De omzetbelasting in Europa 1993 Accountantsunie ZLM Bestemmingsheffing mest Unilever verkoopt belang in Barenbrug Sociaal Ekonomische Voorlichting Voorlichting plan Buitengebied Fijnaart en Heyningen SEV presenteert komende winter vernieuwd journaal Bedrijvenmarkt AHS Delft Heffing boomkwekerij gaat omhoog VRIJDAG 16 OKTOBER 1992 Met ingang van 1 oktober jl. is de "nieuwste" heffing van mest van kracht geworden: de zgn. bestem mingsheffing mest van het Land bouwschap. Het doel van de heffing is gelden vrijmaken om extra moge lijkheden te creëren voor de afzet van mestoverschotten. Op het bijgevoegde kaartje kunt u zien voor welke gebieden de heffing geldt. De heffing geldt alleen voor de zgn. overschotgebieden, aange duid met de regio's Zuid en Oost en is gebaseerd op de mestproduktie van het voorgaande kalenderjaar. De hoogte van de heffing is per be drijf verschillend en is afhankelijk van het soort mest, de omvang van de mestproduktie en de regio waar in het bedrijf gevestigd is. In on derstaande tabel is de hoogte van de heffing weergegeven per produk- tiecategorie. De hoogte van de hef fing wordt per jaar vastgesteld. Zuid Oost 1. vleeskalveren/ rundvee/varkens: 126-200 kg/ha f0,15 f 0,09 200 kg/ha f 0,30 f0,18 2. pluimveedrijfmest: 126-200 kg/ha f 0,075 f 0,045 200 kg/ha f 0,15 f 0,09 3. stapelbare pluimveemest: 126-200 kg/ha f 0,025 f 0,015 200 kg P205 f 0,05 f 0,03 De SEV van de ZLM zal het komend winterseizoen opnieuw het SEV- journaal aan de afdelingen presente ren. Het overzicht van aktuele zaken voor elke boer en tuinder werd vorig jaar met succes geïntroduceerd. Een groot aantal ZLM-leden kreeg via het journaal voorlichting over een reeks onderwerpen. De succesformule wordt dus ko mend seizoen voortgezet, maar krijgt uiteraard een nieuwe inhoud. Ing. Jan Withagen, hoofd SEV: 'We hebben dit seizoen een lijst van ne gen aktuele onderwerpen op gesteld. Voor het grootste deel zijn dat andere zaken dan we vorig jaar hebben behandeld. In overleg met de betreffende afdelingsbesturen bepalen we welke onderwerpen we op de vergadering aan de orde stellen'. In het SEV-journaal zitten zowel za ken van bedrijfseconomische aard als zaken die meer op sociaal terrein liggen. De onderwerpen zijn: Mac- Sharry akkerbouw en veehouderij, pachtwet/pachtnormen, AMVB ak kerbouw en tuinbouw in de open grond (hinderwet), milieu/ruimtelijke ordening/woningwet (wijziging bouwbesluit, bestemmingsplannen, streekplan, asbestbesluit, mestwet geving, Natuurbeleidsplan, etc.), re gelingen (complementaire en structuurverbeteringsregeling als mede algemene nabestaandenwet), oudedagsvoorziening en bedrijfs overname. Unilever en de heer H.J.M. Baren- burg verwachten overeenstemming te bereiken over de verkoop van het door Unilever in het grasverede- lingsbedrijf Barenbrug gehouden be lang van 60%. Personeel, onder nemingsraad en betrokken vakor ganisaties zijn hierover ingelicht. Barenbrug, gevestigd in Oosterhout (Gld.), is met een jaaromzet van f 180 miljoen internationaal een van de grootste ondernemingen in gras zaden. De Barenbrug-groep telt een tiental ondernemingen in Europa, de Verenigde Staten en Nieuw-Zeeland De concentratiegebieden in Ne derland zijn hier zwart aangege ven. Het zijn de gebieden: Salland/Twente, Noordoost- Ve/uwe, Westelijke Ve/uwe, Ach terhoek, Oost-Utrecht, Westelij ke Kempen, Maaskant/Meierij, Oostelijke Kempen, Peel/Land van Cuyk, Westelijk Noord- Limburg, Noord-Limburg/Maas vallei. Er is voor bovenstaande indeling ge kozen vanwege de verschillen in fosfaatgehalten. Droge pluimvee- Aktuele informatie Over de genoemde onderwerpen krijgen de bezoekers de meest aktu ele, op de bedrijfssituatie toe gespitste informatie. Het SEV-team van de ZLM heeft zich intensief ver diept in de vaak complexe materie en is op die manier in staat op de meeste vragen ter plekke een ant woord te geven. In principe zullen op elke vergadering twee SEV-ers aanwezig zijn. Na afloop krijgen de bezoekers een informatiemap mee, waarin alle informatie nog eens keu rig op een rij staat. Het SEV-journaal is een avondvul lend programma van 2 tot 2,5 uur. Het wordt aan de afdelingen over gelaten of men al dan niet in groep jes wil vergaderen. De SEV heeft een sterke voorkeur voor gecombi neerde afdelingsvergaderingen, zo dat het journaal voor een redelijk gevulde zaal (ca. 50 bezoekers) kan worden gepresenteerd. 'We infor meren mensen zo aktueel en volle dig mogelijk, zodat ze weten wat er aan de hand is en waar ze op moe ten letten in de praktijk van de be drijfsvoering', aldus Withagen. 'En we hopen dat dit jaar ook veel vrou wen en jongeren naar de vergade ringen komen. Juist voor deze groep zitten er belangrijke onderwerpen in het SEV-journaal'. De eerste afdelingsvergadering waar het SEV-journaal wordt gepre senteerd is op donderdag 29 okto ber a.s. in Sprang-Capelle. en heeft in totaal circa 340 mede werkers. Overdracht van de aande len zal geen verandering brengen in haar operationele activiteiten. De verkoop van haar belang in Ba renbrug maakt deel uit van het door Unilever aangekondigde voornemen zich terug te trekken uit grote delen van de agrosector in het kader van een strategische heroriëntering op haar kernactiviteiten. Hiervoor werd een voorziening getroffen ten laste van de resultaten over 1991. Over de voorgenomen transactie zijn geen nadere bijzonderheden be kendgemaakt. mest heeft een fosfaatgehalte dat 6 maal zo hoog is als dat van varkens- drijfmest. De berekening van de bestemmingsheffing is gebaseerd op dezelfde gegevens als voor het berekenen van de overschotheffing (Bureau Heffingen te Assen). Op 22 oktober a.s. zullen de betreffende agrariërs een informatieve brochure en een aanslagbiljet ontvangen. Voor de duidelijkheid: agrariërs met vee buiten genoemde gebieden hebben niets met de heffing te ma ken, alsmede agrariërs met vee bin nen de concentratiegebieden die minder dan 125 kg P205/ha pro duceren. Omdat de heffing gebaseerd is op de overschotheffing van het voor gaande jaar, gaat voor eenden, ko nijnen, vossen, nertsen, schapen en geiten de heffing volgend jaar pas gelden. Ook in deze situatie gaat gelden dat het bedrijf binnen het concentratiegebied moet zijn ge- De Agrarische Hogeschool Delft houdt op donderdag 26 november een bedrijvenmarkt. De school biedt op deze jaarlijkse dag bedrijven de kans zich op de school te presente ren aan de 400 derde- en vierde jaars studenten van de studierichtingen bedrijfskunde, landbouw en tuinbouw. Het is de bedoeling dat de deelne mende bedrijven een goed inzicht krijgen van de op de school aanwe zige kennis en dat zowel de studen ten als de bedrijven inzichten verkrijgen op de stage- en ar beidsmarkt. De Europese wetgeving middels de zesde EG-richtlijn is ingrijpend ver anderd met betrekking tot de trans acties binnen de EG. Vanaf 1 januari 1993 zullen de grensdocumenten in de EG verdwenen zijn. Dit betekent dat vanaf dat moment een aankoop van goederen in België door een on dernemer niet meer officieel in Ne derland behoeft te worden ingevoerd. De huidige heffing aan de grens van omzetbelasting en (eventueel) ac cijnzen komt daarmee te vervallen. Dit wil overigens niet zeggen dat deze heffingen geheel gaan verdwij nen, omdat de buitenlandse soort gelijke heffingen op de goederen blijven rusten. Daardoor is het ook belangrijk dat de tarieven van ac cijnzen en omzetbelasting worden geharmoniseerd teneinde al te grote concurrentieverschillen tussen de landen van de EG te voorkomen. Voor de omzetbelasting moet elk land zijn nationale wetgeving aan passen. In Nederland is de Ministerraad in middels akkoord gegaan met een wetsvoorstel van Staatssecretaris Van Amelsvoort tot aanpassing van de wet op de omzetbelasting met betrekking tot de handel van goede ren tussen ondernemers in de ver schillende EG-lidstaten. Het wetsvoorstel zal daarbij nog voor 1 januari 1993 op grond van de richt lijn in onze wetgeving moeten zijn opgenomen. De veranderingen ko men in het kort op het volgende neer. vestigd en meer dan 125 kg P205 per ha produceert. M.J. Meijers, SEV/ZLM De vakheffing voor boomkwekerij- produkten gaat begin volgend jaar omhoog van 0,95 naar 1,1 procent. Het Produktschap voor Siergewas sen heeft dit besloten. De heffing wordt berekend over de verkoop van gewassen op een be drijf min de inkoop. Over de eerste miljoen gulden geldt de heffing van 1,1 procent. Naarmate de opbrengst hoger wordt, daalt het heffingsper- centaga Zo geldt voor het vijfde miljoen een percentage van 0,2 procent. De verhoging is nodig door de groei ende kosten voor met name onder zoek en kwaliteitscontrola De overheid besteedt hier steeds min der geld aan. Meevaller voor bloembollenex porteurs Exporteurs van bloembollen naar Amerika en Canada hebben dit jaar een eenmalige meevaller. De stuks heffing USA/Canada wordt voor het jaar 1992 met 35 procent verlaagd, aldus een besluit van het Produkt schap voor Siergewassen. Reden is dat door de exportgroei naar deze landen de inkomsten uit de heffing zijn gegroeid. Uit de re serve die daardoor is ontstaan is in Amerika een extra advertentiecam pagne voor de aanplant van bloem bollen gelanceerd. Daarnaast is er ruimte voor een eenmalige verlaging van de stuksheffing. Aankopen door particulieren De afschaffing van de fiscale gren zen betekent voor aankopen door particulieren dat er bij de grenzen tussen lidstaten geen belastinghef fing meer plaatsvindt. Het huidige systeem van vrijstelling tot een be paalde hoeveelheid komt te verval len. Daar staat tegenover dat de omzetbelasting die op een in het buitenland gekocht goed drukt, niet meer bij de grens wordt teruggege ven maar als feitelijke heffing erop blijft omdat het woonland terzake van de invoer geen heffing meer oplegt. De buitenlandse heffing van accijnzen en omzetbelasting is voor de particulier de eindheffing gewor den. Anders gezegd betekent dit dat voor de particulier het land van oor sprong bepalend is voor de heffing. Dit wordt het oorsprongslandbegin- sel genoemd. Bij wat grotere ver schillen in tarieven van accijnzen en omzetbelasting tussen de landen van de EG kan het voor de particu lier aantrekkelijk zijn een bepaald Burgemeester en Wethouders van de gemeente Fijnaart en Heyningen hebben het voornemen om het bestemmingsplan "Buitengebied" te wijzigen en in overeenstemming te brengen met het pas door de pro vincie aangenomen Streekplan. Indien deze wijziging onveranderd wordt aangenomen betekent dit dat bestaande bedrijven niet kunnen uitbreiden voor wat betreft niet grondgebonden bedrijfstakken. Nieuw vestiging van niet grondge bonden takken is uitgesloten. Voor de georganiseerde landbouw zijn deze plannen onaanvaardbaar. De ontwikkeling van bedrijven wordt totaal stilgelegd en dat juist in éen tijd waarin de landbouw moet ver nieuwen. Een voorlichtingsbijeenkomst, geor ganiseerd door de landbouworgani saties, waarbij ook dhr. Lips van de Gewestelijke Raad van het Land bouwschap voor Noord-Brabant aanwezig zal zijn, is gepland op maandag 19 oktober om 20.00 uur in de "Fendertse Hoeve", Kadedijk 3 te Fijnaart. Het plan tot herziening van het bestemmingsplan "Buitengebied" ligt ter inzage op de gemeente se cretarie, Kadedijk 2 te Fijnaart van 9 oktober tot 9 november. In deze pe riode kunnen ook bezwaarschriften ingediend worden bij de gemeen teraad. De besturen van de landbouworga nisaties rekenen op uw komst op 19 oktober, te meer daar de plannen de ontwikkeling van uw bedrijf ook kunnen schaden. goed in het buitenland te kopen. Doch gelet op het bestedingspa troon van de doorsnee particulier zullen er geen al te grote wijzigingen optreden in de plaats van zijn aankoop. Een uitzondering in de wetgeving is gemaakt voor de aankoop van nieu we of bijna nieuwe auto's. In dat ge val geldt zowel particulier als ondernemer het bestemmingsland- beginsel, wat wil zeggen dat de be lasting wordt geheven van de koper. Men betaalt dus BTW in het eigen land. Dit om te voorkomen dat han delsstromen bij relatief duurdere ar tikelen zich gaan verleggen (geldt ook voor schepen en vliegtuigen). Volgende week wil ik u graag iets vertellen over de wijzigingen die gaan gelden voor transacties tussen ondernemers indien één dezer on dernemers in het buitenland woon achtig is en de administratieve gevolgen bij het beginsel van het bestemmingsland. B. Veerbeek

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 4