Voor de vrouw Werelddierendag op 4 oktober BAJK bespreekt onderzoek naar bedrijfsopvolging p.j.zuid geluid Om een bolleke in Antwerp Agenda onder redaktie van de Perskommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Noord-Brabant. Adres: C.J de Jonge-Sto/s Brouwerijweg 2, 4424 CH Wemeldinge Eerste algemene ledenvergadering VRIJDAG 2 OKTOBER 1992 21 Op 4 oktober is het weer Dieren dag, een dag waarop we onze huis dieren eens extra verwennen. Van 1182 tot 1226 leefde in het plaatsje Assisi in Italië een bijzonde re man: Francesco Bernadonne. Als zoon van een rijke koopman had hij een tamelijk onbezorgde jeugd, op latere leeftijd echter kreeg hij proble men met zijn gezondheid en werd hij tot overmaat van ramp veroor deeld tot een gevangenisstraf. Dit alles veranderde Francesco's leven en hij besloot om zich te gaan inzet ten voor zieken en armen. Hij werd bevriend met bedelaars en zwervers en trok zich tevens het lot aan van bloemen en dieren. Franciscus van Assisi probeerde zijn tijdgenoten het belang van de na tuur duidelijk te maken. Hij stierf in 1226 op 4 oktober en werd enkele jaren na zijn dood heilig verklaard. Dierendag In 1929 werd tijdens een internatio naal dierenbeschermingscongres 4 oktober uitgeroepen tot Dierendag. Nog steeds worden onze huisdieren op deze dag extra verwend. Diverse" instanties spelen hier op in: niet al leen voor commerciële doeleinden. Scholen besteden aandacht aan de ze dag. Kinderen mogen soms zelfs hun huisdieren mee naar school brengen. Dierenasielen De dierenbescherming wil dit jaar in deze tijd het werk van de Neder landse dierenasielen onder de aan dacht brengen door middel van de aktie 'Doe wat voor een dier'. Er is een tijdschrift uitgegeven speciaal voor de basisscholen, waarin allerlei wedstrijden staan vermeld. De kin deren worden spelenderwijs voor gelicht over dierenverzorging en het De hond Jojo heeft elke dag dierendag werk van een dierenasiel. Verschil lende dierenasiels houden op 3 of 4 oktober open dag! Bezint eer ge begint! Het is helaas nog steeds zo dat jaar lijks zo'n 100.000 zwerf- en af- standsdieren in een asiel terecht komen. Gelukkig kunnen 85.000 van deze dieren naar hun eigenaar terug of worden ze bij een nieuwe baas geplaatst. Mensen moeten beter nadenken voor ze overgaan tot het aanschaf fen van een huisdier. Vaak gebeurt het te impulsief. Men moet zich rea liseren dat die schattige pup ook groot wordt en dat het lieve katjes echt een jaar of tien bij u hoopt te kunnen wonen. Al kijkt een dier in een asiel nog smekend naar u, het is er niet bij gebaat als u hem mee neemt en (wat helaas maar al te vaak gebeurt) na een paar dagen weer terug moet brengen. Denk dus goed na voor u besluit een huisdier te nemen! Een heleboel gezelligheid Onderzoek heeft aangetoond dat huisdieren eveneens een bijdrage le veren aan een goede gezondheid. Zo zou de blpeddruk omlaag gaan als je een hond of een kat aait. Ook blijken huisdierenbezitters sneller te herstellen na een ziekte omdat ze een doel hebben: het verzorgen van hun huisdier. Bovendien geven dieren warmte en genegenheid en worden er vaak contacten gelegd met anderen via hun huisdier. Een dier accepteert zijn verzorger zonder voordelen, luistert naar alle verhalen en voelt de stemming van zijn baas vaak feil loos aan. U mag echter een huisdier nooit gaan zien als medicijn!! Natuurlijk is het voor kinderen ook Jonge kat speelt met glazen balletje fijn om een eigen huisdier te heb ben. Ze kunnen kiezen uit vele soor ten. Het hoeft niet altijd een groot dier te zijn. Voor een vis of een schildpad heb je maar weinig ruimte nodig. Ook een cavia, konijn of hamster geeft veel plezier. Het is leuk je eigen dier te verzorgen en het wordt vaak je trouwste kame raad, die altijd binnen handbereik is. Het blijft van de ouders een taak om toe te zien op de juiste verzorging van het dier en zo nodig even te hel pen, zodat het niet wordt verwaar loosd. Ook voor kinderen geldt de regel: eerst nadenken en dan pas aanschaffen!!! Een levend dier kun je niet als je het beu bent in de kast bij je knuffeldieren leggen!!! 4 oktober: Werelddierendag! Ver wen uw huisdier op deze dag, maar verzorg hem de rest van het jaar ook goed E.J.A. van Nieuwenhuijzen- van Iwaarden Het aaien van kat of hond zou de bloeddruk verlagen. Redaktie Henk Tegels Op zaterdag 19 september om 18.15 uur (een kwartier later dan gepland) vertrokken 16 Schouwse PJZ-ers, verdeeld over vier auto's, richting Antwerpen. Daar hadden we om 19.30 uur een afspraak met de Bel gische gids Erna Cock, die ons zou trakteren op een culturele kroegen tocht. De poging om op tijd in Ant werpen te zijn, leek niet echt te slagen. Tot Putte liep alles redelijk maar daar aangekomen stond echt elk stoplicht dat we tegenkwamen op rood. Eindelijk buiten de stad ge komen, bleken we een auto te mis sen. Na zo'n vijf minuten waren we weer compleet. 'Voor een stoplicht blijven hangen', was de uitleg. In Antwerpen aangekomen was het nog even zoeken, maar al snel ont dekten we het Steenplein en par keerden de auto's. Het was inmiddels 19.55 uur. Niet veel later werd mevrouw Cock ontdekt. Ge duldig wachtend bij de 'Flandria', waar we hadden afgesproken. Het bleek de laatste tijd normaal te zijn dat ze zo'n half uur moest wachten op haar gasten, want op alle (on)mogelijke plaatsen in Antwer pen waren straten opgebroken, zo dat men nogal moest zoeken om de plaats van bestemming te bereiken. Om 20.00 uur gingen we dan op pad. Langs oude stadsmuren door een woonwijk langs café Den Engel (dé ontmoetingsplaats voor Ant werpenaren) en het stadhuis naar een kroeg. Deze was in een zestien de eeuwse kelder. Hst bleek er heel gezellig en al gauw zat het meren deel aan een 'bolleke' (Belgisch bier van het merk De Koninck). Daarna ging de tocht door een steegje met allerlei gezellige restaurantjes, langs de kathedraal, een aantal cafeetjes met een historische achtergrond, over een plein met daar de katholie ke kerk en langs de duurste winkel van Antwerpen. Onze gids vertelde tijdens de wan delroute ook waar we leuke kroeg jes en discotheken konden vinden. Om 22.00 uur beëindigde mevrouw Cock haar rondleiding op de Grote Markt. Ze bedankte ons voor de aandacht en wij op onze beurt be dankten haar voor de leuke rondlei ding. Daarna togen we naar een typisch Belgisch eettentje een shoarmazaak, waar we onze Hol landse honger stilden. Tot 1.30 uur vermaakten we ons in het gezel lige uitgaanscentrum van Antwer pen en na een terugreis van z'n anderhalf uur zetten we weer voet op Schouwenduivelandse bodem. Een geslaagde avond, waarbij het merendeel het erover eens was: 'Daar kunnen we wel eens vaker uitgaan'. Het Brabants Agrarisch Jongeren Kontakt hield op 17 september j.l. de eerste Algemene Ledenvergade ring in haar geschiedenis. Het groot ste deel van de avond stond in het teken van het bedrijfsopvolgings- onderzoek. Het bestuur dat het BAJK oprichtte, stopte voor een deel. Marianne" Rommens, die zich jarenlang ver dienstelijk had gemaakt voor het jonge agrarische vrouwenwerk, zet te een punt achter haar bestuurs carrière in het BAJK. Van het zittende oprichtingsbestuur werden herkozen Peter van Mierlo van kring Helmond en Theo Hopman van kring Nijmegen/Maas en Waal. Arno Baijens van kring Eersel en Johan van Dommelen van kring Veldhoven werden nieuw in het bestuur geko zen. Peter van Mierlo werd gekozen tot voorzitter. Gekeken wordt of vanuit het jonge agrarische vrou wenwerk nog iemand kan worden gevonden voor het bestuur. Bedrijfsopvolging Het BAJK ving geluiden op dat be drijfsopvolging steeds moeilijker wordt. Bedrijfsopvolging zou steeds langer duren en soms zou het van uitstel tot afstel komen. De Land bouwuniversiteit in Wageningen heeft onderzoek gedaan voor het BAJK. Gekeken is naar de informatie-voorziening van bedrijfs- opvolgers en hun partners, en wel ke rol het BAJK hierin kan spelen. Het viel onderzoekers Dineke van Zwieten en Michel van Oirschot op dat bedrijfsopvolgers niet in een vroeg stadium aktief benaderd wor den met informatie of voorlichting. Dit is wel nodig om een goed over wogen, bewuste keuze te maken voor bedrijfsovername. De onder zoekers raden opvolgers aan zo snel mogelijk, bijvoorbeeld als je net van school komt, een bedrijfsplan op te stellen. Denk dan al na hoe je het bedrijf wil inrichten in de toekomst! Met BAJK heeft plannen voor korte cursussen om zo'n bedrijfsplan op te stellen. Ook het BAJK kreeg een duidelijke aanbeveling van de onderzoekers mee. Het BAJK en de kringen orga niseren de aktiviteiten niet vanuit een breed gedragen visie over be drijfsopvolging. Het BAJK zou zo'n visie moeten ontwikkelen. De on derzoekers geven met enkele ideeën over het opvolgingsproces daartoe een aanzet. Zij stellen voor dat de aktiviteiten meer doelgroep-gericht dienen te worden. Bijvoorbeeld spe ciale aktiviteiten voor schoolverla ters, of voor vriendinnen van bedrijfsopvolgers die geen agrari sche achtergrond hebben. Frans Dotinga Afd. Noord-Beveland 3 oktober: Leidens ontzet. Dit houdt in: grote optocht, gigantische bra derie, een van de grootste kermis sen van Nederland. Vertrek: om 8.30 uur vanaf het station te Goes. Kosten: een retourtje Goes-Leiden. Laatste informatie en opgave bij An- nemarie, tel. 01107-1690 of Wilmar, tel. 01108-1986. Afd. Schouwen-Duiveland 6, 7 en 8 november: Huisjesweekend in vakantiedorp Ysermonde te Nieuwpoort aan de Belgische kust. Kosten: leden f 50,—; niet-leden f 60,—. Inlichtingen en opgave bij Petra Kwaak, tel. 01114-1732. Afd. Oost Zeeuws-Vlaanderen 9 oktober: Bowlen in Sas van Gent. Afd. Langstraat 16 oktober: Bowling. PJZ-provinciaal 5 oktober: DB-vergadering. 20 okto ber: HB-vergadering.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 21