Kwetsbaarheid varkenshouderij door blaasjesziekte weer aangetoond Zuidafrikaanse belangstelling voor Zeeuws-Vlaamse landbouw Nieuws Entverplïchting voor pluimvee in Brabant en Limburg PD gaat vergunningen verlenen voor grondontsmetten Inge Quist in grootse vorm Samengestelde wedstrijden in Arnemuiden VRIJDAG 2 OKTOBER 1992 Na de Afrikaanse varkenspest en abortus blauw is het nu de blaasjes ziekte die hard toeslaat binnen de varkenshouderij. De biggenprijs is onder de f 60,— gekomen. Handel en varkenshou ders staan machteloos. Voorlopig blijft de grens tot 15 oktober voor levende varkens gesloten. Over de rechtvaardigheid van deze maatregel bestaan de nodige twij fels. Volgens verschillende handela ren is er een politiek spel gaande. 'Italië neemt wraak', zo zeggen zij. 'Nederland heeft Italië behoorlijk verweten dat het sjoemelt met de superheffing. Als vergelding gooit Italië haar grenzen dicht. Enerzijds kunnen zij nu in eigen land orde op zaken stellen. Italië is niet vrij van blaasjesziekte. Aan de andere kant gaat van deze protectie een druk kende werking op de prijs uit. Overi gens zetten wij vraagtekens bij de manier waarop deze virusziekte in Italië is geconstateerd. Wat voor waarde moet je daar aan hechten'. Anderen die de kost met varkens verdienen verwijten de Nederlandse overheid van te snel, ondoordacht, handelen. 'Het exportverbod komt de verliesgevende slachthuizen bij zonder goed uit. Lege slachthaken worden hierdoor opgevuld. Een stuk werkgelegenheid blijft zo in Neder land. Dat alleen is voor de overheid al een pluspunt'. Vrije val 'De handel in levende varkens kan hierdoor een gevoelige klap krijgen', zeggen de mensen die gekozen heb ben voor de levende verkoop. 'Boe ren gaan voor zekerheid kiezen door hun varkens in Nederland te laten slachten. Er komt op deze manier een afbraakproces in de levende handel op gang. Klanten in het bui tenland zoeken andere leveranciers. Vooral de handel in zeugen krijgt het zwaar te verduren. Het gros van de ze dieren wordt in België geslacht'. Een virus veroorzaakt de blaasjes ziekte, die veel verwant is aan mond- en klauwzeer. Op de ledema ten van de besmette varkens, en in de bek zijn duidelijk blaasjes te zien. Varkenshoudend Nederland is we derom in een uiterst kwetsbare po sitie gekomen. De kans dat er op een grote schaal blaasjesziekte daadwerkelijk voorkomt wordt klein ingeschat. Niettemin kan een 'colle ga' EEG-land de varkenshouderij met een strop van tientallen miljoe nen guldens opzadelen. Stel dat over twee weken de grenzen open gaan. De malaise binnen de sector is dan niet binnen een paar weken opgelost. Ook voor de mesters gaan de gevolgen een rol spelen. Op ja nuari noteert de termijnmarkt f 2,40 per kilo geslacht gewicht. 'De werkelijke prijs kan dan hoger zijn, maar ik zie op termijn niet graag een bedrag dat onder de kost prijs ligt', laat een varkensmester weten. 'Ook het leveren van slacht- varkens bezorgt de transporteurs en mesters handenvol werk. Met het laden van 80 varkens zijn wij bijna drie uur bezig geweest. Er is momenteel een scherpe keuring op de bedrijven, leder varken wordt in de bek gekeken. Verder komt er een hele papierwinkel bij kijken. Uit de vrije gebieden mogen slechts varkens van één bedrijf in de veewa gens zitten. Het zijn rigoreuze maat regelen, nodig om deze exportpositie te behouden. Rond de grensstreek schijnen, wat export aangaat, niet alle regels in acht te zijn genomen. Dit zal het geheel er niet op versoepelen. Als var- kensmesters zal het ons, evenals de vermeerderaars, veel geld gaan kosten'. Ruimtegebrek Voor de vermeerderaars zijn de big- genprijzen in een soort vrije val ge raakt. Men verwacht dat begin oktober de prijs dichter bij de ,f 50,— dan de f 60,— zal liggen. Om kostprijsdekkend te werken is een bedrag van f 90,— nodig. Door het exportverbod van levende varkens en biggen begint er op steeds meer bedrijven ruimtegebrek te komen. Terwijl op de meeste bedrijven de nasleep van de abortus blauw nog aanwezig is, wordt door een andere ziekte wederom de gevoeligheid van de intensieve veehouderij aange toond. 'Een geluk is dat we een pe riode met hoge biggenprijzen gehad hebben', zegt een fokker. 'We kun nen wel even iets opvangen'. Op de VIV (Vakbeurs Intensieve Veehouderij) te Utrecht heerste een gelaten stemming. Van een echte topdrukte was lang geen sprake. J.v.T. Alle houders van pluimvee in de pro vincies Noord-Brabant en Limburg moeten hun hoenders, kalkoenen en sierpluimvee inenten tegen de besmettelijke virusziekte pseudo- vogelpest. Eigenaren van kippen, kalkoenen en sierpluimvee hebben tot en met a.s. dinsdag (6 oktober) de tijd om aan de verplichting te voldoen. Het Landbouwschap is bij verorde ning gemachtigd om een entver plichting op te leggen. De massale inenting is nodig om de besmettelij ke ziekte, die begin september in Limburg opdook, de kop in te druk ken. Zonder enting loopt de gehele Nederlandse pluimveehouderij de kans te worden getroffen door een exportverbod van pluimveevlees en levende dieren, zo vreest het Land bouwschap. Momenteel geldt al een vervoersverbod voor pluimvee in Noordwest-Limburg. Pseudo-vogelpest of NCD (new castle disease) is dodelijk voor pluimvee maar onschadelijk voor mensen. De eieren en het vlees van eventueel besmette dieren kunnen gewoon worden gegeten. De ent verplichting geldt niet alleen voor professionele pluimveehouders maar ook voor particuliere eige naren. Behalve voor kippen en kal koenen geldt de verplichting tot enten ook voor parelhoenders, kwartels en sierpluimvee. De uitvoe ring van de maatregel zal worden gecontroleerd door de regionale ge zondheidsdiensten voor dieren. Akkerbouwer M. Vinke middenj biedt de Zuidafrikaanse Ambassaderaad en zijn echtgenote een boeket droogbloemen uit de eigen collectie aan (foto: Camile Sche/straete Vanaf 1 januari 1993 wil de over heid dat op een perceel of perceel gedeelte ten hoogste eenmaal in een periode van vier jaar een natte grondontsmetting plaats vindt. Van af 1 januari 2001 mag nog slechts een maal in een periode van vijf jaar worden ontsmet. Het Landbouw schap is om advies gevraagd. De perioden waarin een ontsmet ting is toegestaan zijn dan: 1993 tot en met 1996, 1997 tot en met 2000, - 2001 tot en met 2005 (vijf jaar) enz. enz. De keuze van het jaar van ontsmet ten binnen een periode is geheel vrij. De teler kan dus zelf het ge schiktste jaar bepalen. Het toezicht op de naleving van dit schema komt te liggen bij de PD-kantoren. Vanaf volgend jaar zullen de telers hier een vergunning aan moeten vragen. Voor de praktijk is het goed te we ten dat elke periode als een afgeron de periode wordt beschouwd. In dit systeem is het mogelijk twee jaar achtereen te ontsmetten namelijk aan het eind van een periode en aan het begin van de volgende periode. Een andere situatie; stel een teler heeft een schema waarin een keer per 3 jaar wordt ontsmet. Als hij in 1993 een ontsmetting uitvoert dan mag hij pas in 1997 hetzelfde per ceel opnieuw ontsmetten en vervol gens in 2001 enz. enz. Wil hij iets langer van het driejaar lijks schema gebruik maken dan kan hij in 1992 nog een ontsmetting uit voeren en vervolgens in 1995, in 1998 en in 2001. Daarna zit ook hij aan een frequentie van eens in de vijf jaar. In bepaalde gevallen kan het dus nuttig zijn om nog dit jaar te ontsmetten. J.W. Akkerbouwer M. Vinke kreeg op zijn bedrijf aan de Hulsterweg in Axel vorige week vrijdag hoog bezoek. De tweede man van de Zuidafri kaanse ambassade in Den Haag. Somerset Morkel, was met zijn echtgenote die dag in Zeeuws- Vlaanderen te gast. Voor een nade re kennismaking met de landbouw in dit gewest nam de Ambassade raad een kijkje bij de fam. Vinke. Het bedrijf van Vinke (80 ha) heeft zich gespecialiseerd in droogbloe men. De Zuidafrikaanse gasten toonden zich zeer geïnteresseerd in deze teelt en alles wat daarbij komt kijken, zoals het koelen en drogen. De diplomaat en zijn echtgenote werden tijdens het bezoek vergezeld door de Axelse burgemeester De Graaf en diens echtgenote. De ont vangst was georganiseerd door de heer J.F. Stoffels uit Zaamslag, die contacten heeft in Zuid-Afrika. Het ligt in de bedoeling dat een Zeeuws vlaams gezelschap binnenkort een bezoek brengt aan Zuid-Afrika en daar o.a. een windmolen zal aan bieden. In recreatiegebied 'de Piet' nabij het vliegveld Midden Zeeland werd voor de derde maal door de landelijke rij- vereniging en ponyclub 'de Schel- destad' uit Vlissingen een aantrekkelijke wedstrijd gehouden. In de Z-klasse paarden was de 28-jarige Zwinruiters-amazone Inge Quist met Wagner in grootse vorm. Reeds tijdens de dressuur nam zij resoluut de leiding. Zij werd overi gens met slechts achttiende punt verschil gevolgd door haar vader Gilles Quist uit Arnemuiden met Casper. Inge Quist reed een goede cross country en onderstreepte ook haar vorm tijdens het afsluitend spring- parcours. Daarin zegevierde ze met grote voorsprong op Coby Bol met Zommadeur van de Lekruiters uit Lekkerkerk. Gilles Quist, die knap tweede stond na de dressuur, be gon voortvarend aan de cross country met 26 hindernissen, maar vond zijn Waterloo op de 21e hin dernis. Tijdens de afsprong vanuit het bos in het water ging het mis en gingen paard en ruiter kopje onder. Voor hem betekende dit het einde van de wedstrijd. Co Quartel uit Kerkwerve, ging als favoriet van start met zijn paard An- tigoon in de M-klasse. Toch kon hij die favorietenrol niet inlossen. Hij liet de winst liggen in de dressuur met een gedeelde derde plaats. Hij scoorde 84 punten en omdat win naar Rudy Huybregtse met Gunda van de Baronie 64.8 punten scoorde was de achterstand te groot voor Quartel om nog in een goede afloop te geloven. Rudy Huybregtse, de 21-jarige stu dent diergeneeskunde in Antwer pen, die ook in Hulst aan het vertrek kwam, lichtte zijn aanwezigheid in Zeeland toe met: "De terreinen zijn hier bij samengestelde wedstrijden veel beter dan bij ons. De cross- bouw is goed en je kunt altijd reke nen op een goede organisatie". Ook manegehouder Koen Nugteren uit Purmerend, met acht paarden aan wezig, liet zich zeer lovend uit over de samengestelde wedstrijd in Zeeland. In de klasse L had de 22-jarige land bouwer uit Kortgene, Jan Noord- hoek, van de Nieuwvlietse De Zwinruiters voor alle zekerheid twee paarden gezadeld. De bruine Ferine en de vos Boemerang. Met Boeme rang behaalde hij in de dressuur een gedeelde vierde plaats. Beide paar den reden daarna een vlekkeloze cross en op het afsluitend spring- parcours stelde hij het goud met Boemerang en het zilver met Ferini veilig. "Het was een mooie, maar nogal pittige cross. Het was in ieder geval te doen. Over veertien dagen ben ik weer van de partij tijdens de kampioenschappen in de Schots man te Kamperland", aldus een te vreden Jan Noordhoek uit Kortgene. De Terneuzense amazone Monique Hellemun met Morena van de Axel- se Oranjeruiters, ging als kans hebster van start in de L-klasse. Tijdens de dressuur nestelde zij keu rig op de tweede plaats maar zij kwam in moeilijkheden in de cross en daardoor werd zij ver naar achte ren geworpen dat zij kansloos werd voor de eindzege. Tot overmaat van ramp wierp zij er tijdens het sprin gen nog eens vier balken af. Jan M. Murre UITSLAGEN PAARDEN: Z-klasse: 1. Inge Quist Wagner Zwinruiters, 2. Coby Bol Zommadeur Lekruiters, 3. Ed Pertys Zerlin Concordia Florebith. M-klasse: 1. Rudy Huybregtse Gun da Baronie, 2. Co Quartel Antigoon Schouwseruiters, 3. Dirk Jan Wil- lemsen Duram de Klomp Veenen- daal. L-klasse: 1. Jan Noordhoek Boemerang Zwinruiters, 2. Jan Noordhoek Ferini Zwinruiters, 3. Germain Gelderblom Amango Flar- dingharuiters. B-klasse: 1. Sandra Leppens Quindo de Klomp, 2. Carin van de Velde Bonny Gouwe Reijers, 3. Mare Merck Goofy Zwinruiters. UITSLAGEN PONY's: Z-klasse: 1. Irene Davidse Meivin Noord Beve land, 2. Margreet Walraven Mr Do nald Oranjezon. L-klasse: 1. Kim Kouwenberg Starlight Boskantrui- ters, 2. Muriel Vader Blue Lady Scheldestad. B-klasse: 1. Martine Dekker Pipo, 2. Marian Snoey Jets- ke, 3. Lenny Dekker Sedan allen van Johan Willem Friso uit Strijen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 9