Landbouw op het offerblok voor natuur! Geef mij maar DrySherry Alle stro weg 'Op oorlogspad Landbouwcrisis VRIJDAG 9 OKTOBER 1992 In de afgelopen weken zijn de werk zaamheden in ALTEN-BIESBOSCH wat het oogsten van rooi-akkers aangaat flink opgeschoten. Het weer was ons blijkbaar wat gunsti ger gezind dan in andere delen van Zuidwest Nederland, waar regen wat vaker spelbreker was bij de oogstwerkzaamheden. Vergelijken we het binnenhalen van de aardap peloogst met voorgaande jaren, dan zijn er per 1 oktober aanmerkelijk meer aardappelen die het veld ge wisseld hebben met de opslag, dan in ons gebied gebruikelijk is. Alleen de laatgegroeide percelen wachten nog op de rooier en moeten in som mige gevallen nog schilvaster worden. kerheid wordt steeds meer en meer duidelijk. Bij het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) staat de -L- nog steeds voor op, maar dit is nu meer bedoeld om financiële middelen van -L- over te kunnen hevelen naar -N-, dit laatste is een bodemloze put vanwaar waarschijnlijk nooit meer 1 cent aan de belastingdienst uit zal terugvloei en. De agrarische sector wordt nu nog gebruikt om te offeren aan deze bodemloze natuurput. Hoelang zal dit nog kunnen? In het LAND VAN HULST is het een drukte van jewelste. Bij zulke mooie weersomstandigheden moet men wel veel uren maken. Landbouwers, loonwerkers en personeel komen slaap en rust te kort. 'Geen regen, geen rust'. De opbrengsten zijn redelijk goed te noemen, maar de gunstige sortering van vooral het ras Bintje laat het af weten. De dit jaar opvallende facto ren sortering en vorm met de bijkomende kwaal phytophthorage- voeligheid zou wel eens sneller het einde van ons beroemde Bintje kun nen betekenen dan velen voor mo gelijk hielden. Vergelijkbare rassen, vooral op de zwaardere gronden, kunnen de concurrentie met het Bintje makkelijk aan. De vraag doet zich voor of de zich in monopoliepositie hullende firma's en coöperaties met kwekers- of li centierechten voor nieuwe rassen, niet oneigenlijk bezig zijn. Zij eten namelijk van twee wallen door niet alleen van het kwekersvoordeel van het nieuwe ras te genieten (hoge pootgoedprijzen) maar ook de han del toe te eigenen door alleen poot goed te leveren met terugkoopverklaring van het te telen consumptiegewas, waarbij het prijs- risico middels een pootovereen- komst ook nog op de teler afgewenteld wordt. In goede aardappeljaren komt de te ler redelijk aan zijn trekken. Maar in het oogstjaar 1992 komen de kaar ten er anders bij te liggen en is het de teler die aan het kortste eind trekt. De enige voldoening die een teler vandaag mag hebben is dat hij zijn produkt - als het goed is van kwaliteit en indien dit aardappelen betreft vrij van ziek in een goede opslagplaats - geborgen weet en af kan wachten of de markt betere prijstijden in petto heeft. Ook de graslandbedrijven hebben van het mooie septemberweer kun nen profiteren door in te kuilen wat er nog in te kuilen viel. In slechts en kele dagen nadat er gemaaid was kon een goed produkt worden inge kuild. Ook is de maisoogst in een vlot tempo van het land naar de kui len verhuisd. Een enkel laat perceel is nog te vinden wat nog niet kneusrijp is om te oogsten. De kommer en kwel die er op het prijzenfront heerst in de agrarische sector wordt in de dagelijkse arbeid gelukkig gecompenseerd door fraai najaarsweer wat het werk voor spoedig doet verlopen en als zoda nig genoegdoening geeft. Of deze arbeid beloond zal worden is onze ker en twijfelachtig, maar hoop doet leven. Hoop op onze 'Overheid' is een gepasseerd station voor de agrarische sector. De negatieve ze De laatste resten stro zijn ook nog opgeruimd, ook al viel de kwaliteit ervan in sommige gevallen enigszins tegen. De handel heeft in het verleden wel eens betere partijen afgekeurd. Hier ziet u werknemers stro van de klamp op de vrachtwagen aan het laden. Deze klamp (van een 100 ton), in de buurt van Lelystad, werd in de nacht nadat deze foto werd gemaakt door vandalen in brand gestoken. Fouragehandel Soe penberg leed hierdoor een schade van ca. 10.000 gulden (foto Peter Mastenbroek). Toch is het plezierig werken. Zeker wanneer de opbrengsten ook goed zijn. En dat zijn ze De schuren pui len letterlijk en figuurlijk uit. De prij zen De aardappelen en uien zijn niet echt grof, maar hebben veel tel. Jammer dat er telers zijn die rot in hun aardappelen hebben. Deze par tijen kunnen een vlotte afzet be lemmeren. De opbrengst van de bieten is goed, met een suikergehalte van rond de 14%. Het rooien gaat prima. Dit geldt ook voor ons nieuw gewas, de cichorei. Alleen het rooien moet erg diep gebeuren, dus met veel grond. Dat cichorei zo snel mogelijk naar de fabriek moet blijkt rekbaar te zijn. Ze blijkt nu wel 5 dagen op het erf te mogen liggen. Is dit verkeerde voorlichting of moet de boer het ge lag betalen van een voorspoedige oogst? Het olievlas is nu wel geoogst. Het oogsten ging vlot, op een paar per celen na. Hier moest worden ge- zwadmaaid of nog langer worden gewacht totdat het produkt vlot knipte De bruine bonen leverden een goede oogst. Maaien ging over het algemeen minder goed, zodat de meesten zijn 'geploegd'. Veel bo nen moesten worden gedroogd. Op het ogenblik kan men op verschil lende percelen bruine bonen en olie- vlas de opslag zien van de begin september uitgehagelde zaden. Het mest verspreiden en inwerken is in volle gang. Het is niet leuk dat bij het inwerken van de mest veel stroppen voorkomen. Tot nu toe is de oogst vlot verlopen en hopelijk blijft het nog lang droog. Ongetwij feld komt er nog slik op de weg. Doe daarom mee met de actie en haal vast stickers bij de voorzitter of de secretaris. Over de prijzen en het landbouwbe leid kan ik verschrikkelijk klagen. Geef mij maar DrySherry in plaats van MacSharry. Ondanks de goede nazomer en een redelijk vlot verloop der werkzaam heden is'het uw praktijkschrijver vanuit het WEST ZUID- BE VELANDSE niet ingegeven om in een positief gestemde bijdrage zijn geest te laten gaan over het wel en wee in de land- en tuinbouw. Mede de eigen vakpers en andere media dragen immers niet bij aan een positieve kijk op de toekomst van duizenden agrariërs in den lan de. Gesprekken met collega's heb ben de ondertoon van gelatenheid. Hetgeen inhoudt onderworpen zijn aan de wil van anderen. De eigen wil is zeker niet altijd het beste, maar anno 1992 is de balans zoek geraakt. Met respect voor eigen bestuurders, vormt hun bijdrage momenteel niet meer dan evalueren en discussiëren. Zij wachten wel licht op de benodigde steun vanuit de basis om ten strijde te gaan. Het komt er heden ten dage op aan pijl snel een goed gecoördineerde actie te ondernemen. De land- en tuinbouw is niet ge wend om verzet te plegen. Het is nu echter wel geboden, wil men overle ven. En de basis dient de signalen af te geven. Maar waar blijft die basis? Een eenling is een gemakkelijk doel wit. Collega's bieden toch geza menlijk verzet? Niet om medeburgers overlast te geven door bijvoorbeeld een trekker-blokkade, dat werkt niet. Rechtvaardige strijd daarentegen leidt tot overleven. Tienduizend ambtenaren meer of minder bij LNV dragen niet bij aan het Nationaal Produkt. Maar tiendui zend controleurs meer voor extrava gante regelgeving vragen wel om tegengas. Verzet u via inbreng in uw standsor- ganisatia Meerdere standsorganisa ties trachten hun zinkende sloepen door fusie nog om te bouwen tot een logge radarboot. Tegenstrijdige belangen brengen hun kennelijk nog niet tot de inzet van geavanceerd 'oorlogsmateriaal'. De tijd is er nu toch wel meer dan rijp Voor. Als praktijkschrijver uit OOST ZUID- BEVELAND begon ik dit stukje te schrijven met het stellige voorne men om toch ook eens wat posi tiefs te melden uit de akkerbouw. Ik heb er lang over nagedacht, maar tot meer positiefs dan het gunstige oogstweer van de afgelopen tijd ben ik werkelijk niet kunnen komen. Spreek je alhier collega's of mensen die nauw bij de landbouw betrokken zijn, het is al klagen wat de klok slaat. En tercht! Financieel is het de laatste jaren toch al pappen en nathouden in de akkerbouw. Maar de heersende gedachte was, vooruit zolang je maar plezier in je werk hebt. Ook dat plezier gaat er bij ve len nu wel af met vrije produkten die het rooien nauwelijks waard zijn, een bouwplan dat door de MacSharry-ellende niet fatsoenlijk meer ingevuld kan worden, enz.enz. Kortom, onze bedrijfstak is hardstik- ke ziek. Hiervoor rs werkelijk maar één medicijn en dat is: een rende rende graanprijs. Alle andere goed bedoelde zogenaamde oplossingen zijn mijns inziens lapmiddelen. Ik hoop werkelijk de volgende keer po sitiever te kunnen berichten uit Oost Zuid-Beveland. Terwijl angstaanjagende beelden van de vliegramp door onze ka mer vliegen, probeer ik te schrij ven. Schrijven over de ramp, die aardappeloogst heet in het jaar 1992. Eerst was het het diepte punt van de prijs. Handelaren, toch al wat grijs, konden zich niet herinneren dat ze met zo'n bod bij de boer moesten zien binnen te komen. Bovendien een flinke prijs voor pootgoed voor oogst 1993 vragen. Daar boven op komt het spook van rot in het produkt aardappel. Aangetast door phytophthora wordt er gestopt met rooien in onze Westbrabantse polders. 'Voor deze prijs eerst maar eens uitzie ken dan later maar zien', is de gedachtengang. Gelukkig zijn niet alle percelen aangetast. Al deze zaken verbleken als we naar het beeldscherm kijken, maar we weten dat het morgen weer anders is. Na een paar da gen verdwijnt het vreselijke beeld van de flats uit de Bijlmer en zullen de aardappelen weer boven komen drijven. Zo is het leven en zo gaan we verder. Onder leiding van een semi- ambtenaar van (Monumenten) Natuurmonumenten zijn we aan de andere kant van de dijk gaan kijken. Stevig aangekleed met jack en laarzen zijn we de Dintel- oordse slikken en geulen door gegaan. Soms door ondiepe kreken dan weer glijdend bagge ren langs modderige kanten van geulen. Kreken waarin we als kind bij hoog water leerden zwemmen, nu verstild door het wegvallen van de getijda Op de bodem van drooggevallen geulen groeit nog de zoutminnende zee kraal. De zeekraal die vroeger voor oudere mensen een geliefd soort groente was, die men ging snijden en verkopen, daarbij een centje wist te verdienen die zo hard nodig was. Nu na 5 jaar verzoeting is het beeld totaal anders. De planten die van zoet houden krijgen de overhand, waarbij de distel ko ning kraait. Onze rondleider en beheerder van al dit schoons, want mooi is het, heeft gepro beerd met man en macht de dis tels te maaien voordat zij hun pluis over de nabij gelegen pol ders zouden zaaien. Dat dit een droom is gebleven hebben wij gezien. Bovendien, wist Lia ons te vertellen, dat het distelzaad zoveel kiemkracht had dat na 20 jaar het nog vrolijk zou kiemen en opgroeien. Onder alle verha len over kust, moeras en roofvo gels werden wij gade geslagen door een groep zwarte hengsten. Zij moeten ervoor zor gen dat dit gebied niet in een bos verandert. Alleen de Heense Geulen zijn daarvoor bestemd. Toch kunnen we niet nalaten te denken en te zeggen dat het on redelijk is zoveel geld in het ene te pompen, terwijl aan de bin nenkant van de dijk de boer de distels de baas moet zien te blij ven zonder financiële hulp en liefst zonder spuitmiddelen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 9