Wisselend succes met late teelt sperziebonen Akkerbouw Graszaadproduktie gelijk gebleven Duistbestrijding in wintertarwe Koude periode spelbreker Grote voorraden, prijzen onder druk Duist is een onkruid wat door zijn uitstoeling een grote concurrentie en hiermee samenhangend op brengstderving kan veroorzaken. Als duist tot ontwikkeling komt kan het veel zaad geven. Dit zaad geeft in de volgende gewassen proble men en zal veel geld kosten aan bestrijdingsmiddelen. Doordat duist niet allemaal tegelijk kiemt is het ook moeilijk te bestrij den. De meeste duist kiemt echter in het najaar als in oktober of begin november tarwe gezaaid wordt. Daarom wordt in de meeste geval len duist in het najaar bestreden. Er zijn echter meerdere mogelijkheden om duist aan te pakken: A: In het najaar met een bodemher bicide B: In het voorjaar met een bodem- herbicide/kontaktherbicide C: In het voorjaar met een kontakt- herbicide Bij bestrijding van duist in het najaar moet als voorwaarde gesteld wor den dat het middel duurwerking heeft. Daaraan voldoen de meeste middelen. Er zijn meerdere middelen of combinaties van middelen in te zetten. We noemen er enkele: - 2.5-4 I Javelin: dit middel heeft een lange werking en bestrijdt naast duist en andere grassen ook veel breedbladigen waaronder kamille, en in mindere mate ook kleefkruid. Bij gebruik van Javelin moet voor het inzaaien van een grasgroenbemester minimaal 3 maanden worden gewacht. Alleen Engels- en Italiaans raaigras komen in aanmerking. VRIJDAG 23 OKTOBER 1992 11 - 3-5 kg Tribunil: Heeft een goede werking op kamille en duist en werkt ook behoorlijk lang. Op percelen waar vroeger de duistbestrijding moeilijk was is het aan te bevelen een ander middel te nemen. - 4 I Boxer 2 I isoproturon: Specifiek middel op duist en kleef kruid. Door de toevoeging van iso proturon is ook een redelijke kamillewerking verkregen. De wer kingsduur is relatief kort. - 2 I Stomp 2-2.5 I isoproturon. - 6-7 I Bifenix N (kan ook goed over de vorst in de winter). - 3-4.5 I isoproturon (o.a. Arelon). Alle genoemde middelen kunnen di- rekt na het zaaien toegepast wor den. Zorg bij het zaaien dat het zaad goed bedekt is met grond en overal even diep ligt. Anders kan uitdun ning optreden. Behalve Javelin kun nen alle bovengenoemde toepassin gen ook vanaf het 2-bladstadium van de tarwe ingezet worden. Deze toe passing kan echter minder effekt ge ven doordat de bespuiting te laat komt. Verder is er grotere kans op struktuur- bederf doordat er meer neerslag ver wacht wordt in deze tijd. Bespuitingen op tarwepercelen die na half november worden gezaaid zijn weinig effektief en kunnen minstens zo goed in het voorjaar uitgevoerd worden op kleine duist met een isoproturonbevattend middel. Over de toepassingen genoemd on der b en c zal in het voorjaar een ar tikel worden gepubliceerd. DLV Team Akkerbouw Goes ing. L.B. van der Velde Zo gingen de sperziebonen van maatschap Otte vorige week woensdag naar de veiling (Foto Anton Din- gemanse). Eind juli zijn op Zuid-Beveland en Zeeuws-Vlaanderen 55 ha sperzie bonen uitgezaaid als nateelt. Afzet en begeleiding werden verzorgd door BBZ (Bemiddelings Buro Zuid) via tussenpersoon de heer M. Mol uit Kruiningen. De begin oktober ge plukte bonen stemden de telers te vreden. Enkele akkerbouwers echter hebbën een wrange nasmaak. Sommige percelen zijn door minder goede groeiomstandig- heden en als gevolg daarvan een slechte kwaliteit niet meer te pluk ken. Bij de maatschap Otte te Lewe- dorp is de lol er af. "Twee jaar geleden schoot er nog f 500,— over. Nu moet er f 1.700,— per ha bij". Een tegenvallende oorzaak is vol gens bemiddelaar Mol de plotselin ge nachtvorst die is opgetreden. "In Zeeland is zo'n vroege nachtvorst ongebruikelijk". Mol heeft jaren ge leden ook sperziebonen onderge bracht, maar toen viel bij verwerkers de interesse weg om op Zuid- Beveland voor de versmarkt te te len. Mol: "Contact met de heer P. Vriends van BBZ heeft geresulteerd in 55 ha sperziebonen, als nateelt. Met de Westbrabantse bedrijven Van den Eynden en Van Oers werd de afspraak gemaakt de bonen te plukken en veiling klaarmaken. Te lers waar begin oktober geplukt is zijn tevreden. Met een opbrengst van 6,5 tot 7 ton per ha en een prijs van bruto f 1,30 zat het goed". Uitbreiding Ondanks het feit dat niet iedere te ler "geluk" heeft gehad verwacht Mol volgend jaar een uitbreiding in de late teelt van sperziebonen. "De grond is hier uitermate geschikt om laat bonen te zaaien. Kwalitatief zijn de bonen dit jaar goed. Een tegen vallende oogst is toe te schrijven aan grote hoeveelheden neerslag en nachtvorst. Voor de bonen die de laatste dagen van juli gezaaid zijn ziet het er slecht uit. Om een geslaagde opbrengst te hebben moeten de weersomstandigheden wel meewerken. Telers voor in- dustriebonen gaan afvallen omdat de prijzen niet aantrekkelijk meer zijn". Wat voor sperziebonenteler C. Otte in Lewedorp een meevaller had moeten zijn is op een zware tegen valler uitgelopen. Op vroeg vrij land van plantuien zaaide de maatschap 3 ha sperziebonen. "De groei ver liep veelbelovend en de prijzen wa ren vorige week hoog. Toen de plukker 's morgens vroeg begon vroor het licht. De bonen waren hard en zijn daardoor beschadigd. Op de veiling kwam dat aan het licht. Men had moeten stoppen tot dat de temperatuur hoger was. Een dag later plukken geeft geen proble men omdat snel overrijp worden in deze tijd van het jaar niet van toe passing is". Schuldvraag Waar hier de schuld ligt is moeilijk vast te stellen. Wat wel vaststaat is dat Otte f 1.700,— bij moet bren gen. "Gemiddeld ontvang ik 40 cent per kilo. Bij een netto op brengst van 5000 kg is dat f 2.000,— per ha. De kosten voor plukken, transport e.d. bedragen f 1.250,— per ha. Wassen en vei- lingklaar maken kost 25 cent per ki lo. De post zaaizaad komt op f 800,—. Als ik daar de verdere kosten voor spuiten, kunstmest en zaaien bij tel is de rekensom com pleet. Al met al een zielige bedoe ling. Zo gaat de dorst snel over". Volgens de heer M. Mol is de tegen vallende oogst van Otte te wijten aan samenloop van omstandighe den. "Er kleven altijd risico's aan de late teelt van sperziebonen. Het le veren in poolverband zou een ex treem lage prijs uitsluiten. Maar de telers wilden liever uitbetaald wor den in dagprijs". Wederom is aangetoond dat het gok- element bij vooral de late teelt van sperziebonen een belangrijke rol meespeelt. Traditionele telers hante ren de stelregel dat bonen op zijn laatst eind juli boven de grond moe ten staan. Na half september ver loopt de groei erg traag. Dat het ook goed kan uitpakken bewijst het feit dat enkele partijen vorige week op de veiling meer dan f 3,— per kg opbrachten. Maar deze week is de prijs weer op een zeer laag niveau blijven steken. De veiling Barendrecht noteerde 35 tot 50 cent per kilo. Bij de handel is het vertrouwen in de late Neder landse sperzieboon blijkbaar weg. Men is overgeschakeld op im portbonen. J.v.T. De graszaadoogst is dit jaar vroeg begonnen. Eind juni werden de eer ste percelen gedorst. In juli moesten de werkzaamheden worden onder broken vanwege een regenperiode. Uiteindelijk kon de oogst van de laatste percelen hierdoor pas half september worden binnengehaald. Het betrof hier de late soorten zoals struisgras. De eerste indrukken zijn dat het droge voorjaar geen gevol gen heeft gehad voor de opbrengst en de kwaliteit van het geoogste zaad. Gemiddeld gezien wordt een gemiddelde opbrengst van een nor male kwaliteit verwacht. Omdat het areaal 1992 ongeveer gelijk is aan dat van 1991 zal de totale gras zaadproduktie waarschijnlijk even groot zijn. Van oogst 1991 is inmid dels bekend dat er bijna 39.000 ton graszaad is gecertificeerd. De afzet van graszaad dit voorjaar was matig. Het droge voorjaar heeft nauwelijks schade opgeleverd aan het grasland. De graszaadfirma's zijn positiever gestemd ten aanzien van de thans op gang komende na jaarsverkopen. Vooral de recreatieve sector is groeiende. Voor sportvel den wordt weliswaar steeds vaker gekozen voor kunstgras, maar de af zet voor openbaar groen zoals ber men, kampeer- en recreatieterreinen neemt toe. Tegenover de stijgende verkopen in de recreatieve sector staat de dalende belangstelling voor de grassen voor voederdoeleinden. De tendens van minder vee en min der kunstmest per hectare resul teert in een extensiever graslandge bruik waarbij minder aandacht is voor graslandvernieuwing. De voorraad graszaad was op 1 juli 1992 in Nederland 38% groter dan een jaar eerder. Dit blijkt uit de voor- raadenquête die jaarlijks door het Produktschap voor Landbouwzaai- zaden wordt gehouden. De totale voorraad zaaizaden van groenvoe- dergewassen bedroeg 54.240 ton, waarvan 46.453 ton graszaad. Er werd in het seizoen 1991/1992 38.007 ton gecertificeerd. Dit bete kent dat er meer dan een jaarpro- duktie graszaad in voorraad is. Dit geldt zowel voor Nederland als voor de EEG. Ook de wereldvoorraad is groter dan ooit. De export van graszaad was zowel qua volume als qua waarde in het seizoen 1991/1992 kleiner dan het seizoen daarvoor. Er werd 24.563 ton geëxporteerd, waarvan 42% bestaat uit Engels raaigras. Van alle exporten van graszaad blijft 79% in de EEG met Frankrijk als belangrijk ste bestemming, op de voet gevolgd door Duitsland. De totale export vertegenwoordigde een waarde van 75,7 miljoen gulden. In het seizoen 1990/1991 was dit nog 87,9 mil joen gulden. De invoer was het afgelopen sei zoen (tot 30 juni 1992) 12.050 ton. Dat is 9% meer dan het daaraan voorafgaande seizoen. Het gaat hierbij vooral om Engels, Wester- wolds en Italiaans raaigras en rood- zwenkgras. De totale invoerwaarde in 1991/1992 was 23,7 miljoen. Ook in dit geval zijn de meeste buiten landse handelspartners binnen de EEG gevestigd. De hierna genoemde prijzen zijn ge middelde im- en exportprijzen. Het betreft een gemiddelde van alle par tijen: van kwekerszaad tot nog niet definitief gecertificeerde telerspartij en. Het Produktschap voor Land- bouwzaaizaden beschikt over deze cijfers in verband met de registratie van de in- en uitvoer. De prijs van Engels raaigras is iets gedaald. Gemiddeld werd dit kalen derjaar f 2,50 betaald. De prijs staat onder druk van de enorme voorraad. Op 1 juli 1992 lag in Ne derland 23.336 ton Engels raaigras opgeslagen. Bovendien is er minder geëxporteerd: 10.419 ton in 1991/1992 tegen 12.110 ton in het daaraan voorafgaande seizoen. De produktie was in het seizoen 1991/1992 21.658 ton. Dit betekent dat de voorraad groter is dan de produktie van oogst 1991. Dit heeft nog geen gevolgen gehad voor het areaal dat dit jaar nog groter zal zijn dan in 1991. De prijs van veldbeemdgras is erg rasafhankelijk. Het is daarom moei lijk om van een gemiddelde prijs te spreken. De prijzen zijn echter vrij stabiel. Het afgelopen seizoen is 3.622 ton geëxporteerd met een to tale waarde van 14,2 miljoen gul den. Dit is iets meer dan in het seizoen 1990/1991. De voorraad was op 1 juli 2.485 ton en is daar mee iets geslonken ten opzichte van een jaar eerder. De produktie was ook kleiner: van seizoen 1991/1992 is 4.315 ton gecertificeerd als basis zaad of gecertificeerd zaad. De ge ringere produktie was het gevolg van een kleiner areaal. De markt voor roodzwenkgras is vrij stabiel. Ook voor roodzwenkgras geldt dat de prijs bijzonder rasafhan kelijk is. De export van gewoon roodzwenkgras en het type met fij ne uitlopers is teruggelopen. Hier van werd in het seizoen 1991/1992 2.411 ton geëxporteerd tegen een gemiddelde prijs van ongeveer f 4,—. De prijs voor de rassen met forse uitlopers ligt lager. Hiervan werd het afgelopen seizoen ruim 700 ton geëxporteerd. Het areaal is in 1991 ingekrompen ten opzichte van 1990. In totaal werd van oogst 1991 3.409 ton gecertificeerd. De voorraad groeide gedurende het sei zoen 1991/1992 naar 790 ton rood zwenkgras met forse uitlopers en 2.887 ton overig roodzwenkgras. De prijs van Italiaans raaigras staat onder druk van de voorraden. In het afgelopen seizoen is er 1.749 geëx porteerd. Dat is 323 ton minder dan in het seizoen 1990/1991. De ge middelde exportprijs was f 2,25. Oogst 1991 was goed. Hiervan is 2.540 ton gecertificeerd. De voor raad is mede hierdoor opgelopen tot 3.804 ton op 1 juli jl. De prijs van Westerwolds raaigras heeft zich ondanks de sterk toege nomen voorraden kunnen handha ven op ongeveer f 2,50. Dat was op 1 juli 5.610 ton ruim een verdub beling in vergelijking met juli 1991. Deze toename is het resultaat van een grotere produktie en een kleine re export. Van oogst 1991 is 3.691 ton Westerwolds raaigras gecertifi ceerd (oogst 1990 2.185 ton). Het exportvolume was met 2.554 ton in het seizoen 1991/1992 585 ton klei ner dan in het seizoen 1990/1991.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 11