Akkerbouw Areaal vezelvlas in West-Europa in twee jaar bijna gehalveerd Zonnebloemen geen perspectief voor Nederlandse landbouw Het ziet er goed uit Kwaliteitskeuring aardappels Prijsherstel blijft nog uit Kwaliteit uitstekend, opbrengst laat het afweten VRIJDAG 9 OKTOBER 1992 15 In twee jaar tijd is het vezelvlasare aal in West-Europa met maar liefst 44,3% teruggedrongen. Het totale areaal zal dit jaar volgens voorlopige cijfers ca. 43.500 ha bedragen. In het topjaar 1989 lag het nog op ruim 78.000 ha. Deze cijfers ontle nen wij aan het blad Vlasberichten, een uitgave van het Algemeen Bel gisch Vlasverbond. Het blad constateert dat de oproep aan het bedrijfsleven in West- Europa tot een sterke vermindering van de vlasuitzaai voorbeeldig is op gevolgd. Dat was trouwens hard nodig. De vlasindustrie is in een die pe crisis terecht gekomen door de 'ongebreidelde en onbezonnen are aaluitbreiding'. Vooral in de tweede helft van de tachtiger jaren is de zaak uit de hand gelopen. De vlaste lers negeerden de wet van vraag en aanbod. Het benodigde areaal in de EG bedraagt niet meer dan 50.000 tot 60.000 ha. Schuld Volgens het Belgische vlasblad ligt de schuld van de overproduktie vooral aan de traditionele produktie- landen Frankrijk, België en Neder land. Verder stelt het blad vast dat de vlasteelt in toenemende mate een zaak is van de vezelproducen ten. Het aandeel van de vrije teelten loopt stelselmatig terug. Het eerste effect van de oproep tot saneren werd zichtbaar in 1991. In één ruk werd de uitzaai met 30,4% teruggeschroefd. Geen enkel land bleef hierbij achter. Frankrijk, nog al tijd de grootste vlasproducent, le verde de belangrijkste bijdrage en zaaide 33,6% minder vlas in dan in 1990. De areaalinkrimping was rela tief het kleinst in België (17,1%). Ne derland (27,3%) en Duitsland (21,4%) zaten daar tussen in. Vlasspinnerij (archieffoto) Om het evenwicht op de vezelmarkt te herstellen en de overtollige voor raden te kunnen afzetten was ook dit jaar nog een forse areaalvermin dering noodzakelijk. Volgens de voorlopige cijfers is die verminde ring inderdaad gerealiseerd. Er is dit jaar ruim 10.000 ha (19,9%) minder vlas uitgezaaid. Daarmee is het to tale Westeuropese areaal op 43.500 ha gekomen. Frankrijk de grootste Frankrijk blijft het grootste vlasland in Europa met een areaal van ruim 33.000 ha. Dat is overigens 44,3% minder dan in het topjaar 1990. Bel gië realiseerde in twee jaar tijd een uitzaaivermindering van 41,5%. Vol gens voorlopige cijfers is het areaal bij onze zuiderburen op 6.770 ha uitgekomen. Dat is het laagste sinds 1981. Het Belgisch aandeel in de Europese vezelvlasproduktie ligt op 15,5%. Zowel in Frankrijk als in Bel gië leveren de vrije teelten de groot ste bijdrage aan de reductie. In Frankrijk vertegenwoordigen de vrije teelten nu nog slechts 20% van de totale teeltoppervlakte. In België ligt dat percentage op circa 30. In de periode van groei van het vlas areaal spande Nederland dikwijls de kroon. Maar ook in het matigen loopt Nederland nu voorop. Vorig jaar werd al 27% minder uitgezaaid en dit jaar liep het areaal verder te rug met ruim 30% tot 2.884 ha (voorlopig cijfer). Er is dus sprake van een halvering van het Neder landse vlasareaal in twee jaar tijd. Zeeland is nog altijd de grootste vlasprovincie met een areaal van ca. 3.000 ha. Dit is 74% van de natio nale produktie. Prijsherstel? De inspanningen om tot een aan zienlijk kleiner vlasareaal te komen hebben dus duidelijk succes gehad. Toch hebben ze nog geen voelbaar resultaat opgeleverd. De afzet van de vezel - zowel lang als kort - ver loopt nog altijd moeizaam en prijs herstel blijft nog uit. Het Vlasblad wijst er op dat areaalinkrimping niet de enige factor is, die de markt beïnvloedt. Ook de opbrengsten spelen een rol. Hoge vezelrende menten van de oogst 1991 hebben het effect van de areaalinkrimping volledig te niet gedaan. Dit jaar liggen de kaarten totaal an ders. Het effect van de verminderde uitzaai zal nu wel degelijk merkbaar zijn, gezien de relatief lage vezelop brengsten. Een aanzienlijk deel van het areaal zal zelfs niet in aanmer king komen voor vezel bereiding. Daarom verwacht het blad dat de eerste tekenen van heropstanding in de loop van deze campagne zicht baar zullen worden. Als in 1993 de matigingsinspanningen qua uitzaai en produktie dan nog worden voort gezet, moet de vlasser binnen af zienbare tijd zijn vezelproduktie opnieuw voor rendabele prijzen kun nen afzetten. Aldus de scribent in Vlasberichten. Het Nederlandse klimaat is te wispelturig om met succes zonne bloemen te telen. Tot deze conclu sie zijn Ceres Nederland te Breda en Zwaan en de Wiljes te Zwolle, na ja ren van onderzoek, gekomen. Kwa litatief kan Nederland de concurrentie met o.a. Frankrijk aan. De afzet is hierdoor gegarandeerd. Als spijs- en tafelolie èn als grondstof voor diverse sauzen is het een gewild artikel. De opbrengst echter laat het afweten. Ceres Nederland stimuleert boeren niet meer om zonnebloemen te ver bouwen. 'Wij hebben te weinig zon licht', zegt verkoopleider Liefooghe. 'Een vroeg ras dat in september af- rijpt zit in ons pakket. Ondanks goe de verwachtingen viel de opbrengst in 1990 en 1991 tegen. Om deze re den hebben we in 1992 niets meer ondergebracht. Hoewel de 3000 kg haalbaar is bleef het uitbetalingsge wicht bij 1500 kg steken. Bij een prijs van f Iontoereikend om de kosten te dekken. Alle telers zijn dan ook afgehaakt'. Liefooghe ziet in olievlas meer perspectief. 'Dit ge was is vrijwel risicoloos te telen. Het past tevens in de braakregeling'. I Zwaan en de Wiljes heeft nog een kleine klantenkring die jaarlijks zon nebloemen uitzaait. Productmana ger H.J. Nagelhout heeft de groei een paar jaar intensief gevolgd. 'Als klanten erom vragen bedienen wij ze. Op erg droogtegevoelige gron den kunnen zonnebloemen een al ternatief zijn. Als we de opbrengst tegen de kosten en het risico gaan afwegen is het gewas niet geschikt voor de Nederlandse landbouw'. Het ras Maindor kan het binnen het Nederlandse klimaat goed doen maar er kleven volgens Nagelhout nog een aantal andere nadelen aan de teelt van zonnebloemen. 'Als de afrijping in zicht is en het weertype is vochtig dan kunnen botrytus en Twee zaadbedrijven hebben definitief geconcludeerd dat zonnebloe men niet passen in het Nederlandse bouwplan sclerotinia hard toeslaan. Doordat het gewas hoog is, is spuiten bijna niet uit te voeren. Telers beschikken niet over een verhoogde sproeima- chine zoals dat binnen de boom kwekerij het geval is. Aangaande de kwaliteit valt er niets op aan te mer ken. Het oliehoudend zaad doet ze ker niet onder voor dat uit Frankrijk. Vaak moet na de oogst de droog- vloer er aan te pas komen. Dat ver hoogt de kostenpost aanmerkelijk'. Ceres en Zwaan en de Wiljes heb ben definitief de conclusie getrok ken dat zonnebloemen niet binnen het Nederlandse bouwplan passen. Cebeco is nog in een fase van on derzoek en laat zich niet zo pessi mistisch uit. J.v.T. De Commissie Kwaliteitskeuring Aardappelen (CKA) van het Pro- duktschap voor Aardappelen deelt mee dat de volgende bedrijven CKA-deelnemers zijn. Groothandel: Aardappel Afzet Org. BV Zierikzee; Agrico Holland UA Emmeloord; Korteweg BV Dronten; Koval BV Ittervoort; C. Meijer BV Kruiningen; C. Meijer BV Swifter- bant; Nedato BV Oud-Beijerland; B. Schaap BV Biddinghuizen; Verhagen BV Dinteloord. Verwerkende industrie: Aviko BV Steenderen; Dalgety Foods Holland BV Breda; Dalgety Foods Holland BV Deventer; De Fritesspecialist BV Arcen/Lomm; Nestlé Nederland BV Venray; Vriezo BV Oosterbierum. Nog een paar dagen dan gaat de "grote" jacht open. Nu kun je over "grote" verschillend denken maar de jagers weten wat ik be doel, jacht op het haas en de fazant. Het was spannend de afgelopen maanden. De wetenschap van een slecht, koud broedseizoen (mei en juni '91) met daar nog een jachtseizoen achteraan dwongen de jager tot een voor zichtige bejaging. Nu is het re sultaat van zeer zuinig zijn en van sparen beloond en is artikel 19 van de Jachtwet (een zodani ge bejaging dat een redelijke wildstand gehandhaafd blijft of bij het ontbreken daarvan bereikt wordt) door ons jagers voortref felijk in praktijk gebracht! Een prima hoeveelheid fazanten en hazen met bij ons een redelijke aanwas van het patrijs. Over de eendenstand kan ik kort zijn: heel veel eenden. De hoe veelheden die 's avonds voor mijn huis neerstrijken op de stoppel en die brutaalweg tot ver na zonsopgang blijven, vertellen genoeg. Het is mooi om te zien. In alle vroegte haal je de krant uit de postbus en dan zie je de een dekoppen boven de stoppel uit komen, ze waarschuwen elkaar. Mochten de nietwetenden u aanspreken over de jacht kunt u uw zuinig zijn en spaarzaam be jagen van vorig jaar aantonen door te wijzen op de hoeveelheid wild wat er nu is. Een paar maanden geleden schreef ik over botulisme, lang zamerhand berucht in ons land en dit wordt niet minder! Er zijn wat gevallen bekend, niet alleen in onze provincie, die de krant haalden maar zeer vele haalden de krant niet! Ik hoop dat het in uw veld is meegevallen. De laat ste tijd worden bij op- en afritten van autowegen, links en rechts de nodige happen grond wegge nomen en in het verlaagde deel komt vanzelf water, maar wel stilstaand, een kweekplaats van botulisme. Wordt het volgend jaar weer warm en de watertem peratuur komt boven de 20° C, dan is het geheid raak. Boven dien een broedplaats van muggen. Nu het komend hazen- en fazan tenseizoen voor de deur staat noem ik u nog wat beestjes die graag op en in een haas leven zoals vlooien, luizen, teken en mijten. Een gezond haas is be kend om de poetsbeurten, meer der keren per dag kun je het haas bezig zien zijn pels schoon te maken. Raakt een haas ver zwakt om wat voor reden ook, dan komt de poetsbeurt in ge vaar en zien bovengenoemde "gasten" kans zich te vermeer deren. Met een veelheid van zul ke parasieten op een haas moet men rekening houden dat het dier minder gezond ofwel ziek is. Naast deze parasieten komen in de buikholte ook de nodige ziek temakers voor. Ik noem u alleen leverbot. Dodelijk voor het haas maar het kan ook voor andere graseters gevaarlijk zijn. Eenmaal in de lever gekomen wordt deze volkomen geruïneerd. Wees dus attent tijdens het schoonmaken van het haas. Tenslotte nog een geheu gensteun: Nodig uw gasten op tijd uit voor de komende jachtda gen. Niets is vervelender dan op het laatste moment een tele foontje te krijgen, of je moet voor het eerst van je leven uitge nodigd worden. Binnen de fami liekring moeten dan hals over kop nog de nodige zaken verzet worden en dat is niet leuk. Wij jagers zijn gewend vooruit te kij ken, laten we dat ook doen met onze uitnodigingen. Een goed seizoen en voorzichtig!! T. Huis in 't Veld

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 15