doorzicht op inzicht Voorbeeldbedrijf stimuleert milieubewuste champignonteelt Doorzicht op Inzicht Bollentelers kunnen beter omgaan met afval Milieuvriendelijk en energiebesparend project voor glastuinbouw Bleiswijk In een aantal artikelen, die door samenwerking van NCB, ZLM, CBTB en het Consulentschap Landbouw tot stand komen, wordt de strategie van de Bra bantse landbouwontwikke lingsnota "Doorzicht op Inzicht" uitgedragen. De arti kelen hebben een voorbeeld functie. Het betreft onderwerpen op bedrijven die bewust een keuze maken voor de toekomst en die op een po sitieve wijze inspelen op de mogelijkheden in hun situatie. Vader Antoon van Dongen en zijn beide zoons René en Carlus hebben aan de Vensteeg 1a in Zeeland (N.Br.) een normaal champignon- teeltbedrijf met 6 cellen ieder met een teeltoppervlakte van 450 m2. De cellen zijn gebouwd van gasbe- ton en voorzien van een dampdichte coating. Op het bedrijf wordt door groeide compost gebruikt zodat een produktie-cyclus wordt aangehou den van 8 weken. De compost wordt geleverd door het compost- bedrijf van de Coöperatieve Neder landse Champignonkwekersvereniging CNC. In totaal zijn op het bedrijf 20 personen in vaste danwel losse dienst werkzaam. De champignons worden, nadat ze zijn geplukt, op het bedrijf gekoeld bewaard en wor den vervolgens in een gekoelde vrachtwagen afgezet op de Veiling Veldhoven. Gemiddeld worden er 15 ton champignons per week afge leverd. Toch is het bedrijf van de familie Van Dongen een bijzonder bedrijf. champignontelers jaren hebben ge kend met renderende prijzen voor hun produkt. Vooral de laatste jaren is daar verandering in gekomen. "Eigenlijk zijn de prijzen de laatste maanden in de verdrukking geko men doordat we ons aanpasten aan de steeds strengere milieu-eisen. Tot voor kort werd de compost sa mengesteld bij de CNC, maar deze werd vervolgens als verse compost naar de bedrijven vervoerd. Op het champignonbedrijf aangekomen moest deze eerst nog zo'n 8 10 dagen uitzweten waarbij vooral de nodige ammoniak vrij kwam. Dit ge beurt nu voortaan bij de CNC en op diverse tunnelbedrijven, die voor dat proces enorm grote investeringen hebben moeten doen. De champig nonkwekerijen zijn echter verlost van het ammoniakprobleem. De doorgroeide compost brengt het produktieproces op de bedrijven te rug van 12 naar 8 weken met als gevolg een produktiecapaciteitsver- hoging van 20%. Het evenwicht van vraag en aanbod is daardoor verstoord. De lage prijzen van de laatste maanden zijn daarmee ver klaard", aldus René van Dongen. Cor Rops Spoel- en schrobwater wordt via bezinkput geloosd op riolering. René en Carlus van Dongen hebben inmiddels al heel wat studieclubs van champignontelers op hun be drijf ontvangen. Zij kunnen zich al dus op de hoogte stellen van de metingen en registraties. Zij stellen verder vast dat de initiatieven op het voorbeeldbedrijf ook de belangstel ling hebben van bestuurders en ambtenaren van gemeenten, provin cies en waterschappen. Dat is niet verwonderlijk want zij houden zich allemaal bezig met zaken op het ge bied van ruimtelijke ordening, de waterhuishouding en het milieu. Champignonkwekers René en Carlus van Dongen. Sinds 1 november 1991 is het een milieuvoorbeeldbedrijf voor de circa 800 champignontelers in Neder land. Bij de start van het project stelde de voorzitter van het Land bouwschap, drs. J. Mares dat de overheid veel te weinig rekening houdt met de mogelijkheden van de agrarische ondernemers om, binnen het aangegeven tijdspad, aan alle geëiste milieudoelstellingen te kun nen voldoen. De ondernemer worstelt immers voortdurend met de vraag hoe hij de eisen van de consument en die van de overheid in zijn bedrijf kan inpassen. Mares zei toen ook nog het volgen de: "De agrarische ondernemer moet dag in dag uit met miliauzorg bezig zijn. Hij moet de milieuproble men zelf willen en kunnen oppak ken. De omgeving verandert en dus moet de ondernemer mee verande ren. Daartoe zal hij zijn nek uit moe ten durven steken. Hij moet openheid durven geven naar colle ga's en buitenstaanders toe en hij zal aan experimenten mee moeten willen werken. Kortom, de agrari sche ondernemer zal een offensieve bedrijfsvoering moeten voeren". Voorlichting Het bedrijf heeft dus de speciale taak om voorlichting te geven op het gebied van bedrijfsinterne mi lieuzorg. Daartoe noteren René en Carlus veel gegevens. Diverse for mulieren worden van het bedrijfsge- beuren ingevuld. De formulieren zijn op die plaatsen opgehangen waar zij ook daadwerkelijk ingevuld moe ten worden, dus bij de bestrij- dingsmiddelenkast en op de celdeur. René vertelt dat sinds de start de hoeveelheid bestrij dingsmiddelen al is gedaald met tenminste 20%. Dat is opmerkelijk omdat de omloopsnelheid van de champignonproduktie juist de laat ste maanden met 20% is toegeno men. René denkt door interne hygiëne en het tijdig signaleren en begeleiden van ziekten de hoeveel heid gewasbeschermingsmiddelen te kunnen verlagen met 50%. Het milieuvoorbeeldbedrijf ontvangt geen subsidie, maar wordt on dersteund door een werkgroep die bestaat uit leden van het Land bouwschap, de Coöperatieve Ne derlandse Champignonkwekersvereniging, de Dienst Landbouw Voorlichting, het Informatie en Kennis Centrum en de Stichting Centrum voor Champig- nonteeltonderwijs. Vooruitstrevende milieutechnieken Op het bedrijf worden praktijkrijpe technieken toegepast zoals: - een zeer moderne koelmachine. Gekozen is voor een proportio neel regelend direct freon koel systeem; - een energiezuinige en hoog ren derende Low-NOx stoomketel; - een gescheiden waterafvoer. Het regenwater van de daken wordt geloosd op het oppervlaktewater en het afvalwater, dus het spoel en schrobwater uit de cellen en het regenwater van de compost- plaat wordt via de bezinkput ge loosd op het gemeentelijk riool; - de lucht in- en uitlaatfilters voor de klimaatbeheersing in de cel len voldoen aan de modernste milieu-eisen. De filters houden namelijk schimmelsporen en vliegen buiten de cel waardoor minder gewasbeschermingsmid delen nodig zijn; - het gebruik van frequentierege laars op de motoren van de ven tilators geeft besparing op het elektriciteitsverbruik. Milieuzorgsysteem De overheid wil dat alle bedrijven in 1995 een bepaalde vorm van mi lieuzorg hebben ingevoerd. Op het milieuvoorbeeldbedrijf van de fami lie Van Dongen en op 5 zogenaam de volgbedrijven wordt een milieuzorgsysteem voor de cham pignonteelt ontwikkeld dat te zijner tijd op alle bedrijven moet worden ingevoerd. Een handboek fungeert daarbij als hulpmiddel. Het boek zal naast richtlijnen voor bedrijfsre- gistratie ook een milieu-actieplan bevatten om de voortgang van het milieuzorgsysteem te controleren. Lage opbrengstprijzen René van Dongen geeft toe dat de Bollentelers moeten leren anders om te gaan met afval. Alleen dan kunnen zij de groeiende afvalstroom in hun sector een halt toe roepen. De (regionale) overheid moet hen stimuleren door snelle en doelge richte regelgeving en door de start van een goed inzamelingssysteem. Dit stelt het Centrum voor Land bouw en Milieu (CLM) in het rapport 'Afvalstromen in de bollenteelt, mo gelijkheden voor preventie, herge bruik en verwerking' dat 30 september is gepubliceerd. Afvalproblemen moeten bij de bron worden opgelost. Het rapport be schrijft de afvalstromen op het bol- lenbedrijf en geeft de bollenteler voor iedere stroom de meest wen selijke alternatieven. In de gevolgde strategie hebben preventie en her gebruik de voorkeur boven verbran ding en stort. Een voorbeeld van een preventieve maatregel is het composteren van organisch mate riaal (gewasresten, stro en broeiaf- val) op het eigen bedrijf. Het organisch materiaal verandert zo van afval in een nuttige grondstof voor de produktie. Een andere preventieve maatregel is de teelt in netten. Daarmee kan op zware grond de grote hoeveelheid spoelgrond sterk worden ver minderd. Stimulerend beleid De overheid kan bollentelers stimu leren om anders om te gaan met af val. Het CLM pleit ervoor dat de regionale overheden een apart inza melingssysteem voor agrarische be drijven opzetten. Met een heffing op plastic kan een inzamelings- en re- cyclingssysteem voor plastic wor den bekostigd. De Tandelijke overheid moet volgens het CLM sneller met de juiste regelgeving ko men. Daarin moet het accent vooral liggen op doelvoorschriften in plaats van het voorschrijven van middelen. De bollenteler kan dan zelf bepalen hoe hij dat doel wil halen. Bijvoor beeld met een doelvoorschrift als 'een composthoop mag geen stank overlast veroorzaken', kan de over heid preventie van organisch afval door composteren stimuleren. Convenanten Het CLM constateert dat het conve nant bestrijdingsmiddelenverpakkin gen tussen fabrikanten, Landbouwschap en ministerie van Milieubeheer noch voldoet aan de gewenste strategie noch voldoet aan de eisen die de overheid zelf stelt. Als gevolg van dit convenant spoelen telers de verpakkingen die vervolgens als gewoon afval naar de stort of verbrandingsoven gaan. De bestaande retoursystemen voor bij voorbeeld verpakkingen van grond- ontsmettingsmiddelen zijn na afsluiting van het convenant ver dwenen. Een voor het milieu onge wenste ontwikkeling. Het CLM pleit er daarom voor dat het nieuwe afvalconvenant over kunststofafval, dat dit jaar zal wor den afgesloten, preventie stimuleert en voorziet in een goed inzamel- en recyclingssysteem. Ook pleit het CLM ervoor dat het convenant bestrijdingsmiddelenverpakkingen in dezelfde richting wordt aange scherpt. Energie Delfland NV heeft een mi lieuvriendelijk en energiebesparend project geïntroduceerd voor de glastuinbouw. Het gaat om de leve ring per pijpleiding van warm water en C02, koolzuurgas, aan tuinders in een kassengebied in Bergschen- hoek en Bleiswijk. Via een pijpleidingsysteem wordt warm water van circa 120 graden Celsius en C02 gedistribueerd naar de installaties van de tuinders. De stoffen worden niet speciaal gepro duceerd, maar komen vrij bij het op wekken van elektriciteit bij het Electriciteitsbedrijf Zuid-Holland (EZH) in Rotterdam. Het is de be doeling dat EZH het warme water en C02 via speciale geïsoleerde pijp leidingen transporteert naar enkele centrale punten in het glastuin bouwgebied van Bergschenhoek en Bleiswijk. Vandaar verzorgt Energie Delfland de distributie naar de tuin ders. Als de tuinders collectief ge bruik gaan maken van dit distributiesysteem, zal dit voor hen jaarlijks een besparing opleveren van vele duizenden guldens aan energiekosten en een gunstig effect hebben op het milieu. De te behalen besparing op de ener giekosten voor de productie van warmte en de aanmaak van C02 is sterk afhankelijk van onder meer de oppervlakte van het bedrijf, de be drijfsvoering, het gewas of de ge wassen, het ketelrendement van de huidige installatie en de gasprijs voor de tuinbouw. Een berekening voor de teelt van paprika's bij de huidige gasprijs leert dat een bespa ring van f 1,18 per vierkante meter glasoppervlakte mogelijk is. Voor het realiseren van het project zal een totale investering nodig zijn van f 500 miljoen gulden, waarvan Energie Delfland circa zeventig mil joen voor zijn rekening neemt. Het project is gepresenteerd aan de tuinders in het gebied van Bleiswijk en Bergschenhoek. Het is de bedoe ling dat deze zich in de komende maanden in principe uitspreken of zij met het project mee willen doen. Pas als een rendabel aantal deelne mers zich aanmeldt, zal het plan worden gerealiseerd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 19