Raad van State 'vernietigend' over pachtvoorstel minister Agrificatie-onderzoek begint in Nederland vruchten af te werpen Nieuws Veredelingsbedrij'ven nog terughoudend VRIJDAG 2 OKTOBER 1992 'Vernietigend' is volgens mr. P.A. de Hoog, juridisch adviseur van de Bond van Landpachters en Eigen grondgebruikers (BLHB) de juiste aanduiding voor het advies dat de Raad van State de minister heeft ge geven over het voorstel tot wijziging van de Pachtwet. De Raad heeft fundamentele kritiek gegeven door te wijzen op het feit dat er geen deugdelijk onderzoek is geweest. Het voorstel mist daardoor een ba sis. Inhoudelijk kloppen ook enige uitwerkingen niet. De minister is bij zijn beantwoording niet ingegaan op deze wezenlijke kritiek. Het voorstel is op enkele kritiekpunten aan gepast. De Raad van State stelt vast dat de pachtwet wordt gewijzigd om het aanbod van landbouwgronden in pacht te bevorderen. Het adviesor gaan van de regering mist evenwel een uiteenzetting over de resultaten van de wijziging van de pachtwet in 1984 die ook al was gericht op het terugdringen van de afname van het pachtareaal. Dat heeft onvoldoende geholpen en de Raad meent dat daarnaar onderzoek moet worden gedaan teneinde de huidige wijzi gingsvoorstellen beter te kunnen beoordelen. Minister Bukman rea geert daarop met vast te stellen dat die wijzigingen kennelijk onvoldoen de hebben geholpen en dat er dus aanvullende maatregelen nodig zijn. De Raad van State heeft destemeer twijfels over de voorgestelde wijzi gingen omdat de voorstellen slechts een beperkte strekking hebben. Zo is het voorstel om de Pachtwet niet van toepassing te verklaren op los land dat niet groter is dan 3 ha, te ruggebracht naar 1 ha. Een ingrij pende wijziging waarbij de motivatie ontbreekt. De minister reageert hierop met te zeggen dat de oppervlakte is teruggebracht om het gewenste draagvlak te ver krijgen. Grondkamers De Raad mist nadere voorstellen over de taken van de Grondkamers in het kader van de Grote Efficiency Operatia Omdat de relatie tussen de Pachtwet en de Grondkamers groot is vraagt de Raad zich af: wel ke andere wijzigingen van de pacht wet zijn nog te verwachten. Bukman antwoordt dat hij de uit komsten van thans lopend onder zoek naar het funktioneren van de Grondkamers eerst af wil wachten voordat het kabinet daarover beslis singen neemt. 'Mochten de taken van de Grondkamers beëindigd wor den dan komt er een nader voorstel tot wijziging van de Pachtwet'. De Raad zegt bepaald niet overtuigd te zijn van de behoefte aan een wet telijke regeling die moet voorkomen dat de pachter voordeel behaalt wanneer hij na gebruikmaking van zijn voorkeursrecht direkt tot ver koop van de grond overgaat. Ze meent dat partijen dat zelf wel kun nen regelen. Dat doet de Dienst der Domeinen ook. De Raad noemt de regeling overigens betrekkelijk inge wikkeld en ze biedt de kans op ont duiking. Ze stelt voor deze wijziging te schrappen. De minister antwoordt dat partijen op dit punt alleen zelf iets kunnen regelen bij nieuwe maar niet bij be staande kontrakten en wil van schrappen niet weten. 'Het mag niet afhankelijk worden gesteld van de medewerking van de pachter om bestaande overeenkomsten op dat punt te wijzigen. Wel zijn partijen vrij van het voorgestelde wettelijk systeem af te wijken'. De Raad wil verder graag een antwoord op de vraag of het redelijk is dat de pach ter moet afrekenen als hij het ge kochte heeft verkocht tegen een lagere prijs dan de waarde in pacht- vrije staat toen hij het kocht. De mi nister gaat hier niet op in. Handhaving De Raad vindt de motivatie die wordt aangedragen om de straf baarstelling van een aantal voor schriften te beëindigen, ernstig tekortschieten. De minister ant woord dat uitgangspunt hierbij is geweest dat strafrechtelijke hand having alleen gerechtvaardigd is wanneer andere oplossingen tekort schieten. De in de Pachtwet aange geven civielrechtelijke sanctiemoge lijkheden zijn naar Bukman's mening een effektief middel om zowel de rechten van de pachter als de ver pachter veilig te stellen. De Raad vraagt zich met betrekking tot de samenhang tussen de Pacht wet en het Besluit Gebruik dierlijke meststoffen af waarom in dit besluit losse pacht tot 1 ha niet valt onder het begrip 'tot het bedrijf behorende oppervlakte grond'. In de praktijk betekent dit dat op deze losse pachtgronden geen mest kan wor den aangewend. De minister vindt dat het enkel optrekken van de grens van thans maximaal 25 are naar 1 ha hem geen aanleiding geeft zijn voorstel te wijzigen. Twijfel Landbouwgronden die een niet gro tere oppervlakte hebben dan 1 ha worden dus niet gerekend tot bij het bedrijf behorende landbouwgrond, ook al is die pacht duurzaam. De Raad twijfelt aan de goede zin van deze konsekwenties voor de meststoffenwet. Ze stelt het vol gende: 'Als wordt bedacht dat voor grond in eigendom geheel geen minimum-eis wordt gesteld dan wordt door de verhoging van 25 are naar 1 ha, het verschil tussen eigen dom en pacht voor de toepassing van de meststoffenregelgeving op vallend'. De Raad adviseert deze be paling te laten vervallen. De minister is dat niet van plan. Uit een oogpunt van uitvoerbaarheid en handhaaf baarheid van het systeem is er spra ke van registratie van eigendomsrecht, zakelijk gebruiks recht en goedgekeurde pachtover eenkomsten. De voorgeschreven registratie geldt niet voor pachover- eenkomsten voor los land kleiner dan 1 ha. Bukman acht dit ook niet gerechtvaardigd, immers dergelijke pachtovereenkomsten betreffen kleine pachtobjekten die in de regel niet als middel van bestaan voor de pachter van belang zijn. J.W. Cebeco Handelsraad neemt gedurende drie jaar een proef met de teelt van crambe. Zo zien de geoogste zaadbolletjes van crambe er uit Er is dit jaar 300 ha geoogst, waarvan 50 ha in het zuidwesten. Nergens in de wereld wordt er zo geconcentreerd veredelingsonder- zoek gedaan naar agrificatiegewas- sen als in Nederland. Dat stelt het Centrum voor Plantenveredelings- en Reproduktieonderzoek in Wage- ningen in een nota over plantenver edeling voor agrificatiedoeleinden. De nota is donderdag j.l. gepre senteerd. Het agrificatieonderzoek heeft in Nederland zijn eerste vruchten afge worpen door de recente introduktie en commercialisatie van de nieuwe gewassen olievlas, teunisbloem, crambe en wortelcichorei. Het C.P.R.O. heeft in de nota de belang rijkste resultaten van het onderzoek tot nu toe op een rij gezet. Per ge- wasgroep wordt aangegeven welke onderwerpen en gewassen na me dio 1994, wanneer de nationale pro gramma's aflopen, nog verder moeten worden onderzocht. Het C.P.R.O. heeft het onderzoek over tien projecten verdeeld. Daarmee zijn 16,5 personeelsplaatsen gemoeid. Weinig interesse In de nota wordt geconstateerd dat de veredelingsbedrijven nog weinig interesse hebben in de nieuwe agri- ficatiegewassen, omdat nog onvol doende duidelijk is welke arealen geteeld kunnen worden. Het risico dragend onderzoek zal zeker nog enkele jaren mede door de overheid moeten worden uitgevoerd en gesti muleerd. Medefinanciering van pro jecten voor perspectiefrijke gewassen door de nationale over heid en de EG zal ook na 1994 noodzakelijk blijven. Zo vindt het C.P.R.O. dat het nog vrij recent gestarte onderzoek naar de zogenaamde lesquerella-soorten en de goudsbloem moet worden voort gezet, omdat er bij een aantal bedrij ven duidelijk belangstelling bestaat voor de unieke oliën die in deze soorten voorkomen. In lesquella en goudsbloem zitten hydroxyvetzu- ren. Het meer gevorderde verede- lingsonderzoek aan crambe, bekergoudsbloem, stompe wolfsmelk en judaspenning verdient eveneens te worden gecontinueerd. De industrie heeft positieve ervarin gen met de oliën uit deze gewassen. Het C.P.R.O. verwacht dat na het seizoen 1993 een beslissing kan vallen over het stopzetten van de proeven met akkermoerasbloem en Ostheospermum. Deze gewassen lijken te weinig opbrengst en kwali teit te leveren. Carvon Het veredelingsonderzoek aan de carvonproducerende gewassen kar- wij en dille is al ver gevorderd. Car von blijkt een uitstekende kiemremmer te zijn van aardappelen in bewaring. Cebeco Handelsraad stelde recentelijk vast dat, als 80% van de kiemremmers in Nederland door carvon zou worden vervangen, daar ongeveer 100.000 ha karwij voor nodig is. Door gerichte verede ling kan de carvonproduktie per ha aanzienlijk worden verhoogd. Bij de vezelgewassen spitst het on derzoek zich toe op hennep. Vezel hennep wordt buiten Nederland geteeld voor de bastvezels als grondstof voor touw, textiel en pa pier. Op het ogenblik wordt in Ne derland onder leiding van het ATO de benutting van cellulose uit de vol ledige hennepstengel (bast- en houtvezels) onderzocht. De benut ting van de volledige stengel zou de produktie aanzienlijk efficiënter ma ken. Het technologisch onderzoek richt zich op de produktie van pulp voor diverse papiersoorten en op bouwmaterialen als composietpla ten en ruwe textielen. Miscanthus is eveneens een vezelgewas, dat te vens kan dienen als biomassagewas (energiewinning). Gierstmelde Bij de koolhydraten is volgens het C.RR.O. commercialisatie van gierst melde binnen 3 tot 5 jaar denk baar. Het veredelingsonderzoek moet zich richten op de aanpassing van dit gewas aan de Nederlandse omstandigheden. Het zaad van gierstmelde kan direct worden toe gepast in de menselijke en dierlijke voeding. Het zetmeel bijvoorbeeld is geschikt voor industriële toepassin gen. Zetmeeldeskundigen schatten dat in Nederland een markt voor 3000 tot 5000 ha bestaat. Verder onderzoek aan de aardpeer is slechts interessant als de suikerin dustrie interesse toont in de inuline uit dit gewas. Dit koolhydraat komt ook voor in cichorei, waarvan in Ne derland dit jaar al 2.300 ha wordt geoogst. Aardpeer heeft overigens aantrekkelijke eigenschappen. Zo kunnen de knollen de hele winter in de grond blijven. Het gewas sluit sneller en is minder vatbaar voor ne- matoden dan cichorei. Het C.RR.O. ziet vele mogelijkheden om nieuwe gewassen in onderzoek te nemen. Het gaat bij deze nieuwe gewassen echter niet om grote arealen. Wel zijn het gewassen met een hoge toegevoegde waarde en daarom kunnen ze interessant zijn voor de Nederlandse akkerbouw.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 7