Nieuws Nieuwe landinrichtingsvormen om natuur voorrang te geven CBT bestaat 75 jaar CM-medewerker wint Kaasboor Escapades van SVR Tweede 'man AID vertrekt Pseudo-vogelpest treft ook exposities Vekabo nieuws Werkgroep buigt zich over Lozingenbesluit VRIJDAG 9 OKTOBER 1992 Om het instrument Landinrichting beter in te kunnen zetten voor ge bieden van bijzondere betekenis voor de natuur worden er twee nieuwe vormen van landinrichting geïntroduceerd namelijk de Herin richting met administratief karakter (HAK's) en de Herinrichting met een bijzondere doelstelling (HBD's). De ze twee instrumenten komen bij de vier bestaande en zijn vooral be doeld om natuurgebieden sneller te kunnen realiseren. Minister P. Bukman lichtte dit tipje van de sluier over het structuur schema Groene Ruimte en de nota "Landinrichting in de jaren negen tig' maandag 5 oktober in Emmen op. Hij sprak hier op een symposium over het belang van de landinrich ting in de herstructurering Groning se en Drentse Veenkoloniën. Het stuctuurschema Groene Ruimte en de nota landinrichting verschijnen 13 oktober a.s. De herinrichting met administratief karakter is bedoeld voor relatienota- gebieden. Door perceelsruil mogelijk te maken kunnen gebieden sneller buiten de agrarische sfeer worden geplaatst. De herinrichting met een bijzondere doelstelling is vooral be doeld voor gebieden die een groot schalige functieverandering zullen ondergaan. Bukman vindt dat de methoden en instrumenten die nu nog met de landinrichting worden ingezet niet Met ingang van 1 december 1992 zal de heer J. Enting de Algemene Inspectiedienst AID) verlaten. De heer Enting heeft de wens te ken nen gegeven om gebruik te maken van de wachtgeldA/UT-regeling. De heer Enting (58) is op 1 april 1957 in dienst getreden van de AID als controleur landbouw. In 1983 trad de heer Enting aan als hoofd inspecteur van Inspectie-West. Daarna (in 1984) werd hij plaatsver vangend directeur van de buiten dienst. Sindsdien is hij zich met name gaan bezighouden met het onderhouden van contacten tussen de AID, ande re departementen, het bedrijfsleven en het Openbaar Ministerie. Tenslot te vervulde hij vanaf 1988 de func tie van sectorhoofd Controlezaken (tot 1990) alsmede plaatsvervan gend directeur. doeltreffend genoeg zijn. Bovendien is het de vraag in hoeverre de be moeienis van de overheid moet blij ven zoals ze is. Hoewel de bewindsman hier niet verder op in ging mag worden aangenomen dat belanghebbenden in de toekomst meer bij zullen moeten dragen aan de herinrichting. De bewindsman wil voorts een flexibelere inzet van de instrumenten en de voorbereidings- en uitvoeringsduur van projecten beperken. Voor een deel zal dit bereikt kunnen worden door gedurende de loop van een project zaken open te houden. "Niet alles op voorhand dicht timmeren zodat er ruimte overblijft voor bijstelling en aanpassing". De minister heeft de twee nieuwe vormen van herinrichting overgeno men van de Commissie Multifuncti onaliteit Landinrichting. De herinrichting met een administratief karakter is bedoeld voor de realise ring van reservaatsgebieden in het kader van de Relatienota. Wanneer er bijvoorbeeld een reservaatsge- bied van ca. 1.000 ha moet worden verworven dan kan met dit instru ment een oppervlakte van ca. 3.000 ha worden begrensd. Binnen dit grote gebied kan dan grond worden gekocht die vervolgens kan worden geruild met gronden binnen het uit eindelijke reservaatsgebied. Voor deze herinrichting worden voor klei ne aanpassingen subsidiebedragen genoemd van f 1.0Ó0,— tot f 1.500,— per ha. De Herinrichting met bijzondere doelstelling is specifiek bedoeld voor natuurontwikkeling in land bouwgebieden. Dat kunnen zijn laag- en hoogveenmoerassen al of niet in combinatie met recreatie, zandverstuivingen en bossen. Hier voor zijn in eerder overleg bedragen genoemd van f 10.000,— tot f 15.000,— per ha. Met deze bedra gen die niet zijn bevestigd, kunnen voor natuurontwikkeling zaken wor den bekostigd als het afgraven van gebieden, het afbreken van huizen en bedrijven enz. Reactie Landbouwschap In een eerste reactie zegt Land bouwschapsmedewerker L. van der Sar dat wanneer het meedoen met deze herinrichtingen niet aantrekke lijker wordt gemaakt dan nu wordt voorgesteld, er weinig animo bij de boeren zal zijn om hieraan mee te werken. De meeste boeren kiezen dan liever voor een onteigening. Het Landbouwschap is dus voorshands niet gelukkig met de twee nieuwe vormen van herinrichting. Men is benieuwd hoe de nieuwe landinrich tingsvormen er precies uit zullen zien. J.W. De twee nieuwe landinrichtingsinstrumenten zijn bedoeld om natuur gebieden sneller te kunnen realiseren. 5n verband met de heersende pseudo-vogelpest in Zuid-Nederland heeft het ministerie van Landbouw voor de periode van drie weken een absoluut verbod afgekondigd op het houden van vogelkeuringen, ten toonstellingen en markten. De maatregel geldt voor het hele land. Honderden exposities van pluimvee, sier- en zangvogels die in oktober zouden plaatsvinden, zijn inmiddels afgelast. Woordvoerders van de Ne derlandse Vereniging van Pluimvee houders en de Ned. Bond van Vogelhouders spreken van een ramp. Het is zeker een kwart eeuw geleden, dat vogelshows op grote schaal geen doorgang konden vinden. De heer R. Niemeijer, medewerker van Campina Melkunie, mocht afge lopen vrijdag in "De Lawei" in Drachten de Gouden Kaasboor in ontvangst nemen. Circa 600 deel nemers hebben gestreden om deze felbegeerde trofee. Het Nederlands Nationaal Kaaskeur Concours maakt duidelijk wie de beste neus heeft voor verscheidenheid en kwa liteit en werd dit jaar voor de 33e keer gehouden. De heer R. Niemeijer, chef kaaspak huis van het opslagbedrijf in Alk maar, behaalde een score van 230 punten, en mocht de Gouden Kaas boor in ontvangst nemen uit handen van dhr. H. Wiegel, Commissaris van de Koningin in Friesland. Daarnaast ging behalve de Gouden Kaasboor ook een bronzen medaille naar een medewerker van Campina Melkunie, namelijk dhr. J. Penders, Hoofd Quality Assurance bij de Divi sie Kaas te Tilburg. In totaal zijn tien bronzen en twee zilveren medailles uitgereikt. Velen van u hebben waarschijn lijk onze voorzitter op televisie gezien bij "De Vakantieman" sa men met de heer v.d. Berg van de SVR. Het positieve hiervan was, dat zeer veel kijkers zijn geïnformeerd over het kamperen bij de boer. Helaas, toonde de heer v.d. Berg zich onverzoenlijk en niet bereid tot een gesprek, waarbij hij buiten beeld zelfs weigerde onze voorzitter een hand te geven. Spoedig hierna is door de SVR een brief gestuurd aan de bij hen aangesloten kam- peerboeren in Zeeland, waarbij deze werden gemaand indien ze ook Vekabo-lid zijn om een keuze te maken voor één van beide or ganisaties. Degenen, die in 1993 nog vermeld staan in een Veka- bo of ANWB-gids zullen uit het SVR-bestand worden ver wijderd. In Zeeuws-Vlaanderen heeft dit veel stof doen opwaaien omdat vooral daar, heel wat kampeer- boeren zowel bij Vekabo als bij de SVR zijn aangesloten. Op een enkeling na besloten de Vekabo- leden in Zeeuws-Vlaanderen lid van Vekabo te blijven en af te wachten wat de SVR verder zou doen. Immers de SVR zal wel oppassen om alle Vekabo-leden uit haar bestand te verwijderen want dan zouden in Zeeland slechts enkele SVR-kampeerboe- ren overblijven en zou men dona teurs die naar Zeeland met va kantie willen niet meer van dienst kunnen zijn. Het weerwoord van de heer v.d. Berg heeft niet lang op zich laten wachten want inmiddels heeft hij laten weten, dat men rustig lid van Vekabo mag blijven, mits men zich niet laat opnemen in de Vekabo-gids. De laatste berich ten zijn, dat helaas diverse leden hiervoor door de knieën zijn ge gaan en niet meer in onze gids vermeld willen worden. Blijkbaar heeft men niet alleen zeer weinig vertrouwen in onze landelijke Vekabo-gids, maar ook in onze vakantiegasten. Is men nu echt van mening dat vakantiegangers massaal voor f 15,— donateur zullen blijven of AMFLKtN CD)U DL >£K tDLKATlt ZLLLAND worden voor 6 of 8 adressen, als ze voor minder geld alle adres sen in Nederland kunnen verkrij gen bij Vekabo of ANWB? Of denkt u dat er geen gasten meer naar Zeeland zullen komen om dat de SVR daar niet meer over voldoende adressen beschikt? Als Vekabo-bestuur hebben wij er geen moeite mee wanneer iemand kiest voor de SVR omdat men achter hun doelstellingen staat, namelijk de consument een goedkope vakantie bieden en kennis te maken met het boe renleven. Wanneer iemand ech ter bij de SVR is aangesloten om veel mensen te krijgen en vervol gens hogere prijzen rekent dan de SVR voorschrijft, vind ik dat persoonlijk weinig consequent en duidelijk eten van twee wal letjes. De heer v.d. Berg roept steeds ook deze mensen uit zijn bestand te zullen verwijderen maar doet dit niet om bovenge noemde reden. Het Federatie-bestuur treft voor bereidingen om tot één Zeeuwse vereniging te komen, terwijl de huidige verenigingen dan als kringen gaan fungeren. In Westerschouwen is een notitie in behandeling over het kampe ren bij de boer. Iemand die hier over meer wil weten gelieve contact op te nemen met het bestuur van Schouwen- Duiveland. Op dit moment is het bij de meeste kampeerboeren rustig, maar in de weekends is er nog best aanloop van surfers of dui kers waaruit blijkt dat het voor ons erg belangrijk blijft om het hele seizoen tot 15 eenheden te mogen gaan! Als bestuur hopen wij u allen te zien op onze verga deringen, zeker gezien de voor genomen fusie! Het Landbouwschap heeft sinds september 1992 zitting in een werk groep die richtlijnen gaat opstellen voor de uitvoering van het zoge naamde Lozingenbesluit. Verder ma ken de ministeries van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieubeheer (VROM) en Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV), het Interprovinciaal Overleg orgaan (IPO), de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) en de Unie van Waterschappen deel uit van deze werkgroep Lozingenbesluit Agrarische Afvalstromen. De totstandkoming van het Lozin genbesluit per 1 juli jl. heeft boeren en tuinders met vragen laten zien. Het is namelijk niet duidelijk welke afvoerstromen onder het besluit val len. Evenmin is helder wanneer een bedrijf aanspraak kan maken op een ontheffing om bedrijfs- of koelwater te lozen. Het Landbouwschap heeft daarom een knelpuntennotitie gestuurd aan beide ministeries, het IPO en de VNG waarin alle onduide lijkheden en probleemgevallen aan de orde worden gesteld. De werk groep zal zich daar de komende maanden over gaan buigen. De officiële opening van de dertien de binnententoonstelling op de Flo- riade zaterdag 3 oktober jongstleden was voor het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland (CBT) aanleiding om stil te staan bij het vijfenzeventig jarig bestaan van de organisatie. De laat ste binnententoonstelling 'Floriade Finale' staat dan ook voor een be langrijk deel in het teken van Neder landse groenten en fruit. Vice-voorzitter mr. F. Andriessen van de Europese Commissie, die de openingshandeling verrichtte, kreeg bij deze gelegenheid het eerste exemplaar van het CBT- jubileumboek overhandigd door voorzitter mr. A. Kroon. Kroon keek tijdens de bijeenkomst op de Floriade even terug op drie kwart eeuw CBT, waarna hij moest vaststellen dat een hechte en finan cieel sterke afzetorganisatie van groenten en fruit nog steeds van groot belang is. Hoewel samenwer king in coöperatief verband niet meer voor iedereen vanzelfsprekend is. 'Samenwerking moet een meer waarde opleveren voor zowel kleine als grote telers. Die meerwaarde zit in het aanbieden aan de handel van een optimaal prijsvormingssysteem en een zo efficiënt mogelijk logistiek proces. Daarnaast zullen flexibiliteit en nieuwe ontwikkelingen voldoen de aandacht moeten blijven hou den', aldus de CBT-voorzitter, die er nogmaals op hamerde dat de vei- De veilingklok, daar draait het om. lingklok ook in de toekomst de meest gebezigde verkoopmethode moet blijven. 'Andere verkoopme thoden dan klokverkopen mogen in beginsel slechts tijdelijk zijn, cen traal geregeld en alleen tussen vei lingen en Nederlandse handel'.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 6