Tuinbouwklanken Laatste vroege aardappelen als veevoer weggegaan Bittere pil voor telers late aardbeien Metam natrium toch weer toegelaten Engeland en Japan winnen ereprijzen Floriade Hoge prijzen voor sla Groter areaal lelies Jonagold,een sappige knabbel... éMtti VRIJDAG 2 OKTOBER 1992 19 De laatste vroege aardappelen die in WEST BRABANT nog in de grond stonden zijn als veevoer wegge gaan. Na aftrek van de kosten heeft dit gewas niets opgebracht. In het voorjaar wordt de teelt van vroege rassen mooi voorgespiegeld. Naast de versmarkt zou de verwerkende industrie geinteresseerd zijn. Telers die met hun produkt op de vrije markt geopereerd hebben zijn er niet in geslaagd een klant te vinden. Dit verschijnsel doet zich al een aantal jaren voor. België levert vanaf eind juni aanmerkelijk goedkoper zo dat de keuze bij de afnemer snel ge maakt is. De verwachting is dan ook dat het areaal speciale vroege rassen sterk daalt. Pootgoed van deze aardappelsoort is er hoege naamd nog niet verkocht. Een ander produkt waar moeilijk af zet voor is te vinden is winterpeen. Ondanks dat het areaal met 10% is teruggelopen komt er geen vraag. Het buitenland laat het afweten. Evenals vorig jaar hebben Frankrijk De sla is momenteel hoog geprijsd. Een krop sla (geteeld onder glas) van ca. 230 gram bracht onlangs op de veiling gemiddeld 55 cent op te gen vorig jaar in dezelfde week 19 cent. Ook de andere slasoorten, zo als ijsbergsla, Lollo rossa en eiken bladsla zijn goed aan de prijs, aldus het Produktschap Groenten en Fruit. De hoge prijzen zijn een ge volg van een betrekkelijk klein aan bod. Zowel in Nederland, Duitsland en Italië zijn de aanvoeren van kwa litatief goede sla aan de lage kant voor de tijd van het jaar. en België voorlopig voldoende. Over het algemeen brengt winterpeen aanmerkelijk meer kilo's op dan in 1991. Hierdoor verwacht de handel wederom een overaanbod. De voor waarden voor directe levering zijn aangescherpt. Vrijwel alle peen moet nu gekopt het land verlaten. Enkele jaren terug keek de koper niet op een blaadje groen meer of minder. Meer kilo's zullen zo op het perceel blijven. Kilo's die in de prijs niet tot uitdrukking komen. Bij B- peen doet zich hetzelfde verhaal voor. Telers zijn momenteel hun ge- kontrakteerde B-peen aan het afle veren. Hier en daar blijft uiteraard weer een perceeltje staan omdat het gewas niet aan de gestelde voorwaarden voldoet. Steeds meer bedrijven die zich gespecialiseerd hebben in teelten als bollen en aardbeiplanten gaan West-Brabant opzoeken voor hun vermeerdering. Zij zoeken nieuwe grond. Voor vollegronds tuinders en akkerbouwers kan het aantrekkelijk zijn een paar hectare te verhuren. Toch is voorzichtigheid geboden. Zolang de bollen e.d. goed groeien is er niets aan de hand. Ontstaat er een groeiremming die om de een of andere reden is toe te schrijven aan de grond dan komen de problemen. Residuen van middelen die in het verleden gebruikt zijn kunnen even zo de nodige narigheid veroorzaken. Het zal niet de eerste keer zijn dat een verhuurder zijn forse pacht te rug moet brengen. Komt de pacht- kamer er aan te pas dan is het leed helemaal niet te overzien. Veelal moet er zaken gedaan worden met mensen waarvan men de werkwijze niet kent. Vooraf een betalingsga rantie regelen kan geen kwaad. Een paar telefoontjes ter informatie kun nen verhelderend werken en een eventuele tegenvaller voorkomen. In de categorie permanente landen- inzendingen heeft de Erejury van de Floriade Keurings Commissie (FKC) Ereprijzen toegekend aan Groot-Brittannië en Japan. Deze en alle andere Ereprijzen zullen op woensdag 2 december worden uit gereikt in de Grote Kerk te Den Haag. Naast de Ereprijzen zijn vier gouden, acht zilveren en zes bron zen medailles toegekend. Japan verdiende naast een Ereprijs de Floriade Prijs voor de beste lan- deninzending (overall) met een pun tentotaal van 9.60. Het betreft de inzending in het permanente ge deelte van het Exposarium, waar van het thema is geïnspireerd door de dertien wisselende tentoonstel lingen. De Japanse binnenten- toonstelling munt uit door originaliteit en een uitzonderlijke ho Over het algemeen mogen de aardbeientelers dit jaar niet klagen. De late pluk is op veel bedrijven echter vernietigd door het slechte weer van enkele weken geleden (archieffoto). Lekker zonnetje, beetje wind, goed gedroogd, zo is het nu in de BARO NIE. Toch heeft het slechte weer van enkele weken geleden schade aangericht. De late pluk van aard beien is op veel bedrijven geheel vernietigd. De prijs mag dan goed zijn, voor velen is dit een bittere pil. De tunnel- en glasaardbeien staan er gelukkig goed bij. Over het alge meen genomen mogen aardbeiente lers dit jaar niet klagen. De vollegrondsgroenten van dit mo ment zijn redelijk goed aan de prijs. De extreem hoge prijzen van net na de hagel en de regen zijn eraf. De kwaliteit is dankzij het mooie weer van de laatste week behoorlijk. Hier en daar begint het zaaien van de weeuwenkool alweer. Het is zaak om tijdig te zaaien en te verspenen om voor het invallen van de winter een flinke plant te hebben. Te vroeg zaaien kan ook weer onvoordelig zijn omdat schimmels dan mis schien te veel kans krijgen om de plant aan te tasten. Het tijdstip van zaaien van deze planten blijft een beetje koffiedik kijken. In de kas begint het laatste gedeelte van het teeltseizoen. Een teeltsei zoen wat niet zo gunstig is verlo pen. Men spreekt dan ook al over volgend jaar om snel te vergeten. Dit geldt natuurlijk ook voor de wit lofteelt. Momenteel is de prijs van de witlof goed, maar volgens mij is dit nog geen reden om te juichen. Voor velen zal het misschien toch te laat komen. En wat als de nieuwe oogst van pennen er is? Met de herfst doet ook het vergader- en cursusseizoen zijn in trede. Vooral voor de glastelers is er nu nogal eens een voorlichtingsa vond. Avonden over bijvoorbeeld biologische bestrijding, recirculatie van drainwater, C02-opvang(buffer) en tal van andere zaken worden er besproken. Zo ook voor de volle- grondstelers. Bij hen is het dan vooral gericht op bijvoorbeeld nieu wigheden in de teelt, gewasbe scherming etc. Ook de algemene zaken komen deze winter aan de or de. Er zal een avond worden belegd met Hagelunie, er staat een avond op het programma voor bedrijfs- beëindigers zonder opvolger en re kenen voor beslissen. Allemaal onderwerpen die een groot aantal telers aangaan. Of iedereen daar al tijd van overtuigd is, is de vraag. Impressie van de Japanse inzending in het permanente gedeelte van het Exposarium, winnaar van de Floriade Prijs ge kwaliteit. Daarnaast, zo luidt het oordeel van de jury, geeft de inzen ding een goed beeld van Japan en haar tuinbouwsector. Groot-Britannië kreeg naast een Ere prijs de Extra Prijs van de Nationale Dienst Afzet Land- en Tuinbouwpro- dukten (België) met eveneens 9.60 punten. De Extra Prijs wordt toege kend aan de beste landeninzending van de buitententoonstelling. De En gelse tuin in het themagebied We reld laat in vier deeltuinen alle aspecten van de Britse tuinbouw zien, waarbij de produkten op schit terende wijze worden gepresen teerd, aldus de jury. De gouden medaille-winnaars zijn Japan (buiten) met 9.20 punten, Thailand (binnen), Frankrijk (buiten) en Duitsland (buiten) met elk 9.00 punten. Het grondontsmettingsmiddel me tam natrium wordt op THOLEN wel iswaar maar op beperkte schaal toegepast, toch is het voor bepaal de teelten nog onmisbaar. Van de specifieke werking dat het onkruid of andere zaden doodt, wordt het meeste gebruik gemaakt, o.a. voor teelten waarbij de onkruidbestrij- ding moeilijk is. Door deze specifie ke eigenschap heeft het zijn waarde al vele jaren bewezen. Bij de teelt van sla en andijviezaad onder glas heeft men zonder ont smetting te maken met een groot aantal uitgevallen zaden. Om dit te gen te gaan maakt men gebruik van een geringe hoeveelheid metam na trium. Het is hierbij zeker onmisbaar omdat anders in de volgende teelten schade en ongemak ontstaat. Door een theoretisch rapport van TNO deed minister De Vries dit mid del op 1 juli zonder overleg in de ban. Het zou te veel gezondheidsri sico's met zich meebrengen voor de toepasser. Dat dit veel te voorbarig was, blijkt nu uit de nieuwe cijfers, zodat het verbod weer ongedaan gemaakt is. Wat men op zich tegen woordig al weer bijzonder kan noe men. Men vraagt zich als tuinder toch wel af waar men mee bezig is. Het areaal lelies is dit jaar met vijf procent toegenomen in vergelijking met vorig jaar. Dit Ijlijkt uit een over zicht van het Produktschap voor Siergewassen en de Bloembollen keuringsdienst. In totaal werden er dit jaar 2676 ha lelies geteeld, waarvan 2310 ha plantgoed en tweejarige teelt 7 procent), 338 ha schubteelt (- 11) en 27 ha kasteelt 6). De vele regels die op ons afkomen laten weinig meer over van het vrije ondernemerschap. De theoretische normen die men stelt blijken in de praktijk niet haalbaar. Voor dit pro bleem vindt de praktijk dikwijls geen gehoor bij het ministerie. Dit geldt ook de nitraatnorm van 2500 mg per kg glassla in de perio de 1 mei tot 1 november. Hiervoor is door CBT en het Landbouwschap een ontheffing aangevraagd met te vens een voorstel om dit in geleide lijke stappen te verhogen van alleen in hartje zomer 2500 mg naar de winternorm van 4500 mg omdat het anders op voorhand al geen haalbare kaart is. Dit vindt geen ge hoor bij WVC, men luistert liever naar andere organisaties of groepe ringen die het niet relevant vinden of het kan of niet. Het MBT (milieu bewuste teelt) pro ject opgezet door het CBT (Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen) heeft zeker nog wel wat manke menten, maar is in elk geval een grote aanzet geweest tot een mas sale biologische bestrijding en toont aan dat de wil er zeker is. Maar dit wordt door onder andere Lucas Reinders van Natuur en Milieu op een vergaande manier afgekraakt, met tevens de waarschuwing dat hiervoor geen reklame gemaakt mag worden omdat er anders sanc ties van hun kant zullen volgen. Een beetje goede wil en initiatief wordt op deze manier wel de grond in geboord. Jonagold, een sappige knabbel. Onder deze slogan promoot de Belgische fruitteelt haar parade paardje, de Jonagold. Het accent bij de promotie ligt op "gezond". Een gezonde levenswijze, daarin kan fruit niet ontbreken, en zeker de Jonagold niet: een gezond tussendoortje, goed voor de tan den, boordevol vitaminen en calorie-arm, aldus probeert men de consument meer 'appelmin- ded' te maken. Onderdeel van de wervingscam pagne was de persdag, die het Afzetfonds Groente en Fruit vori ge week hield op een Vlaamse proeftuin. De journalisten moch ten zelf wat Jonagold plukken en een appel eten rechtstreeks van de boom. Vorige week vrijdag hield de Belgische Boerenbond de sectordag fruitteelt, de laat ste in de rij sectordagen waar de verschillende sectoren van de Vlaamse land- en tuinbouw de een na de ander 'open deur' houden voor de pers.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 19