Vragen en antwoorden over "MacSharry" Nieuw seizoen met nieuwe mogelijkheden Landbouwschap Zeeland in beroep tegen bestemmingsplan Domburg Justitie doet inval in papierpulpbedrijven Toelating voor Puma Super van Hoechst Nieuwe gedeputeerde milieu in Brabant NCB in het geweer tegen milieuproblemen Landbouwschap Zeeland werkt aan regeling inzameling kunststoffen VRIJDAG 2 OKTOBER 1992 Vraag 1: Iemand heeft 50 ha grond waarvan 45 ha in produktieregio I en 5 ha in produktieregio II. Hij is van plan om in produktieregio II 1,5 ha wintertar we te telen maar moet voor zijn ge hele bedrijf de keuze maken voor grote producent. Bij een evenredige verdeling van de braak blijft hij in produktieregio II onder de 0,3 ha. Kan er in dit geval een uitzonde ringspositie worden gemaakt door bijvoorbeeld een gedeelte van de braakverplichting te verschuiven van produktieregio I naar produktie regio II of omgekeerd Antwoord: Nee, dat kan niet. Er dient naar Op maandag 28 september heeft een gecombineerd opsporingsteam van uit de Rijkspolitie Friesland en Flevoland, het Bureau Milieuhand having Politie Friesland, het Milieu bijstandsteam van het ministerie van VROM en de provincie Friesland en Flevoland een tiental huiszoekin gen verricht op diverse lokaties in geheel Nederland onder verant woordelijkheid van de officier van justitie Leeuwarden en Zwolle. In to taal namen er aan de actie 62 per sonen deel. Twee hoofdlokaties waar de inval heeft plaatsgevonden zijn Soepen berg Fertilizers BV in Dronten en Scott Page NV in Gennep. Tijdens deze huiszoekingen werden admi nistratieve bescheiden in beslag ge nomen die betrekking hebben op de stroom papierpulp. Beide bedrijven worden er van verdacht afvalpapier- pulp, die vrijkomt tijdens het pro- duktieproces in de papierfabriek van Scott Page NV, als bodemverbete raar in de landbouw te hebben afgezet. Naar het oordeel van de Economi sche Politierechter te Leeuwarden gaat het hier om een afvalstof als bedoeld in de Afvalstoffenwet. Het administratieve onderzoek zal naar verwachting enkele maanden ver gen. De bedrijven hebben volledige medewerking van het onderzoek gegeven. evenredigheid in beide produktiere- gio's aan de braakverplichting te worden voldaan. Vraag 2: Een bedrijf is opgezet a/s een B.V. Op een bepaald moment wordt er een gedeelte van de aandelen ver kocht. Kan er in het daaropvolgende jaar op het bedrijf normaal braak worden toegepast Antwoord: De B.V. blijft in stand, dus dit is mo gelijk. Vraag 3: Stel een bedrijf komt bijvoorbeeld in financiële moeilijkheden en besluit een gedeelte van zijn areaal te ver kopen aan een belegger. Vervolgens krijgt hij de percelen in pacht. Heeft dit consequenties voor het even tueel toe kunnen passen van braak op de percelen? Antwoord: Geen consequenties omdat de per celen de afgelopen twee jaar ook in gebruik zijn geweest. Vraag 4: Indien er braak wordt toegepast op grond welke in pacht is, kan dit dan gevolgen hebben voor de pachter? Bijvoorbeeld doordat de verpachter daardoor een handvat heeft om de pacht te beëindigen? Antwoord: Roulerende braak valt onder land bouwkundig gebruik, dus geen con sequenties. Vraag 5: Stel er is sprake van een maatschap waarbij er door de twee maten een afzonderlijke boekhouding wordt gevoerd en de maten ook ieder af zonderlijk staan geregistreerd bij de Districts Bureau Houder. Kunnen de maten in dit geval ieder afzonderlijk een steunaanvraag indienen? Antwoord: Nee, wordt in dit geval gezien als een samenwerkingsverband van na tuurlijke rechtspersonen, dus kan er Nog een keer schudden De Gewestelijke Raad van het Land bouwschap voor Zeeland heeft be roep aangetekend bij het College van Gedeputeerde Staten tegen het bestemmingsplan 'Buitengebied' van de gemeente Domburg. De Raad acht het niet acceptabel Puma Super heeft onlangs een toe lating verkregen als onkruidbestrij dingsmiddel in de teelt van zomer en wintertarwe. Het middel is effectief tegen duist, windhalm en wilde haver. De werkzame stof fenoxaprop-P- ethyl is samen met een schermstof tot eindprodukt geformuleerd. De schermstof zorgt dat de actieve stof in het cultuurgewas sneller wordt afgebroken dan in de te bestrijden* grasachtigen. Hierdoor wordt een uitzonderlijke selectiviteit verkregen. Puma Super wordt uitsluitend door bovengrondse plantedelen opgeno men. Het beste resultaat wordt in het voorjaar bereikt als de meeste onkruidgrassen zijn opgekomen. Het middel kan worden toegepast vanaf het 2- tot 3 bladstadium van de tarwe tot aan het moment dat de te bestrijden grasachtigen beginnen te schieten. dat de gemeente in het bestem mingsplan aan bepaalde delen van het agrarische gebied de sub bestemmingen natuur- en/of land schapswaarden heeft toegekend, omdat voor grote delen de toeken ning van deze bestemming in strijd is met het Streekplan Zeeland. De ontwikkelingsmogelijkheden van de bestaande agrarische bedrijven wor den hiervoor in vergaande mate be perkt. In plaats daarvan dient de mogelijkheid in het bestem mingsplan opgenomen te worden om de situatie per individuele aan vraag af te wegen. Het is heel wel mogelijk dat bepaalde ontwikke lingsmogelijkheden op agrarisch vlak en de landschappelijke en/of natuurwaarden op relatief korte ter mijn samen kunnen gaan. Tevens pleit de Raad voor een uni form beleid inzake 'het kamperen bij de boer'. Aan de consequenties van de aanwezigheid van recreatieve ontwikkelingen in het agrarisch ge bied bij de toepassing van de hin derwet is onvoldoende en op onevenwichtige wijze aandacht ge schonken. Het zou niet juist zijn dat de landbouwers daarvan in de toe komst de dupe zullen worden. De plaatsing van solitaire windturbi nes bij het agrarische bedrijf voor de eigen stroomvoorziening dient vol gens de Raad niet met extra strin gente bouwnormen in het bestemmingsplan omgeven te wor den. De mogelijkheden om windtur bines met het vereiste vermogen te plaatsen wordt hierdoor nodeloos beperkt. Op de ZLM-integratie studiedag, die op 28 augustus jl. te Kapelle werd gehouden, is natuurlijk aan de orde gekomen wat in dit ka der het afgelopen jaar is gedaan. Hierbij bleken de positieve zaken als publikaties, gratis ZLM- lidmaatschapsjaar en speciale kringaktiviteiten tot geringe voortgangsresultaten te leiden. Daarom werd ook uitgebreid met elkaar gesproken over wat de vervolgaktiviteiten kunnen zijn. De eerste mogelijkheid hiervoor ligt bij de ZLM-afdelingen en kringen. Nu de najaarswerk zaamheden al op gang gekomen zijn, wordt het ook weer tijd om als organisatie voorbereidingen te treffen voor bijeenkomsten in het winterseizoen. Het is van be lang om een goed programma te bieden, waar de leden belang stelling voor op kunnen brengen. De moeilijke situaties waarmee we in de landbouw worden ge confronteerd, zoals grenzen die aan de produktie worden gesteld door middel van braakregeling en quotering en uitgebreide re gelgeving, werken belemmerend en frustrerend. Daarom ook wordt het steeds belangrijker en noodzakelijker om gezamenlijk de problemen te bespreken, niet alleen in de thuissituatie maar ook binnen de landbouworgani satie. Bij alle sombere toekomst voorspellingen zullen we elkaar hard nodig hebben en bedenk dan dat ook in de standsorgani satie mannen en vrouwen sa men sterker kunnen zijn. Voor de afdelingen geeft het nieuwe seizoen de mogelijkheid om zich met het programma te richten op de veranderende be drijfsomstandigheden en op de betrokkenheid daarbij van de ge zinsleden. Voor vrouwen geeft het nieuwe seizoen hun opnieuw de mogelijkheid om naast aktief te zijn op het eigen bedrijf, dit ook te zijn binnen de ZLM, onze landbouworganisatie. We reke nen op u! S.L. Hanse-Verburg maar één steunaanvraag ingediend worden. Vraag 6: Iemand heeft een braakverplichting. Op het perceel wil hij tijdens de braakperiode palen zetten. In het najaar, november, wil hij bij deze pa len fruitbomen planten. Is dit toe gestaan Antwoord: Dit mag wel. Het is vergelijkbaar met bijv. draineren. J.A.M. Withagen, hoofd SEV/ZLM De boeren en tuinders in het werk gebied van de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond gaan de mi lieuproblemen massaal te lijf. Dat is tijdens een studiedag van de NCB- werkgroepen besloten. De komende maanden zal een flink aantal cursussen worden georgani seerd voor boeren en tuinders. Daarbij zal de vraag centraal staan wat de NCB-leden op hun bedrijf aan de milieuproblematiek kunnen doen. Er zal met name aandacht worden besteed aan het omgaan met gewasbeschermingsmiddelen en het efficiënt benutten van mine ralen. De cursusinhoud zal op de verschillende sectoren en regio's, al le met hun eigen problematiek, wor den afgestemd. Naar aanleiding van een inventarisa tie over kunststofafval op agrarische bedrijven in Zeeland is de Geweste lijke Raad van het Landbouwschap voor Zeeland van plan om met de provincie Zeeland de mogelijkheden te bespreken van een inzamelstruc- tuur voor kunststoffolies. In toene mende mate wordt de sector geconfronteerd met problemen bij het verwijderen van kunststofafval van het bedrijf. Hiervoor dient op korte termijn een oplossing te wor den gevonden. Ook wil de Gewestelijke Raad in overleg treden met het provincie bestuur om een verantwoorde af zetmogelijkheid van asbest van de grond te krijgen. Drs. L. Verheijen uit Eindhoven is ge kozen als nieuwe gedeputeerde voor milieuzaken in Noord-Brabant. Hij neemt de plaats in van dr. R. Welschen, die onlangs werd be noemd tot burgemeester van Eind hoven. Verheijen is 37 jaar oud en zit sinds 1987 in de Provinciale Sta ten. Hij was vice-voorzitter van de PvdA-fraktie. Bestuur Coveco De heer drs. J.J. Tiesinga, lid van de Raad van Bestuur van Coveco Be heer N.V. te Velp, zal vanaf 1 januari 1993 naast zijn bestaande taken de taken overnemen van de vertrek kende voorzitter van de Raad van Bestuur, de heer G.A. Janssen. De heer Tiesinga zal dan als enig lid van de Raad van Bestuur van Coveco Beheer N.V. fungeren. Hoofddirektie Cehave-Encebe Ir. A. Verspuij (47) is met ingang van 1 oktober 1992 benoemd tot hoofd directielid van de holding Cehave- Encebe nv te Veghel. Tot op heden is hij lid van het directieteam van Cehave, met de specifieke aan dachtsvelden produktie mengvoer, transportzaken en technische aan gelegenheden. De heer Verspuij gaat zich, naast de collectieve verantwoordelijkheid binnen het hoofddirectieteam, spe ciaal bezig houden met de activitei ten in de pluimveesector. Tot het aandachtsgebied pluimvee behoren ondermeer de dochterondernemin gen Goossens met Landfrisch Ge- flügelhof, Interbroed, Roveco, Lukken, Eierland GmbH, Van den Burg Eiprodukten en Vefinex.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 6