Nieuwe groenbemester Bareel slaat aan Toelating strokorst levert extra emissiereductie op Aardappels hadden privé stootkussen Kleinere varkensbedrijven worden het meest gedupeerd Keuring pootgoed Groente- en fruitsector moet handel wekelijks aanmelden Landbouwschap: "Minimale kans op GATT-akkoord" VRIJDAG 9 OKTOBER 1992 "I 10 I Na een prachtige week zomers weer is plotseling een flinke tempera- tuursdaling opgetreden, dat is even wennen. In WEST ZEEUWS- VLAANDEREN moeten de laatste restjes aardappelen worden binnen gehaald met een extra jas aan. De grote massa is echter voorgaande week gerooid onder prima omstan digheden. De enige zorg was het zeer slechte weer dat in het vooruit zicht was gesteld, maar weer eens niks v^n uitkwam overigens. Toch was de oogst niet probleem loos, de rooibaarheid was zeer wis selend soms zeer goed maar ook gaf hier en daar de hoeveelheid grond wel wat problemen. Wellicht door het natte seizoen zaten nogal wat patatten flink in de klei verpakt, die hadden in ieder geval een privé stootkussen. Groter zijn de problemen met phy- tophthora. Misschien komt ons ge bied nog goed weg, maar het is niet moeilijk zieke knollen te vinden. Hoe dat met de bewaring afloopt is af wachten, maar een flinke aantasting zal een partij snel waardeloos ma ken. Rest nog de vraag waar al deze infecties vandaan komfen: te laat be gonnen met spuiten, te grote inter vallen aangehouden, te gemakkelijk omgaan met opslagen en afvalho pen of komt de infectie van de buur man, die al dan niet geïntegreerd probeert geld uit te sparen. Er zal nu weer gauw wat tijd zijn voor andere werkzaamheden. De bietenoogst moet nog goed op gang komen. Het ziet er naar uit dat er weer zeer veel kilo's moeten wor den vervoerd. Soms vraag je je nog wel eens af of al dat vervoer naar West-Brabant nu zo efficiënt is. De suikergehaltes vallen weer niet mee, een aftrekpost die we niet kunnen gebruiken. Er kan nu weer wel zon der veel tarra gerooid worden. Hoe wel onder de 10 a 12% niet voorkomt, ondanks alle voorzienin gen. Een extra voordeel is de beper king van structuurschade, dat komt van pas want over het algemeen ploegt het niet zo lekker. De sneden liggen flink te blinken. Uiteraard een gevolg van de natte periodes deze zomer. De allerlaatste resten stro zijn ook nog opggeruimd, ongelooflijk dat men dat bijna zwarte spul nog op de vrachtwagen laadt. Meestal bromt men al als er één enkel pak ver kleurd is aan de buitenkant van de klamp. Dit stro hoeft in ieder geval niet verbrand te worden. Helaas menen nog steeds collega's sloten en dijken te moeten afstoken, dat heeft veel te veel nadelen tegen over het voordeel dat de troep weg is. Het is zonder meer slecht voor de taluds en onkruid. De situatie is er volgend jaar eerder erger dan beter. Als we het stoken als cultuurmaat regel willen behouden voor gras zaad of ander waardeloos stro dan moeten we de beleidsbepalers geen stok geven om mee te slaan via on verantwoord stoken. Opvallend is de kleine reactie die verschijnt naar aanleiding van de op handen zijnde BTW-verhoging op landbouwmachines. Hebben we in de toekomst niks meer nodig of is nu werkelijk iedereen in de praktijk en organisatie murw en wachten we apathisch op de volgende on heilstijding? Vorig jaar werd de grasgroenbe- mester Bareel rietzwenkgras geïn troduceerd. Ook dit jaar presteert Bareel goed. Het bijzondere van de ze groenbemester is dat het zaad tegelijk met de wintertarwe inge zaaid kan worden. De praktijkerva ring met deze methode groeit, zo deelt Barenbrug Holland mee. Akkerbouwer Hans Struijk uit Zee- wolde teelt consumptie aardappelen, suikerbieten, winter tarwe, uien en graszaad. 'Op advies van onze zaaizaadleverancier heb ben wij in het najaar van 1991 de Obelisk-wintertarwe gemengd inge zaaid met Bareel. Wij deden dit om dat het makkelijk werkt. Je hoeft maar één keer het land op en' zo rijd je in het voorjaar geen sporen'. Hans keek na de oogst van de tar we wel even wat onwennig naar de groenbemester omdat de boven grondse massa op dat moment niet bijzonder veel was. 'Hij stopt al zijn energie in de wortels in de grond en daar moet het uiteindelijk gebeu ren. Het is wel makkelijk bij het ploegen dat er niet een massaal ge was boven de grond staat'. Binnenkort wordt bij Maatschap Struijk de wintertarwe weer ge mengd ingezaaid met Bareel. Overi gens is de organische stofopbrengst van rietzwenkgras dankzij het hoge wortelaandeel evenhoog als die van Engels of Italiaans raaigras. Droogteresistent Verlangen we van een groenbe mester meestal een snelle beginont- wikkeling, bij Bareel rietzwenkgras komt het goed uit dat deze soort een trage start heeft. Hierdoor is het mogelijk deze groenbemester gelijk met de tarwe in te zaaien. Een bijko mend voordeel is het lange groeisei zoen. Dat geeft het gras de gelegenheid om een enorm wor telstelsel te vormen: de soort is hier door zeer droogteresistent. Bovendien kan het gras goed tegen de donkere periode in mei en juni wanneer de tarwe het meeste blad heeft. Inzaai van rietzwenkgras gemengd met wintertarwe kan vanaf half ok tober. De zaaizaadhoeveelheid is 15 tot 20 kg per hectare. De zaaidiepte is maximaal 3 cm. Er is één beper king aan het gecombineerd zaaien van tarwe en Bareel: het kan alleen wanneer in de tarwe geen bodem herbicide wordt toegepast. De gras- groenbemester kan hier namelijk niet tegen. Toch is het wel mogelijk om in een perceel dat behandeld is met een bodemherbicide rietzwenk gras in te zaaien. Dit moet u dan minstens zes weken na de bespui ting doen, zodra het middel is uitge werkt. Bijvoorbeeld in december of januari. Het graszaad kan dan ge woon over de vorst (als de grond voldoende droog is) gezaaid wor den. Ook deze methode werkt goed. Groente- en fruitbedrijven worden vanaf 1 januari 1993 verplicht om wekelijks hun buitenlandse handel te melden aan het Kwaliteitscontro lebureau (KCB). Dit heeft het Pro- duktschap voor Groenten en Fruit besloten. Voorheen kregen de bedrijven voor elke partij afzonderlijk een certifi caat van het KCB. Daarmee kon de grens worden gepasseerd. Als vol gend jaar de grenzen in de EG weg vallen, zijn binnen de Gemeenschap de certificaten van het Kwaliteits controlebureau niet meer nodig. Een melding van verhandelde groenten en fruit is dan voldoende. Ook het Produktschap gebruikt de gegevens van de bedrijven. Hiermee blijft het een overzicht houden van de handelsstroom van en naar Ne derland. Daartoe dienen nu nog de certificaten van het KCB. De bedrijven moeten op een formu lier gegevens invullen zoals het land van bestemming, het produkt, het land van oorsprong en de kwaliteits- klassa Het Produktschap kijkt nog naar de mogelijkheid om deze gege vens via de computer te laten aan leveren. In MIDDEN EN OOST-BRABANT gaat het momenteel slecht met de intensieve veehouderij. Het hele var- kensgebeuren ligt op z'n kop. Niet alleen door het exportverbod van al le levende varkens maar vooral ook door de vervoersregels van alle slacht varkens/zeugen van dit mo ment. Het is voor zowel de varkens houders als de handelaren haast ondoenlijk alles te vervoeren per bedrijf. Vooral de kleinere bedrijven worden ook hier extra door gedupeerd. Maar laten we eerlijk zijn, hoe hard het ook is, we zijn er met z'n allen op uit om deze categorie bedrijven de nek om te draaien. Alleen wordt er nog geen ondergrens aan gegeven. Voor de pluimveehouders is het ook al niet best. Door de recente uit braak van pseudo-vogelpest is de vraag naar pluimveeprodukten ge daald. En dat terwijl de kosten van het enten voor eigen rekening zijn of in het ergste geval wanneer je in een gebied zit met het vervoersver- bod dan zijn die kosten ook voor ei gen portemonnee. Gelukkig maar dat je als pluimveehouder niet de prijs voor het enten hoeft te betalen zoals een particulier met een paar kippetjes. Maar dit neemt niet weg dat we als sector rundvee/varkens/pluimvee ons toch eens achter de oren moe ten krabben wat voor gigantische bedragen er de laatste twee jaar be taald zijn. Hetzij door de gezond heidsdienst, hetzij door de overheid in verband met uitbraken van Abor tus Bang bij rundvee, Abortus Blauw en blaasjesziekte bij varkens en de pseudo-vogelpest bij het pluimvee. Weliswaar betaalt ieder een mee via allerlei heffingen, maar er zal toch eens een keer een oplos sing moeten komen dat wij hier be hoed blijven voor dit soort dingen. Natuurlijk gaat dat niet van de één op de andere dag, maar nu worden wel overal de ziektes geconstateerd, maar de oorzaak? Er wordt veel geld uitgegeven aan identificatie van de dieren, maar blijkbaar is dit verre van waterdicht. Bovendien, dreigen de kosten hiervan ook de pan uit te rijzen. Als dichtbevolkt gebied met zowel burgers als dieren dat Midden en Oost-Brabant is, moeten we toch voorzichtig zijn voor de toekomst want export van kennis en voedsel blijft een voorwaarde voor een ge zonde bedrijfsvoering. Akkerbouwer Hans Struijk is tevreden over zijn nieuwe groenbe mester Wanneer de ministers van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) en Volkshuisvesting, Ruimte lijke Ordening en Milieubeheer (VROM) bereid zijn de strokorst toe te laten als afdekmiddel voor dunne rundermestopslag, zal het Land bouwschap zich ervoor inspannen, dat alle mestopslagen voor 1994 zijn afgedekt. Dit schrijft het schap in een brief aan de beide ministers. Wanneer ook de oude mestopsla gen van voor 1 juni 1987 zijn afge> dekt, zal dat volgens berekeningen van het Proefstation voor de Rund veehouderij, de Schapenhouderij en de Paardenhouderij (PR) een extra emissiebeperking betekenen van 25 tot 38 procent ten opzichte van de huidige regeling. Die houdt in dat nieuwe silo's afgedekt dienen te zijn met een dure vaste overkapping. Recent onderzoek van het Instituut voor Mechanisatie, Arbeid en Ge bouwen (IMAG) en het PR, toonde aan dat de strokorst ruim 70 pro cent emissiereductie oplevert en goed inpasbaar is in het bedrijf. Het schap vindt het onjuist dat boe ren die nog niet aan hun verplichting Per 1 oktober waren 2.716 ha poot- aardappelen afgekeurd, zo deelt de NAK mee. In totaal zijn 40.956 ha aangemeld. In het voorlopige overzicht van de NAK zijn nog niet alle gegevens van de nacontrole en eventuele herkeu ringen verwerkt, waardoor de cijfers nog kunnen veranderen. Van de 6.921 aangemelde ha met Bintje pootgoed zijn er tot nu toe 866 af gekeurd. De 6.055 ha die voorlopig zijn goedgekeurd zijn als volgt ver deeld over de klassen: 118 ha S; 89 ha SE; 1.086 ha E; 3.903 ha A; 701 ha B; 145 ha C en 11 ha eigen gebruik. van een bouwtechnische afdekking hebben voldaan worden beboet. Deze vorm van afdekking is kost baar en de discussie over goedkope alternatieven is nog niet afgerond. Daarnaast worden de geschikt- hèidsverklaringen van bouwtechni sche afdekkingen niet voor eind 1992 afgegeven. Daardoor bestaat het risico dat de overheid onderne mers dwingt te investeren in afdek kingen, die te zijner tijd niet in orde blijken te zijn. Het Landbouwschap spreekt in zijn brief de verwachting uit, dat naast de strokorst ook andere goedkope afdekmethoden met een positieve uitwerking worden toegelaten. De kans dat er deze maand, dus vóór de Amerikaanse verkiezingen, nog een GATT-akkoord komt, lijkt minimaal. Deze inschatting maakte Jaap van der Veen, voorzitter van het Produktschap voor Groenten en Fruit op de bestuursvergadering van zijn organisatie, donderdag 1 oktober. In GATT-verband wordt al jarenlang gesproken over een vrijere wereld handel. Weliswaar zijn de onderhan delingen nu technisch afgerond, maar het is de vraag of de politieke wil aan beide kanten van de OGeaan opgebracht kan worden om tot een akkoord te komen, zo zei Van der Veen. De vooruitzichten op een akkoord zijn volgens hem niet gunstig omdat de steun voor de leiders in Frankrijk en de VS 'allerminst duidelijk is. En dus blijft het bij verwijten over en weer dat de andere partij onwillig is of niet aan zet wil komen'. Uitblijven van een GATT-akkoord kan volgens Van der Veen leiden tot conflicten tussen handelsblokken, zoals het sojageschil.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 10