Verplichte landelijke enting pluimvee in verband met pseudo-vogelpest Zeeuwse Vlegel nu ook in Brabant Voorlopig eindrapport gepresenteerd Geldersche ook in gesprek met ABTB over fusie Hoe verder? Provincie blijft bermen maaien voor graszaadteelt Schap blijft bij individuele steun aan stierenmesters Het Landbouwschap heeft woens dag j.l. besloten een extra landelijke enting van al het bedrijfspluimvee verplicht te stellen. Dit houdt in dat alle beroepsmatige pluimveehou ders een week de tijd krijgen om hun dieren een extra dosis vaccin toe te dienen. Pluimveehouders in Noord-Brabant en Limburg zijn van de maatregel uitgezonderd. De maatregel is volgens het schap nodig omdat de dreiging van de besmettelijke virusziekte pseudo- vogelpest aanhoudt. In de afgelo pen dagen is het aantal besmette bedrijven opgelopen tot acht. Bo vendien blijken er veel meer contac ten te bestaan tussen bedrijven in de ingesloten gebieden in Noord- Limburg en de rest van Nederland dan eerder werd gedacht. Ook is uit onderzoek gebleken dat de immuni teit tegen pseudo-vogelpest bij veel koppels slachtkuikens en leghennen te wensen over laat. Het Landbouwschap is bij verorde ning gemachtigd het reguliere ent schema voor pluimvee aan te passen. Vorige week dinsdag is al een verplichte enting ingesteld voor al het pluimvee en sierpluimvee in de provincies Noord-Brabant en Limburg. Daarom hoeven deze beesten niet in de nieuwste aanpas sing van het entschema mee te draaien. Verder zijn bepaalde cate gorieën uitgezonderd van het entge bod, zoals bijvoorbeeld slachtkuikens die binnen twee we ken naar de slachterij gaan. Betref fende pluimveehouders worden hierover op korte termijn nader bericht. Kosten 1,5 miljoen De kosten van de entingen komen voor de helft voor rekening van de pluimveehouder. Het overige deel wordt betaald uit centrale middelen, ofwel van de overheid ofwel van het georganiseerde bedrijfsleven. De kosten worden geschat op 1,5 mil joen gulden. In het kader van de landelijke "week van het brood" heeft de nieuwe Commissaris van de Koningin, drs. W.T. van Gelder, kennis kunnen ma ken met de Zeeuwse Vlegel. Mede ter afsluiting van de succesvolle nieuwe oogst kreeg de Commissa ris woensdag jl. het milieuvriendelij ke Zeeuwse brood in het Provinciehuis aangeboden. De Stichting Zeeuwse Vlegel deelde bij deze aanbieding mee, dat in het afgelopen seizoen 36 akkerbouwers in Zeeland de baktarwe voor het brood op milieuvriendelijke wijze hebben geteeld. De kwaliteit van de geoogste tarwe is goed. De Zeeuw se Vlegel gaat grif van de hand. De consument blijkt graag enkele dub beltjes meer over te hebben voor een ambachtelijk en milieuvriende lijk geproduceerd brood, waarvan de baktarwe bovendien onder controle staat van de Keuringsdienst. Van de kant van de bakkers is er vol op belangstelling om de Zeeuwse Vlegel te verkopen. Het aantal ver kooppunten is intussen verdubbeld tot 100. De Zeeuwse Vlegel is nu ook in 15 bakkerswinkels in West- Brabant te koop en zal binnenkort ook op de Zuidhollandse eilanden verkrijgbaar zijn. VERVOLG VAN VOORPAGINA Sectorcommissies De sectorale belangenbehartiging zal een belangrijke plaats hebben in de nieuw te vormen organisatia Naast sectordoorsnijdende commis sies komen er specifieke sector commissies, zo mogelijk met deelname van de bestaande vak technische organisaties. Gedacht wordt aan de volgende commissies: akkerbouw, rundveehouderij (incl. schapen), intensieve veehouderij en tuinbouw (incl. fruitteelt). Behalve de vrouwen krijgen ook de agrari sche jongeren een eigen commissie De dienstverlening kan op een ho ger peil worden gebracht, met name als gevolg van de voorgenomen fu sie van de accountantskantoren in Gelderland, Utrecht en Zeeland. Doelstelling is de accountantskanto ren om te vormen en uit te bouwen tot dienstencentra. Een aantal SEV- aktiviteiten zal worden onderge bracht in deze dienstencentra. Door middel van een aantal proef- en praktijkprojecten zal worden nage gaan op welke wijze de integratie van beide diensten het beste gestal te kan krijgen. Gedacht wordt aan projecten op drie plaatsen: de Ach terhoek, Utrecht en West-Brabant. Op termijn moeten ook grond- en pachtzaken en juridische zaken in deze vorm van dienstverlening wor den geïntegreerd. De Stuurgroep verwacht dat de aldus gebundelde dienstverlening een grote mate van meerwaarde zal opleveren voor de leden. Contributie De nieuwe organisatie zal contribu tie gaan heffen op basis van SBE's, zoals thans reeds door de GMvL wordt toegepast. De ZLM en het ULG zullen geleidelijk op dit systeem overgaan. De drie organisaties zul len al hun vermogensrechtelijke rechten en plichten overdragen op de nieuwe organisatia De Stuurgroep heeft een voorlopige blauwdruk ontworpen van de nieuw te vormen organisatie. Daarbij is ge kozen voor het starten met een sa menwerkingsmodel en vandaaruit zo spoedig mogelijk toegroeien naar een volledige integratia In het sa menwerkingsmodel voorziet de Stuurgroep een provinciaal kantoor in Zeeland met 6 formatieplaatsen Terwijl de besluitvorming over de in tegratie van Geldersche Mij. van Landbouw, ULG en ZLM aanstaan de is, heeft de Aartsdiocesane Boeren- en Tuindersbond (ABTB) gesprekken op gang gebracht over samenwerking met de KNLC- organisaties in Overijssel, Utrecht en Gelderland. Eerdere uitnodigin gen daartoe werden steeds door de ABTB afgehouden. Omdat de KNLC-organisaties al veel eerder over samenwerking en fusie wilden praten, is de uitnodiging van de ABTB aanvaard. Voor de Gelder sche zijn daarbij twee zaken van be lang. Het uitgangspunt moet nadrukkelijk zijn dat op korte termijn een fusie wordt nagestreefd. Voor jarenlange gesprekken over samen werking is geen tijd meer. Boven- Commissaris van de Koningin W.T. van Gelder (I) krijgt uit handen van voorzitter Joop de Koeyer van de Zeeuwse Vlegel een brood van de stichting aangeboden (foto Oscar van Beest). en een provinciaal kantoor in Bra bant met 2 formatieplaatsen (exclu sief SEV). Begroting Het thans gepubliceerde concept rapport bevat nog geen meerjaren begroting. De Stuurgroep is er niet in geslaagd deze binnen het af gesproken tijdschema gereed te hebben. De voorgestelde blauwdruk van de nieuwe organisatie draagt daarom een voorlopig karakter. De Stuurgroep streeft er naar de meer jarenbegroting 1994-1998 zo spoe dig mogelijk te kunnen presenteren. Deze week zijn de algemeen voorzitter en ik begonnen met onze jaar lijkse rondgang langs onze dertien kringen. De oorspronkelijke opzet voor deze rondgang was de voorgenomen samenwerking met Utrecht en Gelderland centraal te stellen in de besprekingen met onze afde/ings- en kringbestuursleden. Door de huidige bijzonder slechte situatie in de land- en tuinbouw hebben we het programma aange past en staat nu de vraag 'hoe verder met de land- en tuinbouw' cen traal en komt de samenwerking op de tweede plaats. Het gaat er nu vooral om samen met onze bestuurlijke achterban wegen te vinden om de huidige crisis zo goed en zo kwaad a/s het gaat het hoofd te bieden. A/s we eind deze maand rond zijn geweest kan ons hoofdbestuur be gin november op basis van onze ervaringen in de kringen conclusies trekken over de door de ZLM te kiezen koers. Wat eruit komt laat zich raden. Na twee bijeenkomsten deze week bleek al overduidelijk dat de Nederlandse politieke besluitvorming met betrekking tot de land en tuinbouw door de praktijk niet (meer) wordt gedragen. De maat is duidelijk meer dan vol. De voornaamste grief is wel dat het allemaal veel te snel gaat en door de praktijk niet meer is bij te sloffen. Ik zie het er dan ook van komen dat die boodschap straks indringend en breed gedragen naar Den Haag wordt gebracht. Breed gedragen - door alle sectoren - want het besef breekt steeds meer door dat de ene sector de andere onstuitbaar mee zal slepen in de teloorgang van de Nederlandse land- en tuinbouw. Maar laat ik nog niet te veel vooruit lopen op de conclusies. Eerst de rondgang maar eens afmaken. Samenwerking In het hart van deze ZLM-krant is het concept-eindrapport over de sa menwerking tussen de ZLM, de Geldersche Maatschappij van Land bouw en het Utrechts Landbouwgenootschap opgenomen. Het is de bedoeling dat dit concept deze maand in de kringbesturen wordt besproken. Het concept wordt ook op de vergadering van de leden raad van 30 oktober in informatieve zin aan de orde gesteld. Via de hoofdbestuursvergadering van 2 november zullen de reacties uit de kringen en de ledenraad naar de stuurgroep worden vertaald a/s een ZLM-commentaar op het concept-rapport. Op basis van de commen taren van de hoofdbesturen van de ZLM, de Geldersche Maatschap pij van Landbouw en het Utrechts Landbouwgenootschap zal de stuurgroep het definitieve eindrapport vaststellen en dit dan op 1 de cember ter besluitvorming voorleggen aan onze ledenraad. Door de integrale verspreiding van het concept-rapport via onze ZLM-krant re kenen we op een maximale invloed vanuit onze achterban. Ik ben erg benieuwd naar de reacties uit onze organisatie. J. Oggel dien is men al jaren bezig elkaar aan de vergadertafel vast te kluisteren zonder dat de samenwerking veel extra revenuen oplevert. Fusie op korte termijn moet een doorbraak betekenen. Een tweede zaak die van grote bete kenis is, is het feit dat de Gelder sche op het punt staat een fusie met ULG en ZLM aan te gaan. De Geldersche vindt het daarom voor de hand liggend dat vanuit die aan staande nieuwe organisatie met de ABTB en de OLM het overleg wordt gevoerd. De Geldersche hoopt dat het overleg spoedig zijn beslag krijgt in een fusie Een nieuwe landbouw organisatie, die gelijk de grootste is van het land, biedt uitzicht op een geweldige verbetering van de belan genbehartiging van de Gelderse boer en tuinder, aldus de GMvL. Provinciale Waterstaat in Zeeland zal bij het ecologisch bermbeheer rekening blijven houden met de be langen van de graszaadteelt. De huidige praktijk, waarbij op verzoek van graszaadtelers bermen worden gemaaid, zal worden voortgezet. Onlangs liet de provincie weten dat er bij het ecologisch bermbeheer geen uitzondering meer kan worden gemaakt voor graszaadpercelen. Via de Keuringsdienst kregen de gras zaadtelers bericht, dat de bermen langs hun percelen niet meer zou den worden gemaaid. Dit zou niet passen in het ecologisch beleid van de provincie en bovendien te veel geld gaan kosten. De graszaadtelers waren niet blij met dit bericht, om dat er bestuiving van hun percelen vanuit de bermen gaat plaats vinden. In het Landbouwcontact, het geor ganiseerd overleg tussen het land bouwbedrijfsleven en het provinciaal bestuur, is de nieuwe provinciale maatregel door ZLM- voorzitter H.C. van der Maas aan de kaak gesteld. Hij heeft met klem aangedrongen op handhaving van de huidige werkwijza Namens GS is bij die gelegenheid toegezegd, dat de maatregel wordt ingetrokken. Het Landbouwschap is tegen de in voering van een regionale quotering van de stierenpremie. Bij de uitvoe ring van de hervormingen van het Europese landbouwbeleid geeft het schap de voorkeur aan een individu eel premierecht voor elk stieren- mester. In een brief aan minister Bukman van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij wijst het Landbouwschap erop dat onvoldoende steun voor de circa 600 Nederlandse stieren- mesterijen de doodsteek voor deze sector zal betekenen. Door een te verwachten prijsdaling en de instel ling van een maximum veebezetting per bedrijf krijgen deze bedrijven te maken met een gemiddelde inko mensdaling van 20.000 tot 114.000 gulden. Aangezien vanaf 1993 het aantal dieren per hectare een rol gaat spe len bij het wel of niet toekennen van stierenpremie, komen intensieve be drijven niet langer in aanmerking voor het maximale aantal premies van negentig stuks. Bij een indivi duele regeling kunnen de rechten die niet worden aangewend worden verkocht. Een regionale quotering kent dit voordeel niet.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 3