^öoW Aardappels in plaats van kurk nu steen om de nek 'Af en toe een strontluchtje is niet erg' Kluiten rapen Beerenburg door het drinkwater Akties zullen eindeloze afvalrace moeten stoppen VRIJDAG 9 OKTOBER 1992 8 I Een schrale noord-oosten wind doet op dit moment van schrijven het land in HET LAND VAN AXEL op- grijzen. Drogend weer is deze tijd van het jaar nooit weg. Helaas is er de laatste paar weken dan eigenlijk voor niets nog wat "gemuggeld" om de aardappeloogst op gang te krijgen. Achteraf praten is natuurlijk altijd gemakkelijk, maar van enige dagen geduld had men veel gemak gehad. Maar nogmaals: dat is achteraf. Op het ogenblik zijn de aardappels grotendeels gerooid, soms met enorme opbrengsten maar helaas ook hier en daar enige aantasting met "kwaaie" knollen. Een enkeling denkt er zelfs over om maar niet de onkosten te maken van het rooien en ze te laten zitten, omdat het aan tal door phytophthora aangetaste knollen vrij hoog is. En wellicht speelt ook de huidige prijsontwikke ling op het aardappelfront hier in mee. Dat voor de Zeeuwse akker bouwer de aardappelteelt als het ware de kurk is waar de akkerbouw op drijft, lijkt vooralsnog dit seizoen voor veel collega's een steen om de nek te zijn. Het lijkt dit jaar toch allemaal in mi neur te zijn, zowel de akkerbouw- produkten als aardappelen en uien maar ook bruine bonen. De fruitprij- zen lijken dan wel iets uit het dal omhoog te klimmen maar zijn toch nog te laag om lonend te zijn. Nu ook al gesproken wordt van enorme suikerbieten-opbrengsten zal ook de C-suiker zeker niet veel opbrengen. Ook de varkens- en biggenprijzen zijn nu als gevolg van perikelen rond de zgn. blaasjesziekte enorm gekel derd. Doordat veewagens slechts van één bedrijf varkens aan "boord" mogen hebben blijven de varkens op de relatief kleine bedrij ven zitten. De afstand van hier naar de abattoirs is groot en dus onren dabel om met een niet volle veewa gen de hele rit te maken. Volgens de beurs van Vleuten doen de biggen nog slechts f 55,—. Maar ook voor deze dieren stokt de afzet of som mige bedrijven i.v.m. de gestelde transportvoorschriften. Ook de prijzen van de groenten zijn op termijn niet hoopgevend, alhoe wel hier soms het weer en de win ter een hele ommekeer in de vraag kunnen te weeg brengen. Kommer en kwel, dus na een toch voorspoe dige en goede oogst tot nu toe. Met de oogst van suikerbieten is ook de oogst van cichorei nu aan de gang. Een nieuw gewas met veel vragen. Exacte gegevens over ha- opbrengsten en gehaltes zijn nog niet bekend. Voorzichtige progno ses wijzen in de richting van zo'n dikke 16% inuline-gehalte, terwijl de betaling, uitgaat van 17%. De tarra- percentages liggen tussen 20 en 30% maar naar gelang de machines beter aangepast zijn, er meer routi ne wordt opgedaan en het weer of beter gezegd de grond wat droger wordt, kan dit percentage wellicht nog wat dalen. In sommige media verschijnen artikelen die uitgaan van, een wortel-opbrengst van 70.000 kg/ha, maar ook van 35.000 kg. Het ligt er dan maar aan als teler aan welke kant je zit, of zoals een prak tijkschrijver in het vorige ZLM-blad schreef: aan welke tepel je hangt. Toch lijkt het een gewas waar perspektief in zit. Men bouwt toch niet voor niets ook een nieuwe fa briek; alhoewel Suiker Unie het met uien ook wel eens totaal verkeerd heeft ingeschat. Misschien onterecht, maar toch ma ken we ons ongerust over de invul ling van de braakregelingen. Als wordt toegestaan dat de braak- grondgewassen als cichorei, teunis bloemen, olievlas of andere reguliere non-food gewassen, ge produceerd mogen worden lijkt dat toch wel wat concurrentie te bete kenen voor de gewone telers. Met als gevolg een prijsaanpassing om laag. Het zou goed zijn dat dit in de uiteindelijke beslissing mee wordt genomen, hoewel het voor de hand ligt dat er geen enorme oppervlak tes van deze produkten geteeld zul len worden zolang de onkruidbestrijding toch nog veel problemen geeft. Maar ook een ge ringe areaalsuitbreiding kan voor zulk soort gewassen al een enorme druk op de prijzen teweeg brengen. De markt is snel overvoerd. En de opzet van het plan van MacSharry was toch om de overproduktie terug te dringen en de markt zijn werk te laten doen. Niet voor niets is alom gewaarschuwd dat de gevolgen van het verdringingseffect weieens de sastreus zouden kunnen worden. De suikerbieten laten dit jaar in WEST BRABANT ZUID sterk wisse lende opbrengsten zien. Ook dit ge was heeft duidelijk te maken met de naweeën van de overvloedige neerslag van begin juni. Hierdoor variëren de kilogramopbrengsten van 40 tot 75 ton per ha. Opvallend is dat de hogere gronden in verhou ding de minste kilo's geven. De bo venlaag was teveel dichtgeslagen waardoor er zuurstofgebrek ontstond. Het suikergehalte ligt op percelen waar niet al te kwistig met stikstof is omgesprongen even boven de 14,5%. Het percentage tarra laat dezelfde cijfers zien. Tussen de 14 en 15%. Op natte gronden waar de bieten veel vertakt zijn loopt het tar- racijfer flink op. Naar wat uit berich ten en geluiden valt op te maken zal de suikerbietenprijs 1992 wederom lager uitvallen. Alleen al de minder- opbrengst aan droge pulp kan de prijs met f 5,— doen dalen. Verder zal de iage wereldmarktprijs en de aanscherping van de EEG quotering negatief werken. Op vrijwel ieder rundveebedrijf is de laatste week van september de drijfmestput leeg gereden. Af en toe een buitje deed de landelijke geur wat sneller oplossen. Toch zijn er maar weinig mensen die van een mestlucht daadwerkelijk een pro bleem maken. Niet zelden zijn het juist de mensen die zelf uit de land bouw komen die amok maken. Bur gers die in het buitengebied zijn komen wonen zien mest uitrijden als een noodzakelijke handeling die een aantal malen per jaar moet ge beuren. 'Het hoort bij het platteland. Wij ruiken af en toe liever een strontluchtje dan 24 uur per dag de geur die in een dichtbevolkte stad hangt'. Akkerbouwers die over kleigrond beschikken kunnen nu goedkoop aan meststoffen komen. Niet zelden worden kippen- en varkensmest voor niets aangeboden. Nu de prijzen van de diverse gewassen uiterst laag zijn hoor je geen enkele akkerbou wer meer die zich negatief uitlaat over drijfmest. Een helicopter heeft enkele weken geleden vrijwel iedere vierkante me ter in West-Brabant gecontroleerd. Boeren met ergens een verdacht hoopje vreesden het ergste. Na vraag heeft geleerd dat ieder per ceel snijmais grondig is geïnspecteerd. In Oost-Brabant zijn ergens hennepplanten tussen de maissten^els aangetroffen. Naar wordt beweerd brengen geslaagde hennepplanten tussen de vijftig en honderd gulden per stuk op. Justitie wilde weten of de Westbrabantse veehouders zich ook met deze ne- venverdienste bezighielden. Dat bleek niet het geval te zijn, er is al thans niets gevonden. Aardappelen inschuren bij A. Wisse te Meliskerke. Dochter Johanneke (I) helpt samen met vriendinnetje Mirjam met het kluiten en stengels van de band af rapen. Aan alles is te zien dat we ook in onze NOORD-WESTHOEK steeds verder het najaar ingaan. Vele per celen komen er zo ze dat noemen blootshoofds bij te liggen en zelfs de eerste diep-voor ploegsneden zijn omgelegd voor zaai- of winter land. Het aardappelen rooien is toch eigenlijk snel gegaan ondanks het vele grondtransport op de zwaarde re gronden. Toch valt het mee zodat ze naar de bewaarplaatsen kunnen. Menig hectare bieten is ook al ge rooid. De fabriek heeft toch elke dag z'n kwantum nodig vanwege de verwerkingscapaciteit. Menig colle ga had ook mee willen doen in de vroege voorlevering, maar kreeg on danks zijn opgave daarvoor geen toewijzing. Waarom dan een opgave doen als men vanuit de fabriek de zaak zelf indeelt. De laatste (machinaal) te plukken sperziebonen zijn ook weg. Het viel niet mee om ze aan een verwerker te leveren. Een bijzonder goed bo nenjaar is daar de oorzaak van, al dus de afnemers. Ze bleven meevallen en dan raakt het vol. Jammer voor diegenen waar ze zijn blijven staan vanwege nat-kwaliteit en dergelijke. Niets opbrengen is haast niet meer voor te stellen van wege de toch al moeilijk te verwer ven inkomsten op onze bedrijven dit jaar (ondernemersinkomen). Zeer velen maken zich zorgen over de zeer slechte prijsvorming van on ze produkten van dit moment. Niets maar dan ook geen enkel positief geluid is er te horen, ook niet op lan gere termijn. Laten we echter nuch ter blijven, een oud gezegde is: 'waar mee gemorst wordt, komt te recht'. We hebben dat al meerdere keren meegemaakt. Op korte ter mijn is dit echter nooit voorspelbaar. Hopelijk blijft het weer wat meewer ken zodat de ploeg- en zaaiwerk- zaamheden onder goede omstandigheden kunnen plaatsvin den. Voor de aardappelpercelen, met die vele doorval van kleingoed, is te hopen dat er eens een paar zware nachtvorsten komen. Het ziet er wit van op sommige plaatsen en we weten wat opslag in het voor jaar voor problemen kan geven. Onze gronden worden weer goed voorzien van organische mest, dat is te zien en te ruiken maar dat hoort erbij. Ik hoorde pas geleden dat iedere afnemer een mestnum- mer moet hebben. Nadere informa tie leert dat men meestal nergens van afweet. Zou dat op den duur geen moeilijkheden geven? Het^er- zamelen van al zulke gegevens komt steeds dichter bij, een telefoontje naar Assen en het wordt geregeld. Zou het vervoer van kippenmest ook nog moeilijkheden geven in ver band met de vogelpest bij het pluimvee? De inenting daartegen geeft ook weer de nodige proble men en onkosten. Alles enten, ook bij de kleinschalige kippen- en ande re pluimveehouders, het zal niet meevallen. Een burger wist er wel raad op: Beerenburg. door het drink water en de zaak is opgelost. Zou het zelf opdrinken dan niet beter zijn Maar voor de pluimveehouderij is het een strop die weer moet worden ingecalculeerd binnen de exploitatie, die toch al een zeer minimum rende ment geeft. In ons gebied is het fruit er ook ver af. Veel kilo's, weinig geld. Juist an dersom als vorig jaar dus. In deze sector nemen de onkosten jaarlijks toe, en ook daar hoopt men op be ter. Net als bij de meeste andere produkten zal het van de export moeten komen. Laten we het hopen. Vele akkerbouwers op THOLEN en ST. PHILIPSLAND zijn blij dat de oogstomstandigheden voor de rooi- gewassen erg gunstig zijn, zodat het werk daaraan goed, voorspoe dig en relatief goedkoop verricht kan worden. Weliswaar ging het aardappels rooien nogal eens ge paard met het verzetten van veel grond, maar onze huidige mechani satie is daar best wel aardig op in gesteld, zodat het verwerken daarvan grotendeels bestaat uit het inzetten van een extra grondkar. In een aantal percelen komt door gaans in lichte mate wel wat phy tophthora voor maar, met wat extra ventilatie-uren is dat wel op te van gen. De kg-opbrengsten zijn meestal goed zonder dat er van top- opbrengsten gesproken kan wor den. Maar als we dit allemaal hebben vastgesteld dan houdt die tevredenheid op, want dan moeten wij met vertwijfeling vaststellen dat de aardappelprijzen af land sinds ve le tientallen jaren nog niet zo slecht zijn geweest. Areaalsuitbreiding en erg goede oogsten in de ons omrin gende landen drukken de prijs om laag naar een niveau waarop de aardappelteler alleen maar flink ver liesgevend kan bezig zijn. En dan te bedenken dat de aardappel als vrij produkt al jaren de kurk is waarop wij als akkerbouwers moe,.en drij ven. Het ziet er bovendien niet naar uit dat er binnenkort veel verbete ring van deze prijs is te verwachten, zodat er best eens een aantal bedrij ven in financiële moeilijkheden kun nen komen. Dit te meer omdat niet alleen de aardappelprijzen maar ook de prijzen van vele andere akker bouw (en tuinbouw) gewassen heel erg laag zijn. Daarnaast komen dan nog eens de MacSharryplannen over ons heen, die ons volgend jaar ook nog eens flink geld gaan kosten. Welnu, ziedaar het sombere beeld wat de toekomst ons te- bie den heeft: kommer en kwel helaas! Tot nog toe laten wij ons dat gelaten over ons komen, maar als we dit al les eens goed op ons in laten wer ken dan komen wij toch in opstand. Een hard werkende bevolkingsgroep op deze wijze in de kou laten staan, dat kan toch niet! Geen enkele be volkingsgroep in ons vaderland pikt financiële achteruitgang, nee, ieder wenst in onze welvaartsstaat méér. Regelmatig lezen wij in de krant dat er looneisen worden gesteld die de draagkracht van de Nederlandse economie aantasten. Helemaal hun zin krijgen ze meestal niet maar er schiet altijd wel iets van over. En als ze hun zin niet krijgen dan wordt het stakingswapen vrij snel tevoorschijn gehaald! Terug nog even naar ons boerenbe drijf waar we kunnen melden dat de suikerbietenopbrengst erg goed is, maar het suikergehalte is erg laag: 14% gemiddeld. En mogelijk is er nog een lichtpuntje: de cichorei- teelt lijkt een goede financiële op brengst te geven!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 8