niet vinden. Van alles onderne men, discussiëren en leren van an dere mensen geeft meer waarde aan mijn leven. Mede daarom ben ik op 1 april dit jaar lid geworden van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen afdeling Fijnaart, Heijningen en Klundert. Deze zomer kwam er een plaats vrij bij de pro vinciale perscommissie van Noord- Brabant. Ik heb hierop gereageerd omdat ik een cursus in die richting doe en op deze manier ervaring op kan doen. Perscommissielid N. den Engelse- Gravenland en ik zijn al op 23 sep tember naar een studieochtend ge weest en onze pennevrucht heeft u al op deze pagina kunnen lezen in de ZLM-krant van 16 oktober. M. van der Ham-Sonnenschein nen ze in het dal. Alle koeien verblij ven in de zomer op de bergweiden en komen in september zo geleide lijk aan weer naar beneden. Begin oktober worden ze prachtig gekroond in de stallen gebracht, dit gaat samen met een groot feest. Het jongvee blijft dichter bij huis. Er zijn ook nog coöperatieve bedrijven: dit is een traditie van vele generaties lang. De a.s. jonge boerinnen kunnen een schoolopleiding volgen aan een landbouwschool. Ze gaan tijdelijk naar school, maar moeten ook veel de praktijk in. Op 23-jarige leef tijd kunnen ze een boerenbedrijf leiden. De agrariërs in Zwitserland willen zich beslist niet bij de E.E.G. aanslui ten omdat ze achteruitgang van hun financiën vrezen. In Zwitserland is het ook noodweer geweest: vele bomen waren ont worteld en er was hagel gevallen. De laatste boerderij, die we zouden bezoeken was hierdoor ook getrof fen en daardoor gingen we naar een ander bedrijf. Daar werden we door de boerin verwelkomd, die 60 uur per week op de boerderij werkt. Haar man zit 's zomers in de bergen bij de koeien. We hebben een schitterende regen boog gezien, die boven het hele Vierwoudstedenmeer liep en ontzet tend breed was met de prachtigste kleuren. Het was in één woord on vergetelijk! Th. Meeuwse, J. Dieleman, R. Boogaard. Wonen op de Talalp: de hele zomer boven wonen, en 's winters in het dal. De Agrarische Commissie van de NBvP in Zeeland organiseert een in formatieve bijeenkomst over de nieuwe EG-regels en de GATT- landbouwonderhandelingen. Plaats: de Vroone, C.D. Vereekestraat 74, Kapelle; datum: 2 november 1992; aanvang: 19.45 uur. Nieuwe Ronde..... Nieuwe Kansen. Welke invloed hebben de nieuwe EG-regels en de GATT- onderhandelingen op onze inko mens? Wat betekent dat voor agra rische vrouwen? Ons inkomen de komende jaren, daar draait het om, daar zijn wij als agrarische vrouwen in geïnteresseerd. Daarvoor is enige kennis van het landbouwbeleid zinvol. Daarom kijken we deze avond naar: de nieuwe regels van het MacSharry-plan; de stand van zaken bij de GATT- landbouwonderhandelingen; het po litieke spel dat bij deze besluiten be langrijk is; en wat alle besluiten Elk jaar pijnigt de basisgroep van het Algemeen Plattelands Jonge renwerk, bestaande uit vrijwilligers en beroepskrachten, zich opnieuw de hersens over leuke en interes sante werkvormen voor het jaarthe ma, ten behoeve van KPJ, CPJ en PJG afdelingen. Vertegenwoordi gers van deze drie plattelandsjonge ren organisaties, verenigd in het APJW-platform, lieten er in septem ber 1991 geen twijfel over bestaan, vrijwel unaniem spraken ze zich uit voor een kreatief jaar: het thema werd "kunst". Een lange en inten sieve zoektocht naar kunst op het platteland begon. Als basisgroep konden we aan de slag en we zaten met onze handen in het haar, wie wist er nou iets van kunst af? Associaties met rare beel den en onbegrijpelijke schilderijen drongen zich aan ons op. We zagen ons al voor de onmogelijke opgave staan om vele kilo's vooroordelen en negatieve kritiek te moeten ontze nuwen. De meeste hedendaagse kunstenaars hebben op het platte land immers weinig krediet. Rare dingen maken is tot daar aan toe, maar om er vervolgens belachelijk hoge bedragen voor te vragen en ze ook nog midden op een plein te zet ten is natuurlijk vragen om moeilijk heden. Voor menigeen zullen deze denkbeelden bekend in de oren klin ken en we waren er zelf ook niet vrij van. We besloten de proef op de som te nemen en in november waren we te gast bij drie kunstenaars. Lex Dirkse kenden we al, hij had tekeningen gemaakt voor het thema leefbaar heid platteland. Het klinkte wonder lijk goed en Lex gaf ons een interessante inkijk in de wereld van de kunst. Wat hem betreft moest het vooroordeel van de nutteloze, verfkladders producerende zakken vullers snel aan de kant. Het kunste Redaktie Henk Tegels naarschap is een echt vak en bovendien slecht betaald. Tijdens de opleiding aan de academie word je grondig geschoold in vele technie ken en raak je vertrouwd met vele stromingen in de kunst. Als het di ploma binnen is, wordt het pas echt moeilijk: de onderlinge konkurrentie is moordend, de materialen zijn vaak duur en het publiek is maar mondjesmaat bereid om kunstwer ken te kopen. Het resultaat is een eindeloos geleur langs galeries, be knibbelen op het materiaal en voort durend hopen op die ene klapper, die slechts voor weinigen is wegge legd. Niettemin ploeteren ze voort en proberen ze met de kunstwerken de grenzen van de maatschappij af te tasten. Want volgens Lex is het voor menige kunstenaar een roe ping om het publiek te prikkelen en op het verkeerde been te zetten. Dat ze dit niet altijd in dank wordt afge nomen nemen ze dan maar op de koop toe. De grote kloof tussen vraag en aan bod wordt versterkt doordat veel kunstwerken nauwelijks te begrij pen zijn. De kunst is in de loop der tijd abstracter en individueler ge worden. Een grondige kennis van de gedachtenwereld van de kunstenaar is steeds meer een vereiste om het kunstwerk werkelijk te kunnen waarderen. Menigeen haakt echter bij voorbaat af en voelt zich snel gesterkt in al zijn of haar vooroorde len. Bart Mijnen, schilder, en Bram van Dam, ruimtelijk werker, bleken het levende bewijs van Lex zijn ver haal. De monumentale schilderijen en beelden riepen voornamelijk vraagtekens op en bleken pas te be vatten na een omstandige uitleg. Daarmee kwam een eind aan onze boeiende kennismaking met de kunstwereld. Een "eye-opener" van de eerste orde, die we echter niet di- rekt konden vertalen in bruikbare werkvormen. Dat duurde tot de cember. In Berg en Dal werden we onder deskundige leiding op het betekenen voor agrarische vrouwen. Precies zeggen wat ons de komen de tijd te wachten staat kunnen we niet. Maar na de diaserie "GATT en agrarische vrouwen" en een toe lichting van Marja Kwekkeboom ho pen we met elkaar meer zicht te hebben op alle regels en veranderin gen. Bovendien is er ruimte voor het stellen van vragen, zodat aan het eind van de avond duidelijk is wat woorden als marktbescherming, in komenstoeslagen, exportsubsidies, wereldmarktprijzen ed. betekenen. Dat maakt het gemakkelijker om in de komende tijd de krantenberich ten te volgen en te weten wat ons te wachten staat. J.C. van Nieuwenhuijze-Zandee juiste pad gezet: staar je niet blind op de kunstwereld, het is prima om inzicht te krijgen in het leven van de kunstenaar en de Kunst met grote K, maar wees je ervan bewust dat dit niet aansluit bij wat er onder plattelandsjongeren leeft. Ga op zoek naar interessante creatieve ac tiviteiten in eigen kring, zie eens hoe er in menige afdeling geprobeerd wordt een spannend toneelstuk te maken. Wat te denken van alle leu ke artikelen die verschijnen in de le denbladen, of de enorme energie waarmee er op de planken gemusi ceerd wordt? Breng die in kaart en pas daar je eigen activiteiten op aan. Daarmee begon de zoektocht in de eigen gelederen naar spannende en baanbrekende activiteiten. Want ook al produceren plattelandsjonge ren geen kunst met grote K, de in spiratie en geestdrift is er niet minder om. Wat er zoal verzonnen en gemaakt wordt, vind je terug in Plataan-extra. Hierin staan hoofd stukken over toneel, muziek en beeldende kunst. Daarnaast tal van tips voor leuke afdelingsavonden en daar tussendoor een heuse kunst- kwis, intrigerende portretten van creatieve plattelanders en andere verrassende wendingen. Kortom, te veel om op te noemen. Bovendien staat in deze extra Plataan, alvast een voorproefje van de speciale ac tiviteiten, die het APJW dit jaar in Afd. Schouwen-Duiveland 24 oktober: Dagje zwemmen naar het park Port Zélande. Vertrek om 19.00 uur vanaf Arno Geluk. Dirks- weg 2 te Brouwershaven. Kosten (incl. 1 consumptie) voor leden f 7,50; niet-leden f 10,—. Opgave: tot 20 oktober bij Arno Geluk, tel. 01119-1236 of Rita v.d. Velde, tel. 01113-1389. 6, 7 en 8 november: Huisjesweek end in vakantiedorp Ysermonde te Nieuwpoort aan de Belgische kust. Kosten: leden f 50,—; niet-leden f 60,—. Inlichtingen en opgave bij Petra Kwaak tel. 01114-1732. Afd. Oost Zeeuws-Vlaanderen 6 november: Zwemmen in Schei- dorado. Afd. Langstraat 13 november: Puzzelrit. PJZ-provinciaal 2 november: DB-vergadering. 14 november: Provinciale Bowling. Plaats: Bowlingcentrum aan de Beestemarkt 10 te Goes. Aanvang: 17.00 uur. petto heeft zoals: voorstellingen van het meespeeltheater, regisseurs- Vveekenden, een PR-cursus en een muziekspektakel. Want een ding staat als een paal boven water: plat te kunst leeft als nooit tevoren. Voor jongeren onder de 26 jaar is er nog een speciale kortingsactie. Zij kunnen dit jaar een Cultureel Jonge ren Paspoort krijgen voor slechts f 10,-. Wil je meer informatie over boven genoemde zaken, of wil je ook een exemplaar van de Plataan-extra ont vangen, neem dan kontakt op met het PJZ-sekretariaat te Goes (tel. 01100-47729) of met het APJW in Utrecht (tel. 030-730830). (Dit artikel is - in aangepaste vorm - overgenomen uit Plataan-extra

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 13