Mestsilo met strokorst geeft emissiereduktie van 70% Statenleden op bezoek bij AOC Grobekatelers scoren hoog op Florida Onderzoek naar perspectief Brabantse landbouw Mestfabriek Zeeland wil ook gft-compost verwerken Landbouwschap wil compensatie voor valutaschommelingen NCB presenteert regiovisies E.VT.O.-akkerbouw in Zeeuws-Vlaanderen Voorlichting 'Groene Ruimte' in Zeeland ■XvXv. Afdekken van een mestsilo met een strokorst geeft een emissiereductie van ongeveer 70%. Dit blijkt uit een onderzoek dat het IMAG-DLO heeft uitgevoerd. Al in 1990 heeft het IMAG-DLO onderzoekresultaten ge publiceerd betreffende het effect van het afdekken van mestsilo's. De afdekking van een minisilo met stro korst gaf een emissiereductie van ongeveer 70% gemiddeld over het hele jaar te zien. Er bleven echter enige vragen omdat de resultaten vooral in de winterperiode sterk wisselend waren. Tevens was er geen antwoord op de opschalings- vraag van minisilo naar praktijksilo. In 1991 werd besloten om in het ka der van het "intensiveringsonder- zoek" metingen aan een praktijksilo, gevuld met rundveemest, te verrich ten. Het intensiveringsonderzoek is door het ministerie van LNV in gesteld om ten dienste van het be drijfsleven metingen te verrichten van kansrijke emissieverminderende maatregelen. In de zomer van 1992 werd eerst gemeten aan een met strokorst af gedekte praktijksilo (12 m diameter, inhoud 400 m3) en vervolgens aan Het Landbouwschap vindt dat de Europese Gemeenschap Nederland se boeren en tuinders volledig moet compenseren voor grote koers- De NCB heeft voor een zestal re gio's in haar werkgebied een toe komstvisie opgesteld. In de nota's geeft de NCB per regio een beschrij ving van de huidige situatie en de knelpunten. Vervolgens wordt een visie op de toekomst ontvouwd, waaraan pro jectvoorstellen worden gekoppeld. Op deze wijze is o.a. voor de regio Zeeland en voor de regio West- Brabant een analyse gemaakt. Het komend cursusjaar wordt de E.V.T.O.-akkerbouw in Zeeuws- Vlaanderen georganiseerd. De cur sus Economische Vorming Toekom stige Ondernemers is bedoeld voor hen die zich willen voorbereiden op het toekomstig ondernemerschap. In de cursus komen aan de orde: be drijfseconomische begrippen, finan ciering, wetgeving o.a. pachtwet, bedrijfsopvolging, etc. De cursusin houd wordt sterk afgestemd op de dagelijkse praktijk aan de hand van het doorrekenen van een zgn. 'rode draad bedrijf'. Daarnaast zullen de cursisten hun eigen bedrijfssituatie doorrekenen. Aanmelding nog mogelijk Op dit moment is het nog mogelijk zich aan te melden voor de E.V.T.Ó.- cursus. De cursus start op 11 no vember a.s. Ten overvloede wordt er op gewezen dat het enige jaren zal duren voordat er weer een E.V.T.O.- akkerbouw in Zeeuws-Vlaanderen georganiseerd zal worden. Voor aanmelding en informatie kunt u zich wenden tot het Agrarisch Opleidingscentrum Zeeland ao., tel. 01100-27203 of 01100-31730. Op maandag 19 oktober a.s. organi seert het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij in de Zeeuwse bibliotheek in Middelburg een voorlichtingsmiddag over het onlangs verschenen Structuursche ma Groene Ruimte. Op deze middag zal een toelichting worden gegeven op de belangrijkste onderdelen van het structuurschema en de beteke nis van deze nota voor Zeeland. Er zal ook een videopresentatie wor den vertoond. De bijeenkomst be gint om 14.30 uur. schommelingen binnen de Europese valutamarkt. Monetaire onrust in de EG mag volgens het Landbouw schap na 1 januari 1993 niet tot ge volg hebben dat de Nederlandse landbouw met lagere prijzen en te gemoetkomingen te maken krijgt. De Europese Commissie heeft on langs in verband met wegvallen van de grenscontroles een voorstel ge lanceerd om het systeem van de monetaire compenserende bedra gen per 1 januari 1993 af te schaf fen. Daarvoor in de plaats komt een compensatieregeling waarbij de commissie een drempel wil inbou wen van minimaal 2 procent prijs daling over een marktseizoen. Bovendien wordt deze steun voor driekwart doorberekend aan de na tionale overheden. Het Landbouwschap meent dat zo de landen met een stabiele munt opdraaien voor een falend econo misch beleid van de landen met 'zwakke' valuta. Koersschommelin gen kunnen worden opgevangen door voor landbouwprodukten tijde lijk een eigen 'groene' koers van de ECU te handhaven. Pas als dat niet vol te houden blijkt, zou compensa tie moeten worden overwogen. Op die manier is een minimum van 2 procent prijsdaling niet nodig. De compensatie zou volgens het schap overigens volledig uit EG-middelen moeten worden gefinancierd. dezelfde silo zonder afdekking. De omstandigheden voor beide perio den waren ongeveer gelijk. De mest-samenstelling week enigszins af. Er werd bij afdekking met een strokorst een emissiereductie van ongeveer 70% gemeten. Gelijktijdig met het meten aan de afgedekte praktijksilo werd aan twee minisi- lo's, gevuld met dezelfde mest, ge meten. Zodoende was een vergelijking tussen praktijksilo en minisilo's mogelijk. De gemeten emissiereductie bij de minisilo's was ongeveer 90%. Door het meten met Lindvalldozen bij de minisilo's was de korst echter niet blootgesteld aan zoninstraling en regen. De door het IMAG-DLO gemeten re sultaten bevestigen, dat de emissie reductie die is te behalen met een strokorst hoog is. De gevonden waarden kunnen niet worden ge bruikt voor het berekenen van de emissie bij mestoslag. Rundvee- mest is immers gedurende de win ter en het vroege voorjaar opgeslagen, terwijl de metingen in de zomer zijn verricht. De provincie Noord-Brabant kan gaan werken aan de Perspectieven- nota voor de Land- en Tuinbouw. Gedeputeerde Staten hebben de uitgangspunten voor deze nota vastgesteld na bespreking in het Bestuurlijk Overleg Land- en Tuinbouw. Dit omvangrijke onderzoek, waar voor bijna drie ton is uitgetrokken, moet duidelijkheid geven over het toekomstperspectief van de Bra bantse landbouw. In hun beleidsak- koord 1991-1995 hadden de coalitiepartners CDA, PvdA en VVD afspraken gemaakt over zo'n studie. Nu het streekplan door provinciale staten is vastgesteld, achten GS hiervoor de tijd rijp. De perspectievennota richt zich in belangrijke mate op milieu aspecten, waar de individuele boer mee te maken krijgt. De bedoeling is om: - de uitspraken van het ruimtelijk-, milieu-, water- en natuurbeleid te 'vertalen' naar praktisch beleid voor agrarische bedrijven; - perspectieven voor de landbouw in Noord-Brabant aan te geven om 'op bedrijfsniveau' te vol doen aan de randvoorwaarden van het ruimtelijk-, milieu- en na- tuurgebruik, met inachtneming van een rendabele bedrijfs voering; - aanbevelingen te doen aan over heden voor de uitwerking en uit voering van genoemd beleid in de richting van de landbouw. Een coördinatiegroep zal de onder zoeksopdracht verder gaan uitwer ken. Aan de commissie ruimtelijke ordening en land- en tuinbouw zal om advies worden gevraagd. Leden van de Zeeuwse Staten waren vorige week op bezoek in het nieuwe, nog te openen ge bouw van het AOC Zeeland te Goes. Hier worden ze ontvangen door de DLV, dat inmiddels zijn intrek heeft genomen in het nieuwe gebouw Rechts J Lie- bregts (DLV), naast hem de Commissaris van de Koningin, drs. W.T. van Gelder, geheel links de heer A.J.G. Doeleman, voor zitter van het AOC Zeeland (foto: Anton Dingemanse). Vervolg van pagina 1 Het AOC Zeeland heeft op dit mo ment alleen een opleiding groen voorziening in het kader van het Het mestverwerkingsbedrijf Ferm- O-Feed in de gemeente Zeeland wil ook groente-, fruit- en tuinafval gaan com posteren. Directeur W. Vonk verzoekt het gemeente bestuur daarom om wijziging van het bestemmingsplan. Als het be drijf alleen maar mest mag verwer ken, komt de helft van de capaciteit van het bedrijf stil te liggen. Ferm-O-Feed is oorspronkelijk opge zet om dierlijke mest om te zetten in veevoeder. Toen dit niet meer werd toegestaan, is het bedrijf begonnen met het composteren van mest in de composteringstunnels. In een aantal van die tunnels zijn geslaag de proeven gedaan met gft. Volgens de directie levert het verwerken van de 'groene compost' een hoogwaar dig produkt op; dankzij een goede afzuiging en filtering van lucht is er van stank geen sprake. Het Zeeuwse bedrijf loopt met zijn voorstellen vooruit op de plannen van milieuminister Alders om per 1 januari 1994 in het hele land groen te, fruit- en tuinafval te composte ren. Onlangs liet het VVD-kamerlid Te Veldhuis weten dat die plannen wat Noord-Brabant weinig door dacht zijn: die provincie kampt al met overstromende gierkelders; als er ook nog eens gft-compost in de landbouw moet worden afgezet, loopt het gegarandeerd fout. Het is volgens het Tweede Kamerlid lang niet duidelijk of de compost, die overblijft na bewerking van het gft-afval, wel in de landbouw kan worden afgezet. Ook bij de kwaliteit zet hij vraagtekens. Hij heeft 'aan wijzingen' dat er 's zomers in de on- beluchte gft-containers dioxine wordt gevormd. De veertien mestfa- brieken die vóór 1995 moeten wor den gebouwd, ziet Te Veldhuis niet op tijd komen. leerlingenwezen, gericht op uitvoe rende functies. De 4-jarige opleiding maakt de studenten klaar voor een functie in het midden- en hoger ka der van hoveniersbedrijven, recrea tieschappen, overheid, e.d. Werkbezoek De pogingen om deze opleiding bij het AOC Zeeland onder te brengen kwamen o.a. ter sprake tijdens het bezoek van de Provinciale Staten aan het AOC Zeeland, vorige week vrijdag. Het gezelschap onder lei ding van de nieuwe Commissaris van de Koningin, drs. W.T. van Gel der, werd in de MAS Goes ontvan gen door de voorzitter van het AOC, de heer A.J.G. Doeleman. De pro vinciale bestuurders werden bijge praat over de ontwikkelingen in het landbouwonderwijs door directeur H. Laros. Hij ging o.a. in op de nieu we opleiding milieukunde en de cur sussen natuur en recreatie van het AOC Zeeland. De Statenleden namen daarna een kijkje in enkele praktijklokalen van het oude MAS-gebouw aan de Ra velijn de Groene Jager in Goes. De ze rijkslandbouwschool werd in 1913 gebouwd, waarbij de provincie Zeeland maar liefst 60% van de bouwkosten voor haar rekening nam. Nu zijn de dagen van het ge bouw geteld. Rond de herfstvakan tie verhuizen de MAS in Goes en de Groene School in Kapelle naar het nieuwe AOC aan het Stationspark in Goes. Ook daar kregen de Staten leden een rondleiding nadat de ar chitect, ir. J.C.M. Francken, een toelichting had gegeven op het ont werp. Het reeds aan het Stati onspark neergestreken DLV-team akkerbouw, dat inwoont bij het AOC, kreeg eveneens bezoek van de Statenleden. De telers van het groentebemidde- lingskantoor Grobeka besteden veel aandacht aan de presentatie van hun produkt. Dat blijkt althans uit de groentekeuringen op de Floriade, waar de inzendingen van Grobeka telers zeer hoog scoren. Op de Floriade zijn zes verschillende groentekeuringen gehouden, zoals die voor prei, witlof, diverse slasoor ten, bloemkool/broccoli en kleine bladgewassen. Voor twee gewas sen heeft Grobeka inzendingen ver zorgd, namelijk broccoli en Radicchio rosso. Voor beide gewas sen zijn de inzendingen van de Gro bekatelers zeer hoog gewaardeerd door de Floriade Keuringscommissie (FKC). Deze commissie bestaat uit leden van de Vaste Keuringscom missie (VKC) aangevuld met specia listen voor het specifieke gewas. De keuringen zijn vooral bedoeld om eens wat extra aandacht te geven aan het uiterlijk van het produkt. Is het goed afgesneden, zijn er geen bladbeschadigingen, ziet het er ook na een paar dagen in het groentepa viljoen gelegen te hebben nog goed uit, dat zijn dingen waarop beoor deeld wordt. Er worden dus niet de zelfde criteria gehanteerd als de veilingen doen. Ook de smaak speelt bij de Floriadekeuringen geen rol. De inzendingen worden onder nummer, dus anoniem, beoordeeld. Bij de broccoli haalde familie Breure uit Colijnsplaat het beste resultaat. Hun inzending kreeg het cijfer 9.50 van de jury. Omdat het de beste in zending was bij dit gewas stelde het Centraal Bureau zelfs een speciale attentie (de CBT-prijs) beschikbaar. Bij de broccoli haalden maatschap Otte uit Hoedekenskerke met 9.40 eveneens een zeer hoge boordeling. De vijf inzendingen van Grobeka be landden allemaal op de eerste zes plaatsen. Bij de Radicchio rosso wa ren de hoogste scores ook voor te lers van Grobeka. Coördinator Gerrit Jan Kornet van Grobeka is uiteraard zeer ingenomen met de goede re sultaten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 3