Computergebruik melkveehouderij minder groot dan verwacht Opmerkelijke Zeeuwse successen hippl/ch nieuui/ Failliete schapenslachterij in Lelystad draait weer Hygiënecode voor poeliers Tien bedrijven doen mee aan proef varkensvoer Onderzoek LEI: Schadedrempel emelten Tot nu toe is de betekenis van infor matietechnologie in de melkveehou derij minder groot dan verwacht. Ongeveer veertig procent van de melkveehouders maakt er gebruik van. Informatietechnologie (voer- computers, automatische melkme ting, microcomputers en videotex) wordt vooral gebruikt om gegevens te registreren voor het nemen van dagelijkse beslissingen. Gebruikers van informatietechnologie benutten de geregistreerde gegevens niet va ker bij de bedrijfsvoering dan andere registreerders. Daardoor is het niet verwonderlijk dat de effecten van informatietechnologie klein zijn. Dit blijkt uit een onderzoek van het Landbouw-Economisch Instituut. Het LEI heeft een schriftelijke en een mondelinge enquête gehouden bij respectievelijk 1056 en 213 melkveehouders die jonger zijn dan 55 jaar of een opvolger hebben. De voercomputer is meestal de eerste stap in het gebruik van informatie technologie. Boeren die een bepaal de toepassing niet gebruiken, vinden dat deze niet in de huidige Ca. 40 procent van de veehouders heeft een computer. stal past (voercomputer, automati sche melkmeting) of nog van onvol doende kwaliteit is (microcomputer, videotex). Een deel van hen zal ech ter ook in de toekomst niet tot aan schaf overgaan, omdat zij vinden dat informatietechnologie hen wei nig voordelen biedt. De voordelen van het gebruik van een voercomputer en automatische melkmeting liggen vooral op de werkvloer, namelijk een betere voer- dosering en een signalering van een afwijkende melkgift. Van het ge bruik van een microcomputer wor den informatievoordelen verwacht, maar deze gaan in de praktijk maar gedeeltelijk op. Gebruikers van een voercomputer hebben nu gemiddeld een groter melkquotum en vaker een ligboxenstal dan niet- gebruikers. Gebruikers van een mi crocomputer hebben hetzelfde soort bedrijf als niet-gebruikers, maar ze hebben wel vaker een oplei ding op minimaal MBO-niveau. Er is geen duidelijke invloed van in formatietechnologie op het verschil tussen melkopbrengst en voer- en ziektekosten geconstateerd. Welis waar is bij gebruikers van informa tietechnologie dit saldo hoger, maar dit komt vooral door het feit dat de ze groep een groter melkquotum, vaker Holstein Frisian of zwartbonte koeien, een ligboxenstal en een opleiding op minimaal MBO-niveau heeft. Het gebruik van informatie technologie lijkt meer een onderdeel van een geleidelijke aanpassing in het produktie- en arbeidsproces dan van een ingrijpende herstructurering van het bedrijf. Melkveehouders noemen daarbij de (registratiever plichtingen door de toenemende wet- en regelgeving op het terrein van produktie en milieu. Verder heb ben toeleverende en afnemende or ganisaties in het kader van integrale ketenbeheersing behoefte aan meer gegevens van melkveehouders. De ze organisaties blijken ook een be langrijke "inspiratiebron" voor de aanschaf van toepassingen te zijn. Op de diverse nationale evene menten vielen vele eerste prijzen op Zeeuwse vertegenwoordi gers. Op de 47e Nationale Ten toonstelling van de KVNT waren er zelfs drie aanvoerster van hun rubriek, en wel Marita van de Aarleseweg van Stal te Zande te Heinkenszand-Kapelle; Natasja, de reserve-kampioene van Zee land, eig. Z.A. de Buck te Oost- kapelle bij de trekpaarden; en Ramona van RA. Karelse te Heinkenszand bij de Haflingers. Natasja veroverde daarbij de be ker, beschikbaar gesteld door het Luxemburgse stamboek, om dat ze door dit stamboek als meest ideale merrie werd gezien, een opmerkelijk succes. Opmerkelijk was ook dat de elite-merrie Victoria uit de Vin- kenpoel de moeder is van zowel de kampioen hengst als van de kampioene van de merries, iets dat nog nimmer op de Nationale heeft plaats gevonden. Overi gens had deze Nationale erg te lijden van overvloedige regenval op zaterdag, "de showdag", die grotendeels in de open lucht moest worden afgewerkt. De regelmaat waarmee dit eve nement wordt gehouden - om het jaar - vormt momenteel een punt van discussie. Het is niet te hopen dat de beslissende drup pel die de emmer doet overlo pen, opgevangen is. Op dezelfde dag vond voor het eerst de Levade voor de paarden plaats in Ermelo op het Federa tiecentrum en ook dit evene ment werd geteisterd door de regen. Het viertal van LR Zuid- Beveland te Kruiningen leverde met een derde plaats in de afde ling zwaar een knappe prestatie. De UTV trof het gelukkig goed met het weer. Tijdens de Hack- neykeuring aldaar werd Cynthia Carty van J.C. van de Endt uit Kruiningen reserve jeugd kampioene kleine maat, een prachtig succes voor deze Hack- neyliefhebber, die dit jaar ook op de concoursen met Midnight Box K erg succesvol is en diver se overwinningen behaalde. Slechts eenmaal lukte dit niet. Ook bij de NKB kampioenschap pen in Wanroy viel een fraai Zeeuws resultaat te melden en wel een overwinning voor Oosterlee jr. uit Hoofdplaat met Boy O in de limietklasse. Als er twee paarden met dezelfde na men op de concoursen uitko men, dan krijgen ze de beginletter van de eigenaar als toevoeging en houden die letter dan ook bij verandering van eigenaar. Paarden praktijkonderzoek Het paardenpraktijkonderzoek moet blijven. Dit stelde de heer P.B. van Binsbergen namens de werkgroep Herstructurering Praktijkonderzoek voor de Paar- denhouderij in een vergadering van het hoofdbestuur van het KWPN. Tot nog toe heeft de overheid de onderzoekskosten volledig gedragen, maar ingaan de 1993 zullen sport- en fokkerij organisaties de helft van de kosten gaan dragen. Uitgaande van centraliseren van het onder zoek op een plaats, in plaats van twee (Lelystad en Brunssum) ko men de jaarkosten op ca. f 1,1 miljoen. De helft hiervan als volgt te verdelen: f 300.000,— voor de stamboeken, f 150.000,— voor de NDR (draf- en rensport), en f 100.000,— voor de Nederlandse Hippische Sportbond. Het onderzoek richt zich op drie velden, a: voortplanting en vruchtbaarheid, b: blessurepre ventie, en c: luchtwegeninfec ties. Ten aanzien hiervan hebben we een voorsprong op andere landen opgebouwd, en het zou jammer zijn als we deze verloren laten gaan. Besloten werd deze materie aan de afdelingen voor te leggen. Ook de andere stamboeken en sportorganisaties is in krachtige overweging gegeven de financië le bijdrage te leveren. We zijn zeer benieuwd of dit op de val reep nog lukken zal. De overhandiging van het eerste exemplaar aan staatssecretaris Simons. "Het gaat goed met pluimveevlees in Nederland. In de afgelopen 10 jaar is het verbruik verdubbeld. Het sluit kennelijk goed aan bij de wen sen van de consument. Smaak, be reidingsgemak, prijs en de magerheid: pluimveevlees scoort op al deze aankoopkriteria een dikke voldoende. Toch kan de pluimvee sector niet op zijn lauweren gaan rusten: de consument vraagt om veilig pluimveevlees en wild. De sector heeft recentelijk al de nodige activiteiten ontplooid om de bacte- riële besmettingsdruk te verminde ren. De hygiënecode voor het poeliersbedrijf levert hieraan een wezenlijke bijdrage". Dit zei voorzitter R.J. Tazelaar bij de introductie van de Hygiënecode voor het Poeliersbedrijf. Op 30 sep tember jl. overhandigde hij het eer ste exemplaar aan staatssecretaris drs. H.J. Simons (zie foto). Vanaf die datum hebben de poeliers een ob jectieve maatlat om te checken of zij op alle fronten hygiënisch wer ken. Dit moet uiteindelijk resulteren in een veiliger eindprodukt. Zowel Volksgezondheid als pluimveesector zijn hierbij gebaat! Verwacht wordt dat begin 1993 on derzoek verricht zal worden naar de mate waarin de code wordt toege past. Zonodig zullen dan activiteiten ontplooid worden om het gebruik te verbreden. Voorzitter Ruig van de Nederlandse Bond van Poeliers en Wildhandelaren vertrouwt erop dat de hygiënecode een aanzet vormt voor de verbetering van het kwali teitsniveau in de poelierssector. Op een tiental varkensbedrijven in Brabant begint deze maand een praktijkproef met varkensvoer, die gericht is op een mineralenbespa- ring tot vijftien procent. De proef is een samenwerkingsproject van de provincie, NCB, Dienst Landbouw Voorlichting en twee mengvoeder fabrikanten. De praktijkproef is onderdeel van een stimuleringsproject dat erop ge richt is om mineralen efficiënter te gebruiken. De besparing kan wor den behaald door fosfor en eiwitten in het voer aan te passen aan de groeifasen van vleesvarkens. Deze beide stoffen bepalen immers in ho ge mate de hoeveelheid fosfaat en stikstof in de mest. Onderzoeken van onder meer het Proefstation voor de varkenshouderij in Rosma len hebben aangetoond dat vlees varkens vooral op oudere leeftijd met minder fosfaat en eiwit toe kunnen. Op de geselecteerde bedrijven waar de proeven plaatsvinden, wordt het voer via handmatige fasenvoedering aangepast. De veehouders hebben zich verplicht te gaan werken met voer van verschillende samenstel ling en hebben ook soms geïn vesteerd in nieuwe voersilo's. De voormalige schapenslachterij Dirkson in Lelystad draait weer op volle toeren. Dirkson en slachterij Van der Pijl uit Ter Aar hebben in sa menwerking met de bank de Flevo Slachterij bv opgericht. Het voorne men bestaat om jaarlijks in ieder ge val 100.000 schapen te laten slachten. Volgens crisismanager dr. J.A. Klos- se worden dat er in de toekomst meer. "De bedoeling is dat er meer dere handelaren hier hun schapen laten slachten en dat we naar een produktie van 250.000 stuks gaan". De moderne schapenslachterij werd medio vorig jaar door Dirkson ge opend. Daarmee was een investe ring van vijf miljoen gulden gemoeid. In 1991 zouden 150.000 lammeren aan de lopende band worden geslacht, maar al snel bleek dat deze doelstelling niet kon wor den gehaald. De slachterij kreeg te weinig schapen aangevoerd, waar door de hoge investerings- en ex ploitatiekosten niet konden worden terugverdiend. In juni van dit jaar werden de activiteiten gestaakt in verband met het faillissement en de 24 werknemers op straat gezet. Klosse heeft weer vertrouwen in de toekomst van de Lelystadse scha penslachterij. "Dirkson en Van der Pijl zorgen met de 100.0Q0 schapen voor de vaste omzet. Daarmee kun nen we zakelijk gezien al heel goed draaien tegen concurrerende prij zen. Aan alles wat we meer slach ten wordt geld verdiend". In het artikel 'De maand oktober op het zuidwestelijk veehouderijbedrijf' in de ZLM-krant van 2 oktober stond de hoogte van de schade- drempel voor emelten in grasland onjuist weergegeven. De schade- drempel ligt bij 150 emelten per vierkante meter (en niet per ha). U kunt de emelten bestrijden met 2 li ter parathion of 1,5 liter chloorpyri- fos (Dursban).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 17